ПРОГНОЗНИ "ОПАШКИ" (02-03.2021)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб фев 06, 2021 10:00 pm

Какво разбираш под "замръзване", поява на някакъв слаб ледоход или...? :dontknow: Дунав (е) замръзва(л) почти винаги при относително маловодие за сезона, доколкото знам :hmm: . Сега нито има особено маловодие (май :dontknow: ), нито водата е особено студена за сезона, даже напротив :laughm: . Освен това много помагат за началния тласък на замръзване по-сериозни снеговалежи. Трудна работа би било замръзване сега, мнооого студ ще трябва да се мъчи (хаби :grin1: ) доста дълго време, по-скоро би тръгнал някакъв (не много масиран) ледоход, вероятно, но само ако застудяването се окаже близо до хард-прогнозите в момента и ако не е само за 3-4 дни, а за малко повечмо :) . Но да, тук по-скоро трябва да се изказват специализтите по Дунав, макар че, предвид на твърде редките (опити за) замръзвания в последните десетилетия, едва ли има на разположение много специалисти точно по замръзването на реката :laughm: ...

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » съб фев 06, 2021 10:05 pm

Гледам, че усреднения модел(850hPa) на повечето центрове е с около 5°С по-топъл от оперативния, който ни навират в очите. Е, хубаво уплашиха ни, хайде сега да се върнат в реалността!
От 13-ти ръновете доста се разрошват, така че, по-скоро няма да видим ледената седмица, която сега ни обещават, особено в Южна България. Какво Ви разправям - GFS са бъзикчии! ДГД! :thumbdn:
Последна промяна от 4uk на съб фев 06, 2021 10:09 pm, променено общо 2 пъти.
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » съб фев 06, 2021 10:05 pm

Да видим след 2-3 дена тенденциите,ама поне 10 дена яко студ май се очертава.

Потребителски аватар
novobranec
Регистриран: пет дек 03, 2010 8:22 pm

Мнение от novobranec » съб фев 06, 2021 10:13 pm

Относно замръзването на Дунав,много трудна работа, в момента е доста пълноводна реката, а температурата на водата е 5градуса, според мен доста се превъзбуждаме гледайки синия цвят по картите, действителността идва след седмица , а моделите ще влязат в час след 3-4 дена, 3-4 ледени дена с максимални малко под нулата не е кой знае какво впечатляващо,предпочитам да има яко сняг
Няма нищо по-хубаво от лошото време!

Niksan
Регистриран: вт окт 26, 2010 4:15 pm

Мнение от Niksan » съб фев 06, 2021 11:23 pm

misacho написа:
съб фев 06, 2021 10:05 pm
Да видим след 2-3 дена тенденциите,ама поне 10 дена яко студ май се очертава.
По всичко личи, че ще има студ, но, това - колко, къде и см сняг са доста въпросителни, но достатъчно, че да си отменя резервацията в ЮБГ, за другия уикенд.
Има доста генериран студ и "магистрала" за това, та се съмнявам да е сух студ,... е, сега знаем, че е възможно, но малко вероятно ,и ще се образува средиземноморски. :thumbup:
АМЦ В.Търново 189 надм. в.
http://93.155.192.228/Weather_Summary_V ... o_Plus.htm

petko_n76
Регистриран: пет фев 05, 2021 1:03 am

Мнение от petko_n76 » нед фев 07, 2021 12:04 am

Не искам никой да плаша ,но уж "субтропиците" ще ударят сериозни минимуми ,гледам само по морето е по смекчено застудяването до около -10 ,останалата част от страната ще гризне дръвцето.
Изображение

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » нед фев 07, 2021 9:35 am

bismarck написа:
ср фев 03, 2021 7:18 pm
Последният срок на ГФС, при реализацията си, слага вече наистина край и на самата зима.
Американски студ се лее на кофи над Атлантика и буди монстър след монстър, а Хафтар се появява на мястото си всеки път, щом е необходимо да задържи студа северно от Карпатите.
И...климатичната зима отече.
Абе що така топломанското гуру вижда само топлото в опашките, а когато дават студ никакъв го няма :laughm:
Сняг ще има, въпроса не е дали , а колко. Засега ЕЦ е по-дащен но има време за една брутална снежна обстановка. Човек трябва да е оптимист :snowflake: :snow:
С добра дума и пистолет в ръка човек може да постигне далеч повече, отколкото само с добра дума :buble:

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » нед фев 07, 2021 9:41 am

bismarck написа:
пет фев 05, 2021 7:01 pm
Баси, къде са криоистериите??? :buble:

Няма да стане, но естетиката си я бива!

Изображение
Отново прогноза в десятката на този бог. :buble: Не, няма да стане. :grin1:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » нед фев 07, 2021 9:45 am

Бисмарк в 80% от случаите е емоционален и прогнозите му се получават, защото залага на топлите варианти.
За жалост обаче е необективен и няма “хладен” ум, целта му е да се заяжда или дразни хората, съответно прогнозите му често са едностранни и несъстоятелни.
По темата: Температурата във височина ще падне от +7 в четвъртък сутрин до -14 в петък следобед. Според ГФС. ЕС е подобен. Сняг няма да има тогава, може би после. 1-2см перушина не са напълно изключени де.
The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » нед фев 07, 2021 10:38 am

Егати свирепата зима до края на сроковете, дали ще се изпълни, това което дава главният, не знам, ама така отиваме поне в норма за месеца.
Ясно се вижда къде е истинският средиземноморски климат- в близост до морето, все пак е морски. Няма ли морско влияние нищо не става, колкото и да е свирепо нахлуването топлото море го убива. О. Самотраки, от южната страна 1гр, от северната -1. На Кефалония, Лимнос няма и да чуят за отрицателни Т. Едно малко парцелче на някое островче, едно бунгалце, лодка с двигател на селския кей и това е субтропика. :grin1:
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » нед фев 07, 2021 10:51 am

Не че нещо ама аз и Мастъра , отдавна повтаряме за средата на февруари , е да чак такава бруталия едва ли някой е очаквал.Ама при тази супер извратена циркулация цяла зима , за която говорим , няма да е много учудващо.(аз поне не съм виждал никога , досега такова разпределение)Нека все пак да изчакаме още малки , ама вече като гледам на 80% е ясно че топломаните ще ядът мазния бахур.Остана и валежен циклон да ударим и всичко ще е перфектно.Но няма да е ясно още 2-3 дена за валежите.Само ще четем излишни изблици след всеки рън :D

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » нед фев 07, 2021 10:55 am

Видинския трол се покри,виж за дървен философ става,за метеоролог не,много надуто човече без покритие...
Ние ако сме "криодебили",той не знам какъв е???
Студ до дупка,май работата отива на повече от 3седмичната му зима. :D
Онзи ден слушах Рачев,колко беше сигурен и той,че зимата свършва и щяло да бъде най-топлата откакто се водят измервания,още един "метеоролог" ,на който му дават заплата ей така! :thumbdn: :thumbdn:
Тука има доста по-добри метеоролози и то любители ,отколкото прехваления Рачев или надутия "топлодебил" Видинския палмар.

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » нед фев 07, 2021 10:57 am

Откъм валежи изглежда зле положението, като цяло сух студ. По студения фронт може да падне нещо, после вече зависи как ще се завърти студеното ядро. Ако забие на запад към Италия може да се създаде снежен процес у нас няколко дни след първоначалното застудяване, ако ни удари челно, както дават - най-много някакви конвекции.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)
Зона Б5 - http://weather-webcam.eu/sofia-zona-b-5 ... a-panorama

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » нед фев 07, 2021 11:05 am

SKYLINE написа:
нед фев 07, 2021 10:51 am
Не че нещо ама аз и Мастъра , отдавна повтаряме за средата на февруари , е да чак такава бруталия едва ли някой е очаквал.Ама при тази супер извратена циркулация цяла зима , за която говорим , няма да е много учудващо.(аз поне не съм виждал никога , досега такова разпределение)Нека все пак да изчакаме още малки , ама вече като гледам на 80% е ясно че топломаните ще ядът мазния бахур.Остана и валежен циклон да ударим и всичко ще е перфектно.Но няма да е ясно още 2-3 дена за валежите.Само ще четем излишни изблици след всеки рън :D
Мда... Аз очаквах по-скоро нормално застудяване със сняг, а сега по-вероятно ще е сух студ. Така реално долу в ниското ще се усети малко по-малко застудяването, но в планините ще е доста студено. В момента ситуацията до края на сроковете изглежда безнадеждна, но не се притеснявайте - винаги е така при моделите. Сега дават студ до края на сроковете, но като наближи идването да студа ще започнат да се пръкват топли сценарии. Лично аз очаквам най-късно около 20-22-ри да омекне времето.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » нед фев 07, 2021 11:05 am

За валежите има 100 варианта , с тоя студ няма как да не се формират циклони , а при положение че ще е продължителен патерн, поне 10 дена , даже 2 седмици , а може и повече , шанса да минем съвсем без сняг е дооста малък .Обикновенно най-големия шанс за валежи е е началото на големия студ или 2-3 преди края , но както казах има и междинни варианти много😏

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”