Пандемията от COVID-19 (08-10.2020)

Предполагам всички са чували нещо по темата за "световната конспирация на фармацевтичните компании" (или просто за мизантропската, крайна комерсиализация) по въпроса около "болестоопазването". И някой да не е чувал нищо, тук е мястото да се говори за подобни неща... както и просто за болести, разбира се :) ...

Модератор: mmirro

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср окт 14, 2020 12:01 pm

Д-р Георги Тодоров: Covid-тестовете трябва да са част от комплексната диагностика
Тестове трябва да се поемат от държавата само на хора със симптоми, а Касата може да плаща и имунологичните и антигенни
14.10.20 в 08:14
„Ще трябва да се изготвят критерии, които да удовлетворяват практиката, а не само лабораториите, защото PCR тестовете са не само скъпи, но и много неточни“, каза пред БНР д-р Георги Тодоров, член на Контролната комисия на БЛС преди срещата на Българския лекарски съюз и Министерство на здравеопазването за критериите за издаване на направленията за тестове за коронавируса.

Математика и Covid-19
Лъчезар Томов, НБУ: В момента сме във фаза на епидемичен взрив
Броят новооткрити при нас не е твърде надежден, коментира математикът
14.10.20 в 11:56
„В рамките на една-две седмици много рязко ще продължи да се увеличава, ако няма допълнителни действия да се ограничи този ръст“, предупреди Томов в предаването "Хоризонт до обед". Според него е налице много сериозен риск за здравната система и за бизнеса.

К. Ангелов: Няма да се затварят градове, но трябва да се спазват мерките
14.10.20 в 11:49
Не възнамеряваме да затягаме мерки. Трябва да спазваме сегашните – дисциплина, отговорност, носене на маски, ползване на дезинфектанти, лична хигиена. Това заяви здравният министър Костадин Ангелов на брифинг в Министерски съвет.

Европа затяга мерките, рязко се увеличават случаите на коронавирус в света
14.10.20 в 09:43
По данни на американския университет "Джонс Хопкинс" броят на потвърдените случаи надхвърля 38 милиона души.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » ср окт 14, 2020 2:30 pm

stratega написа:
вт окт 13, 2020 10:37 pm
Чакаме руската ваксина, сега е във фаза с 10 000 доброволци. Всички други широко прокламирани - Оксфордски, не знам какви изпокапаха.
Много кремълски сайтове четеш,.. дори да са базирани в България. Изобщо не се е провалила оксфордска ваксина, а се проверява внимателно всяко съобщение за евентуални странични действия, след което работата продължава - за да е перфектна. Нито една доза руска ваксина няма да влезе официално в ЕС, понеже не е преминала световно задължителните етапи на проверка за безопасност. В момента се работи върху поне 200 различни ваксини и със сигурност има готови поне на етапа на руската, но няма да ги пуснат, докато не са сигурни в безопасността. Руснаците обаче никога не са жалили народа си! През ВСВ за всеки германски войник са пожертвани 7 руски.
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » ср окт 14, 2020 2:57 pm

ncuxap написа:
ср окт 14, 2020 11:23 am
Страшно неадекватни мнения, включително и в тоя уж високо образован и мислещ форум. Направо ми отвори очите тоя адвокат (защо ми е да слушам мнението на адвокат да говори за вируси, оставям на вас да се сетите), с това какво било казало СЗО през 2019та година. По надолу не съм чел, не ме интересува. Отнемали им свободата... Накарали да го да носи маска в автобуса и голямата работа. Повечето такива "свободолюбци" през живота си не са стъпили на протест и не са се борили за нищо смислено, просто казвам.
По същата логика защо да слушаме математици и коремни хирурзи....
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » ср окт 14, 2020 3:08 pm

zack написа:
ср окт 14, 2020 9:28 am
Аз да попитам гербаджийските защитници на КПП-тата и забраните за спорт, разходки в паркове и т.н., какво ще изблеят сега при 800 заразени на ден в защита на Боко Тиквата??????? :evil:
Не така! Изказваш се мисловно и фактологически неподготвен, мотивиран от чиста омраза и злоба към някого! Смисълът беше, че ако не бяха ограниченията през Март и Април, това което се случва сега, щеше да се случи през Май-Юни и щяхме да мрем с хиляди, като в Италия. Тогава познанията за вируса, наличието на лекарства и апаратура бяха на много по-ниско ниво. Със затварянето спасихме хиляди животи! Сега сме по-подготвени!
То и сега трябва да има по-строги ограничения, но на хората им омръзна да се страхуват и няма да ги приемат! Не че не е страшно в дейстеителност! Какво предстои: По-простите, т.е. "безстрашните" и "безсмъртни" младежи ще се изпозаразят, но ще измрат не те, а роднините им. Вероятно баща им само ще си го помисли и няма да го изрече: "Защо бе, сине ме уби! ? Толкова ли по-важни от мен ти бяха тези барове и протести!?"
Младия дюмбел, разбира се няма да признае дори пред себе си че е умишлен съучастник в майце и отцеубийство!
И те така - за някои, най-важното е да им върви купона, безкрай. Другите? Да мрът!!!
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » ср окт 14, 2020 3:13 pm

Феникс, това с коремния хирург е доста нескопосона опорка, която се появи пролетта. Ще оставим настрани, че в крайна сметка всички решения, които се взеха и се взимат са почти изцяло политически, как и кои мерки биха повлияли положително на рейтинга на Борисов, но Мутафчийски беше/е просто представителното лице на НОЩ. Той беше там, за да представи решенията/заключенията, които са взети като цяло от всички в щаба. Това не са неговите лични идеи, представени от позицията на коремен хирург. Той е нещо като (малко грубо казано), но говорител, мерките, поне тези в медицинският им аспект и които са одобрени после през филтъра на Борисов, предполагам се вземат предимно от хората в НОЩ, чиято специалност е към инфекциозните заболявания.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср окт 14, 2020 3:20 pm

:deal:

Проф. Кантарджиев: Всеки трети тест в референтната лаборатория е положителен
14.10.20 в 14:06
"Това, което можем да контролираме, е да продължаваме да убеждаваме хората да взимат противоепидемичните мерки по важност - те са първо маски на закрито, второ отстояние, физическа дистанция и трето това са мерките за дезинфекция и хигиена"

Мария Спирова: В България и Великобритания наблюдаваме два отчаяни популистки режима
Ваксината срещу Covid-19 е начин светът да излезе от паузата, в която изпадна, смята журналистът
14.10.20 в 12:59
На избори в България мирише от юли насам, а догодина вече ще вони до степен да са ни насълзени очите, каза в предаването „Хоризонт до обед" журналистът Мария Спирова, която живее и работи във Великобритания.

:hammerh: :laughm:

Бойко Борисов: Нищо не налага КПП-та или други ограничения
14.10.20 в 13:07
Всички като един трябва да спазваме наложените мерки. Дистанцията, дезинфекцията, носенето на маски и повишеното внимание са достатъчни, за да се предпазим.

:tzar: :laughm:

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » ср окт 14, 2020 3:21 pm

zack написа:
ср окт 14, 2020 9:28 am
Аз да попитам гербаджийските защитници на КПП-тата и забраните за спорт, разходки в паркове и т.н., какво ще изблеят сега при 800 заразени на ден в защита на Боко Тиквата??????? :evil:
Ти сериозно ли се опитваш да правиш сравнение между първите седмици на пандемията през пролетта, когато целият свят се беше яко панирал и днешния момент, когато са минали вече 6-7 месеца, за което време:

1) здравните системи би трябвало да са много по-подготвени;
2) има пълна обезпеченост откъм най-нужните консумативи;
3) има много повече информация и познание за заболяването;
4) правят се ежедневно цял куп статистики, модели и форкасти въз основа на предишните месеци, откъдето могат да се изкарат цял куп числа и зависимости за поведението на вируса;
Masturba tu mente y eyacularás ideas!

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » ср окт 14, 2020 3:25 pm

Стратег, той ги представяше като негови решения, като председател на НОЩ, позволяваше си да плаши хората със съчинени от него реплики, думи и истории, включително и ясновидски и украсени. Сега явно му казаха да мине в сянка и само присъства, предимно. Но господин математика продължава да се изказва и за мерки и за всичко. Така, че посоченият от мен пример си е точно на място. Нима нямаме точните хора, силно се съмнявам, но щом тези са на предна линия официално, защо да не слушаме думите на ерудиран немски адвокат, на инфекционист и тн.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » ср окт 14, 2020 3:42 pm

FENIX написа:
ср окт 14, 2020 3:25 pm
Стратег, той ги представяше като негови решения, като председател на НОЩ,
Нормално е това. Като представително лице той е сложен там, за да обира всякакви, и позитиви, и негативи, в зависимост как тръгнат нещата, за да може предимно Борисов да си измие ръцете с него, ако нещата тръгнат на зле, но същото така, за да може общественото внимание да бъде насочено към един човек и да се отнеме от напрежението към другите хора, които са били в щаба. Той със сигурност е бил напълно наясно с тази негова роля, и неговата не е била никак лесна в онзи момент.

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » ср окт 14, 2020 4:02 pm

Все пак има глава на раменете и сам се е заел с тази си роля. Но и на брифингите отговаряше еднолично за неща далече от компетенциите му. Това че е поставен в това положение, вина има и самият той, странна наивност от човек-генерал. Не оспорвам качествата му на хирург в областта си, пациентите му говорят достатъчно, нито чисто човешките му качества. Но според мен с този воаяж си навлече повече негативи. Както и да е, друг беше смисълът на първия ми пост.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » ср окт 14, 2020 4:24 pm

Феникс,

Какъв е проблемът с математиците? Конкретно проф. Николай Витанов ли визираш или всички вкупом?
Те са ясни, че НЕ отговарят за медицинската част на нещата и е ясно каква им е ролята. Работят с числата и правят статистиката, т.е когато някой от тях каже нещо, то е от гледна точка на информацията, която са набавили с числата.

Конкретно Витанов снощи обясни, че към 25-о число предава на колегите си от щаба прогнозата за следващия месец, като в нея представя три основни сценария: оптимистичен, реалистичен и песимистичен. Оттам вече, те се координират със здравния министър и Баце и се решава дали и какви мерки да се слагат/махат/затягат и т.н. Сиреч, това, че те не са медицински лица в областта, съвсем не прави ролята и мнението им неважни.

Относно коремния хирург, не знам дали съм го споменавал тук, но средата или края на месец май, първите седмици, в които отвориха заведенията, бяхме се събрали една компания на кръчма и едното момче, което беше там, е журналист в медия с национално покритие. Та аз го заразпитвах за тези брифинги и той разказа, че някъде в този период, когато почнаха да падат скоростно повечето мерки, си е поговорил с Мутафчийски, без да го снима и записва, и онзи му е казал, че ако зависело от тях, всичко ще продължи да бъде затворено неограничено дълго време, само че Бойко много почнал да ги натиска за разхлабване, че да може да тръгне пак икомониката и той нямало как да не клекне.

Мен от този разказ доста ми падна в очите генералът, защото тезата, която е споделил пред моя познат, е наистина крайно непрактична и субективна. Защото е много лесно да кажеш подобно становище и позиция, когато на теб си ти върви тлъстата държавна заплата на шеф на болница, но хилядите други, които ще останат без доходи - тях кучета ги яли. Отделно, че не ти ще носиш цялата отговорност след това.

Мангъров е същият, само че неговото говорене е в другата крайност.Управляващите, която и крайност да изберат, винаги ще са в грешка и ще носят огромна отговорност пред хората. Затова те избират някакъв среден вариант м/у двата.
Masturba tu mente y eyacularás ideas!

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » ср окт 14, 2020 5:09 pm

Математикът си позволява да говори за медицински неща, за маски, за мерки и тн. Излиза извън статистиката и цифрите. Да не говорим, че и при статистиката е доста спорна неговата роля. Много "експерти", много чудо, но резултат нула, плашене, объркване на хората и тн. Необяснимо е освен ако това не е целта.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср окт 14, 2020 6:39 pm

Днес имаше репортаж за Холандия по немската ТВ. Оказа се, че там въобще досега не е имало задължителни маски, дори в градския транспорт. Не са искали да "ограничават правата" на гражданите си. И резултатът е взрив на заболели. 7400 нови само вчера, много повече от Германия, която е 7 пъти по-голяма. Който нямаше ограничения досега-пламна. От вчера пред лицето на започналата драма въведоха частичен локдаун, баровете и ресторантите затварят, забраняват се събиранията на големи групи хора, маските стават задължителни. Всички, които серат в темата и пригласят на Мангъров моля да изчезнат! В Германия в момента правителството решава за усилване на мерките, защото и тук има масов ръст на заболелите, макар и не така драматичен като в други държави.
Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

bagul
Регистриран: нед яну 14, 2018 4:32 pm

Мнение от bagul » ср окт 14, 2020 7:01 pm

Одавна не съм писал в тази темичка, но призивите да не се обаждат хора, които не мислят по еди какъв си начин ме провокираха.Да попитам какво стана със Швеция, май там забравиха, че има такова нещо като пандемия.На следващо място защо никой не коментира думите на светая светих- СЗО, че най-вероятно 10% от световното население, тоест около 780 милиона души са се срещали с вируса.При малко над 1 милион починали, това какво прави- 0.1-0.2%, тоест смъртност съпоставима с реалния грип.Защо никой не коментира че сърбите днес обявиха, че около 15-20% от населението се е сблъскало с Ковид и вече имат известен стаден имунитет.
Не е по темата директно, но поздравявам правителството че наистина управлява пандемията по най-добрия начин.Не се подават на шепата ковид-паникьори и с правилни действия движат по правия път.Има достатъчни мерки, включихме се в поръчките за ваксини, има достатъчно легла в болниците, има лекарство Ремдесивир в достатъчни количества за тежко болни.Какво повече?
Бях набрал много на Борисов и смятах да гласувам за Ристича или Мая, но заради начина по който действат твърдо за ГЕРБ.Ако Бойко се отметне и тръгне да затваря, каквото и да било за да няма протести, минавам другия лагер.Нито барове трябва да затварят, нито публика трябва да се забранява по стадионите, да не говорим за тъпотиите на ония...... аах даже именцето му не искам да споменавам.Дистанция, Дезинфекция, Маски-това е правилния път.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср окт 14, 2020 7:35 pm

Voksi написа:
ср окт 14, 2020 2:14 am
Ама вие сериозно ли подкрепяте тази сатанинска обстановка? Дори световната "здравна" организация си призна, че смъртността не е по-голяма от тази на грипа.

https://youtu.be/kr04gHbP5MQ

Почнете да мислите с главите си бе, хора. Не можете ли да видите измамите, които се правят по цял свят и отнемането на малко останалите ни свободи? Вие обичате да сте робове, като тези, които са бягали (българи) като са видели четата на Ботев, само и само, за да не ги попита да се включат към борбата за освобождение ли?

Не съм досега и нито за една секунда вбъдеще ще си сложа маска.
Вокс, ела в София и ще си сложиш.

Майтапа настрана. Това, което Вокси споделя, както и Geogri Zahariev за Враца е наистина така. Просто пътувайки из провинцията (служебно или пък през уикендите) не се спазват никакви противоепидемични мерки. А пък по села и паланки само са чували...

Последните 2 дни РЗИ са се впрегнали на яки проверки. Проверяват Моловете до откат и глобяват.

За мен вируса не е толкова заразен, но е хубаво човек да се пази (маска, често миене на ръце и дезинфекция). Всичко друго е пушилка. До скоро се чудех има ли вирус наистина, защото нямах нито един познат, който да го е преболедувал по всеизвестния начин. Но настъпи и този момент. Трима колеги от фирмата се върнаха от Чехия (работя за Чешка компания). Единият от тях се почуства зле с голяма умора. Той и другите 2-ма се тестваха и дадоха пложителни резултати. Четвърти човек от България, който е бил с тях цял един ден след завръщането им и той. Тоест общо 4 заразени. От офиса всички сме им били контактни (поне през повърхности - дръжки на врати, работни места и т.н.), но никой друг не се зарази. Тримата, които идваха от Чехия се развиха по различен начин. Първият чувстваше яка умора няколко дни след което разви пневмония. Вторият през това време беше ОК, но малко по-късно рязко се влоши с пневмония. Третият освен временна пълна загуба на мирис и вкус нищо друго. Не надушвал скилидка чесън или пакет с кафе до носа. Четвъртият го прекара без да разбере. Сега всички са с отрицателни тестове, като единият от тях още бере душа с пневмонията (вече над 10 дни). Никой от тях не стигна до болница и се лекува у дома. Единият освен антибиотици е правил терапия със сок от грейпфрут и каза, че много му е помогнало.

Та исках да кажа, че наблюдавах през близки хора как се разви всичко. Според мен някой от тях го е гепил в Чехия, после 12ч затворени в автомобил по пътя до БГ. Четвъртият пък е бил цял ден с тях в близък контакт.

В Чехия положението е много изпуснато, защото нямаха адекватни мерки. Държава с 10 милиона население вече генерира по над 8000 на ден.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Заключена

Върни се в “Медицинско-лекарствени раздумки”