ОТГЛЕЖДАНЕ НА ТОПЛОЛЮБИВИ/ ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Voivodata

Мнение от Voivodata » вт мар 23, 2010 5:31 pm

paceko написа:Воеводо,изхождайки от климатичните и почвени дадености на парцела ти,ето някои възможности.
Хвойна (Juniperus).Ako не си се интересувал,няма да повярваш,колко много видове хвойна има.Ниски,високи,синкави,златисти,колоновидни и т.н.Всички са сухоустойчиви и студоустойчиви.
Друг популярен вариант е Источната Туя(Тhuja orientalis).Oсвен зелената форма,има мниго приятни златисти форми.Много подходящи за жив плет.Има както Туи джужета(до 1м)така и дървета до 7-8м.
За малко разнообразие може да сложиш:Poncirus Trifoliata (див лимон),Spartium Junceum,Tamarix tetranda,Barberis Julianae,Yucca Gloriosa.Всичко,без Тамарикс е вечнозелено и става за твоя парцел.
Виж в Гугъла ,има хубави снимки на тези растения.Има ги и по разсадниците.Мерак и пари да имаш само....
Охооо,чак сега виждам че сте ме засипали с предложения! :lol:
Много благодаря paceko за големия избор който ми предлагаш ,но просто съм се заел със 100 неща и незнам дали ще успея да засея всичко навреме/ аима ли сезон за това нещо-сеене/ , защото ако е като при плодните през пролетта няма да успея да отстраня двора от лозите и полегнатите колове!Искам да изчистя всичко ,да изкопая двора , после да засея райграс/ там пък колко вида има и незнам кой да избера/ и да сложа дървените греди за лозите/асма и чак тогава да видя какво парче ще ми остане свободно ,но едва ли ще мога да сложа дървета-поскоро ще е храсчета , рози, някакви джуджета до 1.5-2м. защото все пак не искам да ми пречат на метеопарка ,а и да не се зашумява, даима пространство в малкия двор!

Ради, да , от север смятам да правя жив плет против вятъра ,но за да не пречи на измерванията ми трябва да е до 2м. максимум, да разсте бързо и да не е много скъпичко!Ще видя от горепредложените кое може да е подходящо! :wink:
Някой да знае дали има храсче ,жълто ,като роза е ,но не е , с жълти цветчета, май му казват ГАБРОВЧЕ??? :lol:

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » вт мар 23, 2010 9:12 pm

Shagrath000 написа:Ами фактът си е факт - много субтропични видове оцеляват в южна България. Наскоро разговарях с Кирил Донов за студоустойчивостта на пинията. Човека направо ме шашна, като ми каза че пинията спокойно издържала и в София ! А колкото до моята пиния, съвсем спокойно си издържа, и сега има нови пъпки. Напук на всички студомани, си поръчах още една такава пиния. А миналата седмица засадих и райска ябълка, и съм сигурен, че и тя ще оцелее и ще стане голямо дърво.
Ако не е тайна от къде си поръчваш тези растения :roll: Аз от кога търся един бадем да си засадя и немога да намеря! Търсих дори във Варна и там ми продаваха само праскови, череши, кайсии и т.н
Всъщност какво представлява 'Пинията"? :roll:

Потребителски аватар
Shagrath000
Регистриран: пет яну 29, 2010 10:40 pm

Мнение от Shagrath000 » вт мар 23, 2010 9:18 pm

http://www.polarpalm.net/bg/botanical.html
http://www.palmi.bg/

Има мейл, човека даже и телефона си е дал. Звъниш, питаш, уточняваш, и поръчваш. Колкото до бадемите, във всеки един разсадник ги предлагат. Понеже аз съм от Димитровград, в събота и неделя си има едно местенце в сектора на зеленчуците, където продават фиданки на тая фирма: http://www.agroplant57.com/katalog.html
Разсадника е Варненски даже, близо ти е. Моите бадемчета са от там. Ако ще садиш бадем, трябва да си вземеш поне три, защото дърветата са само с мъжки, или само с женски цветове.

maniac

Мнение от maniac » вт мар 23, 2010 9:34 pm

Shagrath000 написа:http://www.polarpalm.net/bg/botanical.html
http://www.palmi.bg/

Има мейл, човека даже и телефона си е дал. Звъниш, питаш, уточняваш, и поръчваш. Колкото до бадемите, във всеки един разсадник ги предлагат. Понеже аз съм от Димитровград, в събота и неделя си има едно местенце в сектора на зеленчуците, където продават фиданки на тая фирма: http://www.agroplant57.com/katalog.html
Разсадника е Варненски даже, близо ти е. Моите бадемчета са от там. Ако ще садиш бадем, трябва да си вземеш поне три, защото дърветата са само с мъжки, или само с женски цветове.
Мерси за инфото, аз имам ходене към Варна и ще търся бадем в този разсадник! Аз даже бях ходил там преди 2 години. Какво означава това с мъжките и женските цветове? Защо е необходимо да вземам поне 3 фиданки?
Тук в Разград знам само еидн бадем, много стар е, но преди 2-3 години едни тъпи работници с един багер му потрошиха половината от клоните :twisted: Сега го чакам да видя да не е замръзнал нещо?

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » вт мар 23, 2010 9:47 pm

За бадемите доколкото знам има с мъжки и женски цветчета и ако си вземеш само от единия вид само ще жъфтят без да дават ядки.Трябва да се опрашват мъжкия бадем с женския -но ако примерно съседите ти имат също бадем може и да стане работата-не е задължително да са един до друг засети доколкото знам :wink:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » вт мар 23, 2010 9:49 pm

Shagrath000 написа:Ами фактът си е факт - много субтропични видове оцеляват в южна България. Наскоро разговарях с Кирил Донов за студоустойчивостта на пинията. Човека направо ме шашна, като ми каза че пинията спокойно издържала и в София ! А колкото до моята пиния, съвсем спокойно си издържа, и сега има нови пъпки. Напук на всички студомани, си поръчах още една такава пиния. А миналата седмица засадих и райска ябълка, и съм сигурен, че и тя ще оцелее и ще стане голямо дърво.
За Пинията не знам,ама мога да те уверя,че на 500 метра от къщи в София(на Св.Наум)има един прилично изглеждащ обикновен кипарис(Cupressus sempervirens)на предполагаема визраст 30-40 години.Сигурно някой пиян грък го е засадил.... :D
Ей човече ,ти с тия два декара ме разби.......аз ходя с шублера да кроя планове,как да си прекроя 500-те квадратни метра.. :roll:

Потребителски аватар
Shagrath000

Мнение от Shagrath000 » вт мар 23, 2010 9:51 pm

Имах предвид, че за да плододават, ти трябват поне няколко дървета, за да се получи опрашване. Демек, бадемът се води "самостерилен" ( опрашване се получава само между различни бадеми ).
http://www.agronom-bg.com/trajni_nasazdenia.htm
Последна промяна от Shagrath000 на вт мар 23, 2010 10:10 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Shagrath000

Мнение от Shagrath000 » вт мар 23, 2010 9:55 pm

paceko написа:
За Пинията не знам,ама мога да те уверя,че на 500 метра от къщи в София(на Св.Наум)има един прилично изглеждащ обикновен кипарис(Cupressus sempervirens)на предполагаема визраст 30-40 години.Сигурно някой пиян грък го е засадил.... :D
Ей човече ,ти с тия два декара ме разби.......аз ходя с шублера да кроя планове,как да си прекроя 500-те квадратни метра.. :roll:
Честно да ти кажа, и аз самия се разбих, докато го подготвя това място, последният път го мерих с рулетката, и се оказа дълго 86 метра с 30 метра ширина. Сега остана да пробвам косачката ))). Обаче мерака си е мерак.

maniac

Мнение от maniac » вт мар 23, 2010 10:13 pm

Немога да разбера тогава този бадем, които знам в Разград е сам самичък и съм ял бадеми от него :shock: Той как си завързва ядки :roll:

Потребителски аватар
Shagrath000

Мнение от Shagrath000 » вт мар 23, 2010 10:20 pm

maniac написа:Немога да разбера тогава този бадем, които знам в Разград е сам самичък и съм ял бадеми от него :shock: Той как си завързва ядки :roll:
Нямам идея, но е твърде възможно наблизо да има друг бадем. Виж линка, не си го измислям: http://www.agronom-bg.com/trajni_nasazdenia.htm

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » вт мар 23, 2010 10:32 pm

Shagrath000 написа:
maniac написа:Немога да разбера тогава този бадем, които знам в Разград е сам самичък и съм ял бадеми от него :shock: Той как си завързва ядки :roll:
Нямам идея, но е твърде възможно наблизо да има друг бадем. Виж линка, не си го измислям: http://www.agronom-bg.com/trajni_nasazdenia.htm
Те бадемите така си ходят ,на групички :D Майтапа настрана,и аз не съм чул за самооплождащ се сорт бадем.Така,че.....търси втория бадем.

maniac

Мнение от maniac » вт мар 23, 2010 10:40 pm

Shagrath000 написа:
Полезна информация :D Значи там пише, че трябвало да бъдат и от различни сортове? Това ми е малко странно понеже за моя регион ще трябва да се вземе по- късно цъфтящ сорт. Аз тук из града колко съм обикалял, но друг бадем никъде не съм виждал. Само този даже съм ял от него ядки :D
Те го почупиха скапаните работници с този багер и много се ядосах! Ей едно рядко дърво да има и ще го попилеят! Сега е с много малка корона и високо стъбло! Трябва да го видя ще цъфти ли тази година и ще го снимам :D То даже там наоколо няма къщи с дворове, където евентуално да има 2-ри бадем :roll:

Потребителски аватар
Shagrath000

Мнение от Shagrath000 » ср мар 24, 2010 9:07 pm

Днес имах път към Хасково, и реших да мина през един декоративен разсадник ( то май им е единственият ), напълно в унисон с пролетното ми настроение. Току - що бяха заредили растения нов внос. Тъкмо си бях харесал една магнолия с опадливи листа (солангеана), и даже я платих, и така и така бях отишъл, реших да разгледам и другите растения. Продавачката ми показа едни вечнозелени, много приличащи на обикновения кипарис. Ей - такива чудесии, високи по два метра: http://www.richardvacula.com/sortiment/ ... /21093.jpg
Като питах за цена, се оказа промоция - 15 лева. Разбира се, веднага се отказах от магнолията, и си взех едно, дето се вика "на далавера". Обаче едвам го събрах в багажника. Войводо, мисля че точно такова нещо трябва да си вземеш. Много висока студоустойчивост има ( от 4-та климатична зона), издържа на засушаване, и страшно много прилича на кипарис, дори можеш да се объркаш. В разсадника бяха боднали преди зимата в земята някакви малки кипариси, внос от Италия, и горките се бяха смарангясали. Така че, освен рода и вида, от много голямо значение е и произхода на растението и аклиматизирано ли е.

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср мар 24, 2010 9:11 pm

Е добре ама аз гледам освен цената и какво ще стане след време с това растение!Това за което казваш ще стане над 2м. и не мога да го контролирам ,а и расте на височина а не на ширина!Аз искам с малко стръкчета да покрия повече ширина ,а височината заради метеопарка да не е над 1.50м.-1.80м.!
Последна промяна от Voivodata на ср мар 24, 2010 9:13 pm, променено общо 1 път.

maniac

Мнение от maniac » ср мар 24, 2010 9:11 pm

Shagrath000 написа:Днес имах път към Хасково, и реших да мина през един декоративен разсадник ( то май им е единственият ), напълно в унисон с пролетното ми настроение. Току - що бяха заредили растения нов внос. Тъкмо си бях харесал една магнолия с опадливи листа (солангеана), и даже я платих, и така и така бях отишъл, реших да разгледам и другите растения. Продавачката ми показа едни вечнозелени, много приличащи на обикновения кипарис. Ей - такива чудесии, високи по два метра: http://www.richardvacula.com/sortiment/ ... /21093.jpg
Като питах за цена, се оказа промоция - 15 лева. Разбира се, веднага се отказах от магнолията, и си взех едно, дето се вика "на далавера". Обаче едвам го събрах в багажника. Войводо, мисля че точно такова нещо трябва да си вземеш. Много висока студоустойчивост има ( от 4-та климатична зона), издържа на засушаване, и страшно много прилича на кипарис, дори можеш да се объркаш. В разсадника бяха боднали преди зимата в земята някакви малки кипариси, внос от Италия, и горките се бяха смарангясали. Така че, освен рода и вида, от много голямо значение е и произхода на растението и аклиматизирано ли е.
Нали и аз си бях купил от Варна от тея италиянските кипариси и на първата зима замръзна целия :x Тези растения от Италия нещо не ми вдъхват доверие вече! Гледам кипариси има на места където понякога става -20°C и са живи, а тука миналата зима стана долу горе -20°C и умря за нула време :roll: Толкова много исках да имам такъв, ама нестава :? Сега съм си наумил да пробвам райска ябълка и бадем!

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”