ПРАВОПИСНИ (и езикови) ЗАБЕЛЕЖКИ И СПОРОВЕ

Хубаво е, когато се обменят мнения по разни въпроси, да има поне минимум информация за стоящите отсреща, достъпна за всички... Тук всеки може да споделя неща за себе си или да пита другите, това е мястото и за теми, свързани със срещи на форумци, учене и работа. За образование и работа, свързани с времето и климата, има друг раздел ("Образование, реализация, наука (метеорология/климат)"): viewforum.php?f=30

Модератори: Radoslav Petkov, ncuxap

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » вт юли 02, 2019 3:40 pm

Англомерация, ъхъ, вЕрвайте ми, има още испаномерация, германомерация, италомерация, ти не знаеше ли хаха :lol: .

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » ср юли 10, 2019 10:50 pm

nakata_georgiev написа:
blue написа: П.С: Нищо лично нямам към теб- факт е че те чета тук за разлика от няколкото неспасяеми идиоти тук говори, че ми се ще да се осъзнаеш докато все още имаш време.
незнам дали и ти самия си вярваш.....
Харесва ми видимото ти лицемерие , първо убиждаш човека ,после му се подмазваш :laughm:
И ти и Маняка не разбрахте ,че се пише "не знам"

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » ср юли 10, 2019 10:57 pm

zaples14 написа:
nakata_georgiev написа:
blue написа: П.С: Нищо лично нямам към теб- факт е че те чета тук за разлика от няколкото неспасяеми идиоти тук говори, че ми се ще да се осъзнаеш докато все още имаш време.
незнам дали и ти самия си вярваш.....
Харесва ми видимото ти лицемерие , първо убиждаш човека ,после му се подмазваш :laughm:
И ти и Маняка не разбрахте ,че се пише "не знам"
знам ,че е с О :laughm:
Метеостанция от Бургас 17м http://vzk-burgas.com/pws
село Факия
https://www.wunderground.com/dashboard/ ... wx_pwsdash
Камера от Бургаския залив
https://surfshopburgas.com/camera

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет окт 24, 2019 9:18 am

Много обичам коментари на тъпоумници за правопис.

Току някой се изпръцка за вече възприета дума като "уикенд" в случая.
За да бъде така нежно възприета, въпреки частичната си неблагозвучност, си има причина: липсата на български неописателен (!) аналог. Не "почивни дни" - една дума! Да не говорим, че почивни могат да бъдат не само сб и нд.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб фев 01, 2020 12:13 am

Бройна форма на съществителните имена от м.р.

Продължаваме инициативата по опознаване, припомняне и съхранение на родния ни език като ценност, гордост и национален белег. Днес предстои четвъртият урок от поредицата ни, посветен на проблемната бройна форма за съществителните имена от м.р. Или защо така популярните форми като „двама учителЯ” и „няколко участниКА” са неправилни.

:hmm:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » чет юни 25, 2020 8:58 pm

От няколко дни ми "бърка в мозъка" един израз, който го казват редовно от БАН по радиото в прогнозата за времето. Не съм сигурен дали е грешно или просто на мен ми звучи зле. Изразът е "придружени с гръмотвици". На мен лично ми звучи много по-добре: "придружени от гръмотевици. Ако някой е по-наясно може да каже. :hmm:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет юни 25, 2020 10:07 pm

Не мен с ми звучи много по-добре, а и май по традиция (винаги) така се е казвало... или поне в над 90% от случите :dontknow: ... Добре де, не съм сигурен, то бързо се свиква с разни неща :grin1: , но по-скоро ми се струва, че е вярно това, което написах в предното изречение :hmm: ...

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » чет юни 25, 2020 10:09 pm

Тънка е разликата, и двете стават. Но открай време в това клише се е наложил предлогът с. Може би по този начин се подчертава по-добре зависимостта и свързаността на двете явления.

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » чет юни 25, 2020 10:42 pm

„Появата ѝ на сцената винаги бе придружено с аплаузи” ,
но - „ Понякога тя идваше на приемите придружена от импресариото си .”
... „придружени с гръмотевици ” е правилно .

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пет юни 26, 2020 1:07 pm

Иво 68, имаш предив, че "от" се полазва, когато става въпрос за хора, а "с", когато става въпрос за неодушевени предмети? :hmm: Звучи логично и може и така да е.
Друго, което се сещам е за листИ или листА. Като бях на КСК в София и ни казаха, че ще ни раздадат листА, за малко да си помисля, че ще ни раздадат листа от дървета, защото поне тук така наричаме тях. А ползваме листИ за хартия. Също не съм сигурен дали моето рабиране е праивлното, може да си е някаква местна особеност на говора.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет юни 26, 2020 1:40 pm

Ооо, това супер много ме дразни (като некореняк софиянец), ясно е кое е правилното :grin1: ...

Потребителски аватар
NorthStorm
Регистриран: вт авг 27, 2013 11:01 am

Мнение от NorthStorm » пет юни 26, 2020 5:10 pm

Е па тука им викаме ''шума'' :lol:
Summer!

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » пет юни 26, 2020 6:11 pm

quittr написа:
пет юни 26, 2020 1:07 pm
Иво 68, имаш предив, че "от" се полазва, когато става въпрос за хора, а "с", когато става въпрос за неодушевени предмети? :hmm: Звучи логично и може и така да е.
Друго, което се сещам е за листИ или листА. Като бях на КСК в София и ни казаха, че ще ни раздадат листА, за малко да си помисля, че ще ни раздадат листа от дървета, защото поне тук така наричаме тях. А ползваме листИ за хартия. Също не съм сигурен дали моето рабиране е праивлното, може да си е някаква местна особеност на говора.
Точно това имам предвид .

... когато става дума за хартия, разбира се формата за мн.ч. е листове .

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет юни 26, 2020 6:18 pm

Е, може и листа, но не в оня смисъл: "дай 5 лИста хартия" ;) . Абе, малко са ми мътни тези 2 или 3 вида множествено число, но определено не е правилно да се каже "подай ми листата от масата" :laughm: ...

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пет юни 26, 2020 6:26 pm

Според мен не е проблем да се каже 5 или 10 листа, стига ударението да е поставено, където трябва(на първата сричка). Проблем би имал ако се членува. Не може да кажеш листата. Или пък сложиш ударение на последната сричка в думата листа. Нормалната асоциация е листа от дърветата. :grin1: Листи също е правилно. Членувано листите. Най-подходящо за употреба. Листове е много грубо, но така е записано в уикипедия. :hmm:
Иначе и преди съм казвал, че диалекта на софианци винаги ми е бил селски и супер смешен, но това си е лично мое мнение.
Последна промяна от ASENOV на пет юни 26, 2020 7:08 pm, променено общо 1 път.

Отговори

Върни се в “Лични. Образование. Работа. Взаимопомощ”