Зеленчуци и градина

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон юни 22, 2020 10:21 am

Да, при мен е висико 700-800 м.н.в. и наоколо е гора, нощно време слиза хлад от планината. Благодаря за съветите. Тук бананите едва ли ги завиват доста са високи. Днес заваля и хазяйката каза че това не е нормално, кратък 5 мин порй. Тук не валяло между средата на май и края на септември.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср юни 24, 2020 11:33 am

Да отбележим за протокола, вече започнаха да зреят масово, при това средноранните сортове плюс тези извън всякакви оранжерии и навеси.
Външните от турския сорт Фуля зреят навън вече втора седмица, но вкусът им е като на Кауфландските условно -пълно дърво. Да, супер ранозрейни. Не, не бих садил това нещо (даде ми ги един видински спец градинар за експеримент). Дори доста посредствените най-ранни от сортовете Лабрадор и "42 дни" са супервкусни на фона на това чудо. :laughm:

Иначе започна да зрее масово освен Ръгби и Сърцето на Албенга и Биг Бийф. Албенга е уникален, по-добър и от Ръгби, фина структура, мек, топящ се в устата и много тънка ципа.

https://www.facebook.com/IvoNekitov/pos ... 9200250075

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » ср юни 24, 2020 11:58 am

Ейвала, аз в Орландо, без оранжерии и помощи, напълно открито имам тепърва вързали няколко индивида, като най-големия наближава тенис топка. Ако не стане някой сакатлък преди 20 юли трудна работа, а ти и Цецо Облака сте показвали узрели оранжерийни на 24 май.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » ср юни 24, 2020 12:22 pm

В Русе на открито имаме от около седмица по няколко узрели домата. От накакъв по- ранен сорт са, но са доста вкусни.
Розовото е намятало доста зелени и чакат хубавото време да зреят.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср юни 24, 2020 11:44 pm

simovremeto написа:
ср юни 24, 2020 11:58 am
Ейвала, аз в Орландо, без оранжерии и помощи, напълно открито имам тепърва вързали няколко индивида, като най-големия наближава тенис топка. Ако не стане някой сакатлък преди 20 юли трудна работа, а ти и Цецо Облака сте показвали узрели оранжерийни на 24 май.
Симо, днес почнах да раздавам по 2-3 кила на 2 комшии. Единият е тираджия и понеже съм болен фен на гръцки маслинови зелени сапуни лятото, ми носи често. Понеже сме като братя, от 3-4 годишни все ми отказва да ми вземе еврАта )) Е сега му е хак - само да се опита да ми гъкне, го режа от корен)))
Ако трябва да бъда честен, отлагам момента в който ще се наложи да започна да правя собствени бурканчета за готвене зимата. И доматен сок за водка.
Другата седмица ако си в Сф ще ти донеса няколко килца)
не си прави уста за пари, че ще ги дам на кокошките!

не знам дали писах в горните мнения, имам 15ина саморасляка от миналогодишни семкии, незнайни сортове. Повечето ще са някакви Ф2 хибриди на Ръгби, но има и директни сортове. най-ме кефвят пишкоподобните - писал съм и съм слагал снимки предни години. Уникални са. Не, не са много вкусни, но визуално са трепач!) Ала са още малки))

viewtopic.php?p=508265#p508265

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб юли 04, 2020 10:51 pm

Значителен процент вече заминават за кокошките :)))

Изображение

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » нед юли 26, 2020 7:00 pm

Един от най-яките сортове :)) Излъчва излишък на Ян-енергия :buble: :buble: :buble:

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пон юли 27, 2020 7:10 pm

Хубави домати на пазара в Русе над 2,60лв килото Сливо Поле, Голямо Враново, хубави едри розови, половин кило бройката. Като го разрезеш да се наядеш само от аромата му. :)
Иначе като цяло цените паднаха, намират се масово и за малко над левче, но са все вносни болуци, макар да лъжат че са български.
Онзи ден в Лидл видях, че още продават някакви полски и турски домати(а уж трябваше да стимулираме българската продукция) на клонка и народа граби. Аз само зимата купувам от там, иначе трябва да съм луд. :grin1:

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » вт юли 28, 2020 12:02 am

Аз днес случайно минах през Лидл, защото беше ми по път. И аз забелязах, че само полски и холандски домати се продават. От кога Полша и Холандия станаха производители на домати повече от южните страни? :lol: В другите вериги като Била например има много повече български продукти. Нещо повече - в Лидл масово всичко е пакетирано и е с незнам си какъв произход. В общи линии се обират боклуците от всякъде. Бил съм в Лидл и във Финландия и там беше зверска мизерия вътре и видимо само бедняци бяха, а продавачките не говориха английски (нещо, което единствено там забелязах). Лично аз този магазин изобщо не го харесвам и го избягвам.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » вт юли 28, 2020 6:26 am

Е да ама Лидл много успешно навлязоха и в САЩ. Което не е за подценяване. Като цяло Лидл в България е доста добър. Има доста специфични продукти, които ги няма по други магазини. Освен това правят тематични седмици, от където може да се вземеш нещо изгодно, което няма да го има в била или кауфланд.
А иначе то като цяло тези супермаркети са си за бедняшката класа.
По принцип не пазарувам от Лидл, но ми харесва. Имат и хубави пресни хлебчета...
Ж.Кювие

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » чет юли 30, 2020 11:47 am

Бтв нашата градина в Русе тази година за нищо не става. След няколкото градушки и изобилието от въшки и вредители...сега всичко е в мана или просто не ражда. Освен това вече месец не е капвало дъжд и е постоянно жегаво. За първи път така ни става. Не сме само ние. Масово в СИБг градините са вече оскубани и не става нищо. Е...имаме малко доматки и патладжан, тиквички, но общо взето колкото за ядене. Няма да има за буркани.
И на целия ужас, един герой в градината беснее тази година. И това е...пиперът. :laughm:
По принцип дълги години сме се опитвали да си имаме пипер, но никога не се е получавал. Много лесно заболява, много лесно умираше. Нищо не раждаше и така всеки път. Почвата ни е по-скоро тежка и глинеста и се запичаше. Тази година реших аз да си отгледам. Баба ми беше на 100%, че нама да роди. И сега наистина бих се похвалил, защото е мега много добре. Купих си от пазара 20 коренчета на връзка пролетта, насадих ги в 10 дупки в колонка и айдеее...
След 3 4 седм като отидох на гости при баба ми и дядо ми, охоо. Те бяха почти напълно изядени от въшки. Нямаха листа и среда отгоре. След пръскането се пооправиха, наторих ги с компост иии...не си бях идвал около месец и сега като
ги видях се впечатлих . Станали са над половин метър високи, а само на едния корен в момента има 13 пипера. Е, не са огромни...може би до 10на см макс, но са супер. Тааа съм супер доволен.
Може би това, че бяха изядени от въшките спомогна, защото сега имат много разклонения. Доволен!
Ж.Кювие

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » чет юли 30, 2020 12:07 pm

Хаха, Ники тука е същото. И междудругото преди 3 години и на мен ми казваха как пипер не става тук и от 3 години гледам пипер и всяка година увеличавам коренчетата, тази година имам към 150 корена и са супер с много пипер по тях. В началото като ги сях бяха много зле, даже си мислех да ги вадя, но възкръстнаха от нищото и сега съм много доволен.
Почвата и тук е много гадна, отвратителна даже, ставя за гледане само на лози, смокини, нарове и т.н като цяло средиземноморски растения вървят по-добре от нашите си. Доматите са зле както почти всяка година, няма зима и още като ги засееш гъмжи от буболечки, въшки, мушички, белокрилки направо е ад, обеззарязява се, но няма особен ефект, единственият бич е да изпраска -13℃. Но и като цяло почвата във Варна не е никак добре, при вас в Русе не мисля, че е чак толкова лоша, защотто имам роднини там и гледат уникални градини, каквито тук няма как да стане почти. Иначе освен пипер при мен също върви патладжана, както о бостана - дини и пъпеши има доста и то само от 10 коренчета, дето бучнах ей така да видя какво ще стане. Другата година ще садя повече.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » чет юли 30, 2020 12:58 pm

То и аз сложих 10 корена пипер да видя какво ще излезе, ама то взе, че до момента нищо не излезе. 5 изобщо не оцеляха, другите 5, чак сега се закрепиха и се канят да цъфтят, но още не са. :grin1: Кога и какво ще вържат ще видим, а дали ще порастне нещо, едва ли? Доматите са средна хубост. Първият го откъснах на 15 юли и до момента съм набрал около 10-тина. Добре цъфтяха, ама нещо напоследък взеха да залиняват. Най-добре са тиквичките, превзеха всичко и си раждат, някъде три месеца след, като засадих семките откъснах първите и сега си късам по 2, 3 на ден. Друго не съм слагал, ама ми е мерак за патладжан, дини и пъпеши, като тия последните едва ли ще стане нещо от тях. Все пак говорим за 525 мнв, с малко кофти минимални до късно и често мрак, когато не трябва, но пък почвата е суперска - смолник.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » чет юли 30, 2020 1:22 pm

Пиперът е малко капризен по принцип, в смисъл кофти е ако го преполееш, кофти е ако засушиш, не обича застудяване или голяма жега. Кореновата му система е много малка, т.е. коренът не е много голям и е в повърхностния слой, докато при доматите корените стават доста големи при краставиците също. Трябва балансирани поливки и да не се оставя да вехне от пресушаване или пък да не се дави, когато започне да цъфти, защото започва окапване на цвета, също така не е добре Т да прескача 35℃, то при теб такива Т няма много, но и ниските градуси са кофти, тогава листата се завиват. Аз сях моят пипер около 6ти Май първия и имаше ниски температури тук през целия Май и може би 30-40 дена коренчетата бяха много зле, листата се завиха, пожълтяха имаше кафеви кръгли петна, много въшки имаше в началото на сезона, но мисля че ги избих накрая, пръсках веднъж-два пъти, но нямаше бърз видим ефект, след средата на Юни нещо избухна листата станаха зелени и много цвят се появи и сега си има доволно количество плод - камби и пиперки.
Доматите вървяха добре при мен, като изключим многжеството буболечки, които накрая изтрепах поне временно, но след многото дъждове се прецакаха, доматите никога не стават, когато вали много, това го забелязвам за пореден път. Иначе не е като да няма домати, но видимо корените са доста болни вече маносани са. Не е като да не съм ги гледал, колтучил съм ги редовно, но след като се разболяха масово ги зарязах и в момента сами се гледат. :grin1: Краставиците ми вече поприключват, 2 месеца имаше много плод, раздавахме насам-натам, че нямаше какво да ги правя, но брашнеста и кубинска мана ги съсипаха и сега ще слагам нови, да видим какво ще излезе и дали за края на другия месец и по-скоро Септември ще има за ядене.
Симо, за дини и пъпеши не съм убеден, че в София ще стане, но никога не пречи да пробваш, ако се гледат както трябва може и да имаш по-късно плод. Аз с отглеждането на бостан никак нямам опит, но май обичат жегата. В БГ знам, че районът на Любимец е меката на динята, във Варна се продават дини само от района на Каварна, там също се гледа много, доста са вкусни, напоследък често си купувам.
Иначе при мен учудващо картофи стават, аз не гледам, но съседите гледат и вадят много картофи, също и фъстъци гледат и вадят доволно. Доматите обаче са мега капризни наистина, аз за сега имах голям успех с тях само през лятото на 2017, когато имаше и брутална зима преди това, после нямаше толова вредители в почвата.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » чет юли 30, 2020 2:02 pm

Охо, Гоше. 1 към 1 е приложението и тук. Абсолютно същото..преди седмица махнахме напълно краставиците и си засадихме нови от семки.
Но имаше бая в края на юни. Доматето е същото. Слабо, много болно. Има добре плод, но е ленива работа и като назрее след седмица го махаме.
А за пипера...аз май намерих тайната. Трябва да е много добре окопано преди засаждане. На пяна и на дълбоко. Почти всеки ден трябва да се полива по малко и да се копае. Освен това трябва да се пръска за въшки още като се захване...та така.
Иначе Гоше, почвата около Русе е много добре. Особено в селата наоколо е топа на топа. Но в самия град не е. Особено, че дворът ни е в близост до река Лом и самата почва е много глинеста. В момента е на камък и напукана. Пролетта всичко плува във вода, защото не попива. Общо взето е тежка глинеста, а повечето видове не харесват такъв тип.
И на Симо браво. За пипера му е минало времето според мен, но тиквички и краставички ще ти станат супер...
Ж.Кювие

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”