Стари снимки на Шумен 1893-1990 г.

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет юли 29, 2010 9:47 am

Странно ми се струва да се сравнява Шумен с Дупница, дори сега. Виж с Благоевград по-може, но с Дупница :-? А за хората, така както го описа, едва ли има разлика с Шумен. Щастлив съм, че в Германия хората са други. И аз работя с много хора. Почти всички са културни, интелигентни, коректни. Има много повече дълбочина и осъзнатост! Впрочем вече съм обяснявал, няма нужда да се повтарям. Говорих си с една приятелка по скайп тези дни, тя е преподавател в университета в Шумен, според думите й всички са повърхностни и материалистични, злобни и завистливи, чувства голяма пропаст между себе си и тях. Разбрах я много добре, по същия начин се чувствах и аз, единак с родината си и затова се чупих :idea:

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пет юли 30, 2010 7:10 am

Ами, аз не съм сравнявал Шумен с Дупница, на пръв поглед нямат допирни точки. Дупница нито е толкова известа в исторически и културно отношение, нито притежава архитектурата на Шумен. Просто така се разви разговора.

Шумен с Благоевград пък още по-малко ми се струва... :lol:
Благоевград става значим център чак през 80-те и 90-те години на миналия век. Какво общо може да намери с Шумен, дори и в съвремието? Нямат подобен произход, подобно развитие, нито подобен съвременен облик. Въпреки че даден град може да се сравни по хиляди начини и критерии, а големината да не е никак толкова определеща..., е да, общото е че и двата града са областни центрове с над 70 000 жители (Шумен е над 80 000), университетски центрове (Благоевград със студентите е около 100 000 жители)..., например...
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
нашия
Регистриран: пон мар 03, 2008 9:40 am

Мнение от нашия » съб юли 31, 2010 3:32 pm

Това за психопортрета на градовете е добра идея. Всеки град определено си има своите лафове и шаблони на поведение, характерно излъчване и атмосфера. Така като съм говорил с разни познати за градовете в България, определено най-брутални и силови ми се струват хората в Перник и Враца, защото са типични работнически градове със затихващи функции. Например запалянковците на миньор са известни с ексцесиите си. Трошят яко за щяло и нещяло. Врачани пък правят разни битки по заведенията по морето. Класика просто.
Тук пък хората са преобладаващо студени, резервирани и материални. При нас е характерно първоначалното стандартно "затворено" поведение, за да не бъдеш използван. Имаме донякъде самочувствието на софиянци, без да имаме нужния стандарт. Общо взето тук хората трудно се доверяват, трябва доста време да мине преди да допуснат някого по-близо до себе си, дълбочината в общуването върви по-трудно и бавно, отколкото в по-малките градове. Поне това са наблюденията ми.
Нека да е вечно лято!

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон авг 02, 2010 4:06 pm

Има някаква логика в това, което казваш, колкото и да е относително. Моите наблюдения са, че в Шумен има два типа хора. Едните нямат самочувствие, те са добродушни, относително дълбоки хора, но са свити и подтиснати. Това е единият тип, коренни граждани на Шумен. Другият тип шуменци са дошли от селата или имат селски корени по родитеска или бабина-дядова линия, те са донесли простоват, селски манталитет, правят се на отворени, защото имат комлекси и се опитват да ги избиват. Градът има много добра чиста енергия, духовна енергия. Не случайно тук са били двете първи български столици. Психологията на гражданите на Шумен личи в много аспекти. Дори да вземем футболния отбор, докато го имаше и важи за последните 20 години, преди това нямам наблюдения. Та отборът на Шумен, колкото и да е бивал стойностен никога не е имал самочувствие, обикновено играе плахо, затворено, предпазливо. А самата игра е ниско по земя, технична, интелигентна. Отборът никога не е бил като типичните западнобългарски отбори, да центрира високо, да рита и да блъска напред до припадък. Винаги съм се питал как става така и защо Шумен не може да играе такъв стил. А то си е от психологията на града. И феновете я отразяват, преданост, топли сърца, радост и задоволство от малкото. Една хубава комбинация, един гол радваха хората. Никога не е имало грандомански амбиции и оплюване. Поне не докато отборът се опитваше да играе. Тук никога не е имало заплахи към противникови отбори, към съдии, не е имало наказания за публиката, никой не е идвал със страх. Докато Шумен като гостува, го подхващат брутално и съдии и ритане от първата минута, затова ако се вземе точка, беше празник.

Потребителски аватар
diffidati
Регистриран: чет авг 13, 2009 4:19 am

Мнение от diffidati » вт авг 03, 2010 2:21 am

нашия написа:Това за психопортрета на градовете е добра идея. Всеки град определено си има своите лафове и шаблони на поведение, характерно излъчване и атмосфера. Така като съм говорил с разни познати за градовете в България, определено най-брутални и силови ми се струват хората в Перник и Враца, защото са типични работнически градове със затихващи функции. Например запалянковците на миньор са известни с ексцесиите си. Трошят яко за щяло и нещяло. Врачани пък правят разни битки по заведенията по морето. Класика просто.
Тук пък хората са преобладаващо студени, резервирани и материални. При нас е характерно първоначалното стандартно "затворено" поведение, за да не бъдеш използван. Имаме донякъде самочувствието на софиянци, без да имаме нужния стандарт. Общо взето тук хората трудно се доверяват, трябва доста време да мине преди да допуснат някого по-близо до себе си, дълбочината в общуването върви по-трудно и бавно, отколкото в по-малките градове. Поне това са наблюденията ми.

Изображение
Kasne opet snegovi
bice hladna zima...

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » вт авг 03, 2010 10:03 am

Моите впечатления за хората от Северна България е че са по-чисти в отношенията и като че ли по-добродушни от хората тук, в Западна! имат по-добри, човешки качества! Имах няколко колеги, докато следвах в Благоевград, които бяха от там, включително и от Шумен! Колегата от Шумен, Тихомир, беше точно такъв тип, какъвто Макс описва! Името точно му прилягаше! Тих кротък, но много весел и положителен човек, добър приятел! Истината е че навсякъде има и такива и лоши и злобни хора! Но може би защото живея тук, тук се сблъсквам с доста повече такива злобни и кофти хора, докато всичките хора, които познавам от онзи край на България са много добри и чисти в отношенията! Същите впечатления имам и за хората от Родопите и по-точно в Смолян и около Смолян!
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

wilkosz

Мнение от wilkosz » пет фев 11, 2011 8:03 pm

Нов професионално заснет филм за Шумен!
http://vimeo.com/19556224
Продължавам да смятам, че това е един от приятните градове в България, въпреки някои негови недостатъци...
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”