ОБРАЗОВАНИЕ (около метеорология/климатология)

Информация и обсъждания за образование и работа в областта на (специалности свързани с) метеорологията и климатологията. За образование в други области има друг подфорум ("Лични. Взаимопомощ. Учебни. Работа"): viewforum.php?f=17

Модератор: Бял облак

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср авг 15, 2012 9:05 pm

weather_master написа:Днес успешно защитих дипломна и вече съм професионален метеоролог. Подробности сега не ми се дават, защото съм супер изморен. В общи линии половината си дипломна работа написах за 4 дни и сега ще лягам да спа... :D
Ооо, това съм го проспал, докато бях в 4-дневно интернет-затъмнение :laughm: . Хайде честито и от мен :thumbup: :clap: и дано след 1-годишния размисъл да успееш да определиш най-правилнo дисциплината, по която да изкараш магистратура! :grin1:

mmirro
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:50 pm

Мнение от mmirro » ср авг 15, 2012 9:11 pm

Честито и от мен и успешно продължение! :banana:
Каквото и да мислят за теб, прави това, което смяташ за правилно. Бъди еднакво равнодушен и към порицанието и към похвалата.
Питагор

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср авг 15, 2012 11:54 pm

Благодаря! :D
Ами... вече реших да запиша магистратура, но ще я карам съвсем през просото. Казано с други думи - няма да ми е приоритетна. И все пак се чудя. Хем искам да запиша, хем хич не ми се занимава.... Тази година смятам да наблегна на езиците и психологии (шефски курсове :lol: ). Стига толкова математика. :lol:

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет авг 16, 2012 12:21 am

Мастъре, направи последен напън - ти имаш талант, както съм споменавал нееднократно, не го пропилявай! Трябва ни един истински "Бастарди", за разлика от оная пародия, но ценител на лятото и хубавото време, в твое лице.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » пон ное 05, 2012 6:22 pm

Днеска за първи път чертах официално изобари, имахме практикум с две карти за Великобритания. Имаше много въпроси след това, свързани с реалната ситуация. Падна се обстановка с високо налягане и мъгли в югоизточните части. :)

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » пон ное 05, 2012 6:32 pm

Преди 16 години някъде, начертах моята първа карта - естествено на Балканите. Готиното беше, че се падна обстановка от 89 година, която я помнех много добре, но като разчертах баричната ситуация ми станаха ясни подробностите. :thumbup:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пон ное 05, 2012 8:44 pm

Ами на мен ми се падна обстановката от 22 декември 1998 година. Антициклонално поле на югоизток и циклон на северозапад. Трябваше да маркираме зоните с мъгли и да коментираме данните от синоптичните станции. Трябваше да начертаем и 2-рата изотерма и да коментираме два сондажа. Сега трябва да предадем двете карти от 09 и 11 часа до края на седмицата с отговори на допълнителните въпроси. :)

simovremeto

Мнение от simovremeto » пон ное 05, 2012 9:38 pm

Супер звучи. Ех, как съжалявам, че тогава не бяхме така отворени към запада и да можехме по-лесно да се докосваме до качествените неща.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » пон ное 05, 2012 9:49 pm

Ето една тема в милиони пъти по-интересна от някои други.. Симо и Краси и Мастъра са споменавали на живо за разчертаването на карти, нещо, което за съжаление няма къде да съм виждал. Практикува ли се това още широко в метеопрактиката при съставянето на прогнози? И високите карти на база само от данни от сондажи ли се съставят. ( Може да е коментирано широко в някоя тема, но не съм попадал)
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пон ное 05, 2012 10:00 pm

Ами доколкото знам в Мет офис, както и в Европейския център чертането става на машини, даже и фронтовете се чертаят така, но все пак човек трябва да си има идея. За прогнозорина - трудно бих казал, синоптиката като дисциплина леко дава път на численото моделиране на атмосферата, широко се използват данни и от сателити. Това в бъдеще ще заема все по-голям дял. За високите карти не мога да кажа със сигурност с какви данни се чертаят, следващите пъти предстои да се заниваме и с тях.

Симо, нищо не пречи човек да отиде в чужбина и да се докосне до тези неща, започвайки ново поприще там. Наистина мога да кажа, че тук си личи, че науката лети напред и се развива скоростно, което е радост за очите.

simovremeto

Мнение от simovremeto » пон ное 05, 2012 10:04 pm

Килър, все го мисля и все не мога да го измисля, все пак съм в етап от живота, в който малко трудно правиш това, което искаш. Ако имах най-вече финансовата възможност, честно да ти кажа, бих ти станал колега. :flourish:
Иначе наистина машните чертаят картите - хем май по-точно от човека, но най-вече доста по-бързо. Краси, да каже ама там май чертаят по една Европа и един Балкан. :dontknow:

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон ное 05, 2012 10:10 pm

Хубаво е, че има хора, които могат и се учат да го правят.
За да ви илюстрирам, да дам следния пример:
Има си "елки" и компютри. Но е хубаво, че можем (и е хубаво все така да можем) да смятаме и на ръка. :thumbup:

(лек офтопик: да зарежем висшата математика, как мислите - колко от пишещите тук могат да вадят квадратен корен(не от точен квадрат и не с кирка!! : )) "на ръка"? :grin1: ОК.
Сега и трудната констатация: аз съм убеден, че има и такива, които не могат И да делят "на ръка", т.е без компютър. :buble:
В тоя ред на мисли, много се радвам за Килъра и само стискам палци да не изгуби интерес към форума след време. :thumbup:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон ное 05, 2012 10:43 pm

+1000000, много се радвам за Килъра и съм сигурен, че ще постигне много. В блока ми има един колега от Бургас, който ми каза, че го познава и че той е най-умния човек, когото познава и сигурно е така. :thumbup:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пон ное 05, 2012 10:50 pm

Мерси за милите думи, аз полагам огромни усилия, за да мога да се представям максимално добре! А какво ще стане занапред - бъдещето ще покаже.

Симо, прав си, че е такъв етапът от живота, но пък наистина много ще се радвам, ако все пак се решиш да дойдеш насам. Няма да съжаляваш определено!

Бисмарк е много прав за елките и ръчното смятане. Компютрите не са всичко, не трябва да се поддаваме много на тях, защото прогресът се забавя. И относно форума - никога няма да загубя интерес, все пак тука ми е като втори дом. Естествено би било още по-добре, ако интригите липсваха, но не може всичко да е перфектно. :)

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » пон ное 05, 2012 11:11 pm

Браво на Ицето ,един от малкото хора тук във форума ,които показват значително напредваме в знанията си!

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Отговори

Върни се в “Образование, реализация, наука (метеорология/климат)”