Пандемията от COVID-19 (05-07.2020)

Предполагам всички са чували нещо по темата за "световната конспирация на фармацевтичните компании" (или просто за мизантропската, крайна комерсиализация) по въпроса около "болестоопазването". И някой да не е чувал нищо, тук е мястото да се говори за подобни неща... както и просто за болести, разбира се :) ...

Модератор: mmirro

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед май 03, 2020 11:06 pm

quittr написа:
нед май 03, 2020 9:45 pm
Трябваше по-леки мерки, които по-стриктно да се спазват, за които глобите да са високи и контола по-голям.
Накъде по-леки от тези, които имахме, особено на фона на забрани за излизане, вечерен час и писане на СМС-и? Относно парковете, мисля, че наскоро го писах, като лично мое мнение. Да, там трудно ще хванеш вирус, да слънцето и чистият въздух са полезни, но при условие, че всички други опции за развлечение не функционират, ако бяха оставили парковете и имайки предвид дисциплината ни, масово щяха да се юрнат там и отново щеше да се компроментира основният момент за социална дистанция. Няма мерки или решения, които властта да бе взела и всички да останат доволни. На едни им липсват паркът и планината, на други им липсва молчето, на трети кръчмата, на четвърти възможността да се шматкат безцелно уикендите из страната, на пети фитнесът и всеки е прав за себе си и винаги ще има някой недоволен.

Сега бъди сигурен, че в следващите дни, когато започнат да отварят външните площи и тераси на заведенията, отново ще има недоволни, които ще ръмжат в нета, понеже, видиш ли, работели с ограничен капацитет и трябвало много да обикалят, докато намерят свободни места за едно кафе, или пък ги карали да зачакат на входа, че да си тръгне някоя друга маса, или пък навън духало вятър и било хладно и почнали да подсмърчат, или пък някой го сложили да седне на два метра от гаджето си и т.н и т.н.

Парковете бяха между другото много красноречив пример за това какви сме мрънкалници и как вечно сме недоволни.
Когато имаше пълна забрана за посещение на паркове и заплахи от глоби: "А, у, какво е това, как ще ни спират да дишаме чист въздух и защо ни дискриминират спрямо кучкарите?"

Когато ги отвориха преди няколко дни и сложиха някакви правила и часове за различните групи хора, пак имаше недоволни. "ама как така, все едно сме в двора на затвора? Ама как така не ни дават да ползваме пейки и да лочим бири?". Все ще има някой, дето не му е таман, това е незаобиколимо. :wink:

Ето, тъкмо дават по CNN различните щати какво правят:

Флорида - от утре хората ще могат да ядат във вътрешната част на заведенията
Арканзас -отварят фитнеси и фриз.салони
Мисури - позволяват се събирания на групи от 10 и повече хора.

В същото време, в Ю. Калифорния патрулират по плажовете и вадят сърфистите от водата, а губернаторът е наричан диктатор.
И на всичко отгоре, плажовете са напълно затворени в Лос Анжелис Каунти и Ориндж Каунти, но пък отворени в техните съседни съответно Вентура Каунти и Сан Диего каунти. Навсякъде има нечий накърнен личен интерес или свобода и навсякъде има недоволни. Ние съвсем не сме по-различни. :lol:

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » нед май 03, 2020 11:45 pm

quittr написа:
нед май 03, 2020 10:03 pm
Каза, че си се разхождал в парка, когато беше забранено, затова те споменах. Не че аз съм спирал да ходя в парка, но това го смятам за малоумна мярка. Покрай клиниките за туберкулоза - винаги има нещо като парк, точно защото влияе добре на дробовете и дишането.
О, да, в началото на "забраната" включвах в разходките си по улиците и бързо транзитно преминаване през някой парк, че ми беше интересно да видя каква е обстановката там. Само да вметна, че транзитното преминаване през парковете беше официално разрешено, ако случайно не сте прочели добре наредбите :grin1: , таке че никой не можеше да ми направи нищо - не съм сядал на пейки и не съм се застоявал по никакъв начин. Та, по този начин исках да уведомя жалеещите за паркове тук, че никой не ги спира да отидат за малко до парка, макар че те едва ли са тъгували наистина за парковете, а по-скороси търсеха причина да мрънкат.

Иначе мярката наистина си беше спорна, но не знам можеше ли нещо друго да сработи. Забраната я въведоха точно преди един много топъл мартенски уикенд, защото надушиха, че в парковете предстоят митинги на фона на затворените заведения, молове и вскякави други места за развлечения. Вариантът с дистанциране в парковете в България едва ли щеше да сработи, защото българинът мрази да му казват какво да прави, така че щеше да има ежедневни събирания на тумби, пейка партита и т.н. В този случай вариант щеше да бъде да сложат полицаи едва ли не на всеки метър и просто ми е пред очите как мрънкащите срещу забраната за парковете щяха да мрънкат, че сме полицейска държава, хората били репресирани, Бойко е диктатор и т.н... а по телевизията щяхме да гледаме сърцераздирателни истории на граждани, които са жертви на "репресия" и "полицейски произвол" докато се опитвали да разпуснат в парковете.
За да се избегнат такива драми, най-културният начин беше просто да се обяви затваряне на парковете.
Реалист.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон май 04, 2020 12:05 am

Weatherman написа:
нед май 03, 2020 11:45 pm
О, да, в началото на "забраната" включвах в разходките си по улиците и бързо транзитно преминаване през някой парк, че ми беше интересно да видя каква е обстановката там. Само да вметна, че транзитното преминаване през парковете беше официално разрешено, ако случайно не сте прочели добре наредбите :grin1: , таке че никой не можеше да ми направи нищо - не съм сядал на пейки и не съм се застоявал по никакъв начин. Та, по този начин исках да уведомя жалеещите за паркове тук, че никой не ги спира да отидат за малко до парка, макар че те едва ли са тъгували наистина за парковете, а по-скороси търсеха причина да мрънкат.
...
Знам, че някои... особено отдадени на каузата фенове :) са готови да стигнат до крайност в защитаването на безумията на ГЕРБ (ооо, това до момента е нищо, никой да не се заблуждава, ще видим още много чудеса от храброст и управленски капацитет до края на кризата :grin1: - не говоря само за здравната такава ;) ), но все пак... :dontknow:
Заповед No. РД-01-143/20.03.2020г.

Та, очаквам някой... фен да ми покаже къде пише, че, видите ли, "никой не можеше да ни направи нищо" при "бързо транзитно преминаване през някой парк" :dontknow: ... И само да напомня, че в първите няколко седмици със страшно безумна сила висеше оная абсолютно неадекватна глоба от 5000 лева и доста хора изгоряха, не само за "бързо транзитно преминаване през някой парк", а и за доста по-безобидни неща. Иначе нямам желание да губя време да пиша контра-безумия в отговор на световните безумия, които някои... фенове :) изписаха в защита на... гениални шедьоври на управленска мисъл и капацитет :) ...

P.S.: Виждал съм много заповеди, при това на доста по-ниско ниво (обикновено само вътрешноведомствено) и даже съм участвал в писането на доста от тях, които са оформени несравнимо по-добре и смислено от тези заповеди-шедьоври на национално ниво, на които се нагледахме в последните седмици. Ама к'во да се прави, наличният капацитет не може да се надхвърли в крайна сметка, даже и при голямо, искрено желание :) ...

Потребителски аватар
Weatherman

Мнение от Weatherman » пон май 04, 2020 1:53 am

Мммм, тука наистина си хванал някакъв пропуск. Очевидно след първоначалната заповед не са издали нова, с която да я допълнят и конкретизират.
Може да си пуснеш пресконференциите от деня на заповедта или следващия (не помня кой беше), където се коментира при какви условия може да влизат хора на територията на парковете - за разхождане на куче и транзитно преминаване. Ананиев много добре го натътри тогава, когато му задаваха въпроси, но са си останали само устни уточнения. :grin1:
Както забелязваш, в тази заповед не се споменава и нищо за разхождането на кучета, така че излиза, че всички са ги разхождали "нелегално". Търсейки заповед, допълваща първоначалната, всъщност попаднах на статия от любимците ти "Свободна Европа", които именно това критикуват - Ананиев е споменал изключенията само устно и не е издал нова заповед, поради което разхождащите кучетата си формално подлежат на глоба. :grin1: Но може да се каже, че транзитно преминаващите, като мен, сме в по-изгодна позиция, защото виждам, че в наредбата е записано, че се забранява посещението на паркове и градинки, а аз в случая просто преминавам през въпросните. В случая заповедта не забранява изрично навлизането на територията на парка, така че не е нужно да се уточнява писмено изключението за преминаване. Тия неща може да звучат нелепо за някои хора, но в правния свят тази игра на думи в много случаи е от доста определящо значение. :grin1:

А относно глобите... не знам кои са тия "доста хора изгоряха", ама аз знам за 9 акта за цяла София, издадени в един от уикендите, когато за пред медиите се правиха акции, за да се имитира някакъв контрол.

И се чудя кои са тия фенове, "готови да стигнат до крайност в защитаването на безумията на ГЕРБ", за които бълнуваш. В тоя форум всеки, който е показвал някакви пристрастия към тази партия, също така е отправял и доста критики към тях. Но ти пък за толкова години не каза и не се съгласи с едно нещо от страна на управляващите, а в същото време нямаш нито една критика към партийната формация, на която симпатизираш, така че ясно се вижда кой е по-обективен и кой не. Ако визираш мен за нещо... ами то моето участие в тая тема до момента е предимно, за да изкажа критика към слабите мерки, липсата на по-масово тестване и т.н... И ще кажа, че сравнително ниското ниво на заразата в никакъв случай не е благодарение на правителството, а по-скоро е някакво добро стечение на обстоятелствата... което ще видим докога ще продължи. Доволен ли си?
Реалист.

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » пон май 04, 2020 12:56 pm

Можем ли да се сплотяваме или ще се давим като власите накрая на Дунава.

"Не мога да вдяна всъщност за какво са ни виновни Мутафчийски, Кунчев и Кантарджиев? За това, че светът изведнъж спря? За това, че сами се затвориха най-големите европейски икономики?

Какво трябваше да се направи, че всичко да е ОК? Да няма извънредно положение? Да няма никакви мерки? Нали товава повечето щяха да викат: "Къде са ви мерките? Защо не се борите с пандемията? Вижте какво правят Европа и Америка! Криете вируса както Чернобил. Кое е по-важно нашето здраве или вашата икономика? ""

https://www.24chasa.bg/mnenia/article/8535272
Игнорирайте идиотите, те са неспасяеми.

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » пон май 04, 2020 1:05 pm

quittr написа:
Трябваше по-леки мерки, които по-стриктно да се спазват, за които глобите да са високи и контола по-голям
Абе ти преди време даваше вид на по-умен. Какво по-леки мерки от тези и какъв контрол, като за няколко глоби и смешни забрани дето много хора не спазваха точно ти и такива като тебе ореваха орталъка, че било диктатура. Ето че и доктор да си не пречи да си доста задръстен и глупав. И за всичко естествено Боко ти е виновен, ако не беше Боко дето слушал чалга, всичко щеше да е цветя и рози.
Игнорирайте идиотите, те са неспасяеми.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон май 04, 2020 1:44 pm

:deal: :grin1:

Потребителски аватар
Weatherman

Мнение от Weatherman » пон май 04, 2020 2:01 pm

*Случаен българин в нета - Стринг, quittr, etc...

:deal: :grin1:
Реалист.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон май 04, 2020 2:03 pm

В Европа: къде кои мерки падат от днес
От днес в много европейски страни започват да се вдигат някои от ограничителните мерки, наложени заради пандемията от Ковид-19
4 май 2020, 11:46

Трите демона на самоизолацията
04.05.20
Най-вредните навици на хората по време на продължителната самоизолация заради Covid-19 са: преяждането, пиенето на по-големи количества алкохол и обездвижването, категорични са диетологът Александър Кириленко и имунологът Анатолий Устюшчов, пише БГНЕС.

Помпейо: Има множество доказателства, че коронавирусът идва от лаборатория в Ухан
04.05.20 в 01:50
"От самото начало твърдим, че това е вирус, идващ от лаборатория в Ухан, Китай. Припомнете си - Китай и преди е заразявал света. И по-рано е било установявано, че използват лаборатории, които не отговарят на стандартите. Разузнавателните служби продължават да работят, за да го установят и да може да бъдем сигурни. Мога да кажа, че има значително количество доказателства, че вирусът идва от тази лаборатория в Ухан"

Според САЩ Китай е скрил информация за коронавируса, за да се запаси с предпазни средства
04.05.20 в 08:11
Министерството на вътрешната сигурност на САЩ смята, че китайските власти са скрили част от данните за разпространението на новия коронавирус, за да успеят да създадат запаси от медицински принадлежности, предаде "Асошиейтед прес", като се позова на публикуван вчера доклад на ведомството.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон май 04, 2020 3:43 pm

doncho написа:
пон май 04, 2020 1:05 pm
quittr написа:
Трябваше по-леки мерки, които по-стриктно да се спазват, за които глобите да са високи и контола по-голям
Абе ти преди време даваше вид на по-умен. Какво по-леки мерки от тези и какъв контрол, като за няколко глоби и смешни забрани дето много хора не спазваха точно ти и такива като тебе ореваха орталъка, че било диктатура. Ето че и доктор да си не пречи да си доста задръстен и глупав. И за всичко естествено Боко ти е виновен, ако не беше Боко дето слушал чалга, всичко щеше да е цветя и рози.
А ти от самото начало даваш вид на дебил, който вместо да си напрегне малко мозъчните клетки, изпълнява ролята на интернет трол, лижейки гъза на ББ във форум за метеорология. Агресията към инакомислещите е присъща точно за най-посредствените хора.
Аз нямам претенции да съм умен, но като човек учил инфелциозни болести, епидемиология, микробиология и държал изпити имам право на мнение и то е по-компетентно от твоето.
Последна промяна от quittr на пон май 04, 2020 3:45 pm, променено общо 1 път.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон май 04, 2020 9:22 pm

Окъкването в болниците май се разраства? :hmm:
Биволъ:
2 hours ago

Нещата ескалират и грешките са системни. "Много жертви паднаха", както каза ген. Мутафчийски. И още много ще паднат.

https://bivol.bg/pirogov-sv-anna-covid.html
...
“Не ти дават възможност да се изследваш. Трябва да водиш битка, за да се изследваш. Не го разрешават. Изследването става на двора. Крият изследванията на персонала. Персоналът няма достъп до изследванията. Те крият резултатите и не ти казват кой е болен и кой е здрав. Казват ти – отивай си вкъщи” – съобщи източник от болницата, пожелал анонимност.
...
“Хирурзите ходеха по консултации по различните клиники без предпазни материали. Шапка, ръкавици, маска, на нас не ни се полагаха. Всичко отиваше за ковид-отделението. Допреди две седмици нямахме маски. Даже имаше един кабинет, във филмотеката, където се продаваха маски. Който иска си поръчва и срещу 4 лв. си купува маска.”, разказват очевидци.
...
:dontknow:

:hmm:
Биволъ:
Yesterday at 2:24 PM

Аанестезиолози, реаниматори и болнични мениджъри от Великобритания са изпратили писмо с предупреждение до санитарните власти, че респираторите на Beijing Aeonmed Co. Ltd. са опасни за пациентите и могат да ги убият. България поръча 50 броя от същата китайска фирма на двойна цена, но те още не са пристигнали.

Дефектите, които описват британските лекари, са притеснителни - "базово качество на изработката, променлив и несигурен дебит на кислород, труден за почистване корпус, което е особено важно при борба със силно заразен вирус, както и връзки за кислород несъвместими с европейските стандарти."

Май по-добре да бяхме купили още фурми...

https://bivol.bg/covid-ventilators-aeonmed-harmful.html

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пон май 04, 2020 10:47 pm

20 нови случая на коронавирус у нас, починали са още 4 души

https://dariknews.bg/novini/bylgariia/2 ... hi-2224453

През днешния ден са доказани още 20 нови случая - в областите: 17 във Видин и 3 в София.

Тази информация сама по себе показва, че епидемията затихва.
Жалко, че не опазихме беззащитните стари хора от домовете, особено на СЗ. Всеки знае какво е там. Някои са на легло, абсолютно безпомощни.

Потребителски аватар
Weatherman

Мнение от Weatherman » вт май 05, 2020 1:38 am

Не знам по какво съдиш, че затихва, но днес (вече вчера) изравнихме рекорда за най-много починали - 4 души. Толкова е най-големият дневен брой починали до момента. Броят на заразените не може да се ползва за показател, не и в България, където тестването е със силно кампаниен характер и един ден се тестват определени групи хора (примерно професии), на следващия ден - не. Ако ни казваха броя на тестваните всеки ден, поне щяхме да си пресмятаме процента на положителни проби, което е един по-надежден показател, но пак зависи дали в отделни дни не се таргетират по-специфични групи за изследване. Като цяло аз въобще не съм обръщал голямо внимание на броя заразени из различните страни, а гледам най-вече починалите - това за мен е най-добрият индикатор за посоката на епидемията. Както каза генералът - труповете не могат да се скрият. :roll:

Та ще видим дали затихваме или тепърва ще избухваме към края на месеца.

Meanwhile...

България е сред петте страни в ЕС, където заразата още не намалява
Пет държави от Европейския съюз още не са преминали пика на заразени с новия коронавирус и България се отличава сред тях като единствената, която продължава да отчита видимо увеличаване на случаите...
Реалист.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт май 05, 2020 1:50 am

Откриха случай на ковид-19 от декември във Франция
Днес Франция стана петата страна в света, отчела повече от 25 000 починали с коронавируса
4 май 2020, 22:56

:hmm:

Извънредно заседание, какво идва след извънредното положение
Всички мерки за икономиката и срещу пандемията продължават още поне 2 месеца
4 май 2020, 19:22, oбновена в 21:09

Абе, нали вече нямаше да има тъпи брифинги по никое време?! :-? :dontknow:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт май 05, 2020 2:31 am

Weatherman написа:
вт май 05, 2020 1:38 am
... Броят на заразените не може да се ползва за показател, не и в България, където тестването е със силно кампаниен характер и един ден се тестват определени групи хора (примерно професии), на следващия ден - не. ...
Мда, а специално лекарите пък не се тестват изобщо :grin1: , справка - три мнения по-нагоре :? :dontknow: ...

Заключена

Върни се в “Медицинско-лекарствени раздумки”