Въпроси около работата на хидрометеорологичен наблюдател

Информация и обсъждания за образование и работа в областта на (специалности свързани с) метеорологията и климатологията. За образование в други области има друг подфорум ("Лични. Взаимопомощ. Учебни. Работа"): viewforum.php?f=17

Модератор: Бял облак

John Snow
Регистриран: чет авг 24, 2017 11:43 pm

Въпроси около работата на хидрометеор

Мнение от John Snow » пет авг 25, 2017 12:48 pm

Какво прави Хидрометеорологичен наблюдател (изискванията не са големи);
колко взимат в малък град;
2 на 2 ли се работи;
подаване на документи (за тези от линка) по пощата / някакви онлайн начини....?
мислим ли че се правят с връзки нещата? :D

https://www.jobs.bg/company/131082
Последна промяна от John Snow на пет авг 25, 2017 1:17 pm, променено общо 1 път.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет авг 25, 2017 12:53 pm

Отворих нова тема...

Относно въпросите ти. Едва ли аз съм най-осведоменият и подходящ респондент за тях, но ето все пак малко нахвърляна информация (гарнирана и с догадки за някои от нещата :) )...

По принцип подобен наблюдател би трябвало да наблюдава, описва и докладва по съответен начин (изпращайки информация основно по уеб-базирани платформи) състоянието и проявленията на времето в дадена точка/станция. (Специално по частта "хидро-", където и доколкото я има, съм още по-некомпетентен, така че я игнорирам ;) .) Има поне два вида наблюдения - синоптични и климатични. По принцип синоптичните наблюдателни срокове са моментите през 3 часа по UTC в рамките на цялото денонощие (0, 3, 6...), като сред тях някои са малко по-главни (тези кратни на 6), някои са още малко по-главни (6 и 18 UTC), а баш "шефът" е 6 UTC. Просто колкото по-главен е срокът, толкова повече параметри се отчитат (и изпращат където трябва). За климатичните наблюдения сроковете са 7, 14 и 21 ч. по местно време, като главният е 7ч., а 21ч. е средният по главност :) . Но по закон един подобен наблюдател би трябвало да следи времето непрекъснато, 24 часа в денонощиято и да забелязва (и отбелязва) включително явления, случили се в произволни моменти от денонощието, а не само във или малко преди съответните синоптични и климатични срокове. Особено при климатичните наблюдения се изисква доста точно описание на интервалите, в които са се наблюдавали дадени явления. Обаче дали, кой, кога и защо прави това при настоящата (дез)организация в НИМХ, аз не се наемам да конкретизирам точно тук...

Не знам как са смените по повечето станции, но знам, че от доста години вече има някаква тенденция за минаване на 12-часови такива, поне за синоптичните станции, може и в момента навсякъде да са такива :dontknow: . Иначе преди повечето бяха на 24 часа. В отдалечени станции (по върховете) е малко по-сложно, там се стои май по цяла седмица, като се редуват екипи от по двама ли... не съм компетентен по въпроса :dontknow: ... Като гледам се търсят хора за синоптични станции (Сандански и Хасково), в такива се правят успоредно синоптични и климатични наблюдения. От споменатите две станции Сандански е сред главните/първокласните (изпращане на данни и в международния обмен в реално време), а Хасково е от... тези "за вътрешно ползване" на данните от НИМХ, там може би нещата ще са още малко по-несериозни :) ...

Заплащането е доста символично и не съм сигурен, че би могло да има съществени разлики между различните станции, но не съм особено компетентен по въпроса :dontknow: ... По принцип не бих се наел да се изказвам дали работата е трудна, или не, но мога да кажа, че поначало би трябвало да се води много отговорна :!: . Пак не ми се отплесва тук как стои положението реално у нас в момента, какви хора стават наблюдатели, доколко си харесват работата и доколко са мотивирани да я харесват още повече чрез заплащането и цялостната атмосфера в НИМХ :dontknow: ...

Подаване на документи... :dontknow:

Връзки за метео-наблюдател? Хм, хм, де да можем да стигнем до такъв момент да се става наблюдател с връзки :laughm: ... От друга страна, не бих се учудил това все пак да става с някакви връзки, въпреки че работата като цяло не е атрактивна (поне откъм заплащане), макар че може и да е атрактивна в други отношения, например откъм занижени изисквания към качеството на вършенето й :grin1: , което... е твърде болна тема, която не ми се подхваща сега пак :? ... Но да, като отчетем доста разпространената мизерия у нас, особено в някои райони, нищо чудно и мизерното заплащане на НИМХ да се види направо много атрактивно за някого :grin1: ...
Последна промяна от Stringmeteo на пет авг 25, 2017 1:04 pm, променено общо 1 път.

John Snow

Мнение от John Snow » пет авг 25, 2017 2:20 pm

Колко да е символична като има МРЗ?

Хидро частта не се знае какво е точно.

То си пише че са 12 ч. с разликата че не пише 1 на 1, 2 на 2 и тем подобни неща.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет авг 25, 2017 2:26 pm

Ами да, от евентуална по-съществена хидро- част може и да има НЕсимволична добавка, която вече да прави работата атрактивна (откъм заплащане :laughm: ) и... тогава вече връзките да атакуват с пълна сила :laughm: . Не мога да се изкажа по-конкретно за случая, би могъл да го направи някой по-вътрешен ;) ...

Ооо, нищо не знаеш ти, има наблюдатели, които се водят на частични щатове (1/4,... 1/8,... 1/16), които не вземат почти нищо ;) , но те май са основно за климатични и дъждомерни станции. Сещай се колко са мотивирани да наблюдават добре времето при това положение...

John Snow

Мнение от John Snow » пет авг 25, 2017 2:30 pm

е това си означава и по-малко от 40 ч./с. и прави логично взимането на по-малко пари.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет авг 25, 2017 2:33 pm

Нищо не означава. Има наблюдатели, които са задължени (тоест поели задължение) самостоятелно да вършат цялостните климатични наблюдения в дадена станция (разположена примерно в двора им или до къщата им) и вземат примерно от порядъка на 50-60 лева на месец (леко импровизирам с числата) - това как ти звучи? :deal:

John Snow

Мнение от John Snow » пет авг 25, 2017 2:41 pm

това е несериозно. тия двете са си станции (не знам как изглеждат). работата е full time. логиката на часовете е че 4 човека работят тая работа за да се връткат.

мразя тактиката в БГ обявите: без заплата.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет авг 25, 2017 2:58 pm

Логиката е, че трябват поне 5 човека за дадена станция, за да се осигури непрекъсната работа и нормано часово натоварване, поради неминуемите годишни отсъствия (отпуски, болнични...). Освен това 168ч./4 е равно на 42ч., а регламентираната ставка е 40ч., нали? ;)

John Snow

Мнение от John Snow » пет авг 25, 2017 3:02 pm

в бг няма почасова затова нищо не е регламентирано. просто се стремят към него. иначе може и 3-ма - 4 дена работа и 2 дена почивка.

та поне МРЗ има (уж, казват).

няма работник за принципна информация и вътрешен човек за конкретна вътрешна за случая информация :D
Последна промяна от John Snow на пет авг 25, 2017 3:03 pm, променено общо 1 път.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет авг 25, 2017 3:02 pm

За дъждомерен пункт 50-60 лв не е малко. Едно елементарно измерване на ден, което може да се направи от всеки.
За синоптична станция обаче МРЗ е малко. Там трябва да се познава облачността. Предполагам се минава някакво обучение.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет авг 25, 2017 3:04 pm

Victus написа:За дъждомерен пункт 50-60 лв не е малко.
В случая визирах климатична станция ;) ...
John Snow написа:...
та поне МРЗ има (уж, казват).
...
Да бе, има. Ти сам каза, че може да се водиш на нормална ставка, а да те експлоатират като за щат и половина. Също така много работещи се водят на половин щат (само за да се оправдае да не им се плаща даже и минималната заплата), а реално работят на... :dontknow: За подобни врътки при метео-наблюдателите вече стана дума по-горе...

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » пет авг 25, 2017 3:23 pm

60лв на месец е (поне до преди 2-3 год.) платата на наблюдателя в климатичната в Панагюрище ... споделено при разговор :wink: .

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет авг 25, 2017 3:35 pm

Е що го топиш сега!? :laughm:

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » пет авг 25, 2017 4:00 pm

За Сандански преди няма и 6 месеца пак търсеха, сега пак търсят! :hmm: :hmm:

John Snow, пиши от къде си.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » пет авг 25, 2017 5:33 pm

Stringmeteo написа:Е що го топиш сега!? :laughm:
Въх :palm1:, опасявам се че осветлих една от ревниво пазените тайни в държавата ... очаквам репресии, дупе да ми е яко :grin1: ...

Отговори

Върни се в “Образование, реализация, наука (метеорология/климат)”