Пандемията от COVID-19 (01-03.2021)

Предполагам всички са чували нещо по темата за "световната конспирация на фармацевтичните компании" (или просто за мизантропската, крайна комерсиализация) по въпроса около "болестоопазването". И някой да не е чувал нищо, тук е мястото да се говори за подобни неща... както и просто за болести, разбира се :) ...

Модератор: mmirro

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » пет фев 19, 2021 9:41 am

Аз също не спя добре. Даже някой път, не всеки път, имам проблема който макс беше казал за себе си преди време, лежа и имам чувството че са ме налазили хиляди мравки, това е на нервна почва. Иначе когато спя, редовно се събуждам към 4 часа сутринта, ставам до тоалетна и често след това не мога да заспя, поне не и качествено, само дремя уж, но всичко чувам и усещам. Някой път се случва да ставам и по два пъти до тоалетна, бях на уролог, няма нищо здравословно, което да го предизвиква. Например преди няколко вечери, пак така усещането за мравките, ами мъчих се часове така и накрая към 4 часа станах и отидох в хола, пуснах телевизора и повече не легнах, нямаше смисъл да се мъча. Нервите от ежедневието много силно се отразяват на съня, проблемите и тн. Взимам мента, глог, валериана и маточина на таблетки, по една вечер преди лягане, уж заспивам добре, но по-късно се събуждам.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет фев 19, 2021 9:43 am

Сега има и други фактори, покрай вируса, най-вече психологически. За съжаление голяма част от тях са в несъзнателния спектър и хората не ги разбират.
Свързано е с ограниченията на свободата. Все пак това трае що годе година. Няма адекватни пътувания, ако тръгнеш някъде има риск и стрес дали всичко ще е наред. Ако имаш деца е още по-трудно. Няма забавления и разпускане. Разбира се, човек може в някаква степен да намери заместители, но това е временно. Подсъзнателно има доста тежки процеси, все пак сме социални създания и търсим развитие и нови приключения, когато тези неща са ограничени за дълго почват психологически усложнения.
The best view comes after the hardest climb!

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет фев 19, 2021 11:07 am

SKYLINE написа:
пет фев 19, 2021 9:38 am
Аз си го обяснявам , че много зависи от физическата активност , като млад бях мега активен, бягане , спорт , колоездене почти всеки ден.Сега доста по-слабо само лостове , вървене и само от време на време бягане за 15 мин.Предполагам това е фактор да е нужен по-малко сън - нека куитр да каже :D Макар че познавам хора , които грам не се движат и спят по 10 часа :grin1: Баси търтеите
Липсата на физическа умора и наличието на психически стрес е голям бич за съня. Ако си достатъчно изморен в края на деня, мозъкът сам си дърпа шалтера като при малко дете. Без значение искаш или не искаш.
Лятото след по-тежки тренировки често съм заспивал, докато вечерям на отворен прозорец към столичен булевард. Лягам за малко и съм труп. Искам да стана, да затворя прозореца и да изключа осветлението, но все едно нямам сили да се изправя. Понякога даже съм сънувал, че го затварям. Събуждам се чак към 5 сутринта от първите трамваи.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет фев 19, 2021 12:03 pm

Липсват ми тези нощи. Буквално може да легнеш и в 20ч и да не станеш до сутринта от умора. Случвало ми се е като съм бил на село да работя или съм бил на преход някъде 15-20км. За мене са много :grin1:
Също преди 2 години ходихме в Хърватия и Словения и пътувахме близо 24ч. И тогава помня как просто седнах на леглото в хотела и съм заспал на секундата. Непробудно до сутринта. Така че Виктус е напълно прав. Тялото само си показва.
И точно тези моменти си имат своя магия. Забравяш за всички проблеми, забравяш за всички хубави неща и единственото нещо, което ти е в главата е да спиш. И светът става някак простичък. Просто да поспиш...
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

petko_n76
Регистриран: пет фев 05, 2021 1:03 am

Мнение от petko_n76 » пет фев 19, 2021 3:00 pm

FENIX написа:
пет фев 19, 2021 9:41 am
Аз също не спя добре. Даже някой път, не всеки път, имам проблема който макс беше казал за себе си преди време, лежа и имам чувството че са ме налазили хиляди мравки, това е на нервна почва. Иначе когато спя, редовно се събуждам към 4 часа сутринта, ставам до тоалетна и често след това не мога да заспя, поне не и качествено, само дремя уж, но всичко чувам и усещам. Някой път се случва да ставам и по два пъти до тоалетна, бях на уролог, няма нищо здравословно, което да го предизвиква. Например преди няколко вечери, пак така усещането за мравките, ами мъчих се часове така и накрая към 4 часа станах и отидох в хола, пуснах телевизора и повече не легнах, нямаше смисъл да се мъча. Нервите от ежедневието много силно се отразяват на съня, проблемите и тн. Взимам мента, глог, валериана и маточина на таблетки, по една вечер преди лягане, уж заспивам добре, но по-късно се събуждам.
Феникс ,да на нервна почва е и при мен е имало такива моменти
Сега ще ти кажа как ми се оправи ,задължително магнезии си вземи по една таблетка вечер + има една тинктура Релаксанал ,пробвал съм доста неща за сън и ти казвам,че в комбинация с чай от лайка ми действаше най добре
Понеже гледам ,че коментирате дали е свързано с вируса това безсъние ,при мен докато бях с вируса в края на ноември ,първо тръгна с някаква болка в гърба ,след два дни загубих обоняние ,като тези две вечери не можех да спя добре ,после след една седмица имах една лека температура от 37.2 ,която сама се регулираше ,боляха ме краката на моменти и това около 20 дни ...
Единствено с тази тинктура Релаксанал ,слагах по една капачка от нея в чай от лайка +магнезия и спях дълбок сън и без да се събуждам :)

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » пет фев 19, 2021 3:10 pm

Да, пиех преди време и магнезий, вероятно пак ще го взема. Правех си или топло мляко с мед или мурсалски чай (на село има доста такъв и то див) и тн. :thumbup: :thumbup:
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

petko_n76

Мнение от petko_n76 » пет фев 19, 2021 3:37 pm

Leberkez написа:
чет фев 18, 2021 9:25 pm
Шибни една бутилка червено вино и виж дали има разлика. :lol:
Ако е на нервна почва повярвай ми ,с алкохол може да се влоши
Имах един период ,като бях студент не можех да спя като хората и пробвах една вечер с ракия :laughm:
И с вино съм пробвал ,когато мозъка ти е напрегнат и има много мисли и някакви притеснения ,абсурд алкохола да ти помогне да релаксира.
Метода със студения душ е по добра опция и него съм го пробвал ,за 30 секунди се обливаш със студена вода и после като легнеш ,дали защото се променя температурата на тялото се заспива по лесно ...

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет фев 19, 2021 5:30 pm

"Галъп": Голяма част от българите са преболедували COVID-19
Близо сме до изход от кризата, ако бързо ваксинираме желаещите, посочват анализаторите
18 февруари 2021, 12:24

:hmm:
Ключов момент тук е как точно е бил задаван/формулиран въпросът, много ключов.
...
Анализаторите отбелязват, че агенцията е направила много изследователски вълни, които улавят динамиката и интензитета на разпространение на болестта и това дава основание да се направят важни количествени оценки.

Данните, представяни от епидемиолозите и НОЩ, се базират на доказани и регистрирани случаи, но много заболели в лека форма не правят тест или правят т.нар. бърз тест в домашни условия и не се регистрират при положителен резултат, а много са и случаите на почти безсимптомно преболедуване, когато на човек му е трудно да установи, че е болен, посочват от "Галъп интернешънъл болкан".

Те допълват, че именно поради тези съображения демоскопията е много полезна, особено при сравнително ниско ниво на тестване в страната.

Според данните 16% от пълнолетните българи директно декларират, че са прекарали болестта - леко или тежко. Това означава над 800 хиляди пълнолетни българи, при живеещи постоянно в страната не повече от 5,2 милиона пълнолетни граждани.

Изследователските анализи показват, че поне още толкова са и онези, които са прекарали болестта безсимптомно или пък просто не са я декларирали на медицинските власти. Това означава, че в крайна сметка поне около 1, 5 милиона души са тези, за които може да се заключи, че са прекарали вируса, смятат анализаторите, като уточняват, че става дума за близо една трета от пълнолетното българско население, резидиращо постоянно у нас.
...

Хайде пак Паниковски :dontknow: ...

Нова оценка: британската мутация е навярно много по-смъртоносна
18.02.2021
Британската мутация е навярно до 70% по-смъртоносна от първоначалния щам на коронавируса, предполагат британски учени. В Германия инфекциите с нея са 22% от общия брой зарази. Само преди две седмици делът им е бил 6%.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пет фев 19, 2021 5:41 pm

Хм, това не е никак много, аз си мисля за поне 2 300 000 или поне 1 800 000 умножавам доказаните по 8 или 10. А защо си мисля, че в България има 5 900хил. избиратели :hmm:, съответно пълнолетни и това беше на предишните избори. От случващото се в Кюстендил обаче се вижда, че не са достатъчно, за да спрат епидемиологичните вълни, камо ли за изчезване на болестта от популацията(обществен имунитет).
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пет фев 19, 2021 6:15 pm

FENIX написа:
пет фев 19, 2021 3:10 pm
Да, пиех преди време и магнезий, вероятно пак ще го взема. Правех си или топло мляко с мед или мурсалски чай (на село има доста такъв и то див) и тн. :thumbup: :thumbup:
Магнезият много помага за съня. Неслучайно го наричат Богът на божественият сън. За един спортист просто е непростимо да не си набавя дневната доза магнезий,която може да варира в зависимост от интензивност на натоварване и продължителност.
Аз всеки ден пия 400мг.
Както казах много бързо заспивам и достигам до фазата на съня,но се будя многократно. Заспивам в 10 и се будя към 1,след това заспивам пак и се будя в 2,веднага заспивам и пак се будя в 3 и така до 6 сутринта,когато трябва да ставам. Не е като да не съм мигнал и да не мога да заспя.
Изминалата вечер пих мелатонин 3 мг, резултатът беше същия. Отдавам го на преумора в работата и се надявам с времето да отшуми.Ако не утре или вдругиден,въпрос на време е. Имал съм и други периоди от по близо 10-14 дни,когато наистина не съм можел да спя или максимум 2 часа малко преди ставане, да кажем един път в годината и нищо не помага и веднъж като се отпуша и се оправям напълно. Може и да е на психологическа основа.Като си кажеш,че не можеш да спиш и наистина така става.

petko_n76

Мнение от petko_n76 » пет фев 19, 2021 6:27 pm

Asenov, пробвай с тази тинктура, която казах има я във Фрамар ако имате в Русе ,слагаш една капачка в чая от лайка ...След няколко вечери няма да се будиш ...Отделно възможно е да е корона вируса ,при мен имах нарушения на съня докато бях с вируса ,понеже при мен предполагам и при другите ме удари в нервната система ,рецепторите ми за вкус и мирис изчезнаха за няколко дни .Смятай бях с вируса от 23 ноември вече сме 19 февруари още имам някакви нередности по вкусовите качества ,печено месо на фурна като го ям има странен вкус ,както и белтъка на яйцето ми се повдига като го ям .За радост с другите храни нямам проблем ,защото четох че има хора които месеци наред нямат обонание .

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пет фев 19, 2021 7:03 pm

Благодаря за съвета,Петко. Ако се наложи накрая ще пробвам с него.Но тази аптека я няма в Русе, трябва да проверя в тукашните дали я имат тази тинктура.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пет фев 19, 2021 7:44 pm

И не се отказвай от мелатонина след първата таблетка, продължи го няколко дни, има ефект със сигурност.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб фев 20, 2021 1:34 am

snow wall написа:
пет фев 19, 2021 5:41 pm
Хм, това не е никак много, аз си мисля за поне 2 300 000 или поне 1 800 000 умножавам доказаните по 8 или 10. А защо си мисля, че в България има 5 900хил. избиратели :hmm:, съответно пълнолетни и това беше на предишните избори. От случващото се в Кюстендил обаче се вижда, че не са достатъчно, за да спрат епидемиологичните вълни, камо ли за изчезване на болестта от популацията(обществен имунитет).
И в крайна сметка тези, които са карали вируса миналата пролет, лято и есен...дали са защитени все още. Уж са, но..?
И Асенов, много от познатите ми имат проблеми със съня от скоро. Дори в младежките социални теми се разнасят като мемета проблемите със съня напоследък на всички и че нещо сериозно стои зад това. И не бих се изненадал.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

petko_n76

Мнение от petko_n76 » съб фев 20, 2021 2:54 am

Kamburov ,в Австралия правиха тестове на хора след една година след вируса и имаха още антитела
Друг въпроса дали към южно-африканския щам и бразилския ще може да го разпознае имунната ти система ,защото се твърди ,че повторно може да се заразиш с тези щамове.
Като цяло вируса го карах леко,но не пожелавам на никой да се среща с този вирус ,неприятен е понеже протича към 20 дни ,с колебания уж си по добре в един момент на следващия ден ,усещаш болки в краката ,потиш се постоянно вечер и трябва да се преобличаш по няколко пъти ,не спокоен сън спиш ,даже и кошмари сънувах .. И усетих какво е да ядеш храна без вкус и мирис ,ужасно нещо и бях така около 2 седмици ,първите дни грам не усещах парфюма ,кафето като го пиеш усещаш само горчива нотка без аромат ,а като знам че има хора които са с такова заболяване ,направо е ужасно ...

Отговори

Върни се в “Медицинско-лекарствени раздумки”