Отоплително-охладителни несгоди

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » нед окт 04, 2020 8:30 pm

gosho97 написа:
нед окт 04, 2020 8:05 pm
Лятото тук е такова, на градуси изглежда, че уж е най-хладно и този мит се тиражира много из хората във вътрешността на страната, но реланото усещане именно заради влагата е много далеч от приятно, дори смея да твърдя че е далеч по-некомфортно от жега с 36-37℃в Тракия, защото съм бил там в такова време и лично аз го понасям доста по-леко. Това потене е най-големият минус на лятото, но като цяло има повече плюсове. :grin1:
Аз не съм от тези заблудените душици, които гледат ниските градуси и си мислят, че ще им е хладно на морето. :laughm: Според мен по-ниската ОВ е единственият плюс на летния сезон спрямо останалите. Но по Черноморието и него го губите. :grin1:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед окт 04, 2020 11:02 pm

Хората духалки пускат, при мен в стаята е 26,6гр. при разтворени прозорци, а наближава полунощ. Но пък е готино октомврийското лято, няма жега, няма комари и се кефиш, защото скоро ще е студено. :cool: :D
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пон окт 05, 2020 1:49 am

Мда, Гошо. Аз мога да направя наистина най-точни сравнения, защото цял живот съм живял в Русе, където лятото си е пещ. И да...прав си.
28гр във Варна нямат нищо общо с 38гр в Русе.
В Русе е пещ, усеща се навсякъде как те обзема топлина, но някак си за 15мин се свиква, тялото почти не се поти от ниската влажност и ...абе търпимо е, определено.
Във Варна не е така. Усещаш как вятърът е дори хладен, но потта просто не спира от теб. Хванеш се да изчистиш с прахосмукачка и буквално плуваш в пот. Отидеш до магазина...плуваш в пот. Нощем не става по-хладно. Напротив...влагата става толкова висока, че листата на дърветата започват да капят. Всичко в мокро. И се диша супер тежко. Все едно носиш маска постоянно.
Определено това е много гадна черта на морското лято. Дори и в късна есен, когато навън е около 10гр, пак се потя при засилена активност. Пак заради влагата.
Да не говорим, че Русе все пак има и по-висока влага заради Дунав. Някои места из страната наистина поддържат 20-30% влажност лятно време и това си е наистина благодат.
Преди известно време мислех, че имам някакъв здравословен проблем, за да се потя безспирно. Оказа се, че влагата е виновна. Мине ли 70% се започва. А за Варна 70% са редовно случващи се.
Та така, гнусотия.
Ето, в 2ч през нощта навън е топло и тежко. 21гр с 90+ влажност... и сме октомври!
Забравих да спомена, че тази влага създава и много мухъли в домовете. Ей го...изкъпах се около 22ч и още си е все така мокро, хем разтворих...
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон окт 05, 2020 5:19 pm

Да внесем малко "прагматизъм" в темата :laughm: :

"Топлофикация София" в готовност да започне новия отоплителен сезон
05.10.20 в 12:27
"Топлофикация София" ЕАД има готовност да започне новия отоплителен сезон при настъпване на съответните условия, съобщиха от дружеството. Според нормативната уредба общото включване на отоплението в София може да започне след три последователни дни със средноденонощна температура по-ниска от плюс 12 градуса и прогноза от НИМХ за трайно застудяване. Дружеството получава седмична прогноза за времето, следи промените и ще реагира съобразно климатичните условия и в съответствие с нормативните изисквания, съобщава БТА.

Както се казва, ай чИститУ, почти на прага сме на сезона на късите дни и дългите сметки! :laughm:

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » пон окт 05, 2020 7:41 pm

При мен във Варна е 26гр вътре, 70% влажност. Ужас... :lol:
Ж.Кювие

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон окт 05, 2020 7:45 pm

:rip: За два градуса повишение на стайната температура влажността падна с 20%. В момента е 52%. :hsh: :joyhat:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » ср окт 21, 2020 2:28 am

Много рязко стана 19-20гр при мен във Варна. Извадих зимните завивки. Миналата година сякаш до по-късно беше топло. Не съм сигурен.
Ж.Кювие

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср окт 21, 2020 10:26 am

В нас пуснахме новото парно, такава жега в тая къща не е било никога. А работи само за два часа сутрин и за три часа вечер. С лекота държи 23-24 градуса, за 5 дни е изхабило 30 килограма пелети! (което е нищо) Дава ни и топла вода даже...
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср окт 21, 2020 10:34 am

nikolai kamburov написа:
ср окт 21, 2020 2:28 am
Много рязко стана 19-20гр при мен във Варна. Извадих зимните завивки. Миналата година сякаш до по-късно беше топло. Не съм сигурен.
Поне в София няма нищо общо този октомври с миналогодишния. Гледам тогава в периода 10-28.10. в София всеки ден е праскало максимални 24-26℃, а по много ярки и сигурни спомени, в същия период в стаята ми държеше твърдо 25℃ :laughm: . В момента стайната ми се стабилизира на едва 20-21℃ и има шанс за слабо повишение само за няколко от следващите дни, след което... :cry:

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » ср окт 21, 2020 10:46 am

Миналия Октомври бе доста по-топъл. У дома, панелка, вчера падна с 2 градуса и е само 20℃....вървим към отопление, засега удържам фронта, но няма да е за дълго. НО е нормално, когато бях дете минеше ли 15 Октомври топлото се пускаше..... :D

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » ср окт 21, 2020 12:13 pm

Тук до сега октомври е със средна денонощна 15.3 , точно колкото лани за същия период - до 20-то число . Средно максималните миналата година са били по-високи от тази година, но минималните по-ниски .
Парно, климатик не са работили още . След Димитровден вече ...

quittr

Мнение от quittr » ср окт 21, 2020 1:03 pm

И при мен вече захладня доста. От малко под 21 в хола и коридора до точно 22.0 в стаята ми. Ниските минимални и все по-южно залязващото слънце си казват думата.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон окт 26, 2020 5:05 pm

Така и не мръдна тези дни нагоре при мен от онези равновесни 20-21℃ :laughm: , ноооо... идва тежката артилерия :grin1: . Всъщност, при мен парното е изключено, но със сигурност ще се усети нещо, минават 2-3 тръби ;) , а и блокът като се позатопли...

Пускат парното в София от сряда
26.10.20 в 16:31
„Топлофикация София” пуска парното от сряда, 28 октомври, съобщиха от дружеството.

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » пон окт 26, 2020 6:00 pm

Аз паля от 16-ти. Поне до 16-ти април ще си думка камината :D
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

quittr

Мнение от quittr » пон окт 26, 2020 6:44 pm

Надявам се тук да почакат, защото още не е за отопление. В хола е 19гр., в коидора 20, в стаята 21,6 до 22, снощи с пуснати компютър и лампа и 22,8 стигна. :grin1:

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”