ОБРАЗОВАНИЕ (около метеорология/климатология)

Информация и обсъждания за образование и работа в областта на (специалности свързани с) метеорологията и климатологията. За образование в други области има друг подфорум ("Лични. Взаимопомощ. Учебни. Работа"): viewforum.php?f=17

Модератор: Бял облак

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон ное 05, 2012 11:21 pm

Браво, Килър! :clap: Още от първи курс, че и първи семестър. Тук само можем да мечтаем за това. В СУ карти се чертая чак в четвърти курс.
Ако трябва да съм честен, чертането на карти ми е супер безинтересно. :lol: Може би е защото изобщо не мога да рисувам. Иначе имахме много яка преподавателка, така че не може да е нещо от обстановката.
Иначе се радвам че ти е интересно. :thumbup: Ти попринцип си обичаш картите. :lol: Особено ако е АЦ и топло време. :lol:

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » пон ное 05, 2012 11:37 pm

Щото е най лесно, нали :grin1:
Киро, използвам случая да те питам. На какъв програмен език се пишат моделите, имаш ли представа?
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » вт ное 06, 2012 12:00 am

Да, на всичкото отгоре ни карат вече и да четем сондажи. Обстановката като цяло не беше толкова трудна за чертане: топъл сектор и почти прави изобари, но все пак като за първи път няма смисъл да ни дават многоцентрова област на ниско налягане. :) На мен всичко ми е интересно, ако трябва да съм честен. С удоволствие си разписвам законите след лекции, докато за другите това е безмислена математика. Аз обаче не съм съгласен. Тактиките за манипулиране на формулите е нещо много важно и са умения, които се придобиват с времето.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » вт ное 06, 2012 12:58 am

ncuxap написа: Киро, използвам случая да те питам. На какъв програмен език се пишат моделите, имаш ли представа?
Ами голяма част от кодовете за съжаление са на Фортран. Новите моделчета се пишат предимно на С/С++. Значи С# също има добра производителност, но не може да се подкара на Линукс. Повечето модели напрактика работят на Линукс е са големи рериги от много модули. На Джава се правят най-вече потребителските интерфейси.
А специално за картите не бих казал, че са лесни. За мен са много трудни. Просто аз недовиждам и не мога да ги чертая...

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » вт ное 06, 2012 1:00 am

Втората година почваме и ние да програмираме, доколкото разбрах това ще става на C, но трябва пак да питам и да се заинтересувам.

Иначе на картите им трябва само практика. С времето съм сигурен, че ще бъда доста по-производителен (като време на работа). :thumbup:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » ср ное 21, 2012 2:00 am

Изображение
За спомен смятам да споделя първия ми фронтален анализ, който имахме да правим върху две карти от 24 ноември 1998 година. Това е обстановката в 06Z. Вижда се класически извънтропичен циклон с доста тесен топъл сектор и активни фронтове. Циклонът е оклюдирал вече, а на следваща карта си личи, се стесняването на топлия сектор продължава. :)

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » вт юни 25, 2013 6:57 pm

Днеска официално завърших първата година от висшето си образование по метеорология, тъй като получихме резултатите си. Новините са изключително добри: по всички предмети имам "A", която е тяхната най-висока оценка, а сумарно по всички седем дисциплини - 87%. През октомври месец започва втората година, така че продължаваме с нови сили напред! :)
Последна промяна от Hristo Chipilski на вт юни 25, 2013 7:01 pm, променено общо 2 пъти.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » вт юни 25, 2013 7:00 pm

Честито, отлични новини :!: :thumbup:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » вт юни 25, 2013 7:03 pm

Браво, човече! Ти си лицето на България там. Уважавам упорити и трудещи се хора, които се борят. Нищо на този свят няма смисъл, освен стръвта да покоряваш нови предизвикателства, въпреки трудностите и лишенията. Животът е кратък, трябва да се бориш за всеки момент, да е пълноценен, осмислен и отдаден на целта! Целеустременост и покоряване на нови върхове ти пожелавам, от все сърце! :thumbup:

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » ср юни 26, 2013 12:21 am

Браво Ицка ,жив и здрав да си и с акъла си да пробиваш напред и само напред!

Както каза Асенов ,ти си лицето на България там ,България е там ,където има дори само един българин!

Браво! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Целия форум се гордеем с твоите постижения и се гордеем с това ,че си част от този хубав и напоследък не чак толкова полезен форум /поради политически простотии :laughm: /.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » ср юни 26, 2013 5:21 pm

Мерси много на всички, беше трудна година, активността ми във форума доста намаля поради този факт, но сега лятото ще съм по-свободен и ще можем да обсъждаме актуалните неща в метеорологията и времето в България.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср юни 26, 2013 8:30 pm

Ице :thumbup:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » съб юни 29, 2013 10:49 pm

:thumbup:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » ср апр 16, 2014 3:01 pm

Windy написа:килъре, ти какво следваш?
Тук съм дискутирал, но ще спомена пак:
Метеорология и климат, University of Reading

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср апр 16, 2014 4:10 pm

Ицето не обича да се хвали, много сериозно момче е и дано остане такова. Един ден ще е име и хората във форума ще се хвалят, че е бил в нашия форум. Евала на Краси и на Симо и на Стринг, чиято идея е форума, защото е напълно възможно нито Килъра, нито някой друг, който е имал симпатии към времето да завие в тая посока и да учи подобно нещо. Естествено Килъра е от такова семейство и баща или майка му, доколкото е споменавал са в тоя бранш, но той надминава всички. С знанията си Килъра трябва да се цели в две неща. Да изучи школата в Рединг, да поработи 10-15 години в Англия и с пари да дойде в България да създаде институт и частна агенция, която да замени НИМХ, но да се финансира от Англия, на базата на проекти и патенти в областта на метеорологията, които ще успее да съдаде там. Това е напълно реализуемо, само късмет и попътен вятър. България е известна с мозъците си и той е един от тях. :bowdown:

Отговори

Върни се в “Образование, реализация, наука (метеорология/климат)”