Текущи данни за темп. на морската вода (+ реките и др. в. басейни)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

Потребителски аватар
нашия
Регистриран: пон мар 03, 2008 9:40 am

Текущи данни за темп. на морската вода

Мнение от нашия » съб апр 11, 2009 6:59 pm

Сега виждам за Варна в един сайт дават 13С температура на водата, ама доколко е вярно !? Мисля, че е по-студена, като гледам тези 12С максимална на въздуха за Варна днес.
За Дунав намерих един интересен сайт с много точна информация за температурата на река Дунав http://www.appd-bg.org/site/wrap.php?3. Ще ви е интересен, ако не го знаете. Край Русе днес я дават 11,9С. Доколко температурата на Дунава оказва някакво влияние на температурата на сушата?
Има ли някъде база данни за температурата на морската вода по Черноморието или по Дунава със средни, абсолютни максимални, минимални температури по месеци? Иска ми се да си направя някакво сравнение със същите температури на въздуха да видя каква е амплитудата спрямо тях.
Много интересно беше, когато температурата на морската вода отбеляза едно повишение в началото на Февруари 2009 от 2-3С набързо. Беше достигнала от 4-5 до 7-8С, което е над нормата за началото на Февруари, когато обикновенно е 3-4С до брега / по мои наблюдения/. Спомням си години когато при топъл Декември сме имали 9-10С в началото на Януари. сега също беше доста топла водата в началото на Януари, което доведе и до топлия Януари тази година. За Черноморието висока температура на водата към края на Декември е предпоставка за топла зима, както беше и тази година.
Стринг - можеш ли да направиш една графа с температура на водата за Черноморските и Дунавските станци, там където са фактичесите данни за времето? А, евентуално със средни стойности за деня, както е в месечните данни по градове за въздуха?
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » съб апр 11, 2009 7:50 pm

База с данни , незнам къде има... но примерно мен ми е кеф да видя някоя карта с Т , за да видя по-добре разпределението :P http://www.wunderground.com/MAR/eum.html е примерно тази , гледам и още няколко , на BBC и.т.н , едва ли имат кой знае какво отклонение , впредвид това , че Т на водата се мени сравнително бавно...
Също ще е интересно да намерим нещо за теченията в Черно море , който влиаят на Т , а тя от своя страна на времето , поне при нас... Ако си спомняш миналото лято , мисля че юли месец Т на водата падна с 6-7C за 1-2 дена , заради студено течение.. разбира се има значение до каква дълбочина и.т.н , но който разбира повече да казва... :)

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » съб апр 11, 2009 7:54 pm

http://www.weatheronline.co.uk/cgi-app/ ... EBIET=0007
Тук пък дават 10С за Варна, но тези данни не са точни. Иска ми се нещо като сайта за температурата по Дунава. Толкова ли е трудно да слязат метеоролозите до морото и да пъхнат една колба и един термометър във водата, че да има някакви данни. Много е кът тая информация за точната температура на морската вода. Имам чувството,че е секретна информация или тема табу.
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » съб апр 11, 2009 8:29 pm

Нашия, от температурата на морската вода ли се интересуваш? Те дават 10°C, а ти колко очакваш да е?

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » съб апр 11, 2009 8:36 pm

Killerbeast написа:Нашия, от температурата на морската вода ли се интересуваш? Те дават 10°C, а ти колко очакваш да е?
Искам точни данни както за въздуха 10,2 или 10,8 или 12,5С. Такива описания на око 11-13С ми се струват малко несериозни. толкова ли е трудно да се измери температурата на водата? За Дунав как може да има точна информация, а за Черноморието да няма?
http://weather.digsys.bg/ch/index.pl%3F ... =_bul.html
Тук пък дават 13С. А, за архив с данни да не говорим как може да се намери безплатно.
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » съб апр 11, 2009 8:39 pm

Първо виж колко дават, защото не е 10, 11 градуса. Архив за данни има, както и текуща информация за температурата на водата. В момента тя е 11.1 градуса във Варна. http://www.stringmeteo.com/synop/bg_tab ... erm=12#sel Толкова ли е трудно да си я видиш оттука температурата? После ще пиша за теченията, има обяснение, но в момента уча по немски и няма как :wink:

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » съб апр 11, 2009 8:46 pm

Благодаря за информацията. Видях точните данни. Не съм обърнал внимание , ако ги има отдавна тези данни. Интересно. А, архива за водата къде е ? По температура на морската вода обаче едва ли ще има много дни когато Варна да бие Бургас. парадокса е,че при по-ниска температура на морската вода ще имаме дни с по-висока температура на въздуха за Варна спрямо Бургас. Горе-долу е еднаква и температурата по Дунав и по Черноморието, въпреки високите максимални температури край Дунава.
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Re: Текущи данни за температурата на мо

Мнение от ehh » съб апр 11, 2009 10:32 pm

нашия написа:...Доколко температурата на Дунава оказва някакво влияние на температурата на сушата? ...
Според мен, ако влияе, влияе само на крайбрежната ивица. Поне тук при нас е така.

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » нед апр 12, 2009 4:52 pm

Какво разстояьние имаш предвид под крайбрежна ивица? И Черноморското влияние обхваща крайбрежната ивица, но прониква до 50км при Провадия.
За днес дават температура на морската вода за варна срещу 12,3 срещу 12С за Бургас! Меренето на този показател ми се струва малко съмнително. Да дръпнеме с 1,2С за един ден при студа от вчера, странна работа. Някой наясно ли е на колко часа се мери този показател, на какво разстояние от брега, на каква дълбочина?
Варна днес отбелязва покачване, а Бургас понижение. пак ми се струва странно. Относно морската вода очаквам Бургас да води на Варна убедително. Сега започвам да следя този показател и още нямам наблюдения, но началото ме изненадва. Дали от теченията или от посоката на вятъра, но днес Варна има по-топла морска вода от Бургас. Забележително! Русе също отбелязва покачване от 11,9 до 12,1С днес.
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » пон апр 13, 2009 12:54 pm

Около 200 метра.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон апр 13, 2009 1:02 pm

Във видинската Градска Градина(тамошния централен градски парк), явно се усеща разлика от 2-4 градуса на 10-120 метра от реката. Тия градуси и метри стават доста повече при източен вятър, при летни АЦ жеги в някои части на деня, знаете в каква посока е брегът там.
Колкото до село, на което Дунавът се пада 2-3 км северно и 7-9 източно, и особено хълмовете с лозята, с още 50-60 м. денивелация, влиянието не се усеща или казано по-точно, ефектът е косвен, но не са ми ясни самите механизми на подобно въздействие.

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » пон апр 13, 2009 8:35 pm

Малко ми е странно с каква лекота температурата на морската вода днес падна с 1С и сега е около 11С, а на река Дунав/12С/ не ще да пада. Явно източният вятър си казва думата. При толкова продължителен силен източен вятър през Юли-Август щяхме да имаме явлението ъпуелинг и спад в температурата на морската вода от едни 12С. А, има ли вятър при които температурата на водата в Дунав спада рязко?
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
Hristo Chipilski

Мнение от Hristo Chipilski » пон апр 13, 2009 8:43 pm

За Бургас ъпуелинг се проявява при вятър от югозапад, когато температурата на морската вода пада чувствително... За Варна не съм съгласен за източния вятър, той носи мътна и топла вода, пълна с водорасли. :wink:

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пон апр 13, 2009 8:47 pm

нашия написа:А, има ли вятър при които температурата на водата в Дунав спада рязко?
Еми много ясно, че има. Като духне оня леденяк от Шварцвалд и целия Дунав помръзва... :lol: :lol: :lol:
...
Нашия , майтапче. Надявам се не си се обидил... :roll:
Последна промяна от Radoslav Petkov на пон апр 13, 2009 9:05 pm, променено общо 1 път.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » пон апр 13, 2009 8:52 pm

Killerbeast написа:За Бургас ъпуелинг се проявява при вятър от югозапад, когато температурата на морската вода пада чувствително... За Варна не съм съгласен за източния вятър, той носи мътна и топла вода, пълна с водорасли. :wink:
Прав си. Обърках посоките. Имах предвид западен вятър. И за Варна е западен вятър за ъпуелеинг. При силен СИ температурата също се понижава, разбира се много по-бавно. Това е най-характерно за есента.
Нека да е вечно лято!

Отговори

Върни се в “Фактически данни за времето”