Зеленчуци и градина

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Зеленчуци и градина

Мнение от bismarck » вт яну 04, 2011 5:52 pm

Отварям тая тема, понеже имахме бая разговори с някои от вас миналата година, да не е във "въздействие", където е...малко встрани може би.
Конкретният повод е, че вероятно съм втори след Облака с доматен разсад 2011 - днес зададих 20-ина растения от култовия ранен сорт Балкан.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Re: Зеленчуци и градина

Мнение от wolfie » вт яну 04, 2011 6:30 pm

bismarck написа:Отварям тая тема, понеже имахме бая разговори с някои от вас миналата година, да не е във "въздействие", където е...малко встрани може би.
Конкретният повод е, че вероятно съм втори след Облака с доматен разсад 2011 - днес зададих 20-ина растения от култовия ранен сорт Балкан.
От тази година съм решил и аз да се занимавам със земеделие. Нищо не разбирам, преди много години нашите гледаха доста неща, но за кратко и те не бяха специалисти. Ще гледам да се образовам предварително, за да възникнат някакви адекватни въпроси, едва след ще се допитам до вашия опит. Доста сте хората, занимаващи се с тея неща гледам...
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
bismarck

Re: Зеленчуци и градина

Мнение от bismarck » вт яну 04, 2011 9:56 pm

wolfie написа:
bismarck написа:Отварям тая тема, понеже имахме бая разговори с някои от вас миналата година, да не е във "въздействие", където е...малко встрани може би.
От тази година съм решил и аз да се занимавам със земеделие. Нищо не разбирам, преди много години нашите гледаха доста неща, но за кратко и те не бяха специалисти. Ще гледам да се образовам предварително, за да възникнат някакви адекватни въпроси, едва след ще се допитам до вашия опит. Доста сте хората, занимаващи се с тея неща гледам...
:)))))
Аз 3 години карах на усет с доматите, подобно на теб, но се оказа, че добрите резултати идваха ВЪПРЕКИ моят пълен, да не кажа престъпен лаицизъм :grin1:
Попаднах на едни доста подробни инструкции как РЕАЛНО с еправят нещата и тая година ще го приложа. Отначало в началото на март ще имам готова малка оранжерийка от 20-25 квадрата. Програмата-минимум е червени истински домати в края на май. Ако стане - догодина минавам към истинските маниащини. :thumbup: :buble:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет яну 07, 2011 1:55 pm

топлолюб написа:Не че сме от една кръвна група с Бисмарк , но честно вече чета само неговите постове. Като познава , познава ,на черното бяло ли да кажа? Само като видя кой друг е писал и въобще не им чета глупостите.
Другите зимомански криофили в напрежението да закапе снежец в явно сухата ни зима се изказват абсолютно неподготвени.
Така че иде пролет напред към топлото! :wink:
Колега, нула минус съм :buble: :thumbup:
Ако другата седмица наистина мине за ден-два поне десятката горе, отивам да измеря и проектирам грубо оранжерийката, че да е готова в началото на март. Ще правя и развалям многократно ако трябва следващите години, но ще построя този слънчев храм, да сме живи и здрави. И не се връзвайте на младите другари : щом почнат да си плащат сами сметките за парно и ток, веднага ще помъдреят! :buble: :thumbup:

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » пет яну 07, 2011 2:07 pm

И да помъдреят, в България колкото и да е топла зимата, парно и отопление си трябва. Ще ти кажа, само, че сградите са си студени и при +10 да е, ако не се отоплява, си е студено вътре, освен това, като прибавим и вечерта, така, че като е гарга, да е рошва, като и без това требе да се отопляваме, барем да е студено, да върви винцето и да е уютно зимно!
Аз не мога да ви разбера вас Термофилите, радвайте се на всички сезони. Ето аз искам да си е топличко(не жега) лятото, нямам нищо против, да си става за моренце, екстра. Чат-пат някоя буричка за разнообразие и така. Зимата не искам голям студ, особено сух и безинтересен, същото е като дългите периоди на жега и суша през лятото. Виж студено за сняг и да се държи снега е друго, това е истинското зимно настроение. Достатъчен студ за сняг, който да си стои, повече не трябва. Научете се да се радвате на всички сезони, във всеки си има чар. Вие сте започнали да пишете, още от преди да дойде зимата, че тя видите ли, свършила вече, куп глупости, на които не знам, дали и сами си вярвате. Никой от нас не ръси подобни простотии лятото. :!:
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет яну 07, 2011 2:41 pm

Не е това темата. Но не мога да се сдържа да не отбележа, че последната ти констатация просто не отговаря на истината. :buble:
Архивите са живи.
Колкото до зимата - тя не е нужна никому. За съжаление няма да стане през следващите години, но едни 7-8 градуса повишение на средните Т у нас биха направили възможно отглеждането на огромен брой култури с по 2 реколти. То и сега на някои от тях не им достигат от 1-2 седмици до месец и нещо. :buble:
Но не е това темата. Ти не разбираш, аз па разбирам: навън да е минус 20, ама не щете там, ако може през прозореца. Е аз па искам навън на 30-те, по боксерки, да гледам треви, плодове, бедрата на жените и дфа усещам аромата им. Ясно като 1+1=2. Толко. :buble:

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » пет яну 07, 2011 2:51 pm

bismarck написа:Не е това темата. Но не мога да се сдържа да не отбележа, че последната ти констатация просто не отговаря на истината. :buble:
Архивите са живи.
Колкото до зимата - тя не е нужна никому. За съжаление няма да стане през следващите години, но едни 7-8 градуса повишение на средните Т у нас биха направили възможно отглеждането на огромен брой култури с по 2 реколти. То и сега на някои от тях не им достигат от 1-2 седмици до месец и нещо. :buble:
Но не е това темата. Ти не разбираш, аз па разбирам: навън да е минус 20, ама не щете там, ако може през прозореца. Е аз па искам навън на 30-те, по боксерки, да гледам треви, плодове, бедрата на жените и дфа усещам аромата им. Ясно като 1+1=2. Толко. :buble:
Първо зимата е нужна, нужна е и на растенията и на житото и на всичко, което си минава през нормалните процеси, вегетации и тн.! Ако имаме изтощителни реколти постоянни, забравете за вкуса на истинският български домат, който зрее бавно и става розов, ще забравим и за истинският вкус на много други наши култури. Да ще ядем огромни сливи и домати, но такива като вноса от други страни, на вкус домат и ябълка - едно и също.И не, кактуси не ни трябват, имаме си убави магарешки тръни, маймуни още, също не ни трябват, както и допълнителни гадинки.
А за 30-те градуса и боксерките, си има лято. Вечно лято пък на никого не му требва, камо ли пък вечна суша и жега. А за женичките с поличките, споко, тях не ги притеснява ни студ, ни жега, щом има мъжки очи да им се радват и гледат, те са готови на всичко, това им е заложено природно. :flourish:
И защо мислиш, че искаме сняг да му се радваме от прозореца, аз искам сняг и му се радвам навън, стига време да имам.
Последна промяна от FENIX на пет яну 07, 2011 2:56 pm, променено общо 1 път.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пет яну 07, 2011 2:55 pm

Сакън.Жега 4 месеца стига.Или дедо иска тук да се напълни с гадюги и разни отровни влечуги. :green:

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » пет яну 07, 2011 3:02 pm

Тези легенди за големия сняг=голям комат ,са отдавна в миналото.Има си сортове пшеници и зърнени култури ,за всякакви климати.Не случайно зърното и съответно брашното произвеждано в Италия (долината на По)е с много по-високо качество от нашето.Розовите ни домати найстина са прекрасни,но не сме ги измислили ние....ял съм същите и във Франция,и в Италия.....

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет яну 07, 2011 3:02 pm

Фениксе, отговарям с неохота, само за да се знае, че не ти, а аз съм прав.
"Вкусът на нашите" - някои ще изчезнат, други - не(култури), точно както става и с цели народи, вкл. с нашия. КОлцина от тук пишещите имат поне 2 деца, а тръгнали да се правят на патриоти? Няма наши-ваши, щом некой го мързи да прави, гледа и ражда деца, друг ще заеме мястото му, природата не търпи празно. Прекалено хубаво място са избрали предците ни за живеене. И то е такова не заради зимата, а заради това, че понякога снежна, тя рядко е люта или продължителна, а трите накуп - практически никога. Трите реколти няма да са краставици или мурсалски чай, а технически високоефективни, много вероятно ГМО култури, които да улавят максимум слънчева енергия за горива най-вече, суровини и ако щеш - отопление през оставащите 2-3 седмици студ или ХЛАД както правилн отбеляза по-горе. Ненапразно казах повишаване с поне 6-8 градуса, особено на зимните температури, 2 не стигат за нищо! :grin1:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет яну 07, 2011 3:06 pm

paceko написа:Тези легенди за големия сняг=голям комат ,са отдавна в миналото.Има си сортове пшеници и зърнени култури ,за всякакви климати.Не случайно зърното и съответно брашното произвеждано в Италия (долината на По)е с много по-високо качество от нашето.Розовите ни домати найстина са прекрасни,но не сме ги измислили ние....ял съм същите и във Франция,и в Италия.....
Щеше ми се да зачекна и това за "народната мъдрост", но съвсем ще разводним темата. За протокола: няма как да бъде мъдър човек, който е ТЪП, не е чел ЕДНА книга, пътуването до града е събитие на високосна година веднъж и, ако щете, не се къпе всеки ден. ПОНЕ. Тъй че "мъдрия"народ ДГД. Впрочем за розовите домати ...ако заприказвам, верно ще трябва и тук клуб за попържни. Навил си е "народният герой", че нашите домати са най-хубави, ама задължително розовите, задължително по кило и половина единият.
Аз пък открих невероятни италиански сортове преди 2 години, мек, сочен,м, убиец!

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » пет яну 07, 2011 3:17 pm

bismarck написа:Фениксе, отговарям с неохота, само за да се знае, че не ти, а аз съм прав.
"Вкусът на нашите" - някои ще изчезнат, други - не(култури), точно както става и с цели народи, вкл. с нашия. КОлцина от тук пишещите имат поне 2 деца, а тръгнали да се правят на патриоти? Няма наши-ваши, щом некой го мързи да прави, гледа и ражда деца, друг ще заеме мястото му, природата не търпи празно. Прекалено хубаво място са избрали предците ни за живеене. И то е такова не заради зимата, а заради това, че понякога снежна, тя рядко е люта или продължителна, а трите накуп - практически никога. Трите реколти няма да са краставици или мурсалски чай, а технически високоефективни, много вероятно ГМО култури, които да улавят максимум слънчева енергия за горива най-вече, суровини и ако щеш - отопление през оставащите 2-3 седмици студ или ХЛАД както правилн отбеляза по-горе. Ненапразно казах повишаване с поне 6-8 градуса, особено на зимните температури, 2 не стигат за нищо! :grin1:
Предците ни са избрали хубаво място, защото има от всичко, както в природата, така и в 4-те сезона, вкл. зима. А за ГМО-та, не благодаря, не искам да отглеждам децата си с ГМО култури. Нашите култури са тези и са от векове. Тук не е до патриотизъм, не им искам френските розови домати, дето не знам с кво ГМО е докаран до такъв. Искам си тоя на баба ми и дедо ми, дето не са сменяли семето с купечко от не знам от кога. Искам на дедо ми гроздедо, от лозничката, дето става за димитровден и тн и тн. А жабите и доматите с вкус на праскова, нека си ги ядат, който иска и тук ги има, нали се глобализираме, вид страхотен-вкус изненада. А и предпочитам пясъчните дюни да свършват, преди шосето за СЛ. Бряг! :flourish:

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » пет яну 07, 2011 3:21 pm

Розовите домати на баба ти и гроздето на дядо ти,са точно от там -Франция и Италия.

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » пет яну 07, 2011 3:24 pm

paceko написа:Розовите домати на баба ти и гроздето на дядо ти,са точно от там -Франция и Италия.
То домата от Франция и компира от Самоков, са всъщност от Аржентина, но друг е смисъла, на това което писах.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет яну 07, 2011 3:28 pm

FENIX написа:
bismarck написа:Фениксе, отговарям с неохота, само за да се знае, че не ти, а аз съм прав.
Предците ни са избрали хубаво място, защото има от всичко, както в природата, така и в 4-те сезона, вкл. зима. А за ГМО-та, не благодаря, не искам да отглеждам децата си с ГМО култури. Нашите култури са тези и са от векове. Тук не е до патриотизъм, не им искам френските розови домати, дето не знам с кво ГМО е докаран до такъв. Искам си тоя на баба ми и дедо ми, дето не са сменяли семето с купечко от не знам от кога. Искам на дедо ми гроздедо, от лозничката, дето става за димитровден и тн и тн. А жабите и доматите с вкус на праскова, нека си ги ядат, който иска и тук ги има, нали се глобализираме, вид страхотен-вкус изненада. А и предпочитам пясъчните дюни да свършват, преди шосето за СЛ. Бряг! :flourish:
М, назобен си с вестникарски клишета, но има надежда за теб, умно момче си, трябва само да си използваш мозъка. :thumbup:

Не сме най-умните със сигурност, нито най-великите. Вярно: да речем Кабернето при мен става по-добро от френското там, защото често е по-горещо, а почти винаги - по-сухо оттам. Но това си го знам само аз и още няколко очвека и нямам никакво намерение да се опитвам да се пъча пред света с това. Твърде е възможно и с някои от доматите да е така, но! Това не пречи да знам и произхода им.

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”