ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ПРОЛЕТ/ЛЯТО/ЕСЕН 2019

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет ное 01, 2019 8:48 am

Абе щом дават сняг, са правилни.
Щом дават топло, са неправилни и провокативни, а админът трябва да им направи забележка.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пет ное 01, 2019 9:16 am

На мен " дъждът ще преминава в сняг" и то по високите полета не ми звучи, като някакъв страшен студ, 0 гр през ноща са достатъчни. Все пак е ноември не е нещо необичайно. Температурата спокойно може да падне с едни 10гр за ден два валежи. Нито има някаква кой знае каква инерция от лятото нито силно слънце.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет ное 01, 2019 10:35 am

А пък на мене това преминаване ми звучи точно като някаква статистика, че по принцип в края на ноември дъжда в СБг преминава в сняг. Защото колкото прогнози съм изчел досега за ноември през годините, дъждът все преминава в сняг.
Така че не бъдете тттолкова сигурни и надяващи се, че ЕС давал сняг и НИМХ нали също го пишат в месечната. Защото на 80%, според мен, това си е някаква предполагаема статистика.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » съб ное 02, 2019 9:46 am

Георги Рачев: Прогнозите са за топла зима в Европа

Прогнозите на всички големи метеорологични центрове са за топла зима в Европа. Това каза в предаването "Тази събота" по БТВ климатологът проф. Георги Рачев.

:-D

Ето и цялото интервю по БТВ:

https://btvnovinite.bg/predavania/tazi- ... vropa.html
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

bezsmurten
Регистриран: нед сеп 29, 2019 8:21 am

Мнение от bezsmurten » съб ное 02, 2019 9:59 am

blue написа:
съб ное 02, 2019 9:46 am
Георги Рачев: Прогнозите са за топла зима в Европа

Прогнозите на всички големи метеорологични центрове са за топла зима в Европа. Това каза в предаването "Тази събота" по БТВ климатологът проф. Георги Рачев.

:-D

Ето и цялото интервю по БТВ:

https://btvnovinite.bg/predavania/tazi- ... vropa.html
Професорът се е доказал като много добър "познавач" на времето, както и световните метеорологични центрове. Аз ще заложа на друг тип прогнози - колкото по-късно настъпи зимата, толкова по студена и снежна ще е тя. Много е важно ноември да се запази топъл и наднормен, т.е. зимата не трябва да започва преди 27 ноември.

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » съб ное 02, 2019 10:02 am

Ще видим! :cool:
Само да не стане докато чакаме зима и ... тя да свърши просто.
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

bezsmurten
Регистриран: нед сеп 29, 2019 8:21 am

Мнение от bezsmurten » съб ное 02, 2019 10:14 am

Аз никога не греша в прогнозите си, ще ти го припомня през март, когато зимата ще приключи!!!

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » съб ное 02, 2019 11:23 am

nikolai kamburov написа:
пет ное 01, 2019 10:35 am
А пък на мене това преминаване ми звучи точно като някаква статистика, че по принцип в края на ноември дъжда в СБг преминава в сняг. Защото колкото прогнози съм изчел досега за ноември през годините, дъждът все преминава в сняг.
Така че не бъдете тттолкова сигурни и надяващи се, че ЕС давал сняг и НИМХ нали също го пишат в месечната. Защото на 80%, според мен, това си е някаква предполагаема статистика.
Не е така. Има видео от гостуване на Краси Стоев в БНТ вчера и изгледайки го ще разбереш, че това не е просто статистика, а наистина към момента има данни за застудяване след средата на месеца и преминаване в сняг на посочените места. Ето линк:
http://news.bnt.bg/bg/a/temperaturite-s ... hchite-dni
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб ное 02, 2019 2:01 pm

Благодаря! :thumbup:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
schnapps
Регистриран: съб фев 06, 2010 7:43 pm

Мнение от schnapps » съб ное 02, 2019 3:25 pm

Aвгуст 2001 +3,4
Август 2019 +2,9
Септември 2001 + 1,5
Септември 2019 + 1,9
Октомври 2001 + 2,7
Октомври 2019 + 2,8
Ноември 2001 -0,7 - като до 14.11 е било наднормено + 2,7
Декември 2001 - няма да го коментираме

Не е прогноза,но топъл Ноември не означава нищо ,тогава също са цъфтели кестени,минзухари и т.н през м.Октомври.
http://www.stringmeteo.com/stations/sta ... index.html

Станция Стара Загора ; кв.Самара 1 - 203 м. н.в

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб ное 02, 2019 3:45 pm

Кестените цъфтят заради близките до терминалните поражения от листоминиращия молец.
Тези, които имат някакви останали силици есента.
Есените минзухари си цъфтят по принцип....наесен : )
Останалите овошки също цъфтят при проблеми наесен - суша,, последвана от загуба на листа, гъсеници, ГРАДУШКА през лятото. Някои дори успяват да узреят до декември при подходящо време, рядко, но има случаи.
Тъй че - да, прав си, това не са достоверни признаци.
Корелация няма в която и да е посока.
От 5-годишен съм наблюдавал и друг дългосрочен признак - опадането на листата на дърветата, дали отгоре надолу или обратното. Пак няма връзка с характера на следващата зима.

То... при картите на НОАА цпц няма, в случая със студена реално зима, тъй че....какво да кажем за клетите кестени :grin1:

По въпросните карти, между другото, ноември почервеня драматично, има си хас.
В замяна на това декември почти отиде в норма за ЮБ, а януари намали аномалията си.
Инак, ако зимата не излезе мека, значи Гн Рачев я е урочасал. :buble:

Потребителски аватар
schnapps
Регистриран: съб фев 06, 2010 7:43 pm

Мнение от schnapps » съб ное 02, 2019 6:30 pm

Имаше ирония за кестените и останалите производни,надявам се,че се разбираше ,понеже всяка година все едно и също,а да ...и Ноември годишнина от победата по футбол над Франция през 1993 :lol:
НОАА отдавна не ги гледам,освен архивите им,но от друга страна,ако зимата е топла,след тази "есен",климата го пиша в графа "тревога" вече :hmm1:
http://www.stringmeteo.com/stations/sta ... index.html

Станция Стара Загора ; кв.Самара 1 - 203 м. н.в

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » съб ное 02, 2019 9:37 pm

Аз климата отдавна съм го писал в графа ''тревога'', дори по-точно, съм тотално отчаян.
По отношение на месечната за ноември. Преминаването на валежите в сняг по високите полета към 28-30 ноември мога да го допусна. Валежите да са около и над норма - също бих могъл да си го представя ако се понапъна малко. Ама да се каже в официалната месечна, че Т в страната се очаква ''да бъде около нормата''... за мен това си е абсолютно революционно откритие. По коя норма по-точно? (А, ама то си е посочено - например нормата за високите полета е определена в интервала 3-5℃, следователно даже е един вид занижена, защото за Сф нормата е една идея над 5℃, по-точно +5,1℃. Както и да е. Важното е, че нещо не виждам как средномесечната за този ноември при нас ще е по-малко от 6,1℃). Е, ще се надявам не само да имат сериозни основания и данни да дадат такава прогноза, но и да се сбъдне на практика. Второто е по-съмнително. При всички случаи, като изхождаме от начина по който започва месецът, това би означавало сериозни снеговалежи през третото десетдневие и дни със снежна покривка. Едното преминаване на дъжда в сняг не би било достатъчно.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт ное 05, 2019 1:30 pm

Отчасти и във връзка с мнението ми в Опашки. Вижте на картинката с картата от последния срок на ГФС.
Коментирах това и във връзка с Индоокеанския Дипол, и вече преди повече от месец, когато започнаха да излизат прогнозните карти за аномалиите на 500 хпа в дългосрочен план.
Последните се оказаха доста точни. Това на картинката е опашка и няма как да правим прогнози по конкретни параметри точно, но ако разцъкате и старите срокове, ще видите, че украинско-арабския гребен, ако го наречем така, го има в различна степен на изразеност навсякъде. Това е нещо като подобрен за нас вариант на Казахския АЦ, който често е виновен за меките периоди особено през първата половина на зимата у нас, осигурявайки преноси от Ю четвърт към полуострова.
Ноември отича в канала, за мен наближава наистина интересната част: ще имаме ли уникална продължителност И на тоя калъп/повтарящ се модел (патърн) на циркулация.
(картинката не е стационарна)
Изображение

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср ное 06, 2019 10:15 am

Статия за евентуално ЖЕЛАНО (от гърчавите криофили от сайта Сежере Веатхер) SSW (Внезапно стратосферно затопляне).
https://www.severe-weather.eu/global-we ... ssible-fa/

Материалът е пронизан, подобно на престояло вайно от червеи, от червената нишка на надеждата, че дългосрочните прогнози за яка зонална мека зима може да се преебат (естествено, че могат!) и как точно евентуално (много им се иска) би се случило това :buble: :deal:

Да стои за протокола, защото както е известно на феновете ми в сайта, аз съм достатъчно обективен мен. А някъде след 2 месеца и нещо ще имаме първоначални данни доколко и кое по-скоро се е случило.

П.С: В статията е добре обяснено това, което от години се опитвам да втълпявам на Сектата на Полар Вортекса: Стратосферният вихър се усилва по естествени причини сега, а SSW се случва, ИНициИЦИРАНО отдолу. Това го пише и се признава в статията.
Дали след това SSW изведнъж започва да влияе обратно на усилването на блокиращите процеси при земя ИЛИ (по-скоро - моя бележка), блокиращите процеси си се усилват независимо от пръцкащото 10 мб - вихърче, поради същите причини (повърхностни - енергиите просто са с порядъци по-големи!), които са предизвикали въпросното обратно вихърче при ССВ - ...Преценете сами. В тоя ред нА мисли, SSW е по-скоро индикация, а не причина за евентуални омеги при земя.
Разбира се, при сектата на светия Полярен Вихър, нещата са въпрос на вяра, а по религиозни въпроси избягвам да споря от предучилищна възраст, soo... : )

Заключена

Върни се в “Прогнози за времето”