Пандемията от COVID-19 (08-10.2020)

Предполагам всички са чували нещо по темата за "световната конспирация на фармацевтичните компании" (или просто за мизантропската, крайна комерсиализация) по въпроса около "болестоопазването". И някой да не е чувал нищо, тук е мястото да се говори за подобни неща... както и просто за болести, разбира се :) ...

Модератор: mmirro

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » съб окт 17, 2020 5:15 pm

Иначе от 1 седмица и аз нещо се чувствам на моменти странно. На моменти ми се струва, че трудно си поемам въздух. И също че имам сърцебиене без причина. Това обаче не е симптом на вируса, а като тренирам нямам задух, само в покой на моменти. Нямам и температура, поне не съм я мерил, защото не усещам да имам. Всяка сряда съм хоум офис, иначе другите дни пътувам в пълното метро и заразата е наоколо. Хамбург вече мина 40 на 100 хиляди заразени.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб окт 17, 2020 5:37 pm

Макс, това най-вероятно е нервна почва. Все пак може да провериш щитовидната жлеза и си изследваш ТСХ, особено ако имаш и проблеми със съня, отслабване на килограми, повишена потливост, косопад.
На Ники симптомите са звучат като на короната.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » съб окт 17, 2020 6:08 pm

Добавен линк към преместено мнение - бел. на админа.

Ники,

това, което правиш, е наистина доста безотговорно. Всичко, което казваш, че имаш като симптоми, говори за тежки съмнения, че може да си заразоносител. Не виждам какво лошо има да се бръкнеш сто лева и да си направиш тест. Самият ти също имаш някаква гадна кашлица, т.е няма как да кажем, че го минаваш напълно безсимптомно.

Факт е, че всички ще се срещнем с този вирус в един момент, но ти самият нямаш никаква идея какво е здравословното състояние и имунитета на всички хора, с които контактуваш на дневна база - от градския транспорт, през магазина, до лекции/работа.

Макс,

напоследък си станал пълен хипохондрик. Има ли нещо, което не си си изследвал последните няколко години? Особено някой като теб, който не пие, не пуши, тренира и се храни здравословно, трябва да е последният, който да се наплашва за някакви сърбежи.
Какъв е проблемът с уринирането? Колко вода пиеш на ден? Аз лятото особено, много трудно правя два пълни чАса, без да ида да мочам, просто щото постоянно се хидратирам, а ти се оплакваш, че от ставане до пладне си бил ходил два или три пъти.
Последна промяна от Leberkez на съб окт 17, 2020 6:33 pm, променено общо 1 път.
Masturba tu mente y eyacularás ideas!

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » съб окт 17, 2020 6:33 pm

Носителите на вируса в България са много, можем само да гадаем колко точно са при положение, че българинът търси лекар само, когато е на зор. Примери за спортисти носители там е ясно, там ги тестват преди всеки мач без да имат оплаквания.
Гледам, че в САЩ някои от дните правят по 70000 положителни на 1 милион теста на ден, на пръв поглед много заразени, но са под 10% положителни проби, за разлика от нас.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб окт 17, 2020 7:16 pm

Здравният министър в Търговище: Не се налагат нови ограничителни мерки
17.10.20 в 17:28 | обновено на 17.10.20 в 18:15

Stringmeteo написа:
съб окт 17, 2020 3:27 pm
Коментар на Калина Андролова:
Коронавирусът хитро избягва вродения имунитет
17.10.20 в 15:20

Много ценнно :thumbup: (поне такова ми беше на слушане :) ), макар и малко... прекалено медицинско :oops: :laughm: ...

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб окт 17, 2020 9:06 pm

Leberkez написа:
съб окт 17, 2020 6:08 pm
Ники,

това, което правиш, е наистина доста безотговорно. Всичко, което казваш, че имаш като симптоми, говори за тежки съмнения, че може да си заразоносител. Не виждам какво лошо има да се бръкнеш сто лева и да си направиш тест. Самият ти също имаш някаква гадна кашлица, т.е няма как да кажем, че го минаваш напълно безсимптомно.

Факт е, че всички ще се срещнем с този вирус в един момент, но ти самият нямаш никаква идея какво е здравословното състояние и имунитета на всички хора, с които контактуваш на дневна база - от градския транспорт, през магазина, до лекции/работа.
Братко ...обясни ми сега нещо. Първо, какъв е смисълът да се бръкна с тези 150лв при положение, че този тест просто ще докаже, че наистина имам ковид? Какво друго ще докаже или помогне?
Второ, нали точно това написах. Че съм се заразил от някое обществено място и тази седмица не съм ходил на лекции, нито съм се гъчкал в хората...въпреки че не усещах да съм болен, а ми беше само изморено.
Е да...излязох с момиче, което нямаше страх и искаше да се видим така или иначе. И днес до билла за 15мин да си купя всичко нужно, за да не излизам в следващите дни. Бях си с маска както трябва, не съм си говорил с никого. Живея сам във Варна, нямам роднини тук. Кой по-точно да ми вземе храна и лекарства? Особено ако от рзи ме карантинират...
Изобщо защо е това осъждане и сочене с пръст сякаш е нещо, което може да го спреш? Сякаш аз сега трябва да съм гневен и да обвинявам някой си там, който ме е заразил...смсл? Говорим за вирус, който се носи във въздуха от човек на човек. Няма смисъл да ми се казва, че е безотговорно поведението ми, щот не е. Щеше да бъде ако довечера отида на дискотека осъзнато, въпреки болестта. Или ако в понеделник се изтопосам на лекции, после на по клюки в съседното кафене и тн. Аз ще си стоя затворен, така че... :oops:

А бтв за нощното ставане, Макс..., мисля че не трябва това да те притеснява. Първо не си първа младост. Второ, аз също ставам всяка нощ по веднъж, някъде към 5-6ч. На 20г съм и винаги така съм си ставал. Денем ходя по поне 7-8 пъти...даже може би и над 10 пъти. Просто пия минимум 2л вода, мляко пия, супи ям понякога. Организмът събира вода от храна и тн и тн и през нощта. Така че с това поне всичко ти е окей.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед окт 18, 2020 11:16 am

Доц. Добрин Василев: По-вероятно е да се намери лечение, а не ваксина за Covid-19
Натрупа се умора и пада гардът за защита и предпазване, смята кардиологът
18.10.20 в 10:15
Най-вероятно ще се окаже, че гените, които носим, определят как ще протече коронавирусната инфекция. Вече започват да се натрупват все повече доказателства за това, каза пред БНР доц. Добрин Василев, началник на Клиниката по кардиология в МБАЛ „Александровска“. Ще бъде изключително трудно да се направи ефективна ваксина срещу вируса, причиняващ Covid-19, посочи той.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед окт 18, 2020 3:34 pm

Адвокат Николов: След Covid като общество ще си извадим поуки занапред
Срещата с вируса е променила нагласите на варненския юрист, натъкнал се на много слабости в системата
18.10.20 в 11:01
Варненският адвокат Петър Николов, преболедувал Covid-19, огласи своите впечатления и преживявания от сблъсъка с болестта и здравната система.

Как да овладеем коронакризата - мерките, които предлага "Демократична България"
14.10.2020
Провеждане на информационни кампании сред отделните социални групи, особено сред децата, за да могат властта и хората да бъдат съюзници в борбата с вируса. Кампаниите да са с ясен приоритет, че COVID-19 е реалност, а не измислица. Това са само част от предложенията на "Демократична България" за борба с коронакризата в България.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед окт 18, 2020 6:46 pm

Д-р Петър Москов: В тази криза има много политика и пари
Той представи три индикатора за това колко натоварена е здравната ни система
18 октомври 2020
„В COVID епидемията има както чисто здравните аспекти, така и много политика и пари. Ако си дадем сметка за това, като погледнем какво става по света, ще видим, че това все повече се използва като част от политически противоборства и все повече излиза от същността на темата – как се справяме с това по-малко хора да се заразяват и умират“.

„Дотук управлението политически не се е справило с кризата, защото обществото е разделено на две и то с крайно полярни мнения. Това е недопустимо политическо управление на кризата“, на мнение е Москов.

По думите му трябва „драконово спазване“ и налагане на контрол над сегашните мерки – маски, дистанция и дезинфекция.

Как излекуваха президента Тръмп от коронавирус?
В студиото на "120 минути" с коментар по темата COVID-19 са проф. Николай Младенов и проф. Георги Момеков
11 октомври 2020

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пон окт 19, 2020 6:32 am

400 заразени от 1500 теста!!!

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон окт 19, 2020 9:52 am

Да поговорим за маските, или какво излиза от задължителното им носене ако носим нещо само защото трябва и ни задължават да го правим.....да напиша какво минимум трябва да купувате и носите ако искате да сте защитени -

KN90 - Ниво на защита: FFP1 - подходящи за ежедневна максимална защита.
KN95 - Ниво на защита: FFP2 - за максимална медицинска защита.

90% от продаваните онлайн маски не съответстват на стандарта за качество
https://btvnovinite.bg/predavania/tazi- ... estvo.html

И още малко ограмотяване смятам, че е полезно.....МАСКИ И КОРОНАВИРУС?!
https://www.patient.bg/view_news_bg.php?news_id=6500

FFP2 маските имат минимум 94% процент на филтрация и максимум 8% изтичане отвътре. Те се използват главно в строителството, селското стопанство и от здравните специалисти срещу грипни вируси. Понастоящем се използват за защита срещу коронавирус.
FFP3 маските са най-филтриращата маска на FFP. С минимален процент на филтрация от 99% и максимум 2% изтичане отвътре, те предпазват от много фини частици като азбест.
Хирургическите маски се тестват в посока на издишване (отвътре навън). Тестовете отчитат ефективността на бактериалната филтрация.
илтрация срещу коронавируса
Респираторите се квалифицират според процента им на филтрация на частиците с размер 0,3 микрона (300 nm) и повече.
Що се отнася до коронавируса – той е с размери между 0,06 и 0,14 микрона. Златен стандарт в медицинската практика при работа с инфекциозни пациенти са респираторите N95/FFP2, FFP3 и др. с подобна филтрационна способност.
При N95 респираторите този процент е поне 95%; при N99 и FFP3 е поне 99%;
Най-близки до американският стандарт N95 е европейският FFP2 и P2. KN95 е друг китайски стандарт, който е еквивалентен на американският N95.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон окт 19, 2020 11:59 am

Много тегаво да се седи с N95, дори с най-ниският стандарт. И за дишане и изобщо на лицето не е комфортно. Такава слагам най-много за час час и половина когато се поставяха под карантина почти всички пътници и когато съм пръскал с хербициди. Най-удобни са хирургичните (предполагам, това са тези които са сини от едната страна) .
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон окт 19, 2020 12:30 pm

Az nosq hirurgichna svetlosinq ot meseci, vklyuchitelno v orpuskata v sweicariq sred mnogo turisti i zasega ne sym se zarazil.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон окт 19, 2020 2:48 pm

Проф. Балтов: Контролът върху Covid-19 не е изпуснат, но намаля личната ни отговорност
Според него проблем е масовото неспазване на мерките, а не липсата на по-строги такива
19.10.20 в 12:52
„Да се запази спокойствие, да се гледа рационално на нарастването на случаите на коронавируса и да се прави най-доброто за българските граждани“. За това призова пред БНР директорът на спешната болница „Пирогов“ проф. Асен Балтов.

По думите му ситуацията у нас се управлява добре и се прави всичко необходимо. Той е категоричен, че контролът не е изпуснат. Според него масовото неспазване на разписаните вече мерки е проблем, а не липсата на по-строги такива.

„По-важно е локално да се спазват мерките, където има завишаване на случаите, където хората не спазват ДДД, там трябва да се завиши контролът. Не трябва да страда цялата държава заради това, че някъде има някой, който не иска да спазва мерките. Контролът не е слабото звено, а е нещото, което трябва да се наложи. Самите глоби може би ще повлияят на поведението на хората“.
...
Оставаше и да каже нещо против най-компетентното и визионерско правителство на света, САКЪН! :shock: :laughm:

wilkosz написа:
пон окт 19, 2020 12:30 pm
Az nosq hirurgichna svetlosinq ot meseci, vklyuchitelno v orpuskata v sweicariq sred mnogo turisti i zasega ne sym se zarazil.
Относно маските, лично на мен ми се струва, че обикновените такива могат единствено (или поне основно) да предпазят в значителна (все пак - зависи) степен околните от носещия ги :grin1: :) . Шлемовете пък, стига да са достатъчно големи, а не само до около нивото на устата, пазят в доста подобна степен, НО! - както носещия ги от околните, така и околните му от него ;) . Тоест, според мен, шлемовете печелят с доста пред евтините маски, но... това е само мое мнение, разбира се, и е по-скоро чисто теоретично и базирано на най-общи съображения ;) ...

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон окт 19, 2020 2:54 pm

Умен човек е професора и е готов за политик от ГЕРБ в следващия парламент...... :) Убеден съм че ще му предложат ако вече не е направено неофициално.

Заключена

Върни се в “Медицинско-лекарствени раздумки”