КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 02-03.2021

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » чет фев 11, 2021 11:11 pm

Leberkez написа:
чет фев 11, 2021 10:46 pm
Зависи в София кога ще се изясни, дали ще има някаква, макар и слаба, инверсия сутринта и преди обяд и съответно вече колко чАса слънцегреене ще има утре.

При оптималния вариант на непълно изясняване и наличие на ветрец през цялата нощ, ще избегнем дълбокия мраз.
И вече, ако изпече още към 8-9 сутринта и откара така до 17ч, мижавият сняг ще замине при прогнозирания максимум в лекия минус.
Всичко това с идеята, че не мога да проумея това желание да се пази мизерната 2-3 см-трова паяжина на повечето места.
Така или иначе ден със СП в тефтера ще се пише, така че... :dontknow:
Слаба или пък силна, инверсия така или иначе няма да има никаква утре сутринта. Просто сега има адвекция, за инверсия не говорим.
Иначе снегът утре ще се изпари, Стринг го е казал много точно. Ден със сп ще се напише утре, въпросът беше за събота, когато няма да се запише. Противното много би ме учудило.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет фев 11, 2021 11:18 pm

Станцията-майка е помогнала и е писала 4см :thumbup: .

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет фев 12, 2021 3:09 am

Ще се изпари снегът, правви сте, нямахме ток и нямаше нищо за ядене, та ходихме из София да си купуваме, в Челопечене има 3 до 5 ПЪТИ повече сняг, отколкото района на Сливница - Красно село - НДК, където обиколихме. Направо там е като поръсено с брашно сравнено с Челопечене, където и в момента още вали, макар и слабо.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пет фев 12, 2021 6:42 am

Имало е случаи като този циклон,когато изненадващо валежите захапват 'жния бряг на Дунав и ръси нещо,колкото да направи 2-3 санта,но по на север валежи няма. Р. Дунав се явява като някаква климатична граница и неведнъж е очертавала рязка граница и на студ и на сняг. Не мога да се сетя за конкретна дата, освен началото на януари 2009г, но имаше един по-фрапантен случай,когато валя наистина добре, въпреки че не се очакваше валежите да ни налазят. Така, че едно наум,не казвам,че ще има валежи в Русе,но не са на 100% изкл'чени.

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » пет фев 12, 2021 8:19 am

nikolai kamburov написа:
чет фев 11, 2021 10:53 pm
Примерно в Русе няма да вали нищо по вашия циклон уикенда и все ми се иска 10те ледени дни да ги карам с поне 2см за цвят. Затова се надявам да ги запазим утре, но надали.
А за София наистина все тая. Ше паднат 10-20 санта след 48часа...
Ники, питах те къде ще са тези 10 поредни ледени дни, но не ми отговаряш. Сега виждам, че визираш Русе. Сигурно от 10 дни 5 ще минава нула в Русе не знам как го очакваш това с 10 ледени дни там? :lol:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет фев 12, 2021 8:24 am

Тук са писани странни неща. Как точно ще се изпари 3 см здрава ледена кора? Ще видим, ма не ми се вярва :wink:
Може и да греша, но на стандартните места по паркове и тн... :hmm:
Навън е сибирско, в момента съм до хотел Метрополитън и има 3-4 см.

Иначе за събота вечер/неделя все още сме в играта за 10-15 см. Интересно ми е как ще стане с тоя ССИ поток, но да видим.
The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » пет фев 12, 2021 10:01 am

lancelot написа:
пет фев 12, 2021 8:24 am
Иначе за събота вечер/неделя все още сме в играта за 10-15 см. Интересно ми е как ще стане с тоя ССИ поток, но да видим.
Елементарно, Уотсън: няма да стане. :idea?:
Реалист.

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » пет фев 12, 2021 10:12 am

Weatherman написа:
пет фев 12, 2021 10:01 am
lancelot написа:
Харесва ми квиченето на топломаните тези дни. Да видим неделя вечер ще стане ли или не
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет фев 12, 2021 10:13 am

maniac написа:
пет фев 12, 2021 8:19 am
nikolai kamburov написа:
чет фев 11, 2021 10:53 pm
Примерно в Русе няма да вали нищо по вашия циклон уикенда и все ми се иска 10те ледени дни да ги карам с поне 2см за цвят. Затова се надявам да ги запазим утре, но надали.
А за София наистина все тая. Ше паднат 10-20 санта след 48часа...
Ники, питах те къде ще са тези 10 поредни ледени дни, но не ми отговаряш. Сега виждам, че визираш Русе. Сигурно от 10 дни 5 ще минава нула в Русе не знам как го очакваш това с 10 ледени дни там? :lol:
Не съм казал поредни. И е все тая дали е минус 1 или плюс 1 в 14ч на обед, защото все ще си е ледено откъдето и да го погледнеш. Особено с ветровете от Си, които се очакват другата седмица.
За момента се вижда понеделник с шанс да мине 0та...днес също може би. И то пак зависи накрая какво ще стане. Моделите не са категорични.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » пет фев 12, 2021 10:34 am

gogomana написа:
пет фев 12, 2021 10:12 am
Weatherman написа:
пет фев 12, 2021 10:01 am
lancelot написа:
Харесва ми квиченето на топломаните тези дни. Да видим неделя вечер ще стане ли или не
Зимоманските квичения се засилват - нищо зимно не се случва наизток от Траянови врата, освен един гаден вятър. Сутрешни минус 1-3 и обедни +2-3°С през Февруари не заслужават даже коментар. Да видим как точно ще ритне камбаната към края на седмицата тази мъртвородена зима! Последни потрепвания! :grin1:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пет фев 12, 2021 10:37 am

Мдаа, зимата реши да дойде макар и малко закъсняла и да напомни за себе си дори в епохата на глобално затопляне, че е тук и не мисли толкова лесно да си ходи от ЕВропа.... :wink: , и в подкрепа на думите си виждам в следващите дни, че ни очаква доста поднормено време дори тук в Тракия и три поредни снеговалежа в същите тези дни....като този в опашката на 26 Февруари засега е доста обилен.

https://www.wetterzentrale.de/en/show_d ... id=OP&bw=1

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет фев 12, 2021 10:59 am

Сурова зима започна вчера и ще продължи до края на другата седмица в София. Ще видим колко сняг ще падне в неделя, но все ще е 7-8см минимум. Ще вали и при сериозен минус, тъй че ще си има истинско зимно усещане. След това иде и още по-здрав студ, да видим колко ще падне по дупките, сряда изглежда най-добре за изстиване.
Ще си изкараме 10 дни зима на тоя етап.
The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » пет фев 12, 2021 1:09 pm

Тотална гавра за цяла СИБ. :thumbdn: :thumbdn: Макс да напише при подобна ситуация валяло ли е насам нещо ?
Изображение

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пет фев 12, 2021 1:19 pm

Е не може винаги при Вас да е всичко, все пак циклоните обикновено са южни и сега когато има студ в изобилие трябва и тук да има нещо си мисля.....логично е. НО аз повече хващам вяра не на този модел, а на другия....

https://kachelmannwetter.com/de/modellk ... 1800z.html

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет фев 12, 2021 1:23 pm

Който не е гледал картите с вятъра и посоката му може и да си мисли че ще се провалят нещата в София, но не, няма. По време на най-активния валеж силен вятър на 850 няма да има (около Полунощ), всъщност полъхът ще е съвсем лек. По същото време приземният вятър ще е почти отсъстващо явление в Софийската котловина, или иначе казано идеални условия за равномерно трупане в цялото поле. Евентуално някакви проблеми ще се появят за Северна София призори, но дори и тогава вятърът на 850 не се дава да е особено силен, като приземен вятър така и няма да се появи! :flourish: :flourish: :flourish: :flourish:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”