КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 12.2019-01.2020

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пет яну 24, 2020 9:50 am

www.meteociel.fr/cartes_obs/gens_displa ... 2452830186
Ei taka, samo cherniq run GFS sriva drugite kachvat i samo toi e valezhen tochno za 1 Fevruari. Drugite za 31.01 po byrziq hilav bezsnejen i zatoplqsht prozes.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пет яну 24, 2020 9:58 am

Супер яко става, ще има бързо, но с потенциала да е интензивно валежно процесче около 31-ви, ЕЦ също е задълбал долината спрямо предишните си обновления :thumbup: . Вероятно ще вали и сняг по високите и не чак толкова високи котловини, но това не е особено важно към момента.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » пет яну 24, 2020 10:35 am

Преди това обстановката за 27ми по ГФС става все по-добра, макар и за много малка част от БГ, най-вече ЮИБ и Черноморието, особено района около Странджа. На този етап и едни 5-10л са добра реколта, много е зле положението с валежите вече. :?
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

wilkosz

Мнение от wilkosz » пет яну 24, 2020 1:09 pm

Абе къде е обстановката за 31 януари :laughm: Избяга безследно, няма и помен в обедния изтърсак.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пет яну 24, 2020 1:37 pm

И какво от това :laughm: . Главният сега пък е един от най-топлите - довечера ще върнат по-вероятният хладен вариант :) .

А процентната вероятност за сняг около 1-ви при другите резиденти е вдигната от 25-30% сутринта до 50-60% в обедния ансамбъл.

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » пет яну 24, 2020 8:46 pm

Има шанс за нещо на 30-31 ,валежите за нея дата бая са щръкнали според ансамбъла,а и повечето резиденти са под 0-та и за началото на Февруари(най-вероятно ще джаска дъжд,но за мен вече значение няма,само да вали!) ,вчера-онзи ден бяха доста по-отчайващи моделите за нещо зимно,според мен в началото на Февруари (1-5-6) ще има някаква обстановка със сняг (да видим)?!
Аз до сега не си спомням в Добрич да е нямало повече от 1-2см за цяла зима,толкова безснежна година наистина не си спомням през съзнателния ми живот,свикнал съм на дебели снегове,не на това Сахарско ,скучно,гадно,депресарско време...
От към температурно отношение не сме толкова зле като 06 ,но от към динамика и валежи сме много много по-зле ,което за мен прави тази зима засега по-лоша от прословутата 06/07г.
Тогава поне паднаха няколко пъти по 4-5см ,а максимума беше около 7-8см,направо сега ми изглежда като мечта :shock:

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб яну 25, 2020 2:15 pm

Доста добро обновление на процесчето за понеделник. При една единствена полузатворена изобара :laughm: и никакви градиенти е доста сочно, Шумен е вътре във валежната зона с 10 мм. Родопите получават 20-25 см плътен сняг, тамън за отпуската ми там след 2 седмици. :wink:

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » съб яну 25, 2020 4:30 pm

wilkosz написа:
съб яну 25, 2020 2:15 pm
Доста добро обновление на процесчето за понеделник. При една единствена полузатворена изобара :laughm: и никакви градиенти е доста сочно, Шумен е вътре във валежната зона с 10 мм. Родопите получават 20-25 см плътен сняг, тамън за отпуската ми там след 2 седмици. :wink:
Тц, долу-горе половината на това :( С приятели мислим да ходим към Бабин зуб при комшиите да покарат ски, а аз да кача Миджур, ама то няма сняг и при тая обстановка почт вероятно ще вали... ама дъжд :((((
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб яну 25, 2020 5:36 pm

Не знам как се отразяват на сръбската част на Стара планина южно минаващите средиземноморски циклони. От опит: у нас най добри са валежите на Пампорово, после Банско и Добринище, най-слабо на Боровец и Витоша. Според мен при този неразвит циклон никъде освен Пампорово и гръцките планини няма да имат добри валежи. Но планините имат способността винаги да изненадват та ще се надяваме на нещо добро и към нас. Ще бъде много топло, но не чак толкова, че да вали дъжд по високата част на планините, все пак е януари, още повече че основният валеж е през ноща. По скоро притеснението е, че на следващият ден ще е топло и със слънцето ще го направи на тежка киша, но поне няма да е дълбока и да се затъва :grin1:
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » съб яну 25, 2020 6:40 pm

Следващите 3-4 седмици ще слушаме само за Пампорово. :-o

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб яну 25, 2020 7:45 pm

Вечерното обновление затвърждава валежите. Като максимумите са два района с по 20-25 мм: Източните Родопи и Шумен :clap: :bowdown:
Някъде от 12 ч. в понеделник нулевата изотерма ще е на нивото на Пампорово, долу горе тогава и ще завали, така че от този момент нататък ще си трупа и няма да се губи в течна фаза.
А ти пишльо като те слушахме само за Чикаго как ти беше лицемер такъв :-? :nono:

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед яну 26, 2020 9:06 am

Продължава да има огромна разлика за утрешния процес между ГФС и другите модели. Само той дава организирани обилни валежи за голяма част от страната. Докато всички останали продължават да не дават почти никакви валежи. Чакаме как всички ще окапят като зрели круши в последния момент един по един и ще минат на акъла на ГФС както неведнъж се е случвало. :laughm: ГфС държи валежите вече 5 поредни обновления.

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » нед яну 26, 2020 11:33 am

Възможно е да стане и обратното... "А, бе, къде е Батко?! :lol:" ГФС-то уж дава да вали, пък аз броя звездите на небосвода...

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » нед яну 26, 2020 11:45 am

Много големи разлики по моделите за утре-вдруги ден :shock: ,ГФС дават за моя район над 20мм дъжд,докато другите моделите почти нищо,освен Еврото,което дава 5-7мм.
За 30-31 също ще има нещо,ансамбъла на ГФС е на 80% единодушен (за не лоши валежи и Т на 850 до -5,-6℃),възможно е да видим тогава най-хубавия зимен удар за цялата зима с по-сериозно "белване".

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед яну 26, 2020 1:06 pm

GFS обнови и очаквано не кляка. Даже още увеличи валежите, вече 20 мм за Шумен. Между Варна и Бургас 30-40 мм даже.
Изображение

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”