Живата природа и всичко около нея

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
storm
Регистриран: вт дек 08, 2009 6:37 pm

Живата природа и всичко около нея

Мнение от storm » пет мар 25, 2011 10:45 pm

Реших да пусна нова тема,защото ми се струва,че няма подходяща такава за целта ми.Ако греша нека модераторите или администраторът ми я преместят където трябва. :wink:
Тъй като съм голям фен на растенията и животните,ще снимам и поствам снимки на по-интересните видове,които познавам разбира се.Всякакви въпроси и всичко от това естество приемам :)
Днескашният пролетен ден накара цветовете си да отворят първите растителни видове в Ямбол(след кокичетата разбира се):

Ranunculus ficaria-Жълтурче
Сем.Ranunculaceae-Лютикови
Цъфти март-април.Среща се из цялата страна,особено по планинските поляни.Много разпространено растение.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Lamium purpureum-Червена мъртва коприва
Сем.Lamiaceae-Устноцветни
Повсеместно разпространено растение.Цъфти през март-май.
Изображение
Изображение
Изображение

Veronica hederifolia-Бръшлянолистно великденче
Сем.Scrophulariaceae-Живеничеви
Едно от първите пролетни цветя.Растението е доста невзрачно с едни от най-бледите и дребни цветове от този род,но поради високото му разпространение е лесно откриваемо.Листата му приличат на тези на бръшляна,откъдето идва и името му.Цъфти март-май.
Изображение
Изображение[/img]

Потребителски аватар
storm

Мнение от storm » ср мар 30, 2011 6:22 pm

Нови попълнения от днешната ми следобедна разходка:

Prunus cerasifera-Джанка
сем.Rosaceae-Розоцветни
Ниско дърво,цъфтящо през март-април.Плодовете са червени или жълти.
Изображение
Изображение
Изображение
На тази се вижда и част от блока ми :grin1: :
Изображение

Котка-Felis
сем.Felidaceae-Котки
Изображение
Последна промяна от storm на ср мар 30, 2011 6:28 pm, променено общо 1 път.

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » ср мар 30, 2011 6:24 pm

Добра тема, явно има и други запалени по разстенията 8-) Джанките отдавна ги чакам, но не искат да цъфтят още при мен :(

Потребителски аватар
storm

Мнение от storm » ср мар 30, 2011 6:32 pm

maniac написа:Добра тема, явно има и други запалени по разстенията 8-) Джанките отдавна ги чакам, но не искат да цъфтят още при мен :(
Ако има луди по растенията то това определено съм аз. :grin1: Запомнил съм БГ и латинските наименования на почти всички растения,които ги има тук в Ямбол.А за джанките-нормално,при вас е било по-студено досега и природата по-бавно се събужда.Тук цъфнаха вчера повечето,масов цъфтеж сигурно утре ще чакам.

maniac

Мнение от maniac » ср мар 30, 2011 6:42 pm

storm написа:
maniac написа:Добра тема, явно има и други запалени по разстенията 8-) Джанките отдавна ги чакам, но не искат да цъфтят още при мен :(
Ако има луди по растенията то това определено съм аз. :grin1: Запомнил съм БГ и латинските наименования на почти всички растения,които ги има тук в Ямбол.А за джанките-нормално,при вас е било по-студено досега и природата по-бавно се събужда.Тук цъфнаха вчера повечето,масов цъфтеж сигурно утре ще чакам.
Е аз знам само на някой латинските наименования, но пък главно гледам да садя по екзотични видове! За някой от тях съм сигурен, че единствено аз ги имам в града :D

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср мар 30, 2011 6:49 pm

O, а аз за моите съм сигурен, че единствен ги имам в общината, а някои - и в областта :buble: :grin1:

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » ср мар 30, 2011 6:59 pm

Браво,пионери на Дивия запад...и Изток ....и Юг :D Родопския субтропик е с вас..... :salute:

alfa
Регистриран: чет мар 10, 2011 10:31 am

Мнение от alfa » ср мар 30, 2011 8:32 pm

storm написа: Ако има луди по растенията то това определено съм аз. :grin1: Запомнил съм БГ и латинските наименования на почти всички растения,които ги има тук в Ямбол.
При мен (и не само) това не беше лудост, а задължително условие да се мине изпита по ботаника :D

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср мар 30, 2011 9:30 pm

Ето снимки от изминалия уикенд на растенията в моята градина и тяхното развитие към момента/ след зимата/:

Зюмбюл:
Изображение
Невен:
Изображение
Паричка и другото не го знам:
Изображение

Калина Картоп/цъфти в бели туфи-топки/:
Изображение

Засял съм към 30-на кипариса:
Изображение

Това около колчето е Глициния/много ярко лилави гроздови цветове/:
Изображение

Магнолия Стелата:
Изображение

Камелия Японика/бели памукови туфи-топки като цвят/:
Изображение

Райграса :grin1:

Изображение

Дрян:
Изображение

Форзиция:
Изображение

Люляк:
Изображение

Трендафил:
Изображение

Това трябва да е япоснки чашкодрян:
Изображение

Синята роза:
Изображение

maniac

Мнение от maniac » ср мар 30, 2011 10:33 pm

Войводо, развитието на разстенията в градината ти в момента са на същото равнище с моите на село :D Магнолията, която имаш доколкото помня беше Сюзън, а не Стелата :D Виждам, че има пъпка и ще цъфне :wink: При мен само зюмбюлите са малко по разтворени, но те са до стената на къщата и там е по-топло. При мен Стелатата вече започна цъфтеж, но имам и Сюзън, тя по-принцип цъфти по-късно и при мен в момента е само на пъпки. Имам и японски чашкодрян, които за пореден път позамръзна при положение, че леко беше заровен със сняг при големите студове!Повечето му листа изпадаха, но поне не е замръзнал сериозно и ще пуска нови листа.

Потребителски аватар
storm

Мнение от storm » ср мар 30, 2011 10:59 pm

Войводо,жълтото на втората снимка май не е невен,а неразцъфнал напълно нарцис.Другото до паричката е някакъв вид иглика.Много ги обичам игликите,едни от най-красивите пролетни цветя. 8-)

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср мар 30, 2011 11:24 pm

Ле лее, много съм зле...

Да, Маняк, магнолията е сюзън... :laughm:

Сторм...да де, нарцис... :laughm:

Засях тези дни няколко корена бял люляк, на място къдто така или иначе не ми пука дали ще разспострани като троскот/това растение много се разстила/ + няколко бройки форзиция!Нека има цветове в градината, а и за мен такъв тип растителност ми харесват../сами да се гледат/ :grin1:

Voivodata

Мнение от Voivodata » чет мар 31, 2011 8:56 pm

Ето най-новите ми придобивки за пролет 2011г.:

дървовидна ружа, форзиции,лавровишна и японски чашкодрян:
http://media.snimka.bg/8323/022900524-big.jpg?r=0

Потребителски аватар
Agronoma
Регистриран: пон яну 17, 2011 10:47 pm

Мнение от Agronoma » чет мар 31, 2011 10:17 pm

http://agronoma1.snimka.bg/nature/natur ... 9.22901292
Тук качих снимки от днес 31.03.2011 на които се вижда идването на пролетта в Черногорово.
Как се качват директно снимки в форума?

maniac

Мнение от maniac » чет мар 31, 2011 10:25 pm

Voivodata написа:Ето най-новите ми придобивки за пролет 2011г.:

дървовидна ружа, форзиции,лавровишна и японски чашкодрян:
http://media.snimka.bg/8323/022900524-big.jpg?r=0
Войводо, вечнозелените разстения ти препоръчвам да ги засадиш на място, което не се огрява сутрин от слънце през зимата, понеже при темп. под -13, -14 листата ти ще жълтеят и мръзнат! На сянка шанса им е по-голям, поне това показва моят опит с такива разстения на село. Тва чашкодряна на село 3 години го държах близо до къщата щото там е по-топло и все мръзнеше понеже при много ниски темп. когато напече слънце листата губят влагата си и загиват. Миналата година я изместих на място до ограда, където слънце изобщо не напича и след тази зима, с мин. темп. от -17,-18 на село е непокътната :flourish:
Лавровишната малко ме съмнява да оцелява на вилата ти или по-точно няма да оцеляват всичките й листа всяка зима. При мен на село имах, но една друга тя е по слабо устойчива на студ и 3 години подред все мръзнеше и я режех после и тази година я махнах щото не вирее. Тази твоята май е от по издържливите щото гледам е с по-малки и по-тъмно зелени листа. Те са по-устойчиви.
Последна промяна от maniac на чет мар 31, 2011 10:29 pm, променено общо 1 път.

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”