ПРОТЕСТИТЕ СРЕЩУ КОРУПЦИЯТА В УПРАВЛЕНИЕТО и за оставка на правителството и главния прокурор

Твърде много хора претендират, че разбират от политика, а дали наистина е така?
weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » съб юли 25, 2020 7:13 pm

Да, Стринг положението е кофти, ама тези протести защо точно сега преди изборите? Защо не след това? Освен това не чувам ясни идеи за справяне с проблема. Мафията вън не е решение! Според мен първа стъпка е да се резне финансовото кранче на мафията, ама това не виждам как ще стане. Те от всичко правят далавери. Не мога да повярвам, че чак от боклуците забогатяват. Иначе наистина Костов направи и добри неща. После си спомням как всички бяха ентусиазирани за НДСВ, които бяха доста зле. За тройната коалиция въобще не ми се говори. Там беше яко кражба. Те дори нагло си признаха за коледни бонуси от по половин милион. Кога нормалните хора ще изкарат такива бонуси? Никога! А тогава бяха години на излишък и икономиките в цял свят растяха. После ГЕРБ посрещната страната след управление на БСП и в условия на тежка финансова криза, световна криза, но успяха да запазят дългът нисък и сега вече берем плодовете на това като сме в чакалнята на еврото.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб юли 25, 2020 7:30 pm

weather_master написа:
съб юли 25, 2020 7:13 pm
Да, Стринг положението е кофти, ама тези протести защо точно сега преди изборите? Защо не след това? ...
Мисля, че и сам можеш да си отговориш на двата въпроса. :) Все пак има определени моменти, когато е по-вероятно да станат положителни промени, нали? След изборите... от умрял писмо вече. Най-малкото тогава вече ще е много по-трудно да се направи каквото и да било, защото... такива като теб и Дончо ще излязат със "железния" довод "народът вече си каза думата, глас народен - глас божи", нищо че същата тази мафия, за която говорим, ще се е направила и невъзможното да си подложи максимално добре преди и по време на изборите с "гласа народен" :dontknow: ...

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » съб юли 25, 2020 9:32 pm

Стринг,

Много те моля да не ми набутваш думи в устата.
Никога не съм казвал, че трябва да кютаме и/или да държим тези във властта още нам-си-колко години.
Считам, че е безкрайно глупаво обаче да искаш да свалиш властта, в ситуация, в която изборите, така или иначе, си чукат на вратата и целият евентуален бенефит от този напън, времево погледнато, ще бъде точно месец-два печалба на време.

Сори, ама за мен това си е ненужно изнасилване на ситуацията. И продължавам да твърдя, че генезисът на тези протести е всичко друго, но не и спонтанен. Да, сега вече - след повее от две седмици - повечето хора си ходят да викат спонтанно, това не го оспорвам, но аз говоря за начина, по който тръгна всичко. Една ПР акция на Росенец, последвана от едно свито юмруче и чергата се подпали. За N-ти път ще питам: Защо лодкарят-спасител не направи този десант миналото или по-миналото лято? Никой не иска да говори за това. Е, съжалявам, но няма как някой мен да ме убеди в нечии чисти и безкористни намерения.

Преди колко месеца вече Черепа показа смс-ите си с Влади Горанов? Протести - йок!
Преди колко време изтекоха първите снимки от спалнята на Бацо? Протести - йок!
Преди колко време се появи казусът "Алепу", където даже се разбра, че мъжът на Катя Захариева е там главен архитект или нещо такова? Някой тогава да излезе на протест?

Тия основни промени, които се искат от хората, кой ще се ангажира да ги изпълни? До момента всеки си прави паса и го е страх да обязди протеста, защото знае, че ще се простреля в крака много сериозно. Е, да де, ама така хората ходят да си викат на общо основание, без да са припознали масово някаква алтернатива, която смятат, че ще може да им гарантира работа в желаната посока към въпросните промени. Мен това ме дразни, че всеки иска промени, сериозни такива, ама никой не знае кой ще ги прави, а подходът "дай сега първо тия да разкараме, пък после ще му мислим" е откровено пагубен.

А относно историята, точно, че е хубаво да й се хвърля едно око от време на време, а не да се игнорира, само защото вече е минало.

Филип Димитров, Костов, Симо Ментата, Бойко....всички те излязоха на сцената като спасители и хората им повярваха. Нататък знаем.

Бих и казал също така, че улицата -сама по себе си - не диктува правилата на играта, а е просто удобна масовка, но ще стане прекалено дълго. :P

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб юли 25, 2020 9:38 pm

Stringmeteo написа:
съб юли 25, 2020 1:11 pm
...
ПП: Струва ми се, че най-големите провали на Костов са провала му във визионерството и... отказът му даже и само да опита да направи лустрация...
Моля? Кабинетът "Костов" приема Закона за администрацията(Обн. ДВ. бр.130 от 5 Ноември 1998г). Параграф 1 от Допълнителните разпоредби гласи следното:
(1) За срок пет години от влизането в сила на този закон задължителни изисквания към лицата за заемане на ръководни длъжности в администрацията са:
1. да не са заемали ръководни длъжности и други приравнени към тях в политическия и административния апарат на Българската комунистическа партия;
2. да не са били сътрудници на бившата Държавна сигурност, от която и да е категория, посочена в Закона за достъп до документите на бившата Държавна сигурност.
(2) Лицата, заемащи ръководни длъжности в администрацията, в 30-дневен срок от влизането на този закон в сила са длъжни да представят пред органа на държавната власт, който ги е назначил, декларация за наличието или отсъствието на обстоятелствата по ал.1, т. 1 и 2.
(3)Министерски съвет определя реда за проверка на декларираните обстоятелства и за освобождаване на лицата, които не отговарят на задължителните изисквания за заемане на ръководни длъжности в администрацията.
Въпреки че срокът на лустрацията е едва 5-годишен, параграф 1 е обявен за противоконституционен с РКС № 2 от 1999 г. - ДВ, бр. 8 от 1999 г., отм. - ДВ, бр. 99 от 2001 г., нов - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 12.07.2006 г. Гласуването в Конституционния съд е 7 на 5 за отхвърлянето на текста. Трима от тези седем са бивши сътрудници на ДС. :laughm: Един от тях е Георги Евдокиев Марков, понастоящем депутат от ГЕРБ. :flourish: :grin1:

Допълнително в Закона за радиото и телевизията(Обн. ДВ. бр.138 от 24 Ноември 1998г) са приети текстове като чл. 26, т. 3:
Чл. 26 Не могат да бъдат членове на Съвета за електронни медии лица, които са:
3. били щатни и нещатни сътрудници на бившата Държавна сигурност.
и чл. 59, ал.2, т. 3:
(2) Не могат да бъдат членове на управителен съвет на БНР, съответно на БНТ, лица, които са:
3.били щатни и нещатни сътрудници на бившата Държавна сигурност.
Твърде любопитно е, че въпросните забрани не са отхвърлени като противоконституционни с РКС № 10 от 1999г, а с РКС № 8 от 2013г при правителството на Пламен Орешарски. Днес берем плодовете на тези решения в националните медии.
Негативната оценка по отношение на дейността на тайните служби на тоталитарната държава не бива да влияе върху упражняването на конституционните права на гражданите в съвременното демократично общество. Недопустимо е тази негативна обществена оценка за миналото да бъде основание за ограничаване на конституционните права на български граждани при действието на демократичния основен закон на страната от 1991 г. Оспорените разпоредби са конституционно нетърпими, доколкото имат дискриминационен характер по смисъла на чл. 6, ал. 2 от Конституцията. При това не съществува закон, който да въвежда обща забрана за заемане на публични длъжности от сътрудници на тоталитарните тайни служби. Практиката на Конституционния съд на Република България определя, че принадлежността в миналото към структурите на тоталитарните тайни служби не може да бъде основание за ограничаване на конституционни права и в частност за забрана за заемане на определена длъжност.
Та за каква лустрация си говорим при такъв КС? Всеки опит бива пресечен в зародиш.
За липсата на визионерство няма да коментирам даже. Без Костов и с хубавците от БСП и ДПС щяхме да сме Молдова или Албания днес.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
Leberkez
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » съб юли 25, 2020 10:46 pm

Работата с лустрацията беше изтървана изначално. Костов може и да има някаква вина, но не е редно цялата да се хвърля върху него.
Лустрацията трябваше да бъде максимално скоростна, непосредствено след 10--и ноември и преди ген. Семерджиев да покрие един куп досиета, до които никой никога няма да има достъп вече. ;)

За жалост обаче, правителството на Филип Димитров се задържа прекалено кратко време (не и без любезното съдействие на пионката Желю Митев Желев), за да стигне и до този въпрос, а отделно, че и е било препълнено и без друго с всевъзможни БКП/ДС подводници.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб юли 25, 2020 10:55 pm

Leberkez написа:
съб юли 25, 2020 9:32 pm
...
Считам, че е безкрайно глупаво обаче да искаш да свалиш властта, в ситуация, в която изборите, така или иначе, си чукат на вратата и целият евентуален бенефит от този напън, времево погледнато, ще бъде точно месец-два печалба на време.

Сори, ама за мен това си е ненужно изнасилване на ситуацията. И продължавам да твърдя, че генезисът на тези протести е всичко друго, но не и спонтанен. ...
:palm: Наистина нямам грам време за това сега. Но. Продължаваш да не осмисляш доводите ми, може би защото не ти стиска (по причини, които нямам време и желание да вмъквам сега :) ). И защото всъщност не си това, за което се опитваш да се представиш с тези разсъждения. :)

Има коренна разлика в развитието на събитията и причинно-следствените връзки :!: между това дали изборите ще бъдат редовни или предсрочни, просто се замисли. Ама наистина се замисли, а не предварително да започнеш да измисляш поредната камара с анти-доводи. Смятам, даже съм убеден, че вариантът с предсрочни има неизмеримо по-голям потенциал за реална промяна. Не, не си прав, бенефитът е много по-голям в предсрочния случай, потенциално. А дали потенциалът все пак би се реализирал (и дали изобщо ще има възможност да се пробва това) :dontknow: ......

Относно генезиса, аз съм физик, ако не съм казвал :) и съм учил, че когато разликата в потенциалите (напрежението) стане много голяма, всичко може да предизвика искра (и съответен разряд), даже тя може да се предизвика от самосебеси. Евала им правя на Христо Иванов и дружките му, ако са улучили целенасочено точния момент за акцията и още повече, ако са знаели, че ще предизвикат чак такава реакция (може би по-скоро само са се надявали). И да, отново се отказваш да чуеш доводите ми. Христо Иванов Е ГОТОВ да оглави промените, реално го е заявявал многократно вече по разни интервюта и участия. Ама кой да слуша... :dontknow: Само че аз, като вътрешен за протестите и усещащ реакциите и атмосферата там, по-скоро съм убеден, че те не могат да бъдат обяздени точно сега по начина, който ти визираш. А и това не е задължително, може би просто трябва да се намерят още няколко свестни, безпартийни (засега) водачи, които да ги насочват в най-правилната посока и да ги нахъсват. После всичко ще дойде по реда си - оставка, служебен кабинет, изборна кампания, избори... Нещо друго?

Victus написа:
съб юли 25, 2020 9:38 pm
...
За липсата на визионерство няма да коментирам даже. Без Костов и с хубавците от БСП и ДПС щяхме да сме Молдова или Албания днес.
Ами ако щеш липса на визионерство е даже и това, че Костов предизвика (или хайде, не съумя или не пожела да се противопостави :) на) цепенето на дясното. Не съм убеден, че съвсем произволно и единствено пропагандно го обвиняваха в инат и закостенялост на мисленето (доколкото си спомням), но предполагам ти си по-запознат и с тези подробности :) ...

Victus
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб юли 25, 2020 11:26 pm

Leberkez написа:
съб юли 25, 2020 10:46 pm
Работата с лустрацията беше изтървана изначално. Костов може и да има някаква вина, но не е редно цялата да се хвърля върху него.
Лустрацията трябваше да бъде максимално скоростна, непосредствено след 10--и ноември и преди ген. Семерджиев да покрие един куп досиета, до които никой никога няма да има достъп вече. ;)
Определени фигури със сигурност са допринесли за покриването на информация, но първопричината да не се осъществи лустрацията е българският народ. Когато на първите демократични избори след 50 години пауза избираш комунистите(211 от 400 депутата), няма как после да търсиш сметка, че не са тръгнали срещу себе си. Напротив - очаквано ще превземат институциите на новосъздадената от тях демокрация.
Stringmeteo написа:
съб юли 25, 2020 10:55 pm
Ами ако щеш липса на визионерство е даже и това, че Костов предизвика (или хайде, не съумя или не пожела да се противопостави :) на) цепенето на дясното. Не съм убеден, че съвсем произволно и единствено пропагандно го обвиняваха в инат и закостенялост на мисленето (доколкото си спомням), но предполагам ти си по-запознат и с тези подробности :) ...
Ако имаш предвид убедеността на Костов, че ни води в правилната посока, от дистанцията на изминалите 20 години, може да кажем, че е бил прав. Много от т.нар десни (къде по материални, къде по идеологически причини) около него не бяха съгласни с неговата безкомпромисност и напуснаха(някои по негово, други по собствено желание). В този смисъл Костов пожертва СДС, за да върви България напред. Пълен антипод на сегашния премиер, който се огъва под натиск отвсякъде и една реформа не може да стартира, какво да говорим да завърши.
Последна промяна от Victus на съб юли 25, 2020 11:50 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » съб юли 25, 2020 11:32 pm

Stringmeteo написа:

И защото всъщност не си това, за което се опитваш да се представиш с тези разсъждения. :)
Ти да не би да си някоя фуста, дето искам да шибам, че си решил, че се пъна да те впечатля? :hmm: Разбери, че хората, които харесват Бойко (не аз де, да не ме награбиш за стотен път по тази линия) имат пълното право на това. Същото важи и за всички други, които отказват да припознаят Спонджбоб за новия спасител.
Stringmeteo написа:
Има коренна разлика в развитието на събитията и причинно-следствените връзки :!: между това дали изборите ще бъдат редовни или предсрочни, просто се замисли. Ама наистина се замисли, а не предварително да започнеш да измисляш поредната камара с анти-доводи. Смятам, даже съм убеден, че вариантът с предсрочни има неизмеримо по-голям потенциал за реална промяна. Не, не си прав, бенефитът е много по-голям в първия случай, потенциално. А дали потенциалът все пак би се реализирал (и дали изобщо ще има възможност да се пробва това) :dontknow: ......
И къде е този толкова по-голям бенефит? Че се минава през необходимия законов буфер, наречен служебен кабинет, който кабинет обаче ще го реди Румбата и където един Господ знае какви хора ще влязат, със или без суфлиране от Дубай и БСП. Отделно, че един служебен кабинет трае някъде около 3-4-5 месеца, след което идват предсрочните и тези хора от служебния потъват немедлено, поради което никой няма как да им държи сметка за каквото и да било. Т.е питанката в случая е как за няколко месеца, при това при разпуснат парламент, служебният кабинет ще успее да пресече корупционни и всякакви други лоши практики, камо ли пък да вади нечии кирливи ризи?!

Виж, аз не заклеймявам непременно евентуално служебно правителство. Просто в настоящия момент ще го реди крайно, ама крайно неподходящ човек. ;)
Stringmeteo написа:
Евала им правя на Христо Иванов и дружките му, ако са улучили целенасочено точния момент за акцията и още повече, ако са знаели, че ще предизвикат чак такава реакция (може би по-скоро само са се надявали). И да, отново се отказваш да чуеш доводите ми. Христо Иванов Е ГОТОВ да оглави промените, реално го е заявявал многократно вече по разни интервюта и участия. Ама кой да слуша... :dontknow: Само че аз, като вътрешен за протестите и усещащ реакциите и атмосферата там, по-скоро съм убеден, че те не могат да бъдат обяздени точно сега по начина, който ти визираш. А и това не е задължително, може би просто трябва да се намерят още няколко свестни, безпартийни (засега) водачи, които да ги насочват в най-правилната посока и да ги нахъсват. После всичко ще дойде по реда си - оставка, служебен кабинет, изборна кампания, избори... Нещо друго?
Там е проблемът, че понеже ти му правиш евала, някак си, си решил, че всеки, който не му прави евала, непременно е тъп гербаджия на хранилка. Учебникарски съпортър на новото дясно! :cool: Апропо, не беше ли соц класика веруюто, че "ако не си с мен, значи си против мен"?
Христо е готов да оглави промените и да, заявявал го е напоително много пъти - последните седмици особено. Въпросът е, че същото казват и Корна, и Мая, и още един куп ентусиасти, та по каква точно линия трябва да предпочетем него пред всяка една рандъм политическа отломка?

И какво имаш предвид под "свестни" водачи? Дебелият арменец и семейният приятел на Цецо Василев са свестни според теб, така ли? Дообреем. :grin1:

А, чакай, че се сетих. Я ме светни, ако ще търсим нов спасител, защо в такъв случай, вместо на Христо, да не се спрем на Славчо? Той си остава - към момента поне - единственият ентусиаст, който не е бил пряко замесен в политиката. Интересно ми е да чуя мнението ти за него, понеже не съм те виждал да го анализираш или отразяваш по някакъв начин, а - за добро или лошо - не мисля, че трябва да му се подценява потенциалния електорат. На хартия поне - човекът е сред най-известните и успешни българи последните 20 и кусур години, милионер е, т.е се предполага, че няма да ползва властта за лични облаги, та нека видим за него какво мислиш. :buble:

Victus написа:
съб юли 25, 2020 11:26 pm

Определени фигури със сигурност са допринесли за покриването на информация, но първопричината да не се осъществи лустрацията е българският народ. Когато на първите демократични избори след 50 години пауза, избираш комунистите(211 от 400 депутата), няма как после да търсиш сметка, че не са тръгнали срещу себе си. Напротив - очаквано ще превземат институциите на новосъздадената от тях демокрация.
To за тези избори нали много се говореше, че са били яко манипулирани тогава? Даже май Йоско Сърчаджиев ли кой беше, се разрева в ефир при Гарелов. Има го този клип някъде в нета. Даже помня на него адски младата тогава отрепка Янаки Стоилов. :lol:

weather_master

Мнение от weather_master » съб юли 25, 2020 11:59 pm

Мда..., то проблемът е, че подобни отрепки като този Янаки Стоилов или Ерменков са сега в парламента или властта. Ей много ни прецака този комунизъм. :thumbdn:

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » нед юли 26, 2020 12:05 am

Ето го въпросното видео:

Вижда се на заден план даже Сашо Диков-Ибриков. :grin1:

А Кево, даже и на младини, си е същата гнусна, ченгесарска отрепка, достоен съперник на евреина Пирински. :thumbdn:

Victus

Мнение от Victus » нед юли 26, 2020 12:12 am

Не съм убеден, че са манипулирани изборите за ВНС. Българинът(особено възрастните) си харесва комунизма. Ако продължителността на живота у нас беше 100-110 години, щяхме да сме към 10 милиона и с правителство на мнозинството да управлява БСП. :grin1: Но за щастие през 90-те социалистите умориха от глад голяма част от електората си и вече няма такава опасност. :laughm:

weather_master

Мнение от weather_master » нед юли 26, 2020 12:19 am

В последно време като се разчетох колко за малко не са ни я дали (по право) Беломорска Тракия, такъв яд ме обзема колко за малко сме я изпуснали. Но като видях това клипче, като гледам как все за малко все нещо не ни достига, като гледам какво се случва по нашето море - май наистина така е било по-добре. Всички други държави от блока след 90-та година си избират демократични правителства и изгонват тъпите комунисти, но само ние било то с манипулация или не си ги избираме наново и после те се вкопават във всичко и затова сме сега в това положение. Явно сме си просто такива. Защото и самите комунисти са хора от народа, но виждаме какво идиоти са. Явно сме си такъв народ. Аз наистина мисля, че ако не беше османската империя да ни държи всички роби вътре в нея, сега щеше да има поне 2-3 Българии и всяка щеше да мрази другата. :thumbdn:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед юли 26, 2020 12:27 am

Leberkez написа:
съб юли 25, 2020 11:32 pm
...
Там е проблемът, че понеже ти му правиш евала, някак си, си решил, че всеки, който не му прави евала, непременно е тъп гербаджия на хранилка. Учебникарски съпортър на новото дясно! :cool: Апропо, не беше ли соц класика веруюто, че "ако не си с мен, значи си против мен"?
Христо е готов да оглави промените и да, заявявал го е напоително много пъти - последните седмици особено. Въпросът е, че същото казват и Корна, и Мая, и още един куп ентусиасти, та по каква точно линия трябва да предпочетем него пред всяка една рандъм политическа отломка?
...
Leberkez, ами просто гледай, чети (ама не прекалено много история :grin1: ), слушай и мисли - просто е, поне за някои хора :dontknow: ... "Демокрацията ни отне много"... Просто си играя на асоциации, да не си помислиш случайно нещо :dontknow: ... Не че Корни не беше права в тази си изцепка, в някакъв смисъл, различен от нейния оригинален :laughm: ...

P.S.: Относно водачите, вчера май давах пример с Настимир Ананиев, който реално не е безпартиен (май се води шеф на някаква неизвестна партия, "Волт" нещо си :dontknow: ), но не показа това по никакъв начин в двете вечери, когато беше своеобразен водещ на блокадата на "Дондуков". Просто говореше смислени неща, които нахъсваха. Толкова.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед юли 26, 2020 12:49 am

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » нед юли 26, 2020 1:40 am

Victus написа:
нед юли 26, 2020 12:12 am
Не съм убеден, че са манипулирани изборите за ВНС. Българинът(особено възрастните) си харесва комунизма. Ако продължителността на живота у нас беше 100-110 години, щяхме да сме към 10 милиона и с правителство на мнозинството да управлява БСП. :grin1: Но за щастие през 90-те социалистите умориха от глад голяма част от електората си и вече няма такава опасност. :laughm:
Ами, за жалост, си доста прав. И аз наблюдавам същото вече маса години. Просто ни е генерално сбъркан чипът, както и самият манталитет и народопсихология. Ние хем искаме всички свободи на демокрцията, хем искаме държавата да ни обгрижва при всеки проблем, който ни връхлети. Демокрацията, своего рода, не е нищо по-различно от "survival of the fittest", но за доста хора това се оказва непреодолима преграда.

Стринг,

пореден - посредствен - опит за заяждане. Аз мога да чета, гледам и осмислям всеки един източник на информация, за разлика от теб, дето имаш някакъв странен фетиш към анализи на яки комуняги и/или десарски кадри. Толкова. :grin1:

P.S А това да се биеш в гърдите на десен, а после да пускаш (уж компромисно) бюлетина за Маяма и Радев, те прави баш левичар и половина.
Политически, ти си по-ляв даже и от левия крак на Лео Меси. :grin1:

А за утре (днес т.е) очаквам пространния ти пътепис на тема Слави Трифонов и поради що трябва да игнорираме него, за сметка на "десния" Хр.Иванов. :guitar:

Отговори

Върни се в “Политика”