ОТГЛЕЖДАНЕ НА ТОПЛОЛЮБИВИ/ ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » нед окт 20, 2019 12:54 am

Доколкото виждам, голяма част от съфорумците разбират и от екзотични растения.
Колкото и странно да е за мен, смокините в дворовете на хората в Русе се развиват никак не лошо. Е да, понякога измръзват някои пръчки, но през лятото дръпват двойно повече и пак дават добра реколта. Миналия ноември смокинята на съседката в Русе доста се повреди от ранната зима и напълно измръзна повърхностната част. При това, че тя грам не я завива, зарива и тн. Също така е засадена на сянка, гледа на север и слънце получава малко само лятото. Духа и много вятър зимата там. Все неща, които уж не са окей за една смокиня. И тадаааммм, пролетта изби от пръчката най- отдолу, направи един голям храст пак и в момента е събрала цяла тенджера едри едри смокини.
И затова решихме и ние да си имаме в двора на баба и дядо. Прати ни един приятел голи пръчки, някъде 4 или 5 бяха. И ги сложихме всичките, защото знам ли какво ще се хване. Беше някъде май месец тази година. Някъде там, не помня...
Мойте хора ми казаха, че са излезли листа и аз лятото нямах много много възможност да ходя и сега като гледам. Та то всичките пръчки са се хванали и е станало като храст с височина около 70см вече. Само за едно лято, от абсолютно голи пръчки.
И тук сега идва проблемът. Бях чел, че смокинята обича място и за да ражда хубав плод, трябва да е само един корен. А при нас сега са 5 пръчки. И ако изкопая едните, ще повредя другите. И малко не знам какво да правя. Не съм изобщо наясно.
Ако ги оставя така, дали ще раждат хубави смокини?Колкото за ядене и няколко буркана сладко. Повече не ни трябват.
Понеже знам, че разбирате, дайте съвет.
Иначе поръчките ги бях сложил на южно изложение. Посока север, около 4-5м от тях, има тухлена къща, която се напича много яко през зимата и е по- топло там в него ъгъл. Закътано е, почти няма силен вятър. Освен това зимата се получава много голяма пряспа точно там, от къщата също се сипе сняг при виелици и пролетта винаги е много мокро. Лятото пък си е доста по- сушаво и си има много слънце.
Мисълта ми е, че въпреки лютата зима тук, така съм намерил място, че зимата да е студено поне колкото може да издържи.
Ама тия 5 пръчки малко ме тормозят. Никак не ми се иска да ги копая, ровя и тн, защото те са се вплели едни в други. Вероятно корените също. Но ако трябва... :pray: :oops:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон окт 21, 2019 9:28 am

В обратен ред: преспата не пречи, напротив.
Ако е студоустойчив сорт (повечето държат до около минус 15 минус 17 градуса, но ако е взета от Гърция или Италия - ще си иде при минус 8-12 още.

Иначе студоустойчивите смокини в Северна бг не са мръзнали на много места от 2012 насам и вече се превръщат в дървета, като в Южна.

За многото на едно място - ако са от един и същ сорт, няма смисъл, оставете 1-2 от най-здравите. Ако са различни....не знам.
Иди във форума на palmi.bg и изчети какво е писано в подраздела за смокините.

То аз дори не бих ги нарекъл топлолюбива екзотика, вече ги има навсякъде в Бг, даже една в Долни Лом на 6-700 метра нмв гледам, да не говорим за Софийските, някои от които не мръзнаха дори през 2012 (има една на спирката на тролей номер 2 на Борово - кръстовището на Бъкстон и Каблешков.
2012 беше гърчава фиданка на 2-3 години и викам - замина. Да, ама не - сега е голямо 2-3 стволово дърво и дори роди, че и узряха някакви смокини. Та мисля да си взема пръчка за Форпоста.

Ако наистина се интересуваш - послушай съвета ми и прочети във форума на Киро, там има истински корифеи по смокините, аз съм далеч от тях конкретно, защото си мислех, че не харесвам тоя плод :grin1:
Та сега имам няколко малки дръвчета, но само едно е на 3 години. Е да, истинска зима не е видяло още.
Русе е мнооого ОК за смокини за Северна Бг между другото.

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » пон окт 21, 2019 1:20 pm

Смокинята на вилата на родителите ми в м-ст Кантара тази година пак имаше плод. Но е между оградата на комшиите и постройката, при северно изложение и заградена оъ юг с ялов орех, та затова е само около 3 м висока.
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » ср окт 23, 2019 3:24 pm

Малко акценти от градината снощи. Не съм търсил подходящ ъгъл и светлина, просто щракнах набързо:
Филиферата не изневери на своя стил и отново финишира (както миналата година) с 25-26 листа за сезона. Височината на стъблото (нивото от което излиза копието) вече е около 2,9-3,0м, а общо до върха на листата - към 5,9 м.
Вдясно е изходната позиция на палмата март 2017, след пожара и голямото мръзнене през зима 2016-2017
Изображение Изображение
http://alexandergoshev.snimka.bg/daily/ ... 160645.big

Банановата компилация от Муса Басьо, Ориноко, Кавендиш и Енсете Маурели, доста занемарена и опърлена от сериозните денонощни амплитуди:
Изображение

Трахикарпус (България, Пловдив, не знам точно), засаден пред навес с южно изложение. Тоя сезон се скъса да расте и направи 17 листа, стъбло към 1,6-1,7м.
Долу - същото растение, след измръзване и рязане до нулата през пролетта на 2012 г.
Изображение

Изображение

Трахикарпус "Пловдив", от Палмцентъра, в земята от юли 2013 г. Ей го долу, а на последната снимка е през юли 2017 г.
Изображение

Изображение
Метеостанции за дома и бизнеса, уеб-визуализация:
http://www.weathershop-bg.com/bg/
http://www.stringmeteo.com/stations/sell.php
Поръчайте на: 0888 280094; 0888 649436

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб окт 26, 2019 6:20 pm

Благодаря на колегите, ще пиша в палм форума. :thumbup:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » съб окт 26, 2019 7:26 pm

Камбуров ,първите 2-3 години покривай пръчките с почва има в youtube как се прави клоните са гъвкави и трябва да са леко под наклон за да може да ги пуснеш до земята и покриеш с почва и на пролет ги вадиш
Иначе ,ще имаш измръзвания ,в моето село последната зима падна до -14.2 ,като смокините бяха частично поизмръзнали ,а Мичуринска 10 измръзна до земята ,въпреки че точно нея я дават най студоустойчивите тази смокиня от трите ми сорта върви като храст и това лято нямаше голям растеж ,за сметка На сорта Браун Търки и другия ми сорт ми го даде една позната от Средец ,не го знам какъв е ,но много дръпна това лято
Така че при теб е рисковано ,под -14 градуса ще има проблеми :)
Метеостанция от Бургас 17м http://vzk-burgas.com/pws
село Факия
https://www.wunderground.com/dashboard/ ... wx_pwsdash
Камера от Бургаския залив
https://surfshopburgas.com/camera

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср окт 30, 2019 10:19 am

Вчера засадих едно от 4те семенца на трите ми палми Сабал Минор. Ако е фертилно, ще покълне до месец, даже месец му е много.
С него броят на екзотичните за Форпоста растителни видове, дали плодовито потомство от растения в земята, стават две. Предният беше бананът Велутина с розовите малки бананчета : )
Цитрусите не броим, те са в саксии.
Следващият, с голяма вероятност, ще бъде 150-сантиметровият Трахикарпус България, ама там работата е малко несигурна, защото тия са мъжки и женски.
Ще го разберем догодина или 21, живот и здраве.

А, обсипан с плодни пъпки е и един доста красив и кичест дафин, Лаврово дръвче, но там нещата зависят от това каква ще бъде зимата.
Ако е мека като предните две, с абс мин от минус 11, ще го бъде. Имам предвид цъфтежът, на самото растение нищо му няма до минус 14, 16 а и да се поопърли, тръгва отдолу.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » нед ное 24, 2019 6:51 pm

Днешни снимки от субтропичния Форпост :buble:

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » нед дек 15, 2019 3:20 pm

Вчерашни предколедни снимки от Форпоста.
Трахикарпус (изсипвам ги, може да не е точно в този ред), който е висок 2 метра и, естествено, никога не е бил защитаван, три зими вече. Напъпил дафин, който очевидно чака края на зимата с по-голямо нетърпение даже от мен :buble: .
Много студоустойчива маслина, понесла веднага след засаждането си зима 16/17 с частични поражения и възстановила се до това състояние. Това е много интересно растение, защото разполага по особен, по-различен начин в пространството клонките си. Много, много ценна като студоустойчивост и своенравна архитектура на клоните. По първия показател може да се сравни единствено с Никитска 10, но тя тепърва ще се доказва при мен, щея садя напролет. Натъртвам, тази маслинка издържа като тънко малаче януари 2017 без никаква защита, като имаше оцелели клонки над снега. С възрастта тия дървета за разлика от смокините, повишават значително студоустойчивостта си. Пази Боже, 11/12 без защита не би минала, но едно 10-годишно здраво дърво би издържало без проблем нормалните студени зими до минус 18 без защита.
Четвъртата снимка е на цикаса, видно, преминал с минимални порацения по част от секторчетата си минус 6.
Това е единственото растение, на което ще осигуря защита този уикенд.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » пет фев 14, 2020 1:03 pm

:P
bismarck написа:
пет фев 14, 2020 11:43 am
Сняг валя в Багдад за втори път за 100 години
Че аз гледам подобни картинки почти всяка зима на село, БЕЗ тази. :grin1:
.... юбеите са абсолютни кучета и до минус 11-12 им няма буквално нищо, докато това в Багдад са плододаващи финици и при минус 3 закъсват МНООООГО яко. Все пак едва ли е станало минус три, де.
Иво, :beer:
Та по тоя повод, много се кефя на един факт при мен (по-рано, като заклет студоман, не бих, но с оглед на спестения къртовски труд и ползата за растенията - ДА) От 17 години за пръв път тая зима не съм завивал палмите. Бананите Басьо - също, ризомите са защитени единствено от бавно гниещата листна маса върху почвата.
Ето общ изглед и зум към единия от трахикарпусите, напълно запазен (дори без студови резки). Мега Филиферата също е ОК, макар с опърлени листа. Нея ще покажа края на март. :D
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/6507/039257161-big.jpg

Изображение
http://media.snimka.bg/s1/6507/039257160-big.jpg
Последна промяна от alexander на пет фев 14, 2020 2:07 pm, променено общо 1 път.
Метеостанции за дома и бизнеса, уеб-визуализация:
http://www.weathershop-bg.com/bg/
http://www.stringmeteo.com/stations/sell.php
Поръчайте на: 0888 280094; 0888 649436

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет фев 14, 2020 1:47 pm

Да, аз също не съм завивал нищо, освен цикаса.
Нищо, значи нищо. Естествено, при минус 8 поражения има тотални по листата на Филибустата(не е чиста филифера и носи по-малко), както и по една клета Едулис (там са 50 на сто).
За Трахикарпусите няма и да споменавам, за тях минус 8 са смЕх. какви резки : ) Това - ТРЕТА поредна зима. (без резки бяха и миналите две при минус 11 и минус 12 - минус 12-те бяха ония нещастни първомартенски оная година).
Имам доста, 4 Сабала - свежи като репички, даже онзи ден засадих в отделни саксийки родените от единия 3 семенца ; ) Дали ще поникнат - ще видим до края на март.
Бутията няма никакви поражения, но не е за снимка все още - има 2-3 изсъхнали външни листа, които оставих нарочно, ако се наложеше да увия - да не опират вътрешните, свежи, найлона и да им се скапе външният вид).

Юбеите, моята слабост и гордост, са изумителни. Едната имаше леки поражения миналата година и показа доста по-слаб растеж, затова само на нея и сложих една афиф фибранова кутия, за да тръгне по-добре тая година.
Маслините и дафините са по-добре от всякога откак са засадени. Тая година чакам поне 5 кила (ОК, нека са 3 - дръвчетата все пак са на по 2-3 години
В неделя садя една Никитска в ОГ и още един Елит. :grin1: ) за буркани.
Басьовеца го махнах (вече почти всеки втори двор на село си завъди от тоя вид и се превърна в конфекция, а аз не желая да участвам), минах на значително по-величествения Сикименсис, както и на 2-3 тропически вида (но тях прибирам, ще реша наесен дали да опитам да създам 10-11 зона няколко квадрата за единия, с надежда да ми роди следващото лято истински банани Гро Мишел :buble: То какво да опитвам, въпросът е само в ресурса. Знания и ОПИТ, което е по-важно, имам в излишък. При мека зима като тая, не би било проблем, но при повторение на 2012 дори в леко очовечен вариант, биха били необходими триешелонни защити, което си е чист цирей. :grin1:

Та те така, те! : )

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет фев 14, 2020 1:56 pm

Някакъв далечен намек за студови резки има само купеният голям Трахи от Киро преди 2 зими Прирастът му се оправи чак след година и половина след засаждането и имаше късмет явно - студоустойчивостта му, надявам се, временно е паднала драстично (имах готовност да завия стъблото при поява на сериозен студ, но не се наложи очевидно). Предполага се, че е най-як, но определено отстъпва на юношите от засадени от мен семена, които са няколко броя с по 20-30 см стебла (тоя е 160-ина см).
Чакам с нетърпение мои семена до 2-3 години, но да видим...

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » пет фев 14, 2020 2:34 pm

Тази зима абсолютният минимум в много неинверсионни локации на Южна България не падна под минус 4-6°С! Дори новозасадените слабо студоустойчиви сортове маслини нямат никакви повреди. Догодина вероятно няма да имам този късмет с t°. Студоустойчивите ми маслини обаче вече са се доказали до -15°С в последните 8-9 години. Приготвил съм още 15-20 бр. за садене.
Изощо не се наложи да се завивам палмите засадени в земята - Канарска финикова, Вашингтония филифера, Брахеа армата, Бутия капитата. Засега не показват никаква повреда. Риска да не ги завиват, обаче поеха само хора, които разбират едновременно от палми и умеят да интерполират прогнозите къмто собствената си локация. Трахикарпусът е палма за начинаещи - той така или иначе си издържа -15-20(?), според разновидността. От 2-3 години не завивам и няколко Чилийски винени палми[до -12°С(15?)]. :-D
Последна промяна от 4uk на пет фев 14, 2020 2:55 pm, променено общо 3 пъти.
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » пет фев 14, 2020 2:49 pm

Максимална студоустойчивост за съответния вид добиват палмите засадени като малки и след това направили стъбло. Високите палми от саксии, особено ако идват от топла Гърция или Италия никога няма да достигнат студоустойчивостта на палма израснала си на място в земята! :flourish:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет фев 14, 2020 4:12 pm

Ако има предвид моята - не. Тя е от двора на Киро в Родопската яка. Няма нищо общо с гръцките кекавици.

От друга страна там най-ниската Т, ковто е видяла е през февруари 12 - ако не ме лъже паметта около минус 14, 15

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”