Пандемията от COVID-19 (05-07.2020)

Предполагам всички са чували нещо по темата за "световната конспирация на фармацевтичните компании" (или просто за мизантропската, крайна комерсиализация) по въпроса около "болестоопазването". И някой да не е чувал нищо, тук е мястото да се говори за подобни неща... както и просто за болести, разбира се :) ...

Модератор: mmirro

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » нед май 03, 2020 5:00 pm

Почнаха да излизат все повече данни. В пика на заразата в Естония броят хоспитализирани е само 10% от заразените. А в момента - едва 4%. :deal:
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » нед май 03, 2020 5:30 pm

Leberkez написа:
нед май 03, 2020 2:18 pm
wilkosz написа:
нед май 03, 2020 2:06 pm
Тук от утре отварят детските площадки, но досега цял месец бяха затворени. Има ленти и са запечатани и има табела. Дори да има една пързалка и една пейка до нея, и двете са запечатани и забранени. Навсякъде, където има струвпане на усойни паркови места с места за сядане са оградени и забранени. Това е добре да уточня. Пейките също са място, където могат да се струпат повече от 2 човека, т.е. да седнат по четирима, затова са нежелателни. Разхождането в парковете е разрешено, но не и заседяването и струпването на хора.
Да де, ама е хубаво да се каже, че навярно, по тертипът на отделните щати на САЩ, явно и отделните провинции в Германия имат известна автономност от централната власт, която им позволява да маневрират в тежестта на мерките, защото още преди 2-3 седмици даваха някакви паркове, май в Мюнхен беше, където имаше по 8-10 човека седнали на някакво одеяло на тревата и правещи си нещо като пикник или просто препичащи се на слънце.
Да, Германия е Федерална република и е съставена от самоуправляващи се федерални провинции със свое правителство, законодателни и изпълнителни органи, и компетентности в опазването на обществения ред. Дори в някои провинции на Германия действат и провинциални конституционни съдилища . Така че, да, всяка провинция решава какви мерки да предприема за противодействие и защита от Ковид .

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед май 03, 2020 7:02 pm

Играеш тенис и бягаш? Нашият велик щаб му беше нужен сериозен натиск, за да се осъзнаe, че да излзиаш навън, да дишаш чист въздух, да усетиш слънчево лъчи и да спортуваш са неща полезни за здравето и забаняването им е глупава мярка. Както и ходенето с маска навън на 27 градуса, когато няма хора наоколо. Неща алогични и далеч от науката. Д-р Кунчев като цяло мисли трезво, но явно генрарала или някой друг вземаше някои странни решения. Все пак трябва да признаем, че се осъзанаха и махнаха най-глупавите ограничения. :thumbup: И какво става, даже намаляват новооткритите с падането на забраните.
Сега следват много тежнки не само икономически, но и здравни последствия. Общата смъртност според мен ще се увеличи доста следващите месеци вследствия на целия този стрес, обездвижването и най-вече на страха от посещение на лечебни заведения.
Също така нашият любим премиер има неотложна работа да обикаля с джипа и да слуша чалга, да си прави ПР с някакви селски разговори с работници на строежа на магистралата. Слага си маската на брадата, очите и къде ли не. Един премиер и изобщо всяка обществена личност трябва да дава пример на обществото с действията си.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » нед май 03, 2020 7:28 pm

Наистина ако увеличение сега на случаите това не бива да ни плаши, защото почват масово тестване навсякъде. В Италия правят два пъти повече тестове, а случаите намаляват, въпреки разхлабените мерки. Франция също започна масово тестване и логично би трябвало случаите да набъбнат, но това не се случва. Явно има един контингент хора( по възрастови и медицински критерии), които ги засяга по-сериозно в някои държави, докато при другите просто блокира и умира сам.

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » нед май 03, 2020 8:19 pm

Да наричаш 60-70-80 годишни хора "сухи съчки" е нацизъм

Мангърката освен тъпак се оказа и нацист :deal:

https://www.24chasa.bg/mnenia/article/8533939
Игнорирайте идиотите, те са неспасяеми.

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » нед май 03, 2020 8:30 pm

quittr написа:
нед май 03, 2020 7:02 pm
Играеш тенис и бягаш? Нашият велик щаб му беше нужен сериозен натиск, за да се осъзнаe, че да излзиаш навън, да дишаш чист въздух, да усетиш слънчево лъчи и да спортуваш са неща полезни за здравето и забаняването им е глупава мярка... Също така нашият любим премиер има неотложна работа да обикаля с джипа и да слуша чалга, да си прави ПР с някакви селски разговори с работници на строежа на магистралата. Слага си маската на брадата, очите и къде ли не. Един премиер и изобщо всяка обществена личност трябва да дава пример на обществото с действията си.

Въпросът не е какво точно съм правил, а че съм успял да се нагодя спряма ситуацията, вместо да мрънкам и да хуля всичко, което ми разваля личния комфорт. Тенис играх едва преди два дена, защото мерките при нас започнаха да се облечкават. А за да разбереш защо ни позволиха индивидуални разходки още от началато, трябва да си наясно, че гъстотата на населението тук е в пъти по-малка даже и в сравнение с едно средностатистическо село в България. При достатъчно желане всеки може да навакса със здравословни упраженения вкъщи (отворете YouTube и просто потърсете) и да прекара известно време на балкона, за да вдиша чист въздух (както правя и аз в голяма част от деня ми). Освен това никой няма да ти забрани разходките в междублоковите пространства, а даже и на други места, както подчерта малко по-рано Weatherman. А ти, в качеството си на човек, занимаващ се с медицина, трябва най-много да оценяваш липсата на хаос в болниците. Броят на починали лекари в България засега е само двама и се надявам силно, че колективният разум на българина няма да позволи да загубим още борци за благото на народа. Изказвам мнението си като страничен наблюдател на ситуацията в много държави и без да имам всякакви политически пристрастия - напълно ми е ясно, че селското поведение на премиера не е пример за поведение.

quittr

Мнение от quittr » нед май 03, 2020 9:45 pm

Хаосът в болниците е по-голям колкото си представяш като странчен наблюдател, но по други причини.
Не ме разбирай погрешно, аз съм ЗА мерките, просто трябваше да са по-адекватни и да не ни ги представя човек в униформа. Трябваше по-рано да се затворят границите (външните) и да се затегне контролът. Също така беше нужно много по-масово тестване още от самото начало. Под масово разбирам всички контакни и потенциално рискови, защото това НЕ се прави както трябва. Също така забраните за тичане и разходка в парка не беше въобще уместно, особено разделяне за куче без куче, с дете без дете, нито задължителните маски на открито. Да те глобят 5000 за това че се разхождаш, докато десетки хиляди се друсат безнаказано е малоумно. Самия назидателен тон на управляващите и всяването на страх и паника не мисля че са здравословни. Трябваше по-леки мерки, които по-стриктно да се спазват, за които глобите да са високи и контола по-голям, а не като сега - уж стоги мерки и хитреци като Уедърман, които настояват за тях не ги спазват. Това е като през комунизма - всеки уж работи, а всеки се скатава да не работи...
Винаги е ужасно когато загиват хора, но защо се вторачваме в числа избирателно. Аз например ежедевно виждам как се умира от алкохол и цироза, но пиенето на алкохол е евтино, рекламирано и едва ли не модерно. Мислите ли че жертвите от него са по-малко и знаете ли в какви мъки умират? Пушенето, наркотиците, войната по пътищата, затлъстяването и диабета, пряко свързани с обездвижването и среса... Страшно много причини има за смърт. Защо трябва да е от модерен вирус, за да започнем да се сещаме, че хора умират и загриженото ни правителство не помисли и върху другите причини и как да имам е по-здрава и продуктивна нация?
Да помисли за системата на здравеопазването, където целта е да лежат повече хора в болницата, вместо хората да са по-здрави.

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » нед май 03, 2020 9:53 pm

Victus написа:
нед май 03, 2020 8:57 am
Weatherman написа:
нед май 03, 2020 1:37 am
Ама те планините кога са били затворени? :dontknow: :roll2: Всеки можеше да си ходи на планина през т.нар. "извънредно положение", колко снимки от планини напускаха някои хора във ФБ... :laughm:
Интересна тенденция забелязвам във форума. Електоратът на ГЕРБ не взема мерките насериозно, въпреки че се кълне в тях. Някакъв когнитивен дисонанс между партийния фанатизъм и не толкова страшната реалност. :hmm:
Объркал си рейса, пич.
Всъщност, аз вземам ситуацията доста по-насериозно от приетите леки (почти никакви) мерки. През цялото време не съм спирал да критикувам прекалено леките мерки (и контрол). Затова, за себе си съм наложил по-строги мерки от наложените ни административно и смятам да продължа да ги спазвам.
Скоро не смятам да стъпя в ресторант или каквото и да било заведение, нито да си купувам нещо от закусвалня на улицата. На фитнес или басейн също не смятам да ходя за неопределено време. Фризьор също няма да посещавам. Взех си машинка за подстригване и даже ми се получи доста добре (не се наложи да бръсна главата след това :laughm:). Да не взема да преоткрия, че завинаги мога да си спестявам парите за фризьор. :grin1:
Реалист.

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » нед май 03, 2020 9:58 pm

quittr написа:
нед май 03, 2020 9:45 pm
Трябваше по-леки мерки, които по-стриктно да се спазват, за които глобите да са високи и контола по-голям, а не като сега - уж стоги мерки и хитреци като Уедърман, които настояват за тях не ги спазват.
Алооо, коя мярка не съм спазвал? :flourish: Това, че давам пример как хиляди тарикати и мрънкачи като вас не спазват мерките, щото никой не можел да ги спре да пътуват, не значи, че аз не ги спазвам...
Реалист.

quittr

Мнение от quittr » нед май 03, 2020 10:03 pm

Каза, че си се разхождал в парка, когато беше забранено, затова те споменах. Не че аз съм спирал да ходя в парка, но това го смятам за малоумна мярка. Покрай клиниките за туберкулоза - винаги има нещо като парк, точно защото влияе добре на дробовете и дишането.
Последна промяна от quittr на нед май 03, 2020 10:08 pm, променено общо 1 път.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед май 03, 2020 10:08 pm

Ева Майдел: Влиянието на Китай е изключително голямо
Зависимостта на Европа от Китай трябва да бъде намалена и да направим така, че да имаме един буфер от запаси в ЕС – на медицински материали, на медикаменти, на стоки, преди да предприемем последващи действия, каза тя
3 май 2020
Зависимостта на Европа от Китай трябва да бъде намалена и да направим така, че да имаме един буфер от запаси в ЕС – на медицински материали, на медикаменти, на стоки, преди да предприемем последващи действия. Това каза в предаването „120 минути“ Ева Майдел, която е част от ЕНП, най-голямата парламентарна фракция в Европарламента.

Има ли кампания за дезинформация около коронавируса?
Миналата седмица „Ню Йорк Таймс“ допусна такъв сценарий с участието на Китай и Русия, а целта - подкопаване на доверието в Европейския съюз
3 май 2020

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » нед май 03, 2020 10:22 pm

quittr написа:
нед май 03, 2020 9:45 pm
Винаги е ужасно когато загиват хора, но защо се вторачваме в числа избирателно. Аз например ежедевно виждам как се умира от алкохол и цироза, но пиенето на алкохол е евтино, рекламирано и едва ли не модерно. Мислите ли че жертвите от него са по-малко и знаете ли в какви мъки умират? Пушенето, наркотиците, войната по пътищата, затлъстяването и диабета, пряко свързани с обездвижването и среса... Страшно много причини има за смърт. Защо трябва да е от модерен вирус, за да започнем да се сещаме, че хора умират и загриженото ни правителство не помисли и върху другите причини и как да имам е по-здрава и продуктивна нация?
Да помисли за системата на здравеопазването, където целта е да лежат повече хора в болницата, вместо хората да са по-здрави.
Истерията с вируса е, защото е заразен. Нито една от другите причини за смърт, които ти изброи не са заразни. Т.е. няма пряка опасност за здравите хора в ежедневния им живот, докато вирусът е невидим, не знаеш къде точно те дебне, а може да е навсякъде. Това са две съвсем различни неща.
Иначе последното ти изречение е вярно, но не само в България, в целия свят не се прави. Защото капитализмът, който се крепи на непрекъсната консумация не го търпи. Не търпи хората да се хранят по-умерено и здравословно, за да влизат по-често в аптеките за химия под формата на хапчета. Не търпи да не се потребяват определени продукти, които са вредни като алкохола, но се прави пари от тях. Веган-продуктите са по-скъпи от месото и млечните. Защо не стане обратното? Тогава по-малко хора ще посягат към него, ще бъдат по-здрави, а природата и климатът ще се опазват по-добре, защото няма да го има това масово отглеждане на добитък. Здравето и животът на хората струват по-малко, отколкото печалбите на алчните концерни.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » нед май 03, 2020 10:26 pm

Коронавирусът възроди "традицията" на доносите в Германия

Стига се до там, че загрижени германски домакини канят в дома си фризьорка или маникюристка и я предават на полицията като нарушител на карантината. :shock: :palm1:
Синджира си иде, козъта ги нема

quittr

Мнение от quittr » нед май 03, 2020 10:37 pm

Така е, Макс, но вземат много повече жертви като численост и винаги съм се чудел защо сякаш на никого не му пука...
https://www.kanal3.bg/news/122712-Ostri ... a-COVID-19
Ако това е вярно е едно от доказателствата, че това да стоиш заключен не е решението. Витамин Д се синтезира основно под въздействието на УВ лъчите от слънцето. Освен за имунитета витамин Д има ключова роля за костите, а дефицитът е рисков фактор за отключване на диабет. В България 75% имат дефицит.
Социлнта дистанция и хигиената са основните правила.
Последна промяна от quittr на нед май 03, 2020 10:41 pm, променено общо 1 път.

PETAR_YANKOV
Регистриран: чет мар 27, 2014 8:25 pm
Местоположение: в.з. Осеново, Варненско -302м.н.в./с.Левски - Варненско- 328м.н.в./гр.Варна, кв.Левски 77м.н.в.

Мнение от PETAR_YANKOV » нед май 03, 2020 10:38 pm

Geoge.. Това ако е истина такава с текерлека я закарваш в гората и я оставяш вързана за някое дърво :hmm1:

Заключена

Върни се в “Медицинско-лекарствени раздумки”