ОТГЛЕЖДАНЕ НА ТОПЛОЛЮБИВИ/ ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср мар 24, 2010 9:41 pm

Май са без стебло!Егати колко съм бил задръстен досега-имали сме ги от много години ,а аз ги забелязах чак сега! :oops:
Ей сега ще дам снимки!

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » ср мар 24, 2010 9:46 pm

Ето това е за вас ,момчета:

Berberis Julianae

Вечнозелено,сухоустойчиво,студоустойчиво,става за жив плет,листата му не клюмват зимата.....има бодли....,е то всичко не може да е идеално.

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » ср мар 24, 2010 9:57 pm

paceko написа:Ето това е за вас ,момчета:

Berberis Julianae

Вечнозелено,сухоустойчиво,студоустойчиво,става за жив плет,листата му не клюмват зимата.....има бодли....,е то всичко не може да е идеално.
Това мисля, че го има тук! Има поражения утре мога да ида да го снимам по центъра :lol:

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » ср мар 24, 2010 10:08 pm

Тъй като темата е Северна граница на разпространение на растенията,ми се ще да направя едно резюме за растението Трахикарпус Фортуней,така любимо и на студомани и на топломани и на обикновенните чукчи.
И така,може ли да расте Т.Ф.в цяла България,като свободна и самоподдържаща се култура?Отговора е -НЕ!
Може ли да расте Т.Ф.по южното черноморие и места от южна България с подходящ микроклимат,като свободна и самоподържаща се култура?.Отговора е -ДА!
Така стигаме до отговара,на въпроса.Северната граница на Т.Ф.минава през южна България.
Останалите размисли,дали е нормално,дали не,дали е смешно или не.....могат да бъдат предмет на една философска дискусия.
Последна промяна от paceko на ср мар 24, 2010 10:52 pm, променено общо 1 път.

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср мар 24, 2010 10:26 pm

Ето снимки от юките и туята/ едно коренче :lol: / на вилата, като юките не винаги са били покрити със сняг:
http://media.snimka.bg/5842/017940178-big.jpg
Вижте борчето как се е деформирало от тежеста на снега:
http://media.snimka.bg/5842/017940095.jpg
А ето всички снимки от днес в разсадника и някои по улиците ,като снимах с тела зелените огради!Не ги познам всички видове...

maniac

Мнение от maniac » ср мар 24, 2010 10:31 pm

Ето тук малко снимки от началото на зимата и в края на лавровишната и юката ми :wink:
http://maniacc.snimka.bg/nature/zima.47 ... 940088.big - тук надясно до края се вижда на какво прилича лавровишната преди и след студа, а след това пожълтя още! Вижте и как прекара студа юката ми :D Отначало беше само вързана и леко зарината със сняг, но после я заринах цялата да се пази от студа :wink:
А тук 4 снимки от днес
http://maniacc.snimka.bg/nature/prolet- ... 939936.big - надясно до края на албума
Фотинията ми оцеля под снега, но 2 от клончетата и се счупиха от тежеста на снега с, който бе покрита.Сега е започнала да избива нови клонки от стъблото и ще си порасне пак, но върховете са частично измръзнали. Юката изглежда много добре макар да прекара около 20 дни напълно замразена под сняг! :lol: След като се стопи снега външните и листа бяха пречупени от тежестта на снега и ги орязах общо към 40-50 листа отрязъх!
Последна промяна от maniac на ср мар 24, 2010 10:39 pm, променено общо 1 път.

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср мар 24, 2010 10:38 pm

Maniac, много хубава стеблена юка имаш!Моята направо е нищо... :lol:
Магнолиите ти са страхотни!Днес имах възможността да помириша тези цветове-бели и лилави!Страхотни са , аи много красиво дръвче е магнолията!Дали мога на завет да бучна една?
За фотинията незнам дали има смисъл,да съдя, незнам цъфти ли?

maniac

Мнение от maniac » ср мар 24, 2010 10:44 pm

ВОЙВОДАТА написа:Maniac, много хубава стеблена юка имаш!Моята направо е нищо... :lol:
Магнолиите ти са страхотни!Днес имах възможността да помириша тези цветове-бели и лилави!Страхотни са , аи много красиво дръвче е магнолията!Дали мога на завет да бучна една?
За фотинията незнам дали има смисъл,да съдя, незнам цъфти ли?
Магнолиите няма проблем да ги забучиш няма да замръзнат! "Стелатата издържа по книга до -30°C, а другата която имам "Сюзън" и дават -23, но и сега няма повреди при около -25°C тази зима!Магнолиите ухаят много хубаво наистина! Юката и на мен много ми харесва и се надявам да стане 2 метра поне сега е 1 метър! Такива Юки няма в Разград :wink: Има само като твоята на вилата, те си остават без стъбло, но издържат до -35°C. Понеже тези със стъблото са много по красиви си взех такава макар да и дават издържливост до около -18, -20°C.
Фотинията не цъфти само си оцветява горните листа в червено! Красива е, но ако се направи като храст и, ако е на по-топло. В Англия има живи плетове от фотинии, но там нямат проблем с ниски темп.

maniac

Мнение от maniac » чет мар 25, 2010 1:07 am

paceko написа:Juniperus virginiana-Виргинска хвойна

Абе малко е чужда на нашата действителност :lol: ...ама нали е от Америка,не от Средиземноморието...айде компромис :wink:
Аз имам ето такава хвойна http://www.magnoliabt.hu/Album0130/Feny ... 0ARROW.jpg
Много съм доволен, бързо расте издържа на студ! :D

Voivodata

Мнение от Voivodata » чет мар 25, 2010 3:56 pm

Maniac, тази хвойна май също става много висока?Всъщност има ли начин /освен с хормони/ да влияеш на развитието на дадено растение?Т.е. както се режат кипарисите , може ли и туята, борчета и елхи да ги оставиш в някакъв по-малък размер?

Днес купих прасковки и едно бадемче във Варна от пазара /maniac, ти май търсеше , има на централния пазар в един гараж срещу рибната борса/!Че там видях продаваха и маслини, като ми казаха ,че била вече ъпдейтната за нашите условия, поне чух че е студоустойчива, била със средно големи плодове, черни и т.н. ,че едно дръвче го продаваха по 12лв ,с големина около 60-70см!как ви се струва и дали да пробвам да бодна една на вилата , като ми казаха първите 1-2г. да бъде в саксия и да я прибирам и по-нататък да я извадя навън? :-?
По 12лв имаше райска ябълка и кестен!

punk
Регистриран: ср юни 03, 2009 4:42 pm

Мнение от punk » чет мар 25, 2010 4:17 pm

Не смятам,че ще оцелее зимата маслина при теб,да не кажа невъзможно.В Бургас при -14 замръзнаха

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет мар 25, 2010 4:49 pm

Само да напомня, че има специална тема "ОТГЛЕЖДАНЕ НА ТОПЛОЛЮБИВИ/ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ" в раздела за разни хобита, лично на мен ми се струва, че повечето мнения в тази тема (която, напомням, все пак се намира в раздел "Климат") са по-скоро за споменатата тема (а не са с географско-климатологична насоченост - за границата на разпространение на разстителни видове). Не ме карайте да заключвам изкуствено тази тема, нямам нищо против градинарските увлечения на много хора тука, но си има съответна тема за това :wink: . Ако трябва, могат да се отворят и други подходящи теми, но в споменатия раздел, а не тук...

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » чет мар 25, 2010 5:33 pm

Днес говорих пак с моят познат, земеделец! Каза, че кайсиите тази година са закъснели с цъфтежа си, което най-вероятно ще ги спаси и най-сетне ще има плод, по всяка вероятност! Сега са цъфнали хубаво! Казах му че най-вероятно се подлъгват и тръгват по-рано и после затова замръзват(както се каза тук от по-трезво мислещи) и той се съгласи напълно с това!
Иначе чакаме испанците да сеят плантациите, чакаме и джунглите, идеално ще се съчетаят и с проекта"Бяло море до Дунава", направо са два взаимосвързани проекта, бих казал! Това са два толкова "реалистични" проекта! :lol: Междувременно докато ги чакам продължавам да се взирам в полетата и дворовете с огромно желание да видя "стотиците" маслини посадени в района и все неуспешно за сега! :wink:
Обаче видях красива магнолия(в парка на резиденцията), без листа все още, но с тръгнали да се пукват много красиви цветове(някои са цъфнали, други все още са затворени! Цъфти в бели цветчета, много е красива наистина! Вече има масов цъфтеж на овошки, цъфнаха и сливите :lol: Цъфнаха и онези жълтите храстчета(с жълт цъфтеж), които, ако си спомняте миналата година ви показах на снимки! В града и покрай магистралата има доста, а и навсякъде ги има тези!
Ухае много приятно покрай цъфналите дръвчета! :cool: Все още има и овошки, които предстои да цъфнат! Иначе останалите дървета и храсти са все така голи все още, с изключение на много малко видове храстчета, които плахо са пуснали наченки на дребни листенца!
Последна промяна от FENIX на чет мар 25, 2010 5:50 pm, променено общо 4 пъти.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

punk
Регистриран: ср юни 03, 2009 4:42 pm

Мнение от punk » чет мар 25, 2010 5:37 pm

FENIX написа:Днес говорих пак с моят познат, земеделец! Каза, че кайсиите тази година са закъснели с цъфтежа си, което най-вероятно ще ги спаси и най-сетне ще има плод, по всяка вероятност! Сега са цъфнали хубаво! Казах му че най-вероятно се подлъгват и тръгват по-рано и после затова замръзват(както се каза тук от по-трезво мислещи) и той се съгласи напълно с това!
Иначе чакаме испанците да сеят плантациите, чакаме и джунглите, идеално ще се съчетаят и с проекта"Бяло море до Дунава", направо са два взаимосвързани проекта, бих казал! Това са два толкова "реалистични" проекта! :lol: Междувременно докато ги чакам продължавам да се взирам в полетата и дворовете с огромно желание да видя "стотиците" маслини посадени в района и все неуспешно за сега! :wink:
Тези 500-600 дръвчета,за които писах са по дворовете по селата в югозападна България :wink:

maniac

Мнение от maniac » чет мар 25, 2010 6:01 pm

Войводо, пиша в този раздел да не ни се карат :wink:
Утре ще идвам към Варна, значи срещу рибната борса в гараж викаш има това, което търся :D
Хвойната моята вече е доста висока към 3 метра! Бях я купил от един разсадник до Дупница(с.Усойка) май беше? Преди 4 год, като я взех беше 70см. Има и хвойни, които не стават високи, има по земята които лазят има и други видове! Аз просто показах каква е моята, но на мен не ми пречи височината и затова.
За маслината и според мене няма да издържи на вилата на този вятър и студ! По принцип съм чел за маслини, които са украински сортове и ги има на кримския полуостров и според статията били най-издържливите хибриди като издържали до -25°C :shock: Ей такава маслина, ако има и намеря и аз ще си посадя :lol:

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”