ОТГЛЕЖДАНЕ НА ТОПЛОЛЮБИВИ/ ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср фев 17, 2010 10:06 pm

Нашия,айде предложи нещо по питането ми?!

Voivodata

Мнение от Voivodata » съб фев 27, 2010 10:16 pm

Айде бе топломанчета,един корен не предложихте да го бучна на вилата в бъдещата градинка!Искам да ми предложите някое екзотично разстение,да не е често срещано,да не е по-високо от 3м.,да издържа на условията на вилата-сухо и ветровито лятото,ветровито,влажно и с много преспи през зимата,сушево като цяло! :lol:

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » нед фев 28, 2010 3:52 pm

То да ти подари човек някое бебе-растение баш на теб все едно да го даде за еничар 8-) :wink:
Лично аз бих ти дал, ако имах, но не виждам какво - не съм никакъв спец и съм си харесал само няколко растения с култово-екзотично-естетическа цел: банани, палми и цитруси. не ме влекат някакви красиви, но недотам култови изпълнения като изброените в горни мнения, затова си трая.

Потребителски аватар
Shagrath000
Регистриран: пет яну 29, 2010 10:40 pm

Мнение от Shagrath000 » нед мар 14, 2010 8:24 pm

Ето малко снимки, правени днес:

Фотиния: Изображение

Магнолия: Изображение

Пиния: Изображение

Каменен дъб: Изображение

Трахикарпус: Изображение

Устискали са всичките, а това им е първата година. Без защита бяха магнолията, пинията, и каменния дъб.

Voivodata

Мнение от Voivodata » нед мар 14, 2010 10:07 pm

Shagrath000, много яки разстения и снимки!Откъде си ги вземаш ако не е тайна?

Потребителски аватар
Shagrath000

Мнение от Shagrath000 » нед мар 14, 2010 10:41 pm

Оттук - отам )). Магнолията ми я пратиха от Бургас. Другите си ги купих от разсадника на Кирил Донов ( поларпалм ) - намира се на пътя между Асеновград и Пловдив. Там е мястото, където можете да намерите всякакви екзотики и страхотии ! Не правя реклама ( дори не го познавам Донов ), просто съм доволен.

Voivodata

Мнение от Voivodata » нед мар 14, 2010 10:43 pm

Ами аз често имам път до Чирпан , т.е. не е далеч!Обаче има един проблем - двора ми е само 700кв.м. ,а вътре има плодни дръвчета ,метеопарк, място за зеленчуци и 11борчета/малки още/ :lol:

Потребителски аватар
Shagrath000

Мнение от Shagrath000 » нед мар 14, 2010 10:48 pm

При добро желание, всичко е възможно. Но дори и да не си купиш нищо, заслужава си да се разходиш до там, само за да разгледаш. Просто няма начин да не се зарибиш.

Voivodata

Мнение от Voivodata » нед мар 14, 2010 10:54 pm

А ти с какво място разполагаш?И това дето го бяха пуснали Арбутус, ягодовото , плодовете ядат ли се?
Искам предложение за оградно разстение , вечнозелено ,което да ства за подрязване/оформяне, да не мирише гадно при цъфтеж, т.е. да не привлича насекоми и т.н.?

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » нед мар 14, 2010 11:22 pm

ВОЙВОДАТА написа:Ами аз често имам път до Чирпан , т.е. не е далеч!Обаче има един проблем - двора ми е само 700кв.м. ,а вътре има плодни дръвчета ,метеопарк, място за зеленчуци и 11борчета/малки още/ :lol:
Да не си решил да правиш полезащитен пояс от дръвчета срещу вятъра? :lol:

Определно обожавам иглолистните дръвчета. Ако можех бих засадил огромни териториина около.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » нед мар 14, 2010 11:53 pm

Radoslav Petkov написа:Имаме цяла тема за безмразовия период със съвсем верни данни.

А въпросният учен е Стефан Велев.
Тоест данните май са си наистина верни! Или поне съвпадат и с другите! Сандански 224 дни, Петрич 235 ,Варна- 242.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » пон мар 15, 2010 12:07 am

Воеводо,изхождайки от климатичните и почвени дадености на парцела ти,ето някои възможности.
Хвойна (Juniperus).Ako не си се интересувал,няма да повярваш,колко много видове хвойна има.Ниски,високи,синкави,златисти,колоновидни и т.н.Всички са сухоустойчиви и студоустойчиви.
Друг популярен вариант е Источната Туя(Тhuja orientalis).Oсвен зелената форма,има мниго приятни златисти форми.Много подходящи за жив плет.Има както Туи джужета(до 1м)така и дървета до 7-8м.
За малко разнообразие може да сложиш:Poncirus Trifoliata (див лимон),Spartium Junceum,Tamarix tetranda,Barberis Julianae,Yucca Gloriosa.Всичко,без Тамарикс е вечнозелено и става за твоя парцел.
Виж в Гугъла ,има хубави снимки на тези растения.Има ги и по разсадниците.Мерак и пари да имаш само....

Потребителски аватар
Shagrath000

Мнение от Shagrath000 » пон мар 15, 2010 10:20 am

ВОЙВОДАТА написа:А ти с какво място разполагаш?И това дето го бяха пуснали Арбутус, ягодовото , плодовете ядат ли се?
Искам предложение за оградно разстение , вечнозелено ,което да ства за подрязване/оформяне, да не мирише гадно при цъфтеж, т.е. да не привлича насекоми и т.н.?
Място - бол. Два декара и половина е напълно достатъчно, за да си засея всичко, за което се сетя. Арбутуса, доколкото съм запознат, се отглежда само като декоративно дърво. Плодовете имали особен вкус, и затова не ставали за ядене. "Unedo" - "веднъж, един път" , - т.е. - всеки който вкусвал от плодовете му, не повтарял ))). А иначе декоративните му качества са несъмнени. Дори си поръчах едно такова растение от някакъв Бургаски разсадник. Цената леко соленичка, но не успях да го намеря другаде.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » вт мар 16, 2010 4:19 pm

ВОЙВОДАТА написа:А ти с какво място разполагаш?И това дето го бяха пуснали Арбутус, ягодовото , плодовете ядат ли се?
Войвода за жив плет е много подходящо ратсението LIGUSTRUM OVALIFOLIUM (птиче грозде). Вечно зелено е, на височина до 1,5 м, в диаметър до 70 см. Подстригва се по два пъти на сезон. Това е от онези така известни живи зелени огради по американските филми... :lol:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт мар 23, 2010 9:38 am

Тия кактуси(?) на снимките ти, колега, ги има на открито до една бензиностанция във ВИдин. Все забравям, но смятам да му занеса една бутилка от резерва и да си изпрося 1-2 парчета, доказано издържат на климата горе.

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”