Зеленчуци и градина

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » съб сеп 22, 2012 11:18 am

Вероятно(както обикновено) разсъжденията ти са точни :thumbup:

Само да спомена, че аз смятам (смятах), че има частичен резон в думите на Стринг, че при мен има завишаване на минимуми, с малко, но има. Затова и бях 90 на сто убеден, че доматите са се преселили във Вечните Торфени Полета(доматения рай) : )
Но - фактите са по-силни от всякакви обосновани предположения.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » съб сеп 22, 2012 8:38 pm

И имаме, и нямаме късмет, но по скоро имаме :) Бяхме до градината на село (Баланово). Имаме попарени максимум 20 корена, при налични ок. 120. Пипера е почти незасегнат, което е интересното..., явно доматите по някакъв начин са му правели завет от полъха на полето или е прсто си е по-устойчив :hmm: Иначе от доматите са попарени най-откритите. На комшиите по парцел имат на едно место повече открити и бяха изгоряли повечко един до друг разположени, докато при нас е хващало на петна, тук-там по един два попарени. Ама като цяло сме спасени, сланата не е била силна. Сигурно и калта до колене :grin1: в градината е спомогнала и за по-трудно осланяване.

Иначе за една седмица (6-7 дена), когато брахме за последно (в дъжда от циклона), няма нищо узряло - зелено или леко оранжево. Явно ниските температури са спряли временно зреенето. От днес обаче трябва да се започва наново. Щеше да е ужасно несправедливо (колкото и да съм любител на интересните ситуации) за една единствена издънкова вечер да отиде всичко на кино. Разбирам да се наредят няколко вечери с опасни минимуми да ги прежали човек. Но сега се задава прекрасно време за есенна реколта доматки :eat: А и за гроздето ще е идеално, точно сега както му е паднала захарността. До гроздобера тамън ще узрее напълно.

Бях и до с. Голям Върбовник, където слана не е имало тази сутрин.

П.П : Линковете и към двете села, които съм подал, сочат точно парцелите.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср окт 03, 2012 12:03 am

Рон Уолъс обясни, че за отглеждането на тиква с такъв размер е нужен разсад от оранжерия, правилна комбинация от торове, както и подкрепа от страна на семейството.
Тоя я е назобил здраво - явно правилната комбинация за рекорд :-?
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » съб окт 06, 2012 10:08 pm

Тая година заради някаква си 20-дневна зима ми измързна смокинята. Сега има едва около 20 максимум смокини, и на всичкото отгоре са дребни като барабонки: Изображение
Миналата година едната смокиня(плодът) беше голяма колкото зимна круша. Количеството беше и много по-голямо. Дано повече няма подобни отвратителни изцепки. :guns:

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » съб окт 06, 2012 10:27 pm

Гошо,това е сорта Brunswick.Среща се често у нас.Добър сорт,студоустойчив.Обича сухо и горещо лято.При мен изкара отлично миналата зима,измръзнаха само едногодишните клонки,които подрязах.Реколтата беше нормална като време и количество,а качеството е изключително,заради уникалното лято.Сега бера последните плодове,началото беше около 20-ти август.След зими с по-ниски минимуми,като миналата,трябва да се изчака с подрязването на смокините до около ЮЛИ месец.Дървета просто се събуждат по-късно и е добре да се изчака.Успех! :thumbup:

Потребителски аватар
gosho97
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » съб окт 06, 2012 10:34 pm

paceko написа:Гошо,това е сорта Brunswick.Среща се често у нас.Добър сорт,студоустойчив.Обича сухо и горещо лято.При мен изкара отлично миналата зима,измръзнаха само едногодишните клонки,които подрязах.Реколтата беше нормална като време и количество,а качеството е изключително,заради уникалното лято.Сега бера последните плодове,началото беше около 20-ти август.След зими с по-ниски минимуми,като миналата,трябва да се изчака с подрязването на смокините до около ЮЛИ месец.Дървета просто се събуждат по-късно и е добре да се изчака.Успех! :thumbup:
Не знам какъв сорт е, обаче чак сега обрах първите плодове, миналата година имаше още от средата на септември и бяха много по-големи плодове. Тя смокинята измръзна и сега някакви израстъци ли е незнам, но тази година е много слаба работата. Иначе днес ги оптах на вкус са чудесни.
Знаеш ли дали се продават от този сорт и колко струва горе-долу?

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » съб окт 06, 2012 10:52 pm

Да,продават се.Както плодове по пазарите,така и фиданки.По конкретно ще ти пиша на лични,да не разводняваме тука.Но по принцип,този сорт пуска доволно много издънки...за безплатно размножаване.

Потребителски аватар
gosho97

Мнение от gosho97 » съб окт 06, 2012 11:01 pm

paceko написа:Да,продават се.Както плодове по пазарите,така и фиданки.По конкретно ще ти пиша на лични,да не разводняваме тука.Но по принцип,този сорт пуска доволно много издънки...за безплатно размножаване.
ОК, очаквам да ми пишеш тогава. :)

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » съб окт 06, 2012 11:25 pm

Аз имам същият сорт на село, миналата година си отядох на смокини, ама тая зима въпреки сериозната защита, която и правя замръзна до земята! Все пак в двора стана -23°C :guns: Иначе до -18, -20°C със защитата доста често почти няма поражения, но и зависи продължителността на студа! Сорта наистина обича сухо и горещо лято, ако вали дъжд се напукват и влизат мравки вътре и нестава за ядене! Мисля да я заменям с най-студоустойчивите сортове.

Потребителски аватар
gosho97

Мнение от gosho97 » съб окт 06, 2012 11:46 pm

Наистина има много мравки, ама викаш, че е от дъжда, пък то почти не е валяло. Наистина май в нашия край тая година е слаба. :thumbdn:

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » съб окт 06, 2012 11:48 pm

gosho97 написа:Наистина има много мравки, ама викаш, че е от дъжда, пък то почти не е валяло. Наистина май в нашия край тая година е слаба. :thumbdn:
Ами защото се разпукват отдолу и като има влага мравките влизат вътре. :guns:

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » вт окт 09, 2012 9:45 am

angilari написа:... Иначе стабилен мраз при земя от -3.3С и яка слана:
http://www.stringmeteo.com/stations/nov ... 0Iskar.htm
Днес ще скоча да видя дали някой домат е издържал, правя експерименти. :laughm:
Mavrud написа:Голяма радост, сега яж турските домати, щото там не е паднала слана.

Не разбирам еуфорията. Като ще има затопляне на климата, поне да увеличим и безмразовия период. Разчитаме на Бисмарк да направи по-подборни анализи по този въпрос и неговата прогноза за следващите 10 години. Не може до безкрай да се затопля и пак да имаме масови мразове в Октомври и Април ...
Баце, имаш ли идея колко домати изядох това лято. :laughm: 10 кила повече или по-малко все тая, а и без това хладилника е пълен, а от другото ранчо на Волуяк има към 30-40 кг да зреят в мазъта (там ги обраха всички по моя заръка в неделя), така че дреме ми Г$$. :grin1: :buble:
4.4С бахур е още, снощи карах колело при 6С, почувствах зимата. :bowdown:
Последна промяна от angilari на вт окт 09, 2012 9:47 am, променено общо 2 пъти.
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Потребителски аватар
angilari

Мнение от angilari » вт окт 09, 2012 9:49 am

Памиде, Я се осъзнай, като цяло да береш домати октомври си е бонус, ти искаш и до ноември да откарат, ТАЗИ СЛАНА БЕ ТОЧНО КОГАТО И Е ВРЕМЕТО. :dontknow:

Потребителски аватар
Mavrud
Регистриран: ср дек 28, 2011 10:53 am
Контакти:

Мнение от Mavrud » вт окт 09, 2012 10:00 am

Напротив. Имало е години съм ял грозде и смокини през Декември ... Прясно откъснати...
София, кв. Горна баня - 700 м. н.в.

Потребителски аватар
angilari

Мнение от angilari » вт окт 09, 2012 10:08 am

За последно се занимавам с теб, по принцип с дървени философи не обичам да споря ... безсмислено е!
Първо. НАМИРАШ СЕ СОФИЯ и тук е доста по-различно от Тракия!
Второ. Ти може и януари 2007 да си брал грозде, но това значи ли че е нормално и че трябва да се молим да се случва всяка година??? :dontknow: :dontknow: :hmm: :laughm: :deal: :!:

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”