ОПАШКИ (05-10.2020)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » вт окт 13, 2020 11:46 am

bismarck написа:
вт окт 13, 2020 11:33 am
..
Не е зле, вече сме с февруарско слънце. Да идва зимата, че да си отива по-бързо.
То май така взе да става. С едно озъбване по никое време - март месец за ден-два, и хайде - пролет.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » ср окт 14, 2020 2:13 pm

Обедното ГфС эасега в начална опашка почва да наглася правилната циркулация :shiver:

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » ср окт 14, 2020 5:40 pm

Да, добре почва да пада ансамбълът. И опашката на ЕЦ намеква за нормализиране последните дни на месеца. Преди това към 21-25-ти ще е и доста топло с тоя гребен.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср окт 14, 2020 8:32 pm

Има много красива опашка. Сочен активен средиземноморец, влизащ в контакт с общирен северен АЦ. Класика, макар и да не е блокиран, ще премине много красиво. А и вече влиза в датите от 1988 г., когато имаше Ла Ниня и когато зимата започна на 26.10 :clap: :bowdown:
Изображение

1988 беше така
Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » ср окт 14, 2020 8:54 pm

Това беше една от най-запомнящите се обстановки в живота ми! Коментирали сме многократно. Още на 26.10.1988 вечетра още имаше към 7, 8 см СП тук, даже може би към 10 см. Същата вечер се игра цска-панатинайкос на народна армия (2:0). На 31.10 имаше нова обстановка с виелица в София през деня, а вечерта намята 20см по високите квартали. На следващия ден имаше слънце и снегът се топеше. На 4.11 започна най-сериозния ноемврийски снеговалеж, който помня. Валя до 6.11 и в пункта имаше между 55 и 65 см. На 7.11 вече при спрял валеж направихме с едни приятели жалък опит да се качим в планината, но покривката надминаваше метър, метър и двайсет на 1000м надморска. От 750 за да стигнем до 1000м ни отне около 4 часа биене на пъртина. Доникъде не стигнахме! Целия ноември беше след това много снежен и студен. След това зимата не беше нищо особено. Върнах се доста години назад... 1992 на 15.11 ударих 30см. Наистина започва едно вълнение в ансамбъла и аналогията е много добра, обаче да видим дали ще стане нещо подобно. Моето желание е все още да не зазимява, но да видим.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср окт 14, 2020 9:17 pm

Да, много пъти сме коментирали ударното начало на зимата на 1988 г. В Шумен нямаше толкова много сняг, на 26.10 само прехвърча сутринта, дойде от североизток, вечерта стигна до София и там валя по-сериозно и теренът на мача ЦСКА-Панатинайкос побеля, гледах мача пряко по ТВ и завиждах, че там трупа.
На 31 октомври 1988 валя дъжд цял ден, но след 16 ч. следобяд изведнъж премина в сняг и започна да трупа, на 1 ноември имахме свободен по нещо още втория час сутринта и падна голяма игра в 10-сантиметровия сняг, който беше отрупал всичко, още не се топеше, но вече се показваше слънце.
На 4 ноември осъмнахме в снеговалеж и цял ден валя, но беше киша и трудно трупаше, до вечерта имаше вече 10 см. На 5 и 6 валя с прекъсвания, на 5 вечерта валя силно на парцали. Бях на баскетбол в спортната зала и като свърши мача и излязохме от залата, навън валеше брутално на парцали, толкова се зарадвах. На връщане в автобуса чух хора да си приказват "брей такава ранна зима отдавна не сме имали". Много се кефих. Беше около 0, нямаше повече от 15-17 см до края на обстановката. Но за ноември си беше яко и това. Беше събота и неделя 5 и 6 ноември, и двата дни ходихме с приятели на платото да се пързаляме. Един от най-запомнящите се уикенди, които съм имал беше този. Сутринта по предаването Добро утро предаваха на живо от София как трупа и вали, а в Шумен временно беше спряло и чаках да завали отново. После си заваля и започна да трупа върху замръзналата киша. На 7 ноември изгря слънце и стояхме два часа в кишата за манифестацията, замръзнаха ми краката. :grin1:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
wolfie

Мнение от wolfie » ср окт 14, 2020 9:25 pm

Баси, сега се сещам, че на 26.10 вечерта баща ми беше в Ястребино и каза, че след мача навън е имало звезди, а през деня е превалял сняг. От североизток дойде май, да! На 31.10 един съсед беше дошъл аварийно да спира водата да не замръзне. Дедовска работа, спомени отпреди 250 години... :D :thumbup: На мен нееднократно са ми казвали различни хора как може да помня с подробности такива глупости.... Обаче нищо не съм в сравнение с Макс, който помни в най-големи подробности едва ли не по минути. :thumbup: А съм взел и да забравям вече доста неща.
АМС Камера

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср окт 14, 2020 10:02 pm

Мда то си беше ясно вечерта по време на мача вече. :grin1:
Е то моето може да е патология :laughm: все се чудят как помня толкова подробности.
Следващият ноемврийски процес от 1988 също го помня с всички подробности. На 22 ноември цял ден духаше фьон и беше жега +17. Бяхме на лостовете в училище със съученици и беше просто топло и с лещовидни облаци над платото откъм юг.
Привечер излизах от училище ни викаха на някакво мероприятия в центъра, като отивах още беше +15 на термометъра, а като се връщах вече запръска и беше се сринало на +3. През нощта е трупало и на сутринта имаше 7-8 см вече, валеше бясно и беше -4, дори киша нямаше. Брутална промяна на времето настъпи. Валя с прекъсвания всеки ден през следващите 4-5 дни и имаше постоянно добавки от по 4-5 см. Много беше готино, всяка сутрин покривката беше освежена. Тогава учихме за циклоните по география и се учихме да чертаем фронтовете, а навън тихо си валеше сняг. :wink1:

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср окт 14, 2020 11:48 pm

Айде дано не става така, че зима само през Ноември не ми се иска. Но има шанс за Октомврийски сняг, да, кръвта ми закипя!!! :jumpjoy: :jumpjoy: :jumpjoy: :jumpjoy:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср окт 14, 2020 11:51 pm

Е тогава зимата продължи до .... 20 декември. На 16-17 декември 1988 имаше поредна много яка образцова обстановка и се позадържа докъм Коледа. От Коледа нататък настъпи топлик и повече сняг не видяхме, но количествата сняг, които паднаха от октомври до 17 декември си бяха като за цяла зима.
Изображение

Потребителски аватар
wolfie

Мнение от wolfie » чет окт 15, 2020 12:27 am

Шансът за сняг драстично се увеличава след като процентът на постовете на Данис в сайта се увеличи. Това е най-добрия модел. ;)
АМС Камера

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет окт 15, 2020 2:23 am

Зима има и в опашката на нощното.

Това, което е по опашките напоследък ми се струва като тенденция за отрицателен NAO индекс. Ако се запази, или се появява периодично и през зимата ще е гаранция за хубави циклони.

Windy написа:
чет окт 15, 2020 12:17 am
Имаше един сайт/модел който показваше ден по ден шансът за сняг в проценти отдолу под графиките за валеж и температура. Къде изчезна това нещо? Почти час вече се мъча да го намеря :-o
В Метеоциел-а.

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » чет окт 15, 2020 10:34 am

Абре пичове, да не ви затоплям ентусиазма за силно захлаждане, но от това, което виждам по двата основни модела е, че след все по - сигурното идване на 0 - та във височина до София в неделя - понедлник, и валежите преди това - петък - събота, за после по - веорятните сценарии са едно затопляне за поне седмица напред. От там насетне имаме нормалното за това време разделяне на резидентите от -3 до +17 градуса.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет окт 15, 2020 10:37 am

Бързат :grin1: След 22ри прилично топло с максове над 20 на много места.
Даже и в Москва гледам пропадна застудяването и ще си е около 10 градуса на тея дати.
На мен лично ми се струва почти невъзможно да вали сняг в София вече през октомври или поне първата му половина.
Просто се измениха нещата и тоя месец си е топличък на усет, поне напоследък. Трета година поред ще е прилично наднормен.
Ще видим идните години.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет окт 15, 2020 12:32 pm

Meteo fen, Благодаря за линковете!

Всяка година ги губя тия линкове, нещо днес се е разсъхнала работата, само 5% шанс за сняг. Но по-добре така, зимата да си е на време, за да е както трябва! :wink:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”