Математически турнир

Турнири (различни от метеорологичните), анкети, импровизирани състезания...

Модератор: Hristo Chipilski

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » съб юли 21, 2007 9:35 pm

Да, получих поща.Не знам защо вчера не се е получило.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб юли 21, 2007 9:38 pm

Незнам и аз.Може и аз нещо да съм направил, но съм почти сигурен, че пишеше, че е изпратено. :roll: Айде както и да е. :wink:

kotence_blaga~~~

Мнение от kotence_blaga~~~ » съб юли 21, 2007 11:16 pm

kiler ima6 po6ta kaji dali re6enieto e dostata4no ( i za kolko to4ki e )i molqte otgowori na waprosa mi pak 6te u4astwam sledwa6tata sedmica ot na4aloto na turnira

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » нед юли 22, 2007 4:25 am

kotence 6te u4astva6 ne se pritesnqvai,po princip tova e forum za meteorlogiq-dosta serizona nauka,no edin takyv turnir naistina dava dobyr reiting i dopylnitelno povi6ava interesa na tozi nekomersilaen vse o6te sait,za koeto 6efovete nesymneno sa dovolni :lol: ...Kiler se griji za tozi turnir,toi nqma kak da te prenebregne spoko :wink:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед юли 22, 2007 10:19 am

Значи правелата ги има изложени-Точки се дават само на едната задача.Едната е по материала и се искат знания по математика, а другата е логична.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед юли 22, 2007 4:17 pm

Досега бях на плаж и затова сега ще изнеса резултатите. :wink: Беше много горещо ,с съвсем лек бризов вятър.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед юли 22, 2007 4:50 pm

Killerbeast написа:ПРАВИЛА НА МАТЕМАТИЧЕСКИЯ ТУРНИР:

Всеки ден от 9 часа вечерта до края на денясе дават по дви задачки.Всеки участник в турнира може да избере да реши една от двете задачки по свое собствено желание.

1.Категория на задачите:
а)Първата задача е от типа на логическите и може да се реши от хора, които не са се занимавали сериозно с математика(Такива задачи се дават на IQ тестовете)
б)Втората задача може да бъде:
-алгебрична
-геометрична
За нейното решеване е нужно участникът да притежава знания по математика в периода от 1 до 7. клас.

2.Решаване на задачата:
Всеки участник трябва да реши задачата максимално пълно и да не пропуска съществени моменти в разсъжденията си.Потребителите трябва да изпращат своите решения на адрес:hchipilski@abv.bg

3.Оценяване:
Всяка задача се оценява от 1 до 4 т., а когато не е предоставено решение-0т.

4.Критерии за оценяване:

1т.-Когато участникът е допуснал съществени грешки в своите разсъждения,отговорът му е неправилен,но частично е схванал идеята на задачата
2т.-Когато участникът е допуснал грешки в своите разсъждения, но е познал отговора и е схванал основния замисъл на поставената задача
3т.-Когато участникът е допуснал единични грешки в своето описание на задачата
4т.-Когато участникът е представил напълно вярно дадената задача.

5.Класиране:
В турнира има 3 вида класиране
-седмично
-месечно
-годишно

След всеки месец точките на потребителите се намаляват, като се делят на общите точки , които е получил първия в класирането.Тка 1-вият остава с 1 точка.По този начин може да бъде лесно настигнат от другите участници

След всяка година, след обявяването на годишния победител, точките на всички състезатели се нулират, като се запазва реда, в който те са били подредени до този момент.
Килър, скриптът малко се забави, а и днес съм малко зает... Имам няколко въпроса относно правилата, най-вече свързани с точкуването и нулирането на точките. Засега искам да те питам за седмичните и месечните класации, защото това са малко относителни срокове. Първо, във всеки месец не влизат цял брой седмици и месецът не приключва заедно с някоя седмица, как се процедира според теб в тези случаи??? Или може би седмичните и месечните класации да бъдат независими, и несвързани помежду си? Това нулиране на точките не ми е много ясно... Също така, според мен би било добре, със или без нулиране, във всички класации точките да се дават по два начина - сумарни точки и средно точки на 1 изпратено решение на задача, но...

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед юли 22, 2007 5:00 pm

Ами дори да не е приключил месецът се играе до приключване на седмицата.Колкото до нулирането-ами идеята ми е да разделя точките на всички участници след всеки месец на точките, които е пол. 1 в класирането:

x-10
y-5
z-1

Следващ месец:
x-1
y-0.5
z-0.1

След всяка година:
x-0
y-0
z-0
Реда обаче при първото обновяване се запазва.

Но не разбрах твоята идея за тези класации.Трябва пак да ми разясниш, а пък аз ще ги приложа в действие.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед юли 22, 2007 5:06 pm

Ето и отговорите на участниците:

Значи според мен верният отговор е в)-тя не е казала, че казва само истината.Щом казва през ден истината значи казва по цял ден истината-само истини.Останалото време са другите дни.Следователно щом няма дни с истина и лъжа заедно, значи е казвала или само истината или само лъжа.От там търся излишния от отговорите.Отг.А) е верен, защото се казва Деница.Отг.г) също е верен, защото 300/12=25 Щом имаме 2 верно отговора, значи тя казва само истината-отг.Б).Остава В).

Quittr, значи ти и познал 2 от петте общо твърдения, които трябва да защитиш и според образуването,което направих трябва да получиш общо 1,6 точки.
-Приемаш, че през този ден тя казва истината-грешно.През този ден тя лъже.
-а.Казвам се Деница-приемаш за истина-вярно
-б.Днес казвам истината-приемаш, че казва истина-грешно
-в.Винаги казвам истината-лъжа-вярно
-г.300 НЕ се дели на 12.Ти казваш, че това е истина-но не си внимавал сигерно със частицита НЕ-грешно

kotence_blaga-
1 zada4a
Denica kazwa prez den istinata sledowatelno ima 2 wazmojnosti
1prez tozi den da e kazala istinata
2prez tozi den da e lagala
Trqbwa da se razgledat i dwete sledowatelno

1.W tozi den e kazwala istinata zna4i trqbwa da imame 3 istini
1.1 kazwam se denica e istina spored uslowieto
1.2 Dnes kazwam istinata ( e spored denq) w slu4aq istina i ni trqbwa
o6te edna istina no takawa lipswa ,za6toto
1.3 Winagi kazwam istinata protiwore4i na uslowieto
1.4 300 ne se deli na 12 e laja za6toto mi..to prosto se deli
sledowatelno slu4ai edno otnada i ostawa slu4ai 2

2.da laje w tozi den
2.1 kazwam se denica towa e istina (spored uslowieto)sledowatelno ne e kazala towa
2.2Dnes kazwam istina (spored 2.) towa e laja i sledowatelno se wzema obratnoto dnes laja koeto ozna4awa 4e istinata e 4e dnes laje i towa sawpada s dopuskne 2.
2.3 Winagi kazwam istinata e laja za6toto protiwore4i na uslowieto
2.4 300 ne se deli na 12 sa6to e laja

Sledowatelno za den w koito laje imame 3 laji i uslowieto e izpalneno
zna4i tq ne e kazala edinstwenata istina t.e. 4e se kazwa denica

Kilar 6te mi kaje6 li ako re6a drugata zad4a 6te polu4a li i za neq to4ki ili samo za ednata 6te polu4a to4ki

Браво.Най-хубавото решение на тази задача.-4 точки

String(ivan4o)
-
Ами няма начин, не е казала "Кавам се Деница", защото това е истина, а като гледам този ден тя лъже, най-малкото защото има поне 2 лъжливи твъдения от тези 4 (третото и четвъртото)...-4 точки

Life_Guest-
Твърдението че 300 не се дели на 12 е лъжа(или слаби знания по математика :D),"винаги казвам истината" сьщо е лъжа,"Днес казвам истината" е лъжа ,защото досега е казала две грешни твърдения.Следователно това е от дните в които тя лъже и твърдението което не е между казаните е "казвам се Деница",защото то е истина.
-4 точки

Класация:
1.ivan4o-31,24т.
2.Life_Guest-30,24т.
3.quittr-24,77т.
4.weather_master-21,5т.
5.Gladiator-15,33т.
6.krasoto-10,67т.
7.kotence_blaga-4т.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед юли 22, 2007 5:27 pm

Killerbeast написа:...

Но не разбрах твоята идея за тези класации.Трябва пак да ми разясниш, а пък аз ще ги приложа в действие.
Засега карай така, ако има някакви добавки или промени, те ще стават автоматично, след като направя скриптовете :wink: ...

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед юли 22, 2007 5:47 pm

ОК.И отново ти благодаря. :wink:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед юли 22, 2007 7:21 pm

Оф аз къде съм гледал! :oops:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед юли 22, 2007 7:48 pm

Задача 1:Трима приятели-Кирил, Виктор и Крум, са известни с това, че единият вианги лъже,другият е честен и винаги казва истината,а третият - хитрува-понякога лъже, а понякога казва истината.На въпроса "Какъв е Виктор?" те отговорили така:
Кирил казал:"Лъжец";Виктор казал:"Хитрец";Крем казал:"Честен".
Какъв е Виктор?

Задача 2
:По телевизионен канал XYZ се излъчва сериалът "Дързост и математици". В сериала участват 2000 души - мъже, жени и деца. Броят на мъжете и броят на жените се отнасят както 9:7 - ако участваха 50 деца повече, броят на участващите деца щеше да е точно два пъти по-малък от броя на мъжете.
Броят на сериите в сериала е четирицифрено число aabb, където a и b са различни естествени нечетни числа, такива, че
а>2b>2 +b>2 +8b=4a>2 +4
Знакът ">" означава повдигнато на степен ...

а)Да се намери броят на децата, участващи в сериала;
б)Да се намери броят на всички серии;
в)Във всяка серия поне един от героите плаче. Да се докаже, че има участник, който плаче поне в две серии.

hchipilski@abv.bg

Потребителски аватар
todorm
Регистриран: съб фев 24, 2007 4:39 pm

Мнение от todorm » нед юли 22, 2007 8:14 pm

Killerbeast, виж тази загадка:

http://psabev.hit.bg/z7.htm

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пон юли 23, 2007 5:48 pm

Здравейте и от мен.Сега ще обява и седмичния победител, но преди това ето ви и отговорите на участниците, участвали вчера:

kotence_blaga-вземаме че Кирил казва истината винаги следователно Виктор лъже и вземаме противоположното на неговите думи следователно той не е хитрец и остава Крум да е хитрец . Неговите думи , че виктор е честен са лъжа следователнов този ден крум хитрува т.е. лъже следователно истината е че виктор не е хитрец

отговор: Виктор е лъжец

Браво-много лаконично и стегнато решение на тази трудна задача.Само да те попитам дали случайно си била в ПМГ, защото за обикновени ученици това е доста сложна, а за някои и непосилна задача. :lol: 4

Класиране:
1.ivan4o-31,24т.
2.Life_Guest-30,24т.
3.quittr-24,77т.
4.weather_master-21,5т.
5.Gladiator-15,33т.
6.krasoto-10,67т.
7.kotence_blaga-8т.

Браво на String.Отново е седмичен победител.Ето и челните три места:

1.ivan4o
2.Life_Guest
3.quittr