КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 04-09.2020

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » нед апр 19, 2020 11:32 pm

На мен тези процеси са ми сюреалистични.
От 26 градуса днес до почти сняг след два дни.
Предната обстановка подобно, айде от 20-22 градуса ли беше... Лично за мен е много интересно. Това в Щатите го виждаме да се случва, а тук вече няколко пъти в рамките на месец. Да, бая пъти в София от 13-15 градуса вали сняг, ама от 20+, та чак 25+...
Днес и вчера бях навън все едно е юни по гащи.
Много бих искал Килъра или някой добър аналитик да ни разясни детайлите около всичко това.
Да не се отплесвам повече :
Има шанс за мокър сняг в София по ГФС, но може и да не се засекат валежи и студ. В планините 15-20 см не са мираж. Така или иначе ще има над 20 градуса спад тук и няма да е приятно за имунната система.
The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » нед апр 19, 2020 11:38 pm

За последните 30 дена са паднали под 15л в Русе. В следващите 10 дена не виждам нови валежи за тук. Точно в най-нужното време. Пълен ужас...
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед апр 19, 2020 11:44 pm

lancelot написа:
нед апр 19, 2020 11:32 pm

Много бих искал Килъра или някой добър аналитик да ни разясни детайлите около всичко това.
И защо Килър ще си чупи пръстите да обяснява нещо съвсем типично за глобалното затопляне, при това за висококотловинно поле като София?! Рисковете на умерения климат просто. Днес си по къс ръкав, утре слагаш шапка и шал. Нищо нетипично и нереално за нашите условия. :cool:
На мен тия промени направо ми чупят кръста, в буквалния смисъл на думата, защото имам спинална стеноза, ама си псувам тихичко в ъгъла и се радвам, че нямам някакви пропуснати възможности за разходка/излет. :grin1:

Каквото ще да е - да минава следващата седмица и да влизаме вече в лятото! :buble:
Masturba tu mente y eyacularás ideas!

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пон апр 20, 2020 7:34 am

Някой забеляза ли как леекичко така тихомълком, пак се разминахме със студения месец. Ако някой си мисли, че няма пак да влезем в червеното, нещо много сериозно се е объркал.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пон апр 20, 2020 8:35 am

Не мисля някой е очаквал студен април.
Отделни места може да са норма минус.
Като цяло първи що годе нормален месец, след жегата първото тримесечие. Април имаше шанс за студен, но тея жеги до почти +30 неутрализираха студените/снежни включвания. Както Ники каза - валежи на СИ са нужни. Тук при нас влага бол, че и снеготопене.
The best view comes after the hardest climb!

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » пон апр 20, 2020 8:53 am

Разбира се, че някои са очаквали студен месец. Вижда се в прогнозите за месеца и отделно в началото на самия месец се пишеше, че с тази аномалия ще излезе студен, но се провалят нещата. Иначе София ще е изключение за 2-та дни. В ниските места ще са двуцифрени максималните и при застудяването. 2 по-студени сутрин и това ще е поредната краткотрайна серия.

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » пон апр 20, 2020 11:16 am

mnn написа:
пон апр 20, 2020 8:53 am
Разбира се, че някои са очаквали студен месец. Вижда се в прогнозите за месеца и отделно в началото на самия месец се пишеше, че с тази аномалия ще излезе студен, но се провалят нещата. Иначе София ще е изключение за 2-та дни. В ниските места ще са двуцифрени максималните и при застудяването. 2 по-студени сутрин и това ще е поредната краткотрайна серия.
Ако питате мен, тези близо 10 градуса отрицателна аномалия през първите няколкод ни на месеца си бяха сериозна заявка... Друг е въпросът, че постоянно се тръби, показват се отляво-отдясно разни червени картинки в глобален мащаб, прогнози, ала-бала. То оставаше и да е неочаквано да излезе на червено накрая. :dontknow: Тогава щеше да излезе, че всички (вкл. термометри и хора, които ги отчитат) яко са лъгали и че няма никакво ГЗ. :roll: :grin1: Както и Дедо ви многократно е казвал, флуктуациите не отричат факта, само го потвърждават. Друго щеше да бъде, ако имаше многомесечна, трайна тенденция към посиняване.

lbs2
Регистриран: ср фев 17, 2016 5:34 pm

Мнение от lbs2 » чет апр 23, 2020 9:01 am

След събота атмосферата трябва най-сетне да се лабилизира.Няколко пъти очаквах гръмотевици по студени фронтове,не се получи,но този път естествената конвекция ще се усили с увеличаващо се слънчево греене и в предимно циклонално и слабоградиентно поле.Дават процес за края на месеца,но като видях какво даваше ЕС за този уикенд и какво дава сега,виждам,че наистина не е много надежден моделът.Но е време майската неустойчивост със слънце преди обяд и купесто-дъждовни облаци следобед да почне.Иначе температурите ще минават 10 на 850 хпа,тоест 20 максималните,така че април няма да е студен :)

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » чет апр 23, 2020 2:16 pm

Скоро ще започне интересното, сезонът на бурите предстои.
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

lbs2
Регистриран: ср фев 17, 2016 5:34 pm

Мнение от lbs2 » вт апр 28, 2020 7:41 am

Не е ясно какво ще става от уикенда нататък.Има различия и колебания между моделите.УКМО дава по-слабо захлаждане от другите и западен поток.Жегите другата седмица също са несигурни.Да видим след час новите модели какво ще дадат...Днес следобед,ако пак не се развие нищо при нас,направо... По-вероятно е вече да почнат,но до сега все ни избягват гръмотевиците

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » вт апр 28, 2020 8:18 am

Ами и ГФС е изместил за вбъдеще евентуалните жеги.
Ж.Кювие

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » вт апр 28, 2020 9:08 am

Какъв е шанса според вас за следобедна буря в София, защото на мен нещо съмнително ми изглежда това да се случи
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

pathfinder
Регистриран: нед юли 18, 2010 8:54 pm

Мнение от pathfinder » вт апр 28, 2020 9:46 am

gogomana написа:
вт апр 28, 2020 9:08 am
Какъв е шанса според вас за следобедна буря в София, защото на мен нещо съмнително ми изглежда това да се случи
Според мен клони към нула - нещо може да превали над Витоша, но буря не виждам как ще се случи!

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » вт апр 28, 2020 2:17 pm

Ами валежите се размиват все повече по регионалните модели и ще са тук там. Температурите в СБг също 20-25гр макс. Което е идеална Т за всички култури, но пък сушата ще става все по-тежка. Искрено се надявам на 10-20л насам. Ще закрепят положението за поне 5 дена.
Но освен локални бури, друго не виждам за момента.
А като се сетя преди години какви хубави циклончета и фронтчета се развиваха пролетно време над нас...
Ж.Кювие

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » ср апр 29, 2020 11:50 am

От 30 градусови жеги, моделите вече дават почти 0 във височина в понеделник :shock:.

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”