Реализация по метеорология в чужбина

Информация и обсъждания за образование и работа в областта на (специалности свързани с) метеорологията и климатологията. За образование в други области има друг подфорум ("Лични. Взаимопомощ. Учебни. Работа"): viewforum.php?f=17

Модератор: Бял облак

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Реализация по метеорология в чужбина

Мнение от wilkosz » пон май 06, 2013 10:18 pm

Да ви разкажа малко за работата си като метеоролог в частна германска метеослужба, от рода на ТВ Мет.
Започва се в 8.45 ч. като до 9.15 ч. трябва да се свери синоптичната обстановка по моделите от 0 ч., работи се по модела ГФС и ако има промени текстът от предната смяна да се коригира и видоизмени. Трябва да се изчертаят картите с атмосферните фронтове и да се предадат точно в 9.15 ч. на графика за дигитализиране. След това сърфираш в интернет и се осведомяваш максимално подробно за обстановката над Европа в момента, гледат се и панорамни камери от Цугшпитце, както и много от сайтовете, които тук всеки следи. Всеки час чрез програмата Digital Atmosfere се визуализират МЕТАР-ите. В 10.30 ч. пускаш да се зареждат скриптовете за вестниците. В 11 ч. те са вече готови. На всеки половин час се обработват по 3-4 вестника. На монитора се визуализира оригиналната страница на вестника така, както ще бъде отпечатан, а текстът на обстановката и прогнозата е генериран автоматично. Но често е по-дълъг отколкото е предназначеното поле и трябва да се съкрати, понякога има и изцяло празни полета, в които трябва изцяло да напишеш прогнозата с няколко изречения. Също трябва да свериш дали иконките по картите отговарят на текста, ако има прекалено много гръмотевици или облачета, отколкото ти очакваш ги намаляваш и заменяш със слънца. Обедната почивка е от 12.30 до 13.30, напитките чай, кафе и минерална вода са безплатни, в 17 ч. пускаш последния модел и пишеш общата атмосферта обстановка над Европа, след това пишеш прогнозата за Германия, след това по провинции, за планините и биопрогнозата. С което работният ден завършва в 17.45 ч. Много е интересно и приятно. Наричат ме доктор и хер и на вие, а заплатата е 3000 евро. Въобще друга планета е там.
Това е сградата, в която се помещава метеослужбата
Изображение
Това ми е кабинета
Изображение
Това е изгледа към отвън
Изображение
Това е карта с прокарваните от мен атмосферни фронтове
Изображение
Имаме много як вариант на ГФС, но той е само за вътрешно ползване и извън работата няма достъп до тези карти.
Фронтовете ги прокарваме ползвайки информацията по топографията на 850, 700, 500 и 300 хПа, както и по 925 хПа евиваленпотенциалната Т, и адвекцията по относителната топография.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » пон май 06, 2013 10:35 pm

Ммм страхотно ,няма нищо по-хубаво от това да работиш това за което си мечтал ,браво !

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон май 06, 2013 10:54 pm

Това беше разтърсващо чувство. Още от първия ден почувствах, че тази работа мога да я върша до края на живота си и на нито една от задачите, които трябва да правя не изпитах вътрешно съпротивление, всичко приемам отворено и с желание. Такъв шанс срещаш веднъж в живота. Чувствам се като у дома си.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » пон май 06, 2013 10:56 pm

Значи сте изготвяли прогнози и за цяла Германия, а не само за вашата област. А колко такива частни метеослужби има в Германия?

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон май 06, 2013 11:13 pm

Да, само при мен са 30 вестника на ден, а там има още 4 метеоролога. Смятай колко вестника стават. Много от тях са регионални малки вестници. Във всеки от тези вестници има обикновено карта на Европа с 5 изречения обстановката като циклони, антициклони описание, има отделно прогноза за цяла Германия, и отделно поле с прогноза за региона, от който е вестника. А такива метеослужби има около 4-5 в Германия. Все пак е голяма страна, а хората продължават да са абонирани за вестници и си ги получават по пощата. Сергии с продажба на вестници има много рядко, основната маса са абонирани, както беше и в България преди.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » пон май 06, 2013 11:48 pm

Макс евала, изглежда страхотно всичко това!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » вт май 07, 2013 12:33 am

Браво Макс! Поздравления, явно си намерил най-добрата за теб работа, много успехи и късмет! :thumbup: :thumbup:
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » вт май 07, 2013 3:44 pm

Браво Макс :thumbup:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
alexander
Регистриран: пон юни 04, 2007 1:13 pm
Контакти:

Мнение от alexander » вт май 07, 2013 4:08 pm

Макс, :bowdown: :hsh:
Много се радвам, че спечели тоя златен шанс. Желая много успехи, само напред и нагоре и винаги да работиш с удоволствие!
Метеостанции за дома и бизнеса, уеб-визуализация:
http://www.weathershop-bg.com/bg/
http://www.stringmeteo.com/stations/sell.php
Поръчайте на: 0888 280094; 0888 649436

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » вт май 07, 2013 5:19 pm

Браво , много готино изглежда всичко :thumbup: , със сигурност има хора , които ти завиждат :laughm:
Интересно ми е колко колеги имаш там - които се занимават с точно същото? въобще има ли?

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт май 07, 2013 6:05 pm

Има още 4 метеоролога, но не всички правят това. Някои пишат за интернет текстове.
Да, знам че има такива, които ми завиждат, и които няма да ме поздравят. Не го и очаквам. Но това беше най-добрият начин да им отговоря на подигравателните приказки през годините, че не съм успял в живота или прочие. :wink: Никой никога не знае кога и от кой ъгъл ще бъде направен за смях. :flourish:

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » вт май 07, 2013 6:25 pm

Евала, Макс. Надмина всички. Но ти го заслужаваш. При теб не е толкова до късмет или шансове. Както се знае късмета отива при големите и можещите. Рано или късно всеки труд бива възнаграден, стига човек да е търпелив и упорит.. Само който не се е опитал, не е успял. Дори да са ти помогнали и да са ти дали рамо, то трябва да се заслужи. От всяко дърво свирка не става!!! :thumbup:

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » вт май 07, 2013 7:06 pm

Радвам се за теб, Макс! Хубаво е, когато човек обича работата си. Дай Боже всеки му! :) :thumbup:

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » вт май 07, 2013 7:13 pm

Честито и от мен!По описанието и снимките изглежда доста уредено.Немска му работа :grin1:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт май 07, 2013 10:36 pm

Никой не ми е помогнал или дал рамо. Там не е като в България. Имаше обява, подадох кандидатура, месец по-късно получих дата и час за телефонно интервю. Издържах го, след което ме поканиха на живо интервю. След живото интервю ми казаха, че са поканили още двама човека от кандидатите и по-късно след като минат и те на интервю, ще ме уведомят за решението. След 10 дни получих телефонно обаждане с покана за пробна работа. Така че съм го спечелил и него, изцяло и само със собствени сили и умения. Трябваше да мина 2-3 пресявки, и на всичките победих. :) Много важно беше личното отношение, дали имам любов към науката, дали съм правил нещо още като ученик, казах естествено, че съм правил много неща и спечелих симпатиите им. Но и докторската титла беше доста важна, без нея не знам дали щях да стигна далеч. Тя ти отваря вратата. Все пак докторите не са много, и всяка фирма би желала да има доктор за престиж. :D Макар че не съм метеоролог по образование, не е задължително да си завършил точно това. Една от метеороложките е географ.

Отговори

Върни се в “Образование, реализация, наука (метеорология/климат)”