ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЕСЕН-ЗИМА 2020/21

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » ср сеп 30, 2020 3:13 pm

Петьо Янков и времето преэ октомври.
https://trud.bg/месечна-прогноза-за-вре ... планините/

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет окт 02, 2020 3:29 pm

Аз с нетърпение очаквам поредната му прогноза за виелици по Коледа. Такива прогнози ВИНАГИ се... четат. :buble:

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пон окт 05, 2020 4:42 pm

Излезнало е октомврийското обновление на ES за дългосрочните.
https://effis.jrc.ec.europa.eu/applicat ... -forecast/
Леко положителна аномалия за нашата страна и отново горе долу нормални валежи в западна България и сухо за източна за кажи речи всеки от зимните месеци.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » вт окт 06, 2020 3:07 pm

Този Октомври много прилича на Октомври 2012 ....... като има шанс и да подобри тогавашната аномалия която е много голяма.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет окт 08, 2020 8:27 am

Хайдеее на Октомври първата десетдневка не е минала и централен Сибир е покрит със сняг вече!

https://www.natice.noaa.gov/pub/ims/ims ... europe.gif

На тази база и на база на това че вече сме в Ла Ниня, с над 70% шанс да останат такива условията зимата:

https://www.climate.gov/news-features/b ... 3%B1a-here

Мога смело да прогнозирам, че ще имаме зима тази година. В години на Ла Ниня над Източната част на Тихия океан се оформя зона на високо налягане, която засилва атмосферния пренос (в ниската атмосфера) посока Запад-Изток. Това е много добра предпоставка студът от Сибир, който вече започва да се пече, да потече насам за пръв път от Януар 2017та. :buble:

А към това трябва да се спомене, че в години на Ла Ниня е характерно и едно по-нестабилно струйно течение, така че даже има шанс и за някое УПН право от Север, ако сме късметлии. Също така ще си се случат неизбежните Южни нахлувания, но в това лошо няма.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » чет окт 08, 2020 8:36 am

Уинди, ти начерта направо трансинтергалактик кънекшън! Това, че се вижда беличко в централна Азия все още не значи нищо. Разцъкай предните години, спомни си зимите след настоящите дати и ще видиш... http://seaice.free.bg/ Спомни си също така, че яннуари 2017, над Балканите беше се позиционирало ЕДИНСТВЕНОТО синьо петно на планетата! Това трудно би се повторило толкова скоро ми се струва! Общия температурен фон, ледът горе са по-важни според мен. Това не изключва разбира се някоя турбо зима ... за 3, 4 дни, шегувам се... :laughm:
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет окт 08, 2020 9:15 am

Ох, Вълчо, спомням си го този януари 2017. Баси лошият късмет и малкия шанс, който нацепихме. Беше ужасно! :thumbdn:

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет окт 08, 2020 9:31 am

Първо - Ла Ниня няма директно отношение към Европа:
https://www.climate.gov/enso#qt-el_ni_o ... n-ui-tabs4
Второ може да се надяваме само на някоя десета по-хладно от по-ниската глобална температура. Нищо подобно на Февруари 2016-та няма да се случи. Аномалията е твърде малка.
И трето - дали реално е имало Ла Ниня ще разберем в началото на февруари. Дотук имаме едно тримесечие с изпълнени условия. Трябват още 4:
https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/produc ... ONI_v5.php
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Windy

Мнение от Windy » чет окт 08, 2020 9:41 am

Вижте дори 2011та година на същите дати колко по-зле е било положението в Сибир!

https://www.natice.noaa.gov/pub/ims/ims ... europe.gif

Тази година се пече добра баница, помнете ми думата. Само трябва да подухне от СИ, за да се доизкосурят нещата, но ледената сибирска магистрала е вече готова! :shock:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » чет окт 08, 2020 9:56 am

По прицип анализите които съм чел за връзка м/у сняг, лед и характер на зимата, засягат началото на ноември. Просто снежната покривка натрупана през края на септември и октомври може да се стопи. Връзката с леда се смята че е обратно пропорционална, по-малко лед по силен Субирски антициклон или по-скоро източно европейски.
Засилване на циркулацията запад-изток не способства за студена зима при нас. Като гледам как дават разположението на гребените ми се струва, че долините към Острова и Западна Европа няма да доведат до особено студена циркулация към нас.
https://www.climate.gov/news-features/b ... eric-buddy
Не съм чел текста само картинката погледнах.
Ако снежната покривка в Сибир се задържи и увеличи, при ниски нива на леда в Баренцово и Карско море, това би трябвало да е добре, поне тскива теории има.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Windy

Мнение от Windy » чет окт 08, 2020 11:37 am

Стискаме всички палци тогава да удържи снегът в Сибир още 3 седмици и да се увеличи! :pray:

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пет окт 09, 2020 1:20 pm

До тук есента върви точно според прогнозата на Accu-то, даже нацелиха периода кога от сухо и лятно минаваме на хладно и влажно (на първо четене). Според същата прогноза от тък на сетне би трябвало да ни очакват повечко валежи и студ... Да видим :cool: :hmm: :arrow:
П.С. Това е без грам ирония. Обикновено Иво пуска дългосрояна на база големите централи още в края на август и ги обновяваше в началото на почти всеки месец. Тази година няма нищо още. А наистина би ми била любопитна такава съпоставка от човек, който макар и с пристратия спрямо времето в зимните месеци, има доста опит и познания.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб окт 10, 2020 3:39 pm

Ето как Ниня влияе директно върху времето в Европа, въпреки дебилистиките по многоумните википедии. Марко Петаня е уважаван от мен познавач.

И 1-2 тезисно от мен неща: Това, за което пиша от няколко години, а именно, квазистационарността на моделите (не харесвам думата "патърн", но освен модел, която е натоварена с няколко значения на Бг и затова я избягвам и "калъп на поведение", което е твърде дървено, друго не ми иде на акъла. Ако някой има по-елегантен израз, да го предложи. Та въпросните патърни са с висока повторяемост и трайност във времето - от порядъка не на стандартните 2-3 седмици, а с квазипрекъсвания и по 2-3 месеца, че и отгоре.
При това положение, дали ми харесва? МНОГО. при подобно място на блокиращия гребен и "танцуващата пред него долина по меридианите, планините на запад след 1-2-3 седмици ще започнат да виждат сняг по високото, а низините - един дебел кор (за криофилите). Както и трябва да бъде - снегът е излишна простотия в ниското. Високите полета са на кантар.
Тъй като сме на границата, челната част на долинния меридионален апендикс, кратки застудявания, по-валежни (и по-изразени) за Запада ще се редуват с топли сектори (завиждам на живеещите в изтока в следващите поне 2 месеца) за по 2-3 до няколко дни. идеално есенно време, мен ако питате. И ако патърнът се задържи доооо Трифон? Да си кажем "наздраве". Четвърта поредна зима на границата на 8 и девета зона в моя пункт (до осемдесетте години на миналия век намиращ се твърдо в ШЕСТА зона :grin1: ) еее...какво повече да искам.
Но да видим силата и дебелината на мартенските снегове..... :|

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб окт 10, 2020 4:30 pm

По изключение слагам добавката в отделен запис, защото, макар свързана с предното ми мнение, има важно доуточнение.
АКО склонността към здрави блокади продължи и през януари, това вече НЕ Е добре. Защото това означава сигурно силно стратосферно затопляне и оттам опасността от връщане на енергията долу и силен 'кръгъл" тропосферен могъщ блокаж с обратна тяга в южната част на приземния вихър тип 2012 е съвсем реална.
ИМЕННО за това говоря от година насам, казвайки, че в опашките на ниня у нас почти винаги има студена/нормална зима. разбира се, по модерните стандарти - една 2-3 седмична такава.
Дали ще стане, с тая малко закъсняла Ниня, нямам идея, но аномална пролет и дори начало на лятото у нас не изключвам. Забележете, не казвам, каква точно аномална би било....

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб окт 10, 2020 5:59 pm

Браво Бисмарк! От пожелателна за теб прогноза се коригира към по-обективна и реална такава!
Благодаря за анализа!
Аз лично мисля, че ситуацията с вируса и намалелия трафик и замърсяване също оказват влияние, но това са много сложни процеси, които тепърва ще се анализират.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”