ПРОМЕНЛИВО С ВАЛЕЖИ (25-26/бури с град на С.И.,29-31-осн. на Ю.И.,02), ТОПЛО/НОРМАЛИЗАЦИЯ? - 25.10.-17.11.2020 (Бг)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » пон окт 26, 2020 10:23 am

Ric написа:
пон окт 26, 2020 10:14 am
Gosho97, точно 50 мм. дъжд., от четири порции валежи, по моя дъждомер. Имаше и силна продължителна градушка. Много бурна нощ беше, не съм мигнал! Виках и пожарната, която не дойде, защото улицата ни се напълни и малко остана да влезе в двора. С няколко съседи отводнявахме шахти посред нощ.
:thumbup:
Сега видях и в сайта на БТВ за 54л в Добрич. Явно точно по линията Провадия-Добрич валежите са били най-мощни. Редица станции в Добричко са с около 20мм валеж, в Стожер 32мм. Жалко, че тук остава яко суша.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон окт 26, 2020 10:26 am

Шумен само 8,4 мм ако е достоверно това инфо. :dontknow:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пон окт 26, 2020 10:47 am

След гръцката зима, която имахме, сега имаме и италианска есен. Понеже съм бил доста пъти в Италия по това време на годината, там е нещо подобно. Влажно, прохладно, слънце и приятно време. Октомври у нас си отива със солидна положителна аномалия.
Едно време валеше сняг и в София през този месец, а сега се мъчи да побелее на Черни връх за повече от няколко часа. :grin1:
Не се оплаквам - времето е рай за спорт!
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пон окт 26, 2020 11:01 am

10л и в Русе нощеска. Тази депресийка излезе доста дащна за много места. Не се прогнозираше чак така. Това със сигурност ще подпомогне мъглите от утре.
Във Варна остана сухо. Само леко преваля на 2 пъти...
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон окт 26, 2020 12:20 pm

Наводнени къщи и пътни отсечки след бурята в Добрич
26.10.20 в 09:03
Силен дъжд, придружен с градушка, наводни улици и булеварди в Добрич.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон окт 26, 2020 1:22 pm

Браво на Добрич! Стабилна буря е била там и предполагам вече са си преизпълнили доволно месечната норма. Въобще от цяла СИБ според мен района на Добрич и Варна имат най-интересните климат, може би заради близостта си до морето.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » пон окт 26, 2020 2:35 pm

Бурята в Добрич е била епична обаче. Гледам ето това брутално клипче и не мога да повярвам, че това се случва само дни преди началото на Ноември, тоест във време, в което отадвана трябва да сме забравили за бурите, а камо ли за такива брутални градушки. Това дори през.късната пролет и лятото става рядко. :shock:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон окт 26, 2020 2:38 pm

Тая буря е дълбоко ненормална бре хора, не стига че е в края на Октомври ми и ПРЕЗ НОЩТА!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон окт 26, 2020 2:55 pm

Ами бухайте дърва и въглища в печките или набичвайте парното на макс и скоро такива бури ще гледаме и през януари. :lol: В природата всяко действие си има противодействие. Няма как това масово горене на всякакви горива твърди, течни или газообразни да не доведе до промени в климата, а именно затопляне.

Windy

Мнение от Windy » пон окт 26, 2020 3:26 pm

От добрата страна погледнато като се стопли климатът достатъчно няма да има нужда от дърва и въглища за отопление :buble:
Последна промяна от Windy на пон окт 26, 2020 3:30 pm, променено общо 1 път.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » пон окт 26, 2020 3:29 pm

Абе не е чак невиждано нещо. На 15.11 съм виждал в пункта подобна буря с 10см покривка от град и гръмотевици по един фронт преди 25 години, но беше следобед де. Но то в този сезон не е много важно в коя част от денонощието се случва. Вече денонощния ход не е от такова значение при тези процеси при това ниско слънце...
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » пон окт 26, 2020 6:06 pm

weather_master написа:
пон окт 26, 2020 1:22 pm
Браво на Добрич! Стабилна буря е била там и предполагам вече са си преизпълнили доволно месечната норма. Въобще от цяла СИБ според мен района на Добрич и Варна имат най-интересните климат, може би заради близостта си до морето.

Така е,забелязал съм,че тук стават брутални бури,рядко ,но запомнящи се.
Зимата може да ни смаже от рекорден сняг и студ ,лятото може за броени часове да се изсипят няколко норми валеж.
От както се помня съм виждал десетки пъти такива бури с град през нощта,до колкото знам е рядкост да вали град вечерно време,но за Добрич не е :D
Такива бури е имало много и ще има.Помня една подобна това лято,мисля че беше края на Юли,когато къч 2-3 през нощта се разрази подобна буря и за около 2 часа се изляха 70мм дъжд.

Windy

Мнение от Windy » пон окт 26, 2020 7:29 pm

Фрапе, есента и пролетта имало ли е такива бури с градушка, особено нощни? Това ми е въпросът, конкретно това събитие прецедент ли е (по всички показатели) или не е?

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » пон окт 26, 2020 8:16 pm

Края на Октомври да вали такъв град през нощта не си спомням да се е случвало поне близките 10-15г.
Но доста често се развиват такива бури и то нощем,както споменах ,това лято се случи нещо подобно,но не баш с такъв град. Тогава за 2 часа се изляха около 70л дъжд,пак беше между 3-5ч през нощта и траекторията на бурята беше подобна.
Тук сме предразположени за такива бури,сещам се и за по-силни,но те бяха през деня.
Преди 10г ,беше Август,но не се сещам за дата,се изви страхотна буря,която още помня,защото ме хвана докато бях навън,валя около час и половина град с ураганен вятър,като тайфун,след това още около час порой,равносметката беше 96мм дъжд за 2 часа (помня дори даваха по прогнозата на БТВ количеството),а нямаше перспективи за такова нещо,малко се отплеснах ,съжалявам за оффтопика.
Навън е хладно и свежо,около 12℃.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » вт окт 27, 2020 6:34 am

Ясно е времето във Враца, Т е 11С и духа характерният ЮИ вятър.

Заключена

Върни се в “Фактически данни за времето”