ПРОГНОЗНИ "ОПАШКИ" (02-03.2021)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » вт фев 23, 2021 8:52 pm

По канал 1 току що прогнозираха сняг за следващата седмица, ама ГФС го :laughm: отмени ......

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср фев 24, 2021 1:20 am

Ще го върне, спокойно.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср фев 24, 2021 9:52 am

meteo fen написа:
вт фев 23, 2021 8:52 pm
По канал 1 току що прогнозираха сняг за следващата седмица, ама ГФС го :laughm: отмени ......
Любопитно ми е кой го е прогнозирал, защото дори да се реализира 240-часовия срок на ЕС, при тия еднакви потоци от ССИ на всички нива, какви шибани валежи въобще очакват? Да, ако продължим извън опашката, може да се организира някакво циклонче по Егейските острови, но то вече съвсем става като в приказката за Неродената мома 8-)
Това - при единствения правилен и неповторим ЕС.
При американците аз виждам това, демекь няма и смисъл да се коментира. (картинката не е статична и ще изфиряса в ранния следобед, но личното ми убеждение е, че кой знае какви зимни залитания няма да има поне до 8 март. После? После може и "да дойде зимата" :laughm:
https://modeles16.meteociel.fr/modeles/ ... 38462_.gif

kerry
Регистриран: съб сеп 14, 2019 3:35 pm

Мнение от kerry » ср фев 24, 2021 9:48 pm

Дали си заминава зимата?Да заминава си,да заповяда студената пролет.Неделя-понеделник захлаждане сутрин -4 -5 следобед 4-5,после леко нагоре,утрините около 0 през деня 10-15 до към 8 ми леко надолу крехки мунимуми макс. до към 12 ,към 15 ти ново захлаждане сутрин 0 и малко надолу след обед 7-8.По-нататък сме много в опашките,но динамиката е същата.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср фев 24, 2021 10:09 pm

След 3-4-ти бъркочът в ансамбъла на ГФС е пълен. Обаче средният ансамбъл продължава да се надига. Реално сегашното обновление е едно от най-студените. Вероятно няма да стане това и ще е по-топло. Като цяло задава се предимно наднормено време следващите поне 10 дни. :D

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » ср фев 24, 2021 10:46 pm

Разбира се, че ще е наднормено. Някои хора просто не знаят нормите или свикнаха да е много наднормено и като има леко захлаждане им се струва зима.
До събота вкл. здрава жега, по Русе и морето малко по-хладно. После неделя/пон може би около норма и после пак отиваме нагоре. Валежи едва ли.
The best view comes after the hardest climb!

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » ср фев 24, 2021 10:58 pm

При ЕЦ нещата са малко по-перспективни. Ако ще има изцепки по-добре първата половина на март, а не след 20.03, като 2018 и 2020. При ГФС наистина се затопля все повече ансамбълаът. Мастъре, това затопляне в Северна Америка не трябва ли да доведе до застудяване при нас или важи само за застудяванията наблюдението ти? :hmm:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Пламен Иванов
Регистриран: нед фев 07, 2021 9:57 am

Мнение от Пламен Иванов » ср фев 24, 2021 11:31 pm

lancelot написа:
ср фев 24, 2021 10:46 pm
Разбира се, че ще е наднормено. Някои хора просто не знаят нормите или свикнаха да е много наднормено и като има леко захлаждане им се струва зима.
До събота вкл. здрава жега, по Русе и морето малко по-хладно. После неделя/пон може би около норма и после пак отиваме нагоре. Валежи едва ли.
Зима е само когато е под норма ли? Че нещо ми се объркаха понятията за сезоните.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » чет фев 25, 2021 12:17 am

Пламен Иванов написа:
ср фев 24, 2021 11:31 pm
lancelot написа:
ср фев 24, 2021 10:46 pm
Зима е само когато е под норма ли? Че нещо ми се объркаха понятията за сезоните.
Както казва един мой, доста зиморничав, познат "мен мий зима, само кога излизам от у нас за работа с шапка, шал и ръкавици"...което той го прави на темп от сорта на +5℃. :grin1:
Извън ебавката - всички разгогори за зима, пролет, норми и т.н, поне за мен, стават тотално нерелевантни, докато беловласите соц старци от НИМХ не публикуват новата официална норма за 91-2020г. Просто старата вече е тотален неориентир за съвременните условия, при която трудно ще има месец, който да излезе поднормен, камо ли пък студен, освен ако не се случи нещо нечувано и невиждано за последните поне десет години. :flourish:
Masturba tu mente y eyacularás ideas!

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет фев 25, 2021 12:22 am

Мда, трябва си новата норма. Големи са вече измененията със старата 61-90, въпреки че все още има заблудени и живеещи в миналото хора, съдейки по коментарите им.
Изпращаме топ 3 рекордно топла “зима”. София върза 23 дни сп дотук, следващите 10 дни почти сигурно няма да има добавка. Поне в планините ще захладнее и ще спре жегата там с тея почти ранно летни температури тези дни.
The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » чет фев 25, 2021 12:57 am

Точно това казвам, че тази "топ 3 рекордно топла зима' може един ден стане доста близка до новата норма, но когато ти нямаш избор и официални данни - механично я съпоставяш с това, което знаеш и си преживял.

Допускам, че изчисленията за 30 години време не са проста работа, така че няма да критикувам обилно.
Все пак - човешки труд е. Но...стискам палци до края на тази календарна година вече да я имаме черно на бяло. :buble:
Masturba tu mente y eyacularás ideas!

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » чет фев 25, 2021 2:25 am

За София е просто топ 1, никакъв топ три. Относно новата норма - на мен не ми е притрябвала. За кво ми е няква тъпа, насрана, умряла норма... нито искам да я чувам, нито да я знам. Старата достатъчно добре илюстрира колко са зле нещата, а те са толкова ззле, че тоя подход с формирането на 30-годишна норма вече не е практичен. Всъщност няма значение, нещата са видни независимо със стара или с нова норма. Проблемът просто е в това, което се случва с климата, а не в нормата.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » чет фев 25, 2021 7:45 am

Е тя нормата отразява какъв е климата, а също и посоката в която той се развива. Иначе тази зима си беше средиземноморска за цяла Южна България, само високите западни полета и северна си е преходно средиземноморска континентално средиземноюорска или както там му харесва на всеки един. Новата норма за януари която я има в друга тема, пък показва, макар и крехък субтропичен климат вече в Сандански и на юг от Бургас, дали обаче и другите средно месечни ще са достатъчни да задоволят всички изискванкя, за този климат по Треварта, доста се съмнявам.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » чет фев 25, 2021 8:44 am

Италианците прогнозират от началото на март антициклона над Западна Европа да се запази,докато И Европа ще бъде изправена пред нови студени вълни от Русия. :)
Изображение

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » чет фев 25, 2021 9:12 am

2 седмици минаха от моментната циркулация.Остават още 3.Март започва със сериозна отрицателна аномалия и има шанс за син месец :thumbup:

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”