Реализация, планове, лични успехи... (метеорология/климат)

Информация и обсъждания за образование и работа в областта на (специалности свързани с) метеорологията и климатологията. За образование в други области има друг подфорум ("Лични. Взаимопомощ. Учебни. Работа"): viewforum.php?f=17

Модератор: Бял облак

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » чет апр 30, 2009 11:39 am

Да, това междудругото си е много добро, а ако си много деен и имаш повече връзки за отрицателно време може да си докараш сериозни доходи. Другата алтернатива е да си направиш офис и да предлагаш ти такива полици на ентусиастите...

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет апр 30, 2009 11:45 am

Gladiator написа:България е курвенска държава и ако нямаш връзки и нагаждащ манталитет да лижеш задника на някой ако трябва, и с образавание си нищо...
Това не е вярно. Във фирмите, където съм ходил, първо са ме питали какво мога, а не какво съм завършил. Нещата много се подобриха. Вече образованият човек без хляб няма да остане. Под "образован човек" нямам предвид диплома, а наистина знаещ, можещ и разбиращ от професията си. Така че вероятно към половината от УНСС например, учат само за диплома. А от ФзФ на СУ този дял сигурно е над 90% (за 1-ви курс).
Но така ще е в Б-я докато не се промени образованиято. Не може всичко да се налива с "фунийка" в главата.

Потребителски аватар
Мракогор
Регистриран: съб окт 20, 2007 9:49 pm

Мнение от Мракогор » чет апр 30, 2009 11:48 am

В държавните учреждения наистина положението с връзките, това към коя партия си и т.н. наистина е зле. В частния сектор обаче нещата не са съвсем така. Сега е криза, но преди работа спокойно се намираше и без връзки.

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » чет апр 30, 2009 12:05 pm

Ма те винаги питат това първо, естествено, но после ако не ти звъннат за втора среща да не се учудиш що така станало :wink: Това, което го учиш, трябва да прилагаш в практиката, иначе само по себе си образованието е нищо, в държава която дори това се купува вече. Това съм го казвал неведнъж. Трябва да увериш работодателя си, за да те наеме, защото той гласува доверие, капитали и средства. Това не е като времето на комунизма всички са равни и всеки работи срещу едни пари. Сега конкуренцията и постоянното надлъгване са водещи и трябва да си играч преди всичко, но да си служиш с честни и достойни прийоми, а знанията и уменията да са над всичко. И най-вече да се дава път на младите, защото те са бъдещето...

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет апр 30, 2009 12:10 pm

Хайде бе, вие искарахте това със застраховките най-печелившия бизнес, дайте малко по-леко :? . Има кьораво във всяка (нова) дейност, ама до едно време. Освен това, подобни зарибяващи ("общественополезни") дейности не са за всеки, има си доста помийка в тях (колкото и чисто да се изкарва всичко) и трябва човек да е малко... непукист и отворко (да не кажа коравосърдечен над някакъв минимум), за да издържи.
Разбирам да ставаше въпрос за "Орифлейм" и други подобни йерархично-зарибяващи "компании", за да ми говорите така за дадена работа... Я, да не би и в застраховането да има подобни правила за издигане в йерархията според броя на зарибените последователи? :lol: Тц, не ми се вярва, тук конкуренцията не е толкова желана (не че оттатък е де :lol: ), защото ще намали доста доходите на зарибителя...
Gladiator написа:... но да си служиш с честни и достойни прийоми, а знанията и уменията да са над всичко...
Хм, хубаво звучи, ама... дано наистина да има къде да го приложиш и кой да го оцени :dontknow: ...

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » чет апр 30, 2009 12:19 pm

Ами никой, защото българинът е стадно животно, а и малкото, които оценяват тия качества си затварят очите, за да се харесат на другите. В България без връзки си за никъде и затова стотици хиляди млади квалифицирани кадри избягаха в чужбина да търсят дивото. Останаха само нагаждачите, интригантите и лъжците и неколцина наивници, вярващи в розови сънища за по-светло бъдеще...

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет апр 30, 2009 12:26 pm

Мракогор написа:В държавните учреждения наистина положението с връзките, това към коя партия си и т.н. наистина е зле. В частния сектор обаче нещата не са съвсем така. Сега е криза, но преди работа спокойно се намираше и без връзки.
За това съм склонен да се съглася напълно. За държавните учреждения имам лични наблюдения, при това въздействащи ми силно до болка... но няма да говоря повече. Що се отнася до частните, едва ли който и да било шеф, амбициозен поне около средното, би имал интерес да назначи някого, само защото някой от фирмата го предлага и му е направил реклама. Може, ама като начало само на изпитателен срок, след което пак всичко ще зависи от реалните качества... Според мен при всички случаи тук са определящи реалните лични професионални умения и качества (от гледна точка на изискванията за дейността на фирмата) и това да успееш да спечелиш доверието на шефа (грубо казано, да го убедиш, че няма да шмекеруваш, да му правиш номера и да го злепоставяш) - струва ми се, че двете са с почти еднаква тежест и е нужно да присъстват едновременно... Да, това второто се родее малко с нагаждачество, ама... всичко в крайна сметка зависи от качествата на шефа (дали харесва нагаждачи) и от това дали ти обичаш да влизаш в ролята на нагаждач и съответно си избереш място, където шефът цени или не такива кадри...
Последна промяна от Stringmeteo на чет апр 30, 2009 12:32 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Мракогор
Регистриран: съб окт 20, 2007 9:49 pm

Мнение от Мракогор » чет апр 30, 2009 12:32 pm

Gladiator написа:Ами никой, защото българинът е стадно животно, а и малкото, които оценяват тия качества си затварят очите, за да се харесат на другите. В България без връзки си за никъде и затова стотици хиляди млади квалифицирани кадри избягаха в чужбина да търсят дивото. Останаха само нагаждачите, интригантите и лъжците и неколцина наивници, вярващи в розови сънища за по-светло бъдеще...
Недей така, защото мои близки хора заради подобни разсъждения се закопаха сами.
Аз пък познавам хора дето без връзки са много напред благодарение на себе си, но и аз работя без връзки, вярно че кризата се усеща все повече напоследък в моя бранш и в един момент може да се наложи и аз да търся.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет апр 30, 2009 2:01 pm

Освен това, подобни зарибяващи ("общественополезни") дейности не са за всеки, има си доста помийка в тях (колкото и чисто да се изкарва всичко) и трябва човек да е малко... непукист и отворко (да не кажа коравосърдечен над някакъв минимум), за да издържи.
Това беше доста точно казано в десетката...Почти във всяка дейност май взе да става така...
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет апр 30, 2009 3:06 pm

http://www.jobs.bg/f677277
Национален Институт по Метеорология и Хидрология ( НИМХ ) търси да назначи инженер-хидролог, завършил Хидрофакултет, на работа в бюрото по Хидропрогнози. Незавършили студенти и рано пенсионирани колеги са също добре дошли.
...е незавършили студенти и пенсионирани са добре дошли, щото не са заплаха за нечия кариера...но не и доктори... :lol:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Voivodata

Мнение от Voivodata » чет апр 30, 2009 3:19 pm

От опит да помогнем,ориентираме Макс май нещо се разводни темата и премина в детайлен анализ най-вече на моята професия!незнаех ,че толкова малко сте наясно със застраховането ,че да ви се пораждат въпроси и сравнения от типа Орифлейм структурата например,зарибяване и т.н.Че застраховането било най-доходоносния бизнес-това не съм го казал,но не е и това темата!

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » чет апр 30, 2009 5:29 pm

Ами нормално да се размие темата, всеки все пак си казва мнението и от дума на дума и така. Аз пък смятам, че това си е изкуство и наистина трябва да умееш да омайваш хората с много приказки, гооворя по принцип за маркетинга, която цели да привлече вниманието на купувачите-било то застраховане, реклама на продукт, но по един цивилизован начин-реклама, телевизии, вестници, партита, откривания, магазини. И то не само да приказваш, ами и да не допуснеш отсрещния човек да се отегчи и да те изгони, ами да те слуша с интерес. :wink: Всяко нещо си има тънкости, чалъми и подходи, но няма точни дефинирани правила за постигане на успеха. Защото всичко зависи от обстоятелствата, моментната ситуация и възможността на човека да се впише в пазарната среда(конкуренцията). Така, че ако излезем от щрихите на простото зарибяване на клиенти, ще видим че доста от нещата не са толкова прости, колкото изглеждат. Това за ходенето по улицата и едва ли не просенето за внимание го намирам за глупаво, но всеки сам управлява мозъка си и решава, кое ще му помогне да направи шашма :lol:

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон дек 14, 2009 9:39 pm

Да ви се похваля - днес подписах трудов договор с НИМХ! :D Преди това бях на граждански. Не мога да разкрия с какво точно се занимавам. Само ще кажа, че не е свързано с прогнози и още по-малко с измервания. Оттук нататък ми предстои огромно четене, но няма да се оплаквам. Сам си го избрах това, защото ми е на сърцето и не ми тежи да го работя. :D

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » пон дек 14, 2009 9:41 pm

weather_master написа:Да ви се похваля - днес подписах трудов договор с НИМХ! :D Преди това бях на граждански. Не мога да разкрия с какво точно се занимавам. Само ще кажа, че не е свързано с прогнози и още по-малко с измервания. Оттук нататък ми предстои огромно четене, но няма да се оплаквам. Сам си го избрах това, защото ми е на сърцето и не ми тежи да го работя. :D
Честитооо...друго си е да си професионалист в тази област...ще черпим инфо от извора вече :)
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон дек 14, 2009 9:42 pm

weather_master написа:Да ви се похваля - днес подписах трудов договор с НИМХ! :D Преди това бях на граждански. Не мога да разкрия с какво точно се занимавам. Само ще кажа, че не е свързано с прогнози и още по-малко с измервания. Оттук нататък ми предстои огромно четене, но няма да се оплаквам. Сам си го избрах това, защото ми е на сърцето и не ми тежи да го работя. :D
Честито и успех ти желая, животът е пред теб: След време ще се хваля: ето тоя корифей го познавам! :wink:

Отговори

Върни се в “Образование, реализация, наука (метеорология/климат)”