ПРАВОПИСНИ (и езикови) ЗАБЕЛЕЖКИ И СПОРОВЕ

Хубаво е, когато се обменят мнения по разни въпроси, да има поне минимум информация за стоящите отсреща, достъпна за всички... Тук всеки може да споделя неща за себе си или да пита другите, това е мястото и за теми, свързани със срещи на форумци, учене и работа. За образование и работа, свързани с времето и климата, има друг раздел ("Образование, реализация, наука (метеорология/климат)"): viewforum.php?f=30

Модератори: Radoslav Petkov, ncuxap

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср окт 18, 2017 8:56 pm

Как да пишем Ѝ?
Всички сме виждали как за удобство много хора изписват ѝ като й. Други изцяло го пропускат, пишейки: „Дадоха и кутия бонбони“. Какво друго, освен кутия бонбони, са дали?

В подобни случаи й е за предпочитане, за да се избегне смисловото объркване. Замяната на ѝ с й обаче е неправилна, тъй като й е буква, чието име в езиковедските среди е глайд, т.е. буква, която не може да се произнесе самостоятелно, затова се чете само в съчетания с други букви (например йо и йе). От друга страна, ѝ е самостоятелна дума, чието използване е задължително. Заменянето ѝ с букви и други писмени знаци е нарушение на правилото.

Всъщност, има лесен начин да изпишем ѝ на клавиатурата – така, както го изисква българската граматика:

Shift + ь

На фонетична клавитура: shift + x (там, където е ь).

На БДС клавиатура: shift + a (там, където е ь).
...
:deal: :thumbup:
Това обаче очевидно работи само при малка част от клавиатурите :hmm: ...
Последна промяна от Stringmeteo на вт ное 28, 2017 4:01 pm, променено общо 2 пъти.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет окт 19, 2017 12:54 pm

Май е имало ъпгрейд на форума. Преди удареното и (ѝ) излизаше като въпросителен знак. :hmm:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет окт 19, 2017 1:38 pm

Да, лека промяна само.

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пет окт 27, 2017 7:33 am

Mareeramm написа:
misacho написа:Около 8 градуса в Чепеларе по една джаджа от Лидъл сложена на джама на хотела.Наздраве
Покушавам да схватим ову реченицу све време али ми не иде никако.. :-? :D :D
:laughm: Много сленг има тука - затова не ти иде. "Джаджа" е нещо малко, дребно, може да е всичко - машинка, устройство/в случая явно термометър. "Джам" е прозорец, стъкло.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пет окт 27, 2017 8:04 am

Устройството е висотомер с термометър.Мери и налягане,влага.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » съб окт 28, 2017 11:41 am

И аз се улавям, че понякога прекалявам. Не заради друго, а защото, както и при палмите да речем, четат много хора отвън, които ползват транслейта на Гугъл. Нормално, при ползването на некнижовни и разговорни форми, той е аут :)
Тъй че, моля, съобразявайте се (който иска, де) :laughm:

Спомням си, преди няколко години сутиенчето на ветромера излетя на майната си при комшията, добре, че оня е оправен и го зелепи с капчица :) На работа, Гугъл!)))

a few years ago, the windbreaker's babe took off on his fuck with his boyfriend, well that he was torn down and drank it with a drop

:bowl:
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед окт 29, 2017 6:18 pm

meteo fen написа:Проблеми в Европа и смъртни случай свързани със силна буря и ураганни ветрове...
...
Искаш да кажеш случаИ може би ;) ...

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » нед окт 29, 2017 6:43 pm

Посипвам си главата с пепел.... неволна грешка! :green:

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » ср ное 15, 2017 4:07 pm

VAZEC написа:Изглежда приятелите Иво Некитов и дружинката му, са във еуфория и носят от 9 кладенеца вода само и само за топла зима .
Даже имат и прогноза за лято 2018 с 3 градуса над норма ЩЯЛО ДА Е ТО :D
https://www.facebook.com/IvoNekitov/pos ... 0914566245

ПО ГОЛЯМИ ЕГУИСТИ ОТ ТЕЗИ ХОРА ЕДВА ЛИ ИМА .......... Мислейки единствено за собствените си нужди как да не има замръзнат палмите :D
Хайде да посъживим тази тема. Твоят пост, VAZEC, е изключително плодовит и подходящ за целта.
И така, "ПО" е с чертичка (в случая), казва се също "средна черта" или пък ''тире'', ако предпочиташ. Това е така, защото е сравнителна степен. "Егуисти" е с "о" (идва от ''его'' - за това не сме виновни нито ти, нито аз - просто такава е етимологията на думата. :wink: ) "Има замръзнат'' е по-скоро ''им замръзнат'' - това вече е от бързане, и тук нямаш вина. ''Във" в първото ти изречение се пише като ''в'', понеже буквата ''ф'' в следващата дума ''еуфория'', е чак на трета позиция.
Имаш и стилистични грешки, ако ми позволиш така да ги определя. Във фразата ''мислейки единствено за собствените си нужди'' и т. н., по-подходящо би било вместо ''нужди'' да се използва ''интереси'' или пък ''цели''. Писането с големи букви също не е прието, защото се възприема все едно викаш, но естествено имаш право да си го употребяваш по твоя преценка, когато го смяташ за необходимо. Вместо ''даже'', е по-добре да се използва ''дори'', тъй като ''даже'' е руска чуждица в бълг. език (освен ако някъде в периода X - XIV век думата не е била първо българска заемка в руския език, сега не ми се задълбава).
Друго, друго... :scratch: ... А, една много показателна грешчица. Често ние, родените и израсли в Западна България, знаейки че е неправилно на всяка крачка да се употребява ''е'' вместо ''я'' и в стремежа си да се презастраховаме, слагаме ''я'' понякога там, където не му е мястото. Това се случва много често, особено когато сме в някаква по-академична среда. Защо? Ами много просто, не искаме да ни помислят за прости. Затова понякога изговаряме или пишем ''голями'', обаче така влизаме в капана, защото точно тази дума (и някои други от този тип) е правилно в множествено число да се изписва и изговаря с ''е'' - ''големи''. (Мляко - млечни продукти, хляб - хлебни изделия и т. н.)
Това са най-общо основните грешки. Чак за препинателни знаци и темподобни, не ми се говори. При запетайките признавам, че и аз не съм съвсем в свои води. Единственото, което ще отбележа е, че между последната дума в първото изречение и точката, не би следвало да има интервал, но да не издребняваме, казвам го, защото ме подсеща как някои хора пък пишат точката и подхващат следващата си мисъл направо с голямата буква и без пауза. Което също не би било правилно.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср ное 15, 2017 11:19 pm

Вазектом е неграмотен имбецил. Това е очевидно. Но не разбирам защо замесва мен,вместо да пише на другаря Си....
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Потребителски аватар
itmpm
Регистриран: нед окт 16, 2011 5:06 pm

Мнение от itmpm » чет ное 16, 2017 5:45 pm

VAZEC наистина е направил много грешки, обаче тук да ми се говори за стилистични грешки, това не го приемам и някак си ме издразни много.
За к'ви стилистични грешки ми говориш, за к'ви пет лева. Тук не сме на изпит по български език, шъ мъ извиняваш.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » ср яну 24, 2018 12:49 am

wilkosz написа: Ми то и в Шумен и Варна тъй са говори. :laughm:
Как бе на Ъ накрая ли? Много се бъркаш за Варна, там никой не говори така, освен тези, които са дошли от Русе и Разград, явно и от Шумен. Във Варна се говори всякак иначе, често чувам и казАл, ходИх и т.н., ама това не е от местни хора. :laughm:
Варна е в една диалектна област с Добрич и до някъде с Бургас, но не и с Шумен и другите градове нататък. Това съвсем не е за тази тема, трябва да се измести в правилната.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср яну 24, 2018 12:52 am

Ами аз когато ходя във Варна и слушам как говорят по улиците, няма никаква разлика с Шумен. Докато ако отида във Велико Търново или Габрово, там говорят по-различно, по-правилно. Шумен е в една група с Варна в източните говори.
Данис има много силен западнобългарски диалект, говори както говорят в Плевен, защото е от Червен бряг. Въобще не говори по шуменски. :wink:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » ср яну 24, 2018 12:58 am

Ooo, аз много изразено си говоря по русенски. Понякога ми се смеят даже, понякога се усещам и аз почвам да се смея...супер меко едно такова...мн якичко нз. :lol:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » ср яну 24, 2018 1:01 am

Е по принцип най-правилно в България се говори именно в Търново и Габрово, да не би някой да си мисли че е в София. Имам приятели впрочем, които си вярват, че е така, ама не е. :grin1:
Иначе вероятно сме близки с Шумен, аз там не съм ходил от много години и не знам, от там мисля че не познавам никой също, обаче определно на Ъ накрая е абсурдно за Варна.
Иначе аз имам една приятелка от Русе и като започне Ъ накра да завършва думите всички се смеят доста, вече се отучи де, аз съм свикнал, щото много съм ходил там, отделно имам роднини, ама на някои хора им е много забавно това. :laughm:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

Отговори

Върни се в “Лични. Образование. Работа. Взаимопомощ”