КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 01.2021

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

aliveordead
Регистриран: нед ное 30, 2008 7:19 pm

Мнение от aliveordead » пет яну 08, 2021 8:53 am

Здрава зима се задава,ЕЦ дава нов циклон и як студ над нас за след седмица.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пет яну 08, 2021 9:00 am

DANNIS написа:
пет яну 08, 2021 8:53 am
stratega написа:
пет яну 08, 2021 8:36 am
Брутална лудница е днес по моделите. Ново 20 :) . Дават вече три снежни процеса. През нощта на петък срещу събота ще ни закачи фронт от СЗ със сняг, през деня валежите отслабват и се активизират от юг/юз късно следобяд и вечерта , ще вали доста обилно около полунощ, засича се и с 0-та във височина. Новото е, че дават сутринта в неделя от юг на север да спрат, ще се затопли и малко повече през деня, следобяд в неделя пак наново- от юг на север нов топъл фронт с обилни валежи, някъде се засича с нулата във височина, някъде не :grin1: и през нощта неделя срещу понеделник ни налазва вече твърдо нулата и понеделник сутринта вали отново обилно сняг :lol: . Луда работа :lol: .
Че кое му е новото? от 2 дни се знае,че ще имаме 3 поредни нощни процеса. Ново е за тея,който гледат само умрелия ГФС. Още вчера ви казах,че ще вали сняг в събота следобед и в СФ.
ЕС е бомба,дори и тук дават да вали почти само сняг. около 10-15 см дават, а за СЗБ до 50 см !
Знам, аз съм най-големия противник на ГФС, това го говоря до втръсване от дни насам. Новото е доста изчистеното вече спиране на валежа неделя сутринта и поредно активизиране следобяд, преди валежите сякаш бяха сляти и за понеделник не беше толкова добре оформен поредния снеговалежен процес.
Последна промяна от stratega на пет яну 08, 2021 9:02 am, променено общо 1 път.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пет яну 08, 2021 9:01 am

Струва ми се, че ще има много разочаровани. По ГФС почти никаква СП няма да има. Всички процеси ще са много гранични и прекалено много ТФ има. За мен най-важното е, че процеса за вторник е само за ЮИБ и много сняг по него няма да се натрупа. Има шансове София дори да се размине и без СП от процесите. :D Но вероятно ще имаме тънка такава.

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пет яну 08, 2021 9:09 am

weather_master написа:
пет яну 08, 2021 9:01 am
Струва ми се, че ще има много разочаровани. По ГФС почти никаква СП няма да има. Всички процеси ще са много гранични и прекалено много ТФ има. За мен най-важното е, че процеса за вторник е само за ЮИБ и много сняг по него няма да се натрупа. Има шансове София дори да се размине и без СП от процесите. :D Но вероятно ще имаме тънка такава.
:thumbup: :thumbup:
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

weather_master

Мнение от weather_master » пет яну 08, 2021 9:13 am

Не мога да разбера защо зимоманите винаги гледат само и единствено най-свежните сценарии. Като кон с капаци са. ЕС се въртя като червей тази седмица, докато ГФС беше предимно стабилен. Ако се види ЕС за неделя много съмнително топлата вълна ни закача чак след като реално е минала. Много съмнителна е тази работа. По ГФС нещата изглеждат по естествени. :lol:

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » пет яну 08, 2021 9:14 am

weather_master написа:
пет яну 08, 2021 9:13 am
Не мога да разбера защо зимоманите винаги гледат само и единствено най-свежните сценарии. Като кон с капаци са. ЕС се въртя като червей тази седмица, докато ГФС беше предимно стабилен. Ако се види ЕС за неделя много съмнително топлата вълна ни закача чак след като реално е минала. Много съмнителна е тази работа. По ГФС нещата изглеждат по естествени. :lol:
Икон и ГЕМ са като ЕС. ;)

aliveordead
Регистриран: нед ное 30, 2008 7:19 pm

Мнение от aliveordead » пет яну 08, 2021 9:18 am

ЕЦ дава до вторник в по голямата част на СЗБ и Предбалкана сп масово над 20см,на места в Западния предбалкан и 30-40см.Интересно е че дават няква дупка на север от Търново със сп под 10см.

stratega
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пет яну 08, 2021 9:27 am

weather_master написа:
пет яну 08, 2021 9:13 am
Не мога да разбера защо зимоманите винаги гледат само и единствено най-свежните сценарии. Като кон с капаци са. ЕС се въртя като червей тази седмица, докато ГФС беше предимно стабилен.
Лесно е да се пише без факти:

Настоящо обновление:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/a ... -48.GIF?00

От вчера сутринта:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/a ... -72.GIF?00

От 6-ти сутринта:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/a ... -96.GIF?00

От 5-ти сутринта, за 120 часа напред:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/a ... 120.GIF?00

От 4-ти сутринта, за 144 часа напред:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/a ... 144.GIF?00

От 2-ри сутринта, за 192 часа напред:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/a ... 192.GIF?00

Във всички обновления нулата на 850хПа е на практика на едно и също място.

ОТ 3-ти само е било по-различно, давали са я доста на юг.

ManOfLight
Регистриран: пон яну 16, 2017 2:15 pm

Мнение от ManOfLight » пет яну 08, 2021 9:31 am

Браво стратег. Дори и аз помня колко пъти и ГФС си сменяше мнението. То не беше жега за събота, за неделя. Снегове за сряда. Но някои си пишат, за да дразнят. Не толкова дали ще уцелят или не.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пет яну 08, 2021 9:33 am

weather_master написа:
пет яну 08, 2021 9:01 am
Склонен съм да се съглася, защото освен, че ГФС е непреклонен, Евро 4 също дава оскъдица, поне близките 48 часа.
Не знам кое е сигурното, за мен е 50/50, дори 60/40 за оскъден сняг в ниското, заради Евро 4. Не че и на него не му е време вече да се издъни след трите си точни попадения, но да видим.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет яну 08, 2021 9:36 am

Уедъра ви тролва, щото е усетил че нещо по-снежно отколкото е очаквал може да стане :laughm:
Иначе интересни дни. До последно нищо няма да се знае и ще гледаме през прозорците, като доброто старо време, когато нямаше достъп до объркани модели :grin1:
Относно сняг в ниското извън СЗБГ вече е сложна работа, едва ли.
The best view comes after the hardest climb!

weather_master

Мнение от weather_master » пет яну 08, 2021 10:14 am

:grin1: :grin1: :grin1: Е, трън в очите им съм. Просто днес отварям прогнозите и четох някакви апокалипстични неща, гледам моделите и няма нищо сензационно за средата на януари. Интересни неща се случват в зимоманските глави. :grin1:

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет яну 08, 2021 10:23 am

lancelot написа:
пет яну 08, 2021 9:36 am
Уедъра ви тролва, щото е усетил че нещо по-снежно отколкото е очаквал може да стане :laughm:
Явно е очаквал само дъжд тогава. Щом дъждосняг му идва в повече. :grin1:
По евро4 нулата много плахо навлиза в южна България. Чак утре следобед покрива северната ѝ част.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пет яну 08, 2021 10:23 am

Пичове не искам да дразня ама се вманячвате в сини картинки и куреки и не виждате общата картинка - между -2 и -3 на 850хпа , да ще паднр снежната граница до 400-500 метра в западния предбалкан и котловините (в София още по-голям зор) и това при положение че има хубави валежи , но при топла земя и около 0 Темп - кишави истории за няколко часа.А дори тези хубави валежи далеч не са сигурни.От понеделник следобед е почти плюс 10 на 850 , за какви сериозни зими говорим?За средата на другата седмица е малко по-интересно , защото Ес дава добър студ , ама Гфс е на тотално различно мнение и най-вероятно ще познае както 90% от случаите.Иначе за уикенда по на изток в равнините на 200-300 метра са възможни някакви побелявания по тревата и колите , но това при хубав валеж в точното време през нощта , демек - фъснала история.Не знам защо се изписаха 50 страници :D

stratega

Мнение от stratega » пет яну 08, 2021 10:42 am

В СЗБ ще е много ниска снежната граница и за равнините, там ще се скупчи целият студ по нивата в това русло, което създава вдлъбната форма на Балкана и Карпатите. По Дунав в СИБ и ниските части на СИБ ще има проблеми с трупането заради Черноморския поток, който дават.

Иначе тази сутрин гледам, че е валял сняг в Зелениград без да е имало нула на 850хПа според моделите. Ще има много скрит студ по нивата в атмосферата, невидим за моделите, особено ако заснежи добре по СЗ фронт утре сутринта или дори само да проникне нулата, колкото се може по-южно. След това следобяд налазва топъл фронт. Такова засичане на топъл фронт след предишен студен съм го виждал и друг път, обикновено вали доста повече сняг, отколкото се очаква. Поради възходящите потоци при топлия фронт, генерираният приземен студ се връща нагоре по нивата и по картите изниква "магически" студ във височина, който го е нямало преди това. Отделно силният валеж ще изстудява много, при умерен до силен може да свали до 3-4℃ температурата. Местата, които са с около 0-0,5℃ на 850хПа и поне 300-350 м.н.в ще намажат. Затова е важно къде ще е точно тази граница.

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”