Гъби, боровинки, къпини... всякакви диворастящи храни

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » вт май 29, 2012 4:01 pm

bismarck написа:Az бера/берях само десетина вида, които съм АБСОЛЮТНО убеден, че познавам.
За Булката съм чувал, че е далеч най-вкусната, но наличието на турбоотровната Червена Мухоморка-двойник е правело да не си и помислям да опитвам единичните бройки, които съм намирал(и които със сигурност са били по-скоро мухоморки) :grin1:
Булката е от семейството на мухоморките затова има прилики с тях, но лесно се различава от червената мухоморка по жълтите си пластинки (ламели) от долната страна на гуглата и това че торбичката от която излиза (волвата) е без брадавици и кафенее, а на червената мухоморка ламелите са бели и волвата е бяла и има брадавици. И булката има много приятен аромат и вкус. Но неслучайо оставих първото ти изречение, трябва да се ядят гъби само за които човек а АБСОЛЮТНО сигурен, че са ядливи. Иначе се води най-добрата гъба, но и по шуменско се намира рядко, аз лично съм намирал булка само три пъти по две-три бройки ( просто често растат две-три една до друга). Някъде до златарския манастир имало находище на булки, но така и не стигнах до там (на десетина километра е и пътя все е разкопан). Червената мухоморка може да убие човек, но не се води непременно смъртоносно отровна, даже съм чел че в Полша и Русия ги ядат, след продължително варене или нещо такова. Все пак препоръчвам да не се опитва :). Верно, че ония всичко ядат и нищо им няма, но и климата там способствал да се натрупва по-малко отрова в гъбата. 99% сигурна смърт е зелената мухоморка, има и бяла мухоморка, която някои смятат за албинос на зелената и също е много отровна. Аз лично съм намирал зелена мухоморка само веднъж. И си спомням че я гледах със страхопочитание и даже не посмях да я пипна. По повод на това, че булката има много приятен аромат и вкус, хора хапнали зелена мухоморка и оживели ( това се смята за чудо), казвали, че гъбата е много вкусна, В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ОПИТВАЙТЕ.
Последна промяна от doncho на вт май 29, 2012 9:48 pm, променено общо 1 път.

doncho

Мнение от doncho » вт май 29, 2012 4:10 pm

simovremeto написа:Ами понеже и аз имах известна роднинска връзка по Поповските височини - с. Цар Асен. Та до преди 20 години редовно ходех там. И есента разбира се за гъби. Измъквахме по цели чували със сърнели и вечер на огъня ставаха суперски. Но веднъж получих някакво обриване - целия се обринах и подух. Казаха, че е алергия, а не отравяне, но така или иначе от тогава гъби не пипам и не ям. :dontknow: Просто не са ми вкусни вече. Иначе в Делиормана е много яко.
Много хора са така. Гъбите са вкусно нещо, но като осъзнаеш на свой гръб, че може да са опасни за здравето и живота ги зачеркваш от менюто си. Познавам такива хора, които са се натрявали и са се наплашили и гъба не поглеждат, дори печурка от магазина.

doncho

Мнение от doncho » вт май 29, 2012 4:14 pm

ncuxap написа:Много двойници на манатарката съм срещал и общи между тях са две неща. Първо че посиняват при нараняване и разчупване, и второ, че нямат аромат. Докато манатарката има приятен аромат и не посинява, месото й е бяло.
Доколкото знам, има всъщност няколко вида манатарки, които посиняват при разчупване и не са отровни, но по нашия край се срещат рядко и затова не съм се задълбочавал. Пък и като се върнем пак на основното правило, да не се ядат гъби за които имаш съмнение, по-добре е ако посинява да я хвърлиш.

doncho

Мнение от doncho » вт май 29, 2012 4:15 pm

Vanio Yanev написа:А какво бихте казали за берене на горски ягоди ,боровинки...?
Какво може да каже човек за горски ягоди и боровинки освен :thumbup: :thumbup: :thumbup: :D :D :D

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » вт юни 12, 2012 1:43 pm

От последното ходене по планината щракнах малко Манатарки. Без да ги търся ми изкачаха по пътя. А Ако се бях разтърсил из гората, сигурно гъмжи :grin1: :laughm:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » нед юни 16, 2013 11:33 pm

Докато хората ходят по протести, днес аз се разходих към Люлин планина за гъби. 8-) :grin1: След падналите дъждове има голям yрожай зърнеста масловка:
Изображение
Набрах към 3 кила. Част от тях паднаха жертва заедно с нарязана на ситно прясна мащерка, соев сос, малко чyбрица и сол. :eat: Станаха мехлем. Останалите сварени чакат своя ред.

Victus
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет окт 17, 2013 11:46 pm

dak_evil написа:
yogimax написа:Понякога и 2 седмици след напоителен дъжд не е имало гъби. :hmm:
И сега има гъби по Балкана например, казвам го като очевидец. А и сърнелата не иска много високи Т. Но излизаме от темата. Ако отида ще светна форума дали съм набрал или не :wink: Че има вероятност голяма да варя ракийка :grin1:
Сърнели, рижики, масловки искат само влага, топло не им трябва. Виж манатарките искат и слънце. Поне на по-високите места. Последните ми разходки на Люлин планина имаше масловки тyк-таме, но след този дъжд ще излезнат масово есенни гъби.
П.С. Ракия и от гъби ли се вари? :shock:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет окт 17, 2013 11:53 pm

Преди 2 седмици брах манатарки в германска гора. :D
И една печурка намерих и няколко масловки.
На Шуменското плато само една манатарка съм намирал в живота си. Там нещо ги няма. Там има много сърнели и горски печурки, а понякога и ливадни печурки в поляните край Стария град. Есенно време в нискостъблените борови горички там е пълно с рижики. А есенна гъба съм брал една година чак в началото на декември.
Един път намерих зелена мухоморка и я взех запечатах я в найлон и я държах на терасата. След няколко дни се напълни с червеи. Те имат имунитет и не ги хваща отровата й. Ако човек изяде дори една лъжица супа от тази гъба е труп до 2 денонощия, черния дроб става на решето от отровата и няма спасение.
В Жеравна съм брал пачи крак и също сърнели, печурки и масловки. Но в последните 15 години там през лятото няма никакви гъби, голяма суша, през 80-те с цели раници с гъби сме се прибирали.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Victus

Мнение от Victus » пет окт 18, 2013 12:08 pm

Тази година специално юли беше влажен след повсеместните валежи на 30юни-1юли. До края на месеца имаше влага в горите и засyшаване настъпи през авгyст. Все пак далеч от паметната 2005, когато юли, авгyст и септември бяха есенни месеци откъм валежи и влагата беше на макс. Най-гъбарската година, която помня.

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » пет окт 18, 2013 12:42 pm

И аз помня 2005та година, в Етрополския Балкан имаше тонове сърнели, както и пърхутки, от които най голямата която набрахме беше 3 и нещо кила. Направо се счупихме да мъкнем гъби тогава. Имам и снимки как майка ми позира с една огромна сърнела, все едно е чадър. :grin1: Това в средата на август, да уточня.
А, чакай бе, бъркам се, 2002ра беше. 2005та сигурно още повече са били.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

wilkosz

Мнение от wilkosz » пет окт 18, 2013 3:09 pm

Аз бях гъбар в периода 1997-1999 г. На платото през 1997 г. имаше още от август много гъби. През 1998 г. в средата на септември беше бум на печурки и то големи, плътни, като паници. Имаше ги на самодивски кръгове по много в гората на платото. Що буркани затворихме с печурки тогава :laughm: Това беше най-добрия урожай, онази събота на септември 1998 г. Бяхме 4 човека и всеки се върна с по няколко пълни чанти с печурки и сърнели. Но септември тогава беше уникално влажен и есенен, към 150 литра сума в Шумен.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
Корчев
Регистриран: чет дек 09, 2010 11:22 pm

Мнение от Корчев » пет окт 18, 2013 4:14 pm

А това са 2 от тазгодишните печутки които са и най-големите които съм виждал и намирал до сега. Това е сина ми който е на 5г.(за мащаб)
Изображение

Цял чувал такива хубавелки набрах :cool:

Victus

Мнение от Victus » пет окт 18, 2013 11:01 pm

Страхотна находка. Май са напълно развити екземпляри Agaricus urinascens. Имат поне 30см в диаметър.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пет окт 18, 2013 11:25 pm

Супер са. Онези, за които писах бяха почти толкова големи, но бяха по-млади все още.
Изобщо това са гъбите, които обичам. Никой друг вид гъби не ми харесват, масловките са като месо, цвърчат в тигана и не се пържат, имат много вода и нямат вкус. Сърнелите са жилави, особено ако не са в стадий бухалки. Пачият крак също няма вкус, рижиките стават, но пък са неприятно зеленикави при допир и не изглеждат добре.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пет окт 18, 2013 11:30 pm

За мен номер 1 по вкусови качества е Пачи крак. Много ми допада :bowdown: Но ям и обичам почти всички известни ядливи гъби.

Иначе големината на гъбата не е атестат за качество. Много по-често младите и малките на ръст индивиди са по-вкусни от възрастните и вече доста големи... останал съм с такова впечатление от скромния ми гъбарски опит
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”