ОБРАЗОВАНИЕ (около метеорология/климатология)

Информация и обсъждания за образование и работа в областта на (специалности свързани с) метеорологията и климатологията. За образование в други области има друг подфорум ("Лични. Взаимопомощ. Учебни. Работа"): viewforum.php?f=17

Модератор: Бял облак

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » ср апр 16, 2014 4:20 pm

Благодаря за хубавите думи, със сигурност не съм се целил още толкова на високо, но определено се чувствам щастлив, че съм записал науката, към която винаги съм проявявал огромен интерес. На 8 август заминавам да уча една година в Америка, University of Oklahoma, чийто департамент по метеорология се слави като най-добър в света. Така ще имам възможност да сравня двете школи и да преценя какви възможности ще ми се отворят за в бъдеще :)
Последна промяна от Hristo Chipilski на ср апр 16, 2014 4:27 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср апр 16, 2014 4:24 pm

Пуу да не те урчасаме. Жив и здрав! И само по вода! :bowdown:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед май 22, 2016 1:51 pm

Нямал съм много време покрай работа и семейни проблеми да споделя, че от август месец официално започвам своята докторантура в Щатите. Мястото е познато - School of Meteorology, University of Oklahoma. Ще се занимавам в сферата на численото моделиране/асимилация на данни/динамика на мезомащабни конвективни системи, проявяващи се във вечерно време на територията на Great Plains. Проектът ми е доста широкоспектърен, с възможност за промени в точната тема на дисертацията. Изключително се вълнувам от предстоящата ми работа/обучение. :)

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед май 22, 2016 2:24 pm

Супер, тамън ще си имаме един българин, който да знае как се развиват тези процеси наизуст... Като нищо ще си единствен за нашето поколение :D
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед май 22, 2016 2:28 pm

Дано да е така, имах вече едногодишен досег с процесите в тази част на света и сега ще се радвам да си разширя кръгозора.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед май 22, 2016 3:11 pm

Няма как д ане го разшириш след цяла докторантура! Въпросът не е в това дали ще го разшириш, а дали си наистина единственият българин в тази сфера :D
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » нед май 22, 2016 3:22 pm

Винаги ми е било интересно да питам дали е имало българи в Рединг и Оклахома. Бих искал да се свържа с тях и да си поговорим за техния опит. Някой ден трябва да се наема и да попитам сектретарите на факултетите. Най-вече се надявам обаче да запаля повече хора. :)

Потребителски аватар
Armaga
Регистриран: нед авг 03, 2014 10:02 pm
Контакти:

Мнение от Armaga » съб май 13, 2017 10:53 pm

Ако всичко е по план, догодина ще завърша бакалавърска степен по "Корабоводене". Чудя се дали мога директно да запиша магистратура по специалност свързана с (хидро)метеорологията по възможност в чужбина. Тоест например да уча по специалност, с която да съчетая придобитите си знания и да работя на пристанище в чужбина като метеоролог или на изследователски кораб, където да изучавам различни явления.

Потребителски аватар
Armaga
Регистриран: нед авг 03, 2014 10:02 pm
Контакти:

Мнение от Armaga » пет юли 21, 2017 9:56 am

Въпросът, който съм задал преди два месеца, все още е актуален и очаквам някакви предложения от хора, които са в "кухнята" (а не от сайтове и коментари на хора, които идея си и нямат). Благодаря предварително.

ПП: Магистратурата планирам да я отложа с до няколко години.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср авг 16, 2017 10:49 am

ПРИЕМ НА СТУДЕНТИ В МАГИСТЪРСКА ПРОГРАМА "ФИЗИКА НА ЗЕМЯТА, АТМОСФЕРАТА И ОКЕАНА" ЗА УЧЕБНАТА 2017/2018 ГОДИНА
Начало: 28.08.2017 г.
Край: 08.09.2017 г.
Място: Физически факултет на СУ "Св. Климент Охридски" с адрес: бул. Джеймс Баучър № 5, зала А 415

За допълнителна информация: доц. д-р Гергана Герова - ръководител на магистъска програма" ФЗАО", email: guerova@phys.uni-sofia.bg

Анотация на ОКС "Магистър" по Физика на Земята, атмосферата и океана
Krasimir Stoev:
1 hr

От тази година стартира новата магистърска програма "Физика на Земята, атмосферата и океана" във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

Може да кандидатства всеки с бакалавърска степен без значение от специалността. Магистърската програма е подходяща за журналисти, застрахователи, спасители, парапланеристи, за технически сътрудници, презентатори на прогноза за времето, специалисти в центрове за популяризация на науката, в музеи, планетариуми и всеки, който иска да специализира в тези направления, но не е завършил физика или математика.

Повече информация за програмата и сроковете за подаване на документи може да намерите на страницата на Катедра "Метеорология и геофизика": http://mg.phys.uni-sofia.bg/magfzao.html

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср авг 16, 2017 11:13 pm

Няма такава трагедич, човек...Представяш ли си, всяка мутреска с купена диплома от Пернишпкия Уни или Русенския, все едно, вече може за 4 свирки и 2 години да стане МАГИСТЪР по метеорология. :clap: :bowdown:

imdnme
Регистриран: пет авг 01, 2014 4:14 pm

Мнение от imdnme » чет авг 17, 2017 6:49 pm

Затова хората са измислили така нареченото изравнително обучение. Освен магистърските изпити от учебния план, трябва да вземеш и определени изпити (математики и физики) от бакалавърските. Не знам дали с новата специалност е така, но предполагам че да.
Поздрави, Анджи
--------------------------------------------------
Mathematics is the language of nature.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » съб авг 19, 2017 12:47 am

Аха.
Туй аз не моа да коментирам. Само знам, че аз като кандидатствах за ФЗФ едвам влязоф с 5.25 физика.
Сега дори няма изпити.
Няма какво да коментираме, нали?“ :buble:

imdnme
Регистриран: пет авг 01, 2014 4:14 pm

Мнение от imdnme » съб авг 19, 2017 9:52 am

От моя випуск пък имаше незаети бройки в инженерната физика, с тройки влизаха, ама после не си взеха векторния анализ (2 курс е това) и разни други изпити ... и съответно не завършиха. Както се казва, влизането е лесно, ама излизането е трудно. 8-)
Поздрави, Анджи
--------------------------------------------------
Mathematics is the language of nature.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » съб авг 19, 2017 10:07 am

Скоро като студенти могат да започнат да се записват и домашни любимци за запълване на местата. :laughm:

Отговори

Върни се в “Образование, реализация, наука (метеорология/климат)”