'Направи си сам'/ Домашно (само)обзавеждане и майстории

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
FREDI
Регистриран: чет фев 02, 2012 11:27 am
Местоположение: Ракитника- Авренско плато-Община Варна -100 м.нвис.

'Направи си сам'/ Домашно (само)обзавеж

Мнение от FREDI » пет мар 23, 2012 4:57 pm

Не намерих подходяща тема за проблема, който ме вълнува, а именно един строителен казус. Представям ви нашия двор с беседката тип Ротонда (никога не бих си и помислил да построя подобна щуротия, но това е друг въпрос) Дойде ред да се оправи пода, сега е на бетонна основа и реших да кача малко снимки и понеже сте интелигентни хора се надявам да дадете рационални и практични идеи за настилката отдолу. Снимал съм и околността и къщата, за да имате представа за материали и цветове. Беседката е кръгла колоните са 5 на брой и са си чист бетон с тръба и др арматура отвътре. За сядане са предвидени столове. Предвидено е и пода да се повдигне с около 3 см от настилката. Масата горе е мозайка, а иначе доминира белия цвят.
http://freedih.snimka.bg/architecture/b ... 6.26693745
И така - давайте идеи за пода- мозайка, мозайка от камъни, мислех си дори и за трева и какво ли още не.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пет мар 23, 2012 5:05 pm

Първият етаж на къщата от ломен камък ли е или само имитира такъв?Подът на беседката може от такъв камък да го направиш.

Потребителски аватар
FREDI

Мнение от FREDI » пет мар 23, 2012 5:10 pm

misacho написа:Първият етаж на къщата от ломен камък ли е или само имитира такъв?Подът на беседката може от такъв камък да го направиш.
Облицована е не с ломен камък, а с изделие от бял цимент с разни добавки, вкл леко оцветяване и имитират варовик, тези камъни са различни, но по стените лепим олекотени. А и не са равни. Качих още една снимка.
ЗАСЕГА - Погледът ми се спира на щампован бетон като най- добро решение!

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пет мар 23, 2012 6:35 pm

Пътеките смяташ ли да ги правиш нещо? Според мен би било яко ако настилкатата на беседката е еднаква с настилката на пътеките в двора :) Ама зависи какво си намислил, а и кинта му е майката. Иначе с естествен камък (фугиран), такъв тип, или някой контрастиращ на вилата като цвят, или нещо съобразен с градината в синхрон (зелено?) ...

За камъните обаче 3-те см ще са търде малко.

Ако искаш пък да е напълно гладко с подобна, подходяща мраморна мозайка

Варианти много, ама какво би желал ти знаеш най-добре :hmm:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
FREDI

Мнение от FREDI » пет мар 23, 2012 7:15 pm

Е най сетне се появи тема , мерси за отзивите- Около къщата и по пътеките е реден т. нар Балчишки камък, който представлява грапав, черупчест варовик с бял цвят. (но нямам от него и е бая грапав)Хареса ми идеята за щампован бетон, ама няма как да го правя сам има щампи, бои, специнструменти, та насоките ми са натам, ама като питах в luxbeton ми казаха, една цена към 700- 800 лв :blears: , че все така става, че ми харесват неща дето са бая скъпи клонят към хилядарка.Е тука едно клипче какви чудесии се правят-имитации на камък, на дърво с всякакви форми и цветове.
http://www.youtube.com/watch?v=zOSKSIFpngU
Накрая ще ви разкажа една куриозна случка от разходка в Мол(по времето когато ги откриваха. Та се разхождам и гледам някакви интересни плоскости сложени на пода и облегнати на стената с разни цветове които се съчетават ама абстрактни като мотив. Питам-Извинете това плоскости за облицовка на стени ли са? и отговор на продавачката- Не господине, това са .....картини. :laughm: Излязох от магазина и имах нужда да поседна малко.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пет мар 23, 2012 7:46 pm

Много яко се получават тези имитации, красота :)
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
FREDI

Мнение от FREDI » чет апр 05, 2012 5:56 pm

Подът на беседката вече е готов и в крайна сметка се реализира един икономичен вариант- имахме малко камък( натрошени полирани от едната страна парчета от разни скали с дебелина 2 см(гранит, мрамор разни- на това му се казва гръцки мрамор за венецианска мозайка) недостигнаха и се купиха още малко по 15 лв/ за квадрат вървяха, ама реално дават повече от квадрат. Лепенето е с циментов разтвор, а фугите се запълват с мозайка. Тука идва момент когато трябва да се изтърка мозайката- изключително са ми отвратителни подобни занимания само да ги гледам- вдига се страхотна пушилка, шум от ъглошлайфа ( един донесе някакъв много голям шлайф с диск неметал за шлайфане и с него потръгна работата). Малко ъглошлайфче се озори и прегрява.
Снимка на резултата качих в албума" Беседка"
http://freedih.snimka.bg/architecture/b ... 6.26811766

Потребителски аватар
The Mist
Регистриран: пон дек 06, 2010 5:13 pm
Местоположение: Студентски град 630 м/н/в; Сливен 284 м./н./в.; село Еленово 210 м./н./в.

Мнение от The Mist » чет апр 05, 2012 8:56 pm

Много яко се е получило !!! :clap: :bowdown:

Потребителски аватар
The Mist
Местоположение: Студентски град 630 м/н/в; Сливен 284 м./н./в.; село Еленово 210 м./н./в.

Мнение от The Mist » вт мар 19, 2013 7:24 pm

На някой налагало ли му се е да премахва стар (около 30 годишен) лепен балатум върху панел ??? Ако някой се е сблъсквал с проблема нека сподели.... :pray: Сега започнах да разлепям, но отдолу остава един мъх, който мн трудно се премахва. Махнах 1/4 квадрат с длето и чук :!: и е направо ужас...
Ако има по- лесен и ефективен начин ще е много добре.

Потребителски аватар
dak_evil
Регистриран: ср юни 24, 2009 7:12 pm

Мнение от dak_evil » вт мар 19, 2013 8:33 pm

Мале човек, ще ти се разкатае фамилията. На мен ми се е налагало преди доста време. В соца са ползвали някакви яки лепила да лепят балатуми. Честно не помня как го махах, но ползвах шпатула със сигурност, какви мазоли имах след това по ръцете. Какво ще слагаш като покритие после - паркет, теракот...?

Потребителски аватар
The Mist

Мнение от The Mist » вт мар 19, 2013 8:39 pm

Теракот.... :thumbup: Голям зор ще е... :?много яко е залепен ! Отдолу остава мъха и лепилото. Лека полека ще се маха няма как... :D

Потребителски аватар
dak_evil
Регистриран: ср юни 24, 2009 7:12 pm

Мнение от dak_evil » вт мар 19, 2013 8:53 pm

Допитай се до някой майстор по лепене на теракот и фаянс най-добре до каква степен трябва да се маха. Мъха ако го мокриш с вода с по-остра шпатула ще се маха по-лесно. Лепилото ако е яко хванало за основата може да не е проблем. Един мой познат ми каза преди много време за един грунд, върху който хваща яко теракота и фаянса - Ц200 + лепило за теракот/напр. теракол/ се разбърква, като сместа трябва да е толкова рядка, че да може да се маже с четка на не много дебел слой. Като засъхне стои грапаво като шкурка и всичко хваща върху него. Така съм лепил стиропор върху ламарина и не е мръднал до ден днешен. Също такъв грунд съм ползвал за стени, от които съм махал тапети и стоят мазни от лепилото. Шпакловка върху тях не е мръднала до сега, а също и фаянс и теракот няма да мръдне.

Потребителски аватар
The Mist

Мнение от The Mist » вт мар 19, 2013 9:20 pm

Ами ще видя какво ще направя. Това с грунда звучи много добре. :thumbup:

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » чет яну 07, 2016 11:18 am

15-годишен ученик си направи машина за сняг
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1541894

PETAR_YANKOV
Регистриран: чет мар 27, 2014 8:25 pm
Местоположение: в.з. Осеново, Варненско -302м.н.в./с.Левски - Варненско- 328м.н.в./гр.Варна, кв.Левски 77м.н.в.

Мнение от PETAR_YANKOV » пон яну 18, 2016 3:10 am

Малко закъснях с това видео ама карай- така беше виличката по празниците2015/2016:

https://m.youtube.com/watch?v=jPPo0qBh3gw
:wink:

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”