ОТГЛЕЖДАНЕ НА ТОПЛОЛЮБИВИ/ ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
Shagrath000
Регистриран: пет яну 29, 2010 10:40 pm

Мнение от Shagrath000 » ср мар 24, 2010 9:13 pm

Лигуструм овалифолиум тогава. А това ти го предложих като солитерно растение, за красота. Juniperus scopulorum Skyrocket

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср мар 24, 2010 9:16 pm

Shagrath000 написа:Лигуструм овалифолиум тогава. А това ти го предложих като солитерно растение, за красота. Juniperus scopulorum Skyrocket
Да , не за плет ок, като такива ще имам единични на места из двора! :wink:

Потребителски аватар
Shagrath000

Мнение от Shagrath000 » ср мар 24, 2010 9:17 pm

maniac написа:
Shagrath000 написа:Днес имах път към Хасково, и реших да мина през един декоративен разсадник ( то май им е единственият ), напълно в унисон с пролетното ми настроение. Току - що бяха заредили растения нов внос. Тъкмо си бях харесал една магнолия с опадливи листа (солангеана), и даже я платих, и така и така бях отишъл, реших да разгледам и другите растения. Продавачката ми показа едни вечнозелени, много приличащи на обикновения кипарис. Ей - такива чудесии, високи по два метра: http://www.richardvacula.com/sortiment/ ... /21093.jpg
Като питах за цена, се оказа промоция - 15 лева. Разбира се, веднага се отказах от магнолията, и си взех едно, дето се вика "на далавера". Обаче едвам го събрах в багажника. Войводо, мисля че точно такова нещо трябва да си вземеш. Много висока студоустойчивост има ( от 4-та климатична зона), издържа на засушаване, и страшно много прилича на кипарис, дори можеш да се объркаш. В разсадника бяха боднали преди зимата в земята някакви малки кипариси, внос от Италия, и горките се бяха смарангясали. Така че, освен рода и вида, от много голямо значение е и произхода на растението и аклиматизирано ли е.
Нали и аз си бях купил от Варна от тея италиянските кипариси и на първата зима замръзна целия :x Тези растения от Италия нещо не ми вдъхват доверие вече! Гледам кипариси има на места където понякога става -20°C и са живи, а тука миналата зима стана долу горе -20°C и умря за нула време :roll: Толкова много исках да имам такъв, ама нестава :? Сега съм си наумил да пробвам райска ябълка и бадем!
Като гледам, и моите кипариси са се поопърлили от студа, но са живи. Личи си, че зимата им е дошла студеничка.

punk
Регистриран: ср юни 03, 2009 4:42 pm

Мнение от punk » ср мар 24, 2010 9:18 pm

Кипарисите до колко градуса издържат?

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » ср мар 24, 2010 9:19 pm

ВОЙВОДАТА написа:Е добре ама аз гледам освен цената и какво ще стане след време с това растение!Това за което казваш ще стане над 2м. и не мога да го контролирам ,а и расте на височина а не на ширина!Аз искам с малко стръкчета да покрия повече ширина ,а височината заради метеопарка да не е над 1.50м.-1.80м.!
Ами ти тогава трябва да правищ жив плет с храсталаци, а не да садиш дървета. Искам да ти кажа, обаче че почти няма да намериш вечнозелени растения, които да оцеляват на вилата ти, освен чемшир и едно друго с големи листа, което го има тук по улиците и само то презимува успешно!
Ето това: http://www.floridata.com/ref/v/vibu_rhy.cfm това съм го признал! Голям изрод издържа мега студ, само лятото от големия пек и суша някой листа изсъхват, ако не се полива! Аз търся такова да купя понеже знам, че е яко!

Потребителски аватар
Shagrath000

Мнение от Shagrath000 » ср мар 24, 2010 9:20 pm

Ами от 7-ма до 9-та зона. Демек - до - 18 градуса. Дотолкова би трябвало да издържат, но като си купувате растения, трябва да сте сигурни за произхода им, иначе може да се разделите с тях. Ето снимка на едно от кипарисчетата ми: Изображение
Ясно се вижда, че върховете на клонките са измръзнали.
Последна промяна от Shagrath000 на ср мар 24, 2010 9:31 pm, променено общо 2 пъти.

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » ср мар 24, 2010 9:21 pm

Juniperus virginiana-Виргинска хвойна

Абе малко е чужда на нашата действителност :lol: ...ама нали е от Америка,не от Средиземноморието...айде компромис :wink:

Потребителски аватар
Shagrath000

Мнение от Shagrath000 » ср мар 24, 2010 9:21 pm

maniac написа:
ВОЙВОДАТА написа:Е добре ама аз гледам освен цената и какво ще стане след време с това растение!Това за което казваш ще стане над 2м. и не мога да го контролирам ,а и расте на височина а не на ширина!Аз искам с малко стръкчета да покрия повече ширина ,а височината заради метеопарка да не е над 1.50м.-1.80м.!
Ами ти тогава трябва да правищ жив плет с храсталаци, а не да садиш дървета. Искам да ти кажа, обаче че почти няма да намериш вечнозелени растения, които да оцеляват на вилата ти, освен чемшир и едно друго с големи листа, което го има тук по улиците и само то презимува успешно!
Ето това: http://www.floridata.com/ref/v/vibu_rhy.cfm това съм го признал! Голям изрод издържа мега студ, само лятото от големия пек и суша някой листа изсъхват, ако не се полива! Аз търся такова да купя понеже знам, че е яко!
Лавровишня.

paceko

Мнение от paceko » ср мар 24, 2010 9:26 pm

Не точно.Калина,вечнозелена

maniac

Мнение от maniac » ср мар 24, 2010 9:26 pm

Shagrath000 написа:
maniac написа:
Лавровишня.
Лавровишнята тая зима на селото ми умря до линията на снега! В града на някой места са замръзнали на 50% на някой по-малко, но те са различни сортове! Моята се оказа от не особено издържливите, бях я купил от Пловдив с по големи листа е, които са по светлозелени! Тук из Разград има една с по-малки и по тъмни листа тя издържа повече, но при -20 и силен вятър пак ще замръзва според мен? :roll:

punk
Регистриран: ср юни 03, 2009 4:42 pm

Мнение от punk » ср мар 24, 2010 9:27 pm

Shagrath000 написа:
maniac написа:
Лавровишня.
Не е лавровишня това.И в Бургас го има и по всяко време на годината е с оклюмали листа.В Странджа лавровишнята се среща естествено разпространена,тук има доста големи дървета.

maniac

Мнение от maniac » ср мар 24, 2010 9:29 pm

Аз не съм казал, че това което предложих на Войводата е лавровишна. Това издържа повече от лавровишната, тук ги наблюдавам след всяка зима, лавровишнята все има поражения при студените зими, а това почти нищо не му става :lol:
Shagrath000, моят беше по-голям, но след зимата стана целия кафяв и се оказа умрял напълно!

paceko

Мнение от paceko » ср мар 24, 2010 9:34 pm

Кипариса е малък,но може да не е пострадал толкова лошо, колкото ти изглежда.През зимата,част от младите клонки,особенно огряните от слънцето, имат кафеникав оттенък.После си възвръщат зеления цвят.

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср мар 24, 2010 9:34 pm

Значи тази зима на вилата студа не е измразило нищо, но може и аз още да не съм забелязал!Миналата година бях засял туя и при снежните преспи беше постоянно под снега и нищо му няма!Чемшира е ясно че е добре, но не ми харесва!Имам и как им казахте , май са юки,които са също ок от много години!Имам и едно храсче на което незнам името ,но то не загива ,но и не расте!Снимки след малко!

maniac

Мнение от maniac » ср мар 24, 2010 9:38 pm

ВОЙВОДАТА написа:Значи тази зима на вилата студа не е измразило нищо, но може и аз още да не съм забелязал!Миналата година бях засял туя и при снежните преспи беше постоянно под снега и нищо му няма!Чемшира е ясно че е добре, но не ми харесва!Имам и как им казахте , май са юки,които са също ок от много години!Имам и едно храсче на което незнам името ,но то не загива ,но и не расте!Снимки след малко!
Повечето Туи издържат -40°C те трудно ще измръзнат :lol: Майтапа на страна, ама чемшира на село има поражения от студа след тази зима! Юките ти какви са от тези дето ги има из Варна дето стават високи или без стъбло? :roll:

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”