Математически главоблъсканици

Турнири (различни от метеорологичните), анкети, импровизирани състезания...

Модератор: Hristo Chipilski

Потребителски аватар
todorm
Регистриран: съб фев 24, 2007 4:39 pm

Мнение от todorm » вт юни 08, 2010 10:29 pm

ncuxap ,мога да ти намеря такива книги, но на англиийски.
Аз лично не харесвам логическите задачи, за мен това не е меродавно.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт юни 08, 2010 10:32 pm

todorm написа:Позволи ми да се усъмня , че си е решил за 5 сек. :wink:
Я пак внимателно помисли.
Ами май беше по-точно за 4.55 секунди, което се закръгля на 5 :roll2: ...

Нали ти казах, решението ми дойде изведнъж, вероятно защото някога съм я срещал и решавал :wink: ...

Потребителски аватар
todorm

Мнение от todorm » вт юни 08, 2010 10:39 pm

ОК! Аз си помислих че си я решил за 2 сек. :D

За другата тема нищо не казваш за приборите ми. :roll:
Ще стане ли работата, както съм я намислил.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » вт юни 08, 2010 10:52 pm

Stringmeteo написа:Ей-сега прочетох внимателно условието, замислих се и я реших за точно 5 секунди :roll2: . Е, предполагам, че решението е дремело някъде в подсъзнанието ми, едно време (преди има-няма тридесетина години :lol: ) ходих на едни кръжоци по математика, където имаше много подобни занимателни задачи, може и тази да съм решавал :wink: ...
Стринг, а определяш ли дефектната дали е по-тежка или по-лека? Вземаш ли предвид, че това не е дадено? :lol:

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » вт юни 08, 2010 11:04 pm

weather_master написа:
Stringmeteo написа:Ей-сега прочетох внимателно условието, замислих се и я реших за точно 5 секунди :roll2: . Е, предполагам, че решението е дремело някъде в подсъзнанието ми, едно време (преди има-няма тридесетина години :lol: ) ходих на едни кръжоци по математика, където имаше много подобни занимателни задачи, може и тази да съм решавал :wink: ...
Стринг, а определяш ли дефектната дали е по-тежка или по-лека? Вземаш ли предвид, че това не е дадено? :lol:
Нещо нищо общо с темата... но Мастър преди малко един човек по телевизията зададе един въпрос. Кое е най-хубавото нещо в София? И си отговори сам: Табелата за Бургас... :roll2:
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
todorm

Мнение от todorm » вт юни 08, 2010 11:09 pm

Ето ви една книжка като за начало.
Entertaining Mathematical Puzzles
by: Martin Gardner
Dover Publications
http://ifile.it/069ymdb/Zr4j1Rbh.7z
има още 6370 такива книги...

Потребителски аватар
todorm

Мнение от todorm » вт юни 08, 2010 11:10 pm

ДА не е бил мастъра? :lol: :shock:

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср юни 09, 2010 7:56 am

Е няма ли да кажете как се решава? За математически инвалиди като мен е много интересно да видя отговора? :roll:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
todorm

Мнение от todorm » пет юни 11, 2010 1:57 am

Ето как се печелят пари с математика. :lol:

Генеалният математик Григорий Перелман отказа награда от 1 млн. долара

Премията от един милион долара, която бе присъдена на руския гениален математик Григорий Перелман за доказателството на една от задачите на хилядолетието - хипотезата на Поанкаре, ще бъде преведена за благотворителност. Всъщност наградата трябваше да бъде връчена вчера в Париж, но както по-рано стана ясно, Перелман отказа да я вземе и не пристигна във френската столица.

Символично наградата ще бъде връчена на френския математик от руски произход Михаил Громов и на Франсоаз Поанкаре - внучка на създателя на хипотезата.

43-годишният Перелман, който живее в Санкт Петербург в скромна квартира, непрестанно е преследван от журналисти. Последния път - на 28 май, той така и не отговори дали ще вземе наградата. Перелман е работил в САЩ, но през 1996 г. се връща в Русия, където започва работа в университета в родния си град. По-късно по собствено желание го напуска и в момента дава уроци по математика само на избрани.

Естествено не всички са толкова скромни и безкористни като Гриша Перелман, както го наричат руските медии. В момента за тези пари настояват обществени деятели и екстравагантни политици.

Руският математик Григорий Перелман отказа наградата от 1 милион щатски долара, присъдена му от американския математически институт "Клей" за доказването на хипотезата на Поанкаре.
Перелман, който живее като отшелник в кооперация с хлебарки в Санкт Петербург, каза през затворената врата на апартамента си :"Имам всичко, което ми трябва".

През 2006 г. той отказа най-високата награда в световната математика - медала "Фийлдс". Тогава той каза:

"Парите и славата не ме интересуват. Не искам да ме показват като животните в зоопарка. Не съм герой на математиката. Не съм постигнал чак такъв успех, затова не искам всички да ме гледат".

Съседка на гениалния математик разказва, че той има само маса, стол и легло с мръсен матрак, оставен от предишните собственици - алкохолици, които му продали апартамента.

Тя се оплаква, че заради Перелман блокът не може да се очисти от хлебарки, те се крият в жилището му. Хипотезата на Поанкаре, която вече е теорема на Поанкаре, е сред седемте най-трудни за доказване математически задачи.

Тя дължи името си на френския математик Жул Анри Поанкаре, който я формулира през 1904 г. Целта й е да бъде разбрана формата на Вселената чрез връзка между формите, пространствата и повърхностите.

Най-общо казано, според нея всяко триизмерно пространство без дупки прилича на разширена сфера.

Математическия институт "Клей" обяви награда от 1 милион щатски долара за решаването на всяка от седемте задачи през 2000 г., като я нарече Награда на хилядолетието.

През 2003 г. Перелман наелектризира света на математиката, като качи доказателството на хипотезата в интернет, без да го публикува в научни издания.

През същата година той напусна работата си в института "Стеклов". Според негови приятели той вече не се занимава и математика, като дори не му се говори по темата.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет авг 12, 2010 10:13 pm

С 20 хода редят кубчето на Рубик

От случайна комбинация на елементите на играчката може само за 20, дори за по-малко ходове да се постигне желаният резултат

Това едно време го редях за минута и 45 секунди, ако не се лъжа...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед яну 16, 2011 7:12 pm

Това било задачка от Менса:

Ако 2+3=10
7+2=63
6+5=66 и
8+4=96,
то колко е
9+7?

Брат ми я реши за 1 минута, аз помислих малко и се отказах :grin1: ...

А, не, погледнах с друг поглед и ми дойде муза моментално :grin1: ...

Потребителски аватар
BuriaStorm
Регистриран: съб дек 05, 2009 4:00 pm

Мнение от BuriaStorm » нед яну 16, 2011 7:23 pm

Е, на мен ми трябваха 10-тина хаха. Интересна задачка

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » нед яну 16, 2011 7:24 pm

144 Математиката ми беше един от най-слабите предмети....

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » нед яну 16, 2011 7:25 pm

paceko написа:144 Математиката ми беше един от най-слабите предмети....
Майтап бе,112..... :D

Потребителски аватар
BuriaStorm
Регистриран: съб дек 05, 2009 4:00 pm

Мнение от BuriaStorm » нед яну 16, 2011 7:32 pm

Дадох я на братовчед ми. Реши я за 2 минути. А е само 7 клас! хаха

А той съответно ми даде следната:

На остров имаме 201 мъдреци (могат веднага да измислят и най-трудната логическа задача), от тях 100 са със сини очи, 100 с кафяви и 1 със зелени (всеки знае цвета на очите на другите но не и своя и нямат право да разговарят) . Всяка вечер точно в полунощ идва лодка, която спасява всеки който си е познал цвета на очите. Още на 1вия ден човека със зелените очи казал "Знам че има поне 1 човек със сини очи". Колко човека и кога могат да се спасят със сигурност
Последна промяна от BuriaStorm на нед яну 16, 2011 7:36 pm, променено общо 1 път.

Отговори

Върни се в “Други турнири, анкети, тестове, игри”