ОТГЛЕЖДАНЕ НА ТОПЛОЛЮБИВИ/ ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт фев 16, 2010 10:06 am

Понеже видях, че периодично се включват познавачи на материята тук, един бърз съвет, ако и който има желание да ми даде:
Трахикарпусът ми 60-ина см стъбло, метър и 40-50 см с листата, ще бъде засаден на постоянно място през март.
Трябва ли да изчакам удовлетворяването на някакви изисквания за почвена Т, за да не го прецакам, че бих вил като ранена в сърцето пантера, както казва поетът. 8-)
Намеренията ми са да изчакам 2-3 дни с въздушна Т над 10 градуса, за да съм сигурен, че тая на почвата няма да е по-ниска от 3-4 градуса, да изкопая яма с дълбочина поне метър -метър и 20, метър и 40, да разположа смес от почва(песъчлива и достатъчно аеро и водо-пропусклива по принцип на село) и оборска + комплексна тор. Трамбовам добре до нивото на долната част на корените и засаждам от саксията в земята.
Някакви тънкости, които трябва да спазя?
Последна промяна от bismarck на вт фев 16, 2010 10:09 am, променено общо 1 път.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт фев 16, 2010 10:08 am

Без да разбирам и бъкел от трахикарпуси, само една вметка - на дълбочините, за които говориш, повишението н температурата би закъсняло спрямо това на въздуха с доста дни, да не кажа седмици :wink: ...

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт фев 16, 2010 10:11 am

ненене!
Тия дълбочини са си за бъдещия растеж на корените, едва ли ще стигнат там преди май-юни. Това си е предварителна подготовка, за по-бърз и запасЕн растеж, инак дълбочината на засаждане няма да надвишава 40 см, разбира се.
За банана далаверата е друга: там ямата ще е по-плитка, но широка. Палмите инжектират надълбоко корени, за да търсят вода, научени от тропиците, бананите- по повърхността, тия екваториални чеда. Поне тъй твърди литературата и аз ще се съобразя с нея, ако не получа друг съвет. Бананът едва ли ще иде на открито преди края на Април, дори Май, стига да има място още в стаята, щото като си спомням как растеше на мизерния ноемврийски ден на моя почва, бедна ми е фантазията на 13-14 часово слънце. 8-)

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » вт фев 16, 2010 10:19 am

Общо взето ще процедираш правилно.Може би няма нужда да се изморяваш с дупка 1/1м.(почти можеш да засадиш Боабаб вътре :) )Достатъчно е ,да е малко по-широка от саксията.Но ако ти се копае-няма лошо.Не прекалявай с торенето,отслабва студоустойчивоста.Поливане лятото,от ноември нататък -не.Успех!Мислиши за зимна защита?

Voivodata

Мнение от Voivodata » вт фев 16, 2010 10:24 am

Аз пък се обръщам с един апел към познавачите тук на материята "разстениевъдство" !:lol: Та тънкото ми намерение е през пролетта да доразкарам грозните колове на двора на вилата,да сложа хубава пръст,да сложа райграс, абе да си направя едно хубаво паркче ,което ще се пада паралелно до метеопарка ми и ще е с размери 10м. на 23м./толкова ми остана празното място в двора/!Следователно за да е по-джиджи биджи работата ще искам да засея тук таме някое дръвче/като декоративните/,некое храсче и т.н.,но не трябва да са много високи,да са красиви,НО и най-големия проблем-да са студоустойчиви,сещате се защо! :lol:
Понеже не съм се разтършувал в нета за видове разстителност ще съм благодарен на предложения!Това паркче ще се вижда и всъщност на уебкамерката,така че мислете какви ще ми ги предложите! :lol:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт фев 16, 2010 10:25 am

Е, как без зимна защита:) Все пак -19 не е шега работа, макар да имам основания да смятам, че ще е веднъж на 4-5-6 години...
Макар, че аз ще приготвя материалите и ще я активирам едва при изгледи за падане под минус 7-8 градуса на Т на село, или, да речем някой много обилен тежък сняг(по-вероятно) за да не и начупи листата. Просто палмички гледам от година и половина, но все някакви бебета са още(макар да растат много добре), но като се сдобих с тая, усетих магията, която има истинската, голяма палма. Не може да се опише с думи:трябва да седне в сянката и човек и да пийне кафе или бира, за д а я усети.

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » вт фев 16, 2010 10:41 am

Да ,така трябва.Защитата да се практикува само през най-студените периоди.Благодаря на бога ,че маето парцелче се намира в "мек" район ,защото иначе живея в София и не мога да търча да завивам и отвивам.....иначе много си прав,голямо ГУСТО си е да попиеш огнена(шотландска вода),под собствените си палмички ,кипариси,маслина,нар и т.н. :cool:
Войвода,прати ми снимки на парцела(без сняг,че се стресирам) и размерите + ориентацията (север,юг) +абсолютни минимални.Ще измислим нещо.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт фев 16, 2010 10:43 am

Абе, тука нещо много замириса на "хоби" :lol: . По-късно може да отворя подходяща тема в съответния раздел...

punk
Регистриран: ср юни 03, 2009 4:42 pm

Мнение от punk » вт фев 16, 2010 10:49 am

Да,отвори.Идеята е супер.

Voivodata

Мнение от Voivodata » вт фев 16, 2010 10:50 am

да,яка темичка ще е "Хоби"! :lol:
paceko, на камерата виждаш парцелчето,но грубичко,като камерата гледа на Изток,т.е. по дължина е Изток-Запад,а на ширина е следователно Север/вляво/ -Юг/вдясно на камерката/!
Ще потърся снимки на дворчето и ще постна тук!Проблема е ,че точно тук навява из цялия двор по над 1.5м. ,до 2м.... :cry:

Потребителски аватар
bismarck

ОТГЛЕЖДАНЕ НА ТОПЛОЛЮБИВИ/ ЕКЗОТИЧНИ

Мнение от bismarck » вт фев 16, 2010 11:07 am

Понеже Стринг си направи устата, ама явно не му остана време на момента, отварям я аз.
Палмите(1 по-сериозна и множество бебета) прекараха зимата без поражения. Въпросните са основно финикови и трахита, имах Ливингстън-ка, но май е умряла, като я гледах последния път. Бе в същото помещение с другите, но околонулевите Т очевидно не и понесоха, РИП. Последния факт е малко странен, щото бананът издържа почти без видими поражения, както и да е.
Освен големия банан има няколко по-малки, декоративни, те са в София засега.
Имам от септември и един ананас, засаден от плод, който също е тук, вероятно ще го изнеса на открито едва април-май, в по-голяма саксия, зимата се развива добре. Засаден е от плод, като новите листа развиха способности да бодат, тяхната...! :lol:
Октомври една девойка ми натресе и две авокадо-та, засадени от семки, на месец-два. Родеят се с банана по виталност и при околонулеви Т листата им увисват към стеблото по късащ сърцето жален начин, но с повишаватето на температурата до 8-10 градуса живват все едно нищо им няма.
Това е засега, ако някой има акъли, съображения и съвети или опит, нека казва.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт фев 16, 2010 11:10 am

А, стринг, вкарай другата тема в тая или обратното, както решиш, д ане станат много

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт фев 16, 2010 11:14 am

Коя в коя да вкарам??? :-?

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт фев 16, 2010 11:15 am

Пуснах една "топлолюбиви растения" преди да си създал тая, а е излишно подобно роене, няма смисъл, нека е в тая като мнение.

Voivodata

Мнение от Voivodata » вт фев 16, 2010 12:22 pm

Paceko,ето долу-горе снимка ,на която се вижда зоната за бъдещия мини-парк-от пътеката до дъждомера отдясно,където са коловете! :lol:
http://gardemaister.snimka.bg/experimen ... 944921.big

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”