Отоплително-охладителни несгоди

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон яну 18, 2021 5:26 pm

Може да е хладно на градуси, но пък влажността навън е ниска заради вятъра. Нормално се спи на 70% ОВ и 13-14 градуса.
Нищо общо с януари 2017-та. Бруталният студ с вятър и снеговалеж тогава охлади стените до средата на февруари. :grin1:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет фев 05, 2021 5:57 pm

Аз май съм пропуснал да се похваля, че от около седмица съм пратил в неплатен отпук отоплителния сезон, надявам се не за постоянно :laughm: . В апартамента ми в последните дни равновесната температура мина 20,0℃ и даже в най-последните дни стана около и над 21,0℃ :vent: . Така че... чао отопление... поне засега де :laughm: ... Да, поне 1-2 плюса да има от тази (липсваща) зима :grin1: ...

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет фев 05, 2021 6:00 pm

Браво! Моят апартамент не е чак толкова слънчев, но съм на 2ра степен от 5 на радиаторите. Обичам хладно и без това.
За декември сметките бяха адекватни с жегата, за януари също, тъй че и от февруари ще спестим някой лев.
The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет фев 05, 2021 7:08 pm

Стринг, надяваш се, ама ако стане актуалната опашка на гъфъцъ, не се надявай :laughm:

Инак, аз на село спирам постоянно камината в края на март, а окончателно - може и в началото на май да я запаля за час-два :laughm:
За кеф, а и като жертвоприношение за ГЗ, длъжник съм му за красотите в двора :)

Инак, Мислех да сложа нещо на пелети (което задължително да бачка и с дребни въглища! :buble: ) но си харесвам аромата и пламъка на дърва.
За тая зима дотук мога да кажа, че ми е спестила поне 400 лева, както и миналата. Работата е там, че обичам да се разхождам из целия етаж на къщата, към стотина квадрата, по тениска и опционално - по къси гащи. :dontknow:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет фев 12, 2021 12:51 am

В стаята ми в момента е точно 20,0℃, равновесни, без отопление, но се опасявам, че в следващите 1-2 дни ще последва доста бърз спад :hmm: , засега стените все още се държат, но... няма да е задълго :laughm: ...

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пет фев 26, 2021 1:11 pm

В хола преди седмица беше едва 13 градуса и макар да се заатопли късно в Русе, явно слънчевото време на последния етаж се отразаява и вече е няколко десети под 18 градуса. В стаята без никакво отопление сутринта беше 19.3
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

petko_n76
Регистриран: пет фев 05, 2021 1:03 am

Мнение от petko_n76 » пет фев 26, 2021 1:16 pm

quittr написа:
пет фев 26, 2021 1:11 pm
В хола преди седмица беше едва 13 градуса и макар да се заатопли късно в Русе, явно слънчевото време на последния етаж се отразаява и вече е няколко десети под 18 градуса. В стаята без никакво отопление сутринта беше 19.3
Какъв е този клинч ,нямаш изолация и си със стара дограма ? При мен никога температурата не е падала под 17 градуса в стая ,която не е отоплявана плюс това съм южно изложение ,предполагам тези западните и югозападните ще го нагрява слънцето
Иначе ,за мен в стаята трябва да е над 23 градуса за да ми е комфортно ,а не да мръзна на 19-20 градуса и да стоя навлечен с блузи

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пет фев 26, 2021 1:56 pm

Има изолация, но кухнята, която е на терасата е със много стари дограми, които пропускат студ, скоро ще се сменят с нови. Изложението е СЗ и все пак последен етаж. Поне пък лятото държи хладно и трудно минава 30 дори при най-големите жеги. :lol:
Според мен се спи най-добре при 18-19 градуса, иначе за стоене гол сам по боксерки си трябват по е 25-26, което ще се случи някъде през май месец. :hmm: :laughm:
Много е важно изложението и като си купувам свой апартаменти определено ще го взема предвид.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет фев 26, 2021 6:22 pm

Аз днес на 20гр навън почнах да се потя. Почва се... :grin1:
Та и вътре на около 20гр мога да стоя гол без проблем, но наистина на 24-26гр е много по-приятно. Лятото във Варна в стаята ми е все около 25гр през цялото денонощие. И е супер.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

kerry
Регистриран: съб сеп 14, 2019 3:35 pm

Мнение от kerry » пет фев 26, 2021 8:40 pm

Зачетох се във форума и гладам съм гол до кръста ,погледнах термометара 24,5 гр това в хола,радиатора на 3 не го пипам въобще,ама сметките не са ми малки около 150 лева на месец парно +топла вода 60 кубика на година.Сега гледам ударило е 25 щот жената затвори прозореца.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пет фев 26, 2021 9:31 pm

Как под 20?Да не сме в палатки,бре. :lol: Под 23 да не съм чул :nono:

Потребителски аватар
NorthStorm
Регистриран: вт авг 27, 2013 11:01 am

Мнение от NorthStorm » съб фев 27, 2021 9:04 pm

При мен в южния среден апартамент започна сезона на късите гащи :D 25℃ стигна днес.
Summer!

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб фев 27, 2021 9:16 pm

Аз просто държа прозореца отворен през деня.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб фев 27, 2021 9:29 pm

При мен вчера-днес вдигна над 22,0℃ равновесна температура (без отопление от десетина дни вече, разбира се :grin1: ), но това едва ли е изненада, предвид на това, че и през 1-2 топли периода по-рано през тази "зима" стигаше до около 21℃ (равновесна) :laughm: . В момента искрено се радвам, че Слънцето вече доста се е вдигнало и взе да не влиза чак толкова през прозорците, че иначе сигурно вече щях да минавам 24℃ и сериозно да се замисля дали да не започна охлаждащи процедури по никое време :laughm: ...

Под "равновесна температура" имам предвид нещо като средната за денощието, макар че тя не се колебае прекалено много в рамките на денонощието, което е още един голям плюс на апартамента. А какво ли щеше да бъде, ако блокът имаше външна изолация :hmm: ...

И пак, за 1367 път :laughm: , да си натрапя мнението, защото смятам тези неща за много важни, включително на база на опита си. :grin1: Ако искате да имате максимален целогодишен комфорт, с минимално разхищение на ресурси (тоест - с минимален личен принос за стимулиране на глобалното затопляне :laughm: ), купувайте/наемайте средни, южни апартаменти. Под "средни" разбирам да няма стаи, които макар и да имат една южна стена, да имат и поне една външна стена, която гледа на изток или запад - сравнително кофти вариант, особено за през лятото, когато изток/западната стена през половината ден се нагрява много яко (под доста перпендикулярен ъгъл) и като цяло "грее" доста и създава дискомфорт. Зимата пък тя се държи почти като класическа външна (студена) стена, независимо от мижавия опит за нагряване от Слънцето в малки отрязъци от деня, но под доста малък ъгъл. Под "южни" пък разбирам колкото може повече (от важните) стаи да гледат на юг (+/- ~25°), което за малки апартаменти (тип гарсониера или двустаен) в много от случите може да важи и съвсем буквално, тоест всичките стаи да гледат на юг (което е идеалният вариант). Също така допълнителен бонус е от южната страна да има поне една тераса - това помага допълнително за хладината през лятото, но не е чак фатално важно за постигане на добри резултати ;) ...

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб фев 27, 2021 9:45 pm

Слушайте Стринг какво ви казва ;)
22,3℃ е при мен в Люлин. Без отопление (освен общите тръби в блока). Апартамента ми е среден с изложение ЮЮИ.
Тая зима само два пъти пусках климатика за по 5часа, колкото да поработи малко, за да не вземе да се счупи от неработене :grin1:
Предната зима пак беше подобно.
И да, лятото е прохладно. Миналото лято пускането на климатика на охлаждане се брои на пръстите на едната ми ръка :)

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”