Прогнози за времето (без използването на компютърни модели)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

Потребителски аватар
BuriaStorm
Регистриран: съб дек 05, 2009 4:00 pm

Прогнози за времето (без използването

Мнение от BuriaStorm » пон дек 09, 2013 8:37 pm

Бих искал да предложа една тема, в която любителите на времето ще могат да дават своята прогноза за времето на базата анализи на текущи метериологични карти, на лични наблюдения върху атмосферните процеси и природата като цяло и на своя предишен метереологичен опит. Всякакви препратки или дори намеци, какво дават моделите или другите конвенционални прогнози са строго забранени тук. Нека се наслаждаваме на времето тук и сега, и да се оставим да бъдем изненадавани от него като доброто старо време, когато хората са гадаели за времето по заобикалящата ги среда. За тези, които ще пишат тук е силно препоръчително да сведат до минимум слушането и гледането на прогнози за времето, давани по радиото, телевизията или интернет и гледането на компютърни модели.

Ето пример. На тази карта се вижда, че от север към Черно Море приближава циклон, и утре май може да очакваме лошо време и валежи в някои части на страната и особено Източна и Централна България: Изображение
Последна промяна от BuriaStorm на пон дек 09, 2013 8:42 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон дек 09, 2013 8:39 pm

Да заповядат всички врачки и гадатели.... :lol:

Потребителски аватар
BuriaStorm

Мнение от BuriaStorm » пон дек 09, 2013 8:44 pm

Без прогнози от типа "Звездите ми говорят" разбира се. :laughm:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон дек 09, 2013 8:53 pm

Аз нещо не зацепвам много идеята. :hmm: Той опитът може да помогне малко при анализаране на дадена ситуация, но без ползване на модели остава само врачуването.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
BuriaStorm

Мнение от BuriaStorm » пон дек 09, 2013 9:08 pm

quittr написа:Аз нещо не зацепвам много идеята. :hmm: Той опитът може да помогне малко при анализаране на дадена ситуация, но без ползване на модели остава само врачуването.
Не съм съгласен. Могат да се правят краткосрочни прогнози. Хората да не са имали винаги компютри. Пък сега може да използваме хубави карти, благодарение на тях. Ако компютърния модел го сравним с елка, то прогнозирането без к. модел, ще е като да смяташ без елка. Ако си свикнал да смяташ с елка, забравяш да смяташ без нея. Не можеш да си представиш смятането на големи числа без нея. Но ако си без елка постепенно се научаваш да смяташ без нея и освен това си тренираш мозъка. Това е целта. Да си тренираме мозъците, а не да гледаме малоумно какво ще ни даде ГФС, БФС или ФБР.

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » пон дек 09, 2013 9:09 pm

quittr написа:Аз нещо не зацепвам много идеята. :hmm: Той опитът може да помогне малко при анализаране на дадена ситуация, но без ползване на модели остава само врачуването.
Бе да ти кажа аз идеята успях да я зацепя(да се гледат актуални към този час карти за моментната циркулация, плюс същите в предходни два срока и на базата на тях трите да се правят прогнози за бъдещето. Демек прогноза да се прави само на база реално случила се/случваща се в момента ситуация/циркулация, а не като се гледат някви ботовски картинки за седмица напред - има логика :flourish: ), но сложна работа - трябва да си наистина спец, за да напишеш нещо наистина добре издържано. :hmm:
Последна промяна от naftalinov на пон дек 09, 2013 9:11 pm, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » пон дек 09, 2013 9:09 pm

Значи да разбирам, че това ще е споменатия преди няколко дена ретрограден циклон. Интересно е да видим как ще повлияе на времето у нас.

Потребителски аватар
BuriaStorm

Мнение от BuriaStorm » пон дек 09, 2013 9:12 pm

zaples14 написа:Значи да разбирам, че това ще е споменатия преди няколко дена ретрограден циклон. Интересно е да видим как ще повлияе на времето у нас.
Дано само не ни деградира. :lol: Иначе така ли му се вика на циклон идващ от изток на запад - ретрограден? Човек винаги може да се научи на нещо ново. :lol:

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » пон дек 09, 2013 9:19 pm

БТВ се загледах в предложената от колегата карта и по пътя на логиката(без да имам някакви прогностични умения) ми се струва, че малко трудно точно при тази ситуация би могло да завие това циклонче на запад. :hmm: Областта от високо налягане над западна Европа е прекалено на юг(близо до Медитераньото) и би увлякла циклона на ЮЗ по посока към островите Малта и Сицилия и то след като мине през България - е пак е "полуретрограден", ама не и за нас :grin1:.
едит: BuriaStorm, какво имаш предвид под "да ни деградира" :?: С отговора си ще ми помогнеш да науча втори нов термин за един ден, за което бих ти бил благодарен. :) :wink:
едит2: Иначе от крио гледна точка е добре, че центърът му минава източно от Черноморието. Така всички райони от Родината биха намазали нещичко. :flourish:
Последна промяна от naftalinov на пон дек 09, 2013 9:25 pm, променено общо 5 пъти.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пон дек 09, 2013 9:21 pm

zaples14 написа:Значи да разбирам, че това ще е споменатия преди няколко дена ретрограден циклон. Интересно е да видим как ще повлияе на времето у нас.
Онзи ретрограден циклон беше временна компютърна фантазия :grin1: и отдавна го няма по моделите. Този си е най-обикновен бързоподвижен циклон, който се спуска от Балтийско към Черно море, а валежите утре ще са по студен фронт свързан с него и с настъпващия от север гребен.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон дек 09, 2013 9:24 pm

Аз не виждам как професионализма на някой отделен метеоролог може да надхвърли професионализма на моделите. :dontknow: Та няма как човек (какъвто и специалист да е) да изчисли едновременно толкова много параметри и детайли, колкото компютърния модел.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
BuriaStorm

Мнение от BuriaStorm » пон дек 09, 2013 9:31 pm

Съгласен съм. Но както казах, целта не е това, а да можем да познаем колкото можем, пък ако не се сбъдне - ще бъдем изненадани - и в двата случаи - печелим. Те и моделите нали са едни познавачи... :grin1: . След 180 час са като някоя циганка с кълбо... :lol:

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » пон дек 09, 2013 9:35 pm

Подкрепям темата с две ръце !

Нека проверим колко можем да прогнозиране самo с базата на фактическите данни! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » пон дек 09, 2013 9:41 pm

Хм, нтересна тема е направил Бурясторм :) често си мисля напоследък, как откакто технологиите навлязоха, гледам повече монитора отколкото през прозореца и да "душа" навън, което при всички случаи е едно изкривяване на нещата! Лично за себе си мога категорично да кажа, че съм позагубил усета си за нещата от преди време.
От друга страна у Куитър е прав, то това ми прилича на мача между Каспаров и суперкомпютъра "ДийпБлу". Ясно е, че моделите са едно безценно оръжие, но за познаване на конкретни параметри на определено място не струват особено пред един добър метеоролог! Истината би трябвало да е някъде по средата, но опита на хората не може да се предаде изцяло на моделите, поне засега.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон дек 09, 2013 9:41 pm

quittr написа:Аз не виждам как професионализма на някой отделен метеоролог може да надхвърли професионализма на моделите. :dontknow: Та няма как човек (какъвто и специалист да е) да изчисли едновременно толкова много параметри и детайли, колкото компютърния модел.
Прав си, но някъде до преди 50 години прогнозите са се правели почти само така, "на око", е, били са измислени някои доста умни и сложни трикчета все пак, но все тая. (Имало е и преходен период, когато не е било чак толкова очевидно, че с модели прогнозите са много по-успешни :grin1: .) За целта може да се направи справка със "Синоптична метеорология" на Зверев ;) (малее, някъде съм го заровил този учебник май :? :hmm: :grin1: )...

Иначе, лично аз не съм убеден в смисъла от съществуването на тази тема, но ще видим :hmm: ...

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”