Учете география!

Хубаво е, когато се обменят мнения по разни въпроси, да има поне минимум информация за стоящите отсреща, достъпна за всички... Тук всеки може да споделя неща за себе си или да пита другите, това е мястото и за теми, свързани със срещи на форумци, учене и работа. За образование и работа, свързани с времето и климата, има друг раздел ("Образование, реализация, наука (метеорология/климат)"): viewforum.php?f=30

Модератори: Radoslav Petkov, ncuxap

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » чет ное 28, 2013 6:52 pm

Stringmeteo написа:
gosho97 написа:... Аз не само, че мога да напиша всички държави в света(+малки островни държави и т.н), ами мога дори и столиците им + техните щати и техните столици...
:o :shock: Мълиии, мно'у начетену, беееей... :clap: :bowuu:
Не се базикам, даже в даскало госпожата ме е изпитвала. :lol: Попринцип имам недостатъка да помня много ненужни неща. :grin1:
П.С. Като казвам
gosho97 написа:+ техните щати и техните столици...
имам предвид на САЩ, някой да не си е помислил друго. :grin1: Е, сега знам и областите в Колумбия, провинциите на Германия и Австралия, както и териториите на Канада, ама айде стига съм се хвалил. :grin1:

Все пак в линка, който е дал Бисмарк предполагам, че са постнали най-големите издънки. Навсякъде си има прости и умни хора. Напримиер в България, ако направят подобна анкета в някоя по-изпаднала гимназия не очаквайте резултатите да са много по-добри. Знам за случай от един приятел, в който на контролно по география пича писал, че България граничи с Германия. :laughm: Бисери бол, така че...
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет ное 28, 2013 7:08 pm

Ебре, Гошо! Сега ако ми изредиш и имената на кметовете на общини в Северозападните територии и Нунавут, ти ставам последовател в Сутаря! :buble:

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

serioznoli

Мнение от elenaRudolf » чет ное 28, 2013 11:14 pm

Ако приемем този американски тест за представителна извадка (каквато той не е), мисля, че можем одмах да се почувстваме дълбоко оскърбени. Не, не съм комплексар. Даже сам за себе си съм много нафукан. Националната ми гордост не е помръднала и на йота след всички изпитания, на които бе подложена докато преглеждах отвъдокеанските контролни по география... Е да де, ама не! Нещо ме гложди отвътре и не ми дава мира. Защото,...защото и на малките деца им стана ясно, че наследниците на славните пилигрими, слезли от кораба "Мейфлауър" хич си нямат и хабер що е това чудо Швейцария на Балканите и има ли то почва в ръководствата по кадастър. Тук не може да има никакъв бъзик - работата е сериозна. И с бегъл поглед между редовете се установява, че никой от решилите теста не е назовал някое друго царство-господарство с името на нашата татковина. Защото обратното би означавало знанние. Нещо чуто. Един вид- да, слаб съм в тая материя, ама знам я аз България, търся, търся, търся... и къде, къде, къде- ей тъдява ще я прасна - това трябва да е тя! Разбирате ли? Нищо подобно. Малка утеха е, че името на държавата ни просто не звучи особено "комерсиално". Малка утеха е, че други също се представят зле. Много добре го дава Кроуейша, но това вече е отявлен пример за комерсиално име и до голяма степен обяснява високите резултати. Представянето на Сърбия и Румъния също е ужасно слабо. За Румъния е срамно - държавище три пъти по-голямо от нас по население и два пъти по територия и никой да не знае кой знае какво особено за теб. И то при положение, че името е комерсиално - всеки е чувал, предполага се, за романски езици, "роман емпайър" и т.н. Сърбите пък от кумова срама, макар и с недотам звучно име (в някои стари атласи съм го срещал като Servia– първата асоциация сигурно е "абе, тези слугували ли са на някого?"), поне имат Джокович и Никола Тесла и освен това са били консуматор на бомбардиране и можеха да запишат повече точки. Ама къде ти. Впрочем, картата на Европа наистина не е актуална. Може би запитването е направено преди петдесетина държави да признаят независимо Косово. През 2006 г. пък се проведе референдум, след който много хора ходят на море в Монтенегро, а сърбите останаха без излаз на такова.
А за България какво да знаеш ако си един прост янки или един средностатистически землянин? Фактът, че една песен напуснала галактиката и станала "инопланетянска", че имало вампирски дневници с участието на една наша от лична по-лична мома, че някой си допринесъл за изнамирането на компа или бил превъзходен бас (или сопран), че на един с име Симеон му викали "дъ Грейт" и т.н. и т.н. - всичко това минава метър.
Единствената ни реална утеха е, че явно сме дваж по-прочути чрез онази исконно наша принадлежаща ни земя, която даде най-големите ни възрожденци, половината от чието население се пресели в родината преди другата половина да се отвърне от нея и за която никой по света не беше чувал преди сто години. Ама друго си е сега да се зовеш "Месъдоунийа" на името на този, на когото днес вдигаш чутовни паметници насред мегдана. Кой не знае Александар Македонецот - та той е завладял почти целия свят.
Така излиза, че за собствено успокоение ние българите трябва да протегнем ръце към нова слава. Да измислим нещо грандиозно. Да излъчим някой велик ум. Някоя нова майка Тереза ако е необходимо. В Албания летището го кръстиха на нейно име, а нашите си нямат имена... Докога?
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » чет ное 28, 2013 11:40 pm

Toва ако не си го копнал от някъде (не се обиждай), добре си се справил :D Пробвай да пишеш разкази и фейлетони. Колкото до картите, показват обща срамна картинка. Ако им дадат Африка или Азия ще е още по-зле, тук поне посочват Великобритания, Ирландия, Франция, Испания, Португалия , Италия и спорадично и останалите. За голяма част от пробвалите се, източна Европа е терра инкогнита, пишат с големи букви "Балига квой туй", "Извинете ама не знам за какво става дума", "Много държави бе, де да знам коя коя е", "Май Борат е роден тук" и тем подобни. Един беше писал върху Унгария "Средната земя", требеше някъде от ляво да е Шлемово Усое, вдясно Ломидол, а някъде на североизток кралство Рохан. Та толкова са им познанията и интересите. От друга страна понякога е по-добре да не си известен, щото на едната карта върху бивша Югославия пишеше "Война, война, война". Мерси, не ща да ставаме известни с нещо такова. И не е до разпознаваеми брандове. Югославия я бомбардираха съвсем наскоро и пак не я знаят. Всички знаят за вампирите и Дракула (който е писал грамотите си на български, но това е друга тема) и не могат да посочат Румъния. Просто са тъпи парчета, няма значение Тесла-Месла, Дракула-Мракула. Пак казвам не ми дреме на фия, че някъде по света някакви тъпи парчета били зле по география, техен проблем. Както правдиво отбеляза бисмарк, поне една прилична част от тях са пичове. Щото е по-добре да си невеж и да си пич, отколкото да си невеж и да си плазмодий някакъв. Е тук има вече разлика в културите, в тяхната култура може да си пич и да си неук, тук си отглеждаме хем неуки, хем вечно мърморещи и недоволни полуидиоти, на които целия свят им е крив, само не поглеждат себе си.
Игнорирайте идиотите, те са неспасяеми.

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

nqmazna4ka

Мнение от elenaRudolf » пет ное 29, 2013 12:13 am

Мне, защо да се обиждам, не съм толкова докачлив. Още повече, че не съм се справил толкова добре. Опитах се, но виждам, че не съм успял да кажа това, което исках. Няма значение. Относно Дракула, какво имаш предвид- че е писал на български или на румънски с български букви?
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

doncho

Мнение от doncho » пет ное 29, 2013 12:21 am

Баш на български е писал. Може на влашки да е говорилс конете си, но документите са писани на български. Поне 200 години след падането на България карат така, много силно културно влияние е имала явно България, после още 200 години са писали на кирилица на влашки. И много бързо са забравили това или поне успешно са се опитали да гоизтрият от националната си памет. Днес като посочиш на някой млад румънец някой надпис на кирилица в някоя църква в Румъния се звери и не може да повярва, че са писали на кирилица. Румънски няма като понятие до 1858 или 1860, там някъде. В един момент решават да са наследници на Рим (за което Ботев сериозно ги бъзика,но и тия му думи са забравени, като твърде националистически предполагам, както някои разкази на Вазов) и се кръщават Романия. И за по-авторитено изоставят и кирилицата. Друг е въпросът, че това име бързо се налага и днес имаме близо 20 милиона румънци с твърдо румънско самосъзнание. Днес едни други се опитват да се изкарат наследници на Ал. Македонски ама не им върви нещо. Ама това пък нямаше нищо общо с темата "География на младите американци" :)

doncho

Мнение от doncho » пет ное 29, 2013 12:34 am

Ето пробвах да намеря нещо по въпроса, за съжаление в уикито информацията е оскъдна. Все пак се казва че последните влахо-български грамоти са писани през 17 век, т.е. почти 300 години след падането на България, не знам давате ли си сметка колко години са това и то след като държавата България я няма и какво е било влиянието на България върху културата на целия регион.

"По форма това са кратки влашки официални документи с разнообразен предмет: за дарения, административни, политически, потвърдителни, съдебни, за покупко-продажби и т. н. Написани са на говорим български език, съществено отличаващ се от средновековния църковен български език, използван в богослужебната литература."

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0% ... 1%82%D0%B8

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет ное 29, 2013 1:14 am

Дончо, нещо кривваме встрани от темата.
Няма смисъл да търсим повод за нац. гордост в това. Факт е, че сме си пуснали задниците на турците, точно както сега си ги пускаме на комуноруските боклуци - ФАКТ.
Защото и Търново, и Видин, и Дръстър ПООТДЕЛНО ако имаха мотивирано, мъжко население от бойци-берсерки като Аспарух или Крум, сега светът нямаше да е чувал за османлиите. Щяхме да ги СМАЖЕМ, прегазим - като Омуртаг рязаните боклуци под Константинопол. Но проблемът е в главите, мотивацията. Изглежда и тогава Свинете Пеевски са били достатъчно за да ни демотивират. Аз си признавам чистосърдечно: ако се наложи да се бия за Пеевски, Гея или Боко, просто ще мина от другата страна на Дунава. Да го духат. Без мен. :laughm:
Вероятно така са разсъждавали и тогавашните боеспособни, здрави и прави мъже и са били прави. Нещо си е отишло със Симеон Велики и никога не се е върнало изцяло, само частично при Калоян, Асен втори и последен блясък през Балканските войни.

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » пет ное 29, 2013 1:20 am

Причината за това османците да ни завладвят, ГЛАВНАТА такава е, че сме били силно разделени и разединени на отделни болярства и полуавтономии! РАЗДЕЛЕНИЕТО ни е погубило тогава! :!: :!:
Историята трябва мноого да ни учи!
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет ное 29, 2013 1:26 am

да, да. тоа го знаем, не ни требе джокер) притчата за Кубрат и проече изтърканотии. Повтарям: зарежете клишетата: Срещу фанатизирани шепа малоумници спокойно излиза друга шепа фанатизирани бойци, но с МОТИВАЦИЯ. Инак тия клиширани повторения за разединението ги знаем и не са верни. Били сме толкова добре - нямало е глад, но е имало остро усещане за несправедливост - както сега.
И великия, недооценен Момчил, и сърбите, дори ние за малко - само Шишман поотделно, сме били на косъм да спрем рязаните боклуци - както сме го правили нееднократно преди това. Но просто е имало много боляри - Пеевци :)
Това е истината, другото - учебникарски клиширани глупости.

doncho

Мнение от doncho » пет ное 29, 2013 1:27 am

Съвсем друга тема, да. И не е за няколко реда. Има много фактори, разпокъсване, късен феодализъм, много независими боляри, на които не им е дремело на фия Асен ли се казва или Асан, само да си запази привилегиите, чумни епидемии и обезлюдяване. Плюс много безполезни интелигенти :laughm: Тончо Жечев беше писал, че ако България е имала толкова войници, колкото брадати исихасти по пещерите, които само са чели религиозни текстове и са се "самоусъвършенствали" е нямало да паднем под турско робство. Действително се е чувствала липса на бойци, щом 5000 каталански наемника са вилнели из Анадола и не е имало кой да ги спре, смятай колко е било зле положението. От другата страна имаме мотивирани плячкаджии, които знаят че ако се бият добре, ще получат някой тимар, отделно политика на терор и клане за да се плаши мирното население и да не се съпротивлява. Абе сложно е, пък и на мен не ми се е изяснило още. И да, ако ще защитавам Гея, Бея и Злодея и аз ще вазирам. Друг е въпросът че при съвременния сблъсък на цивилизациите не знам от другата страна на Дунава дали ще е достатъчно и въобще ще има ли сигурен пристан. Иначе сме имали нещастието да сме най-близо до турците "в чревото адово" и да правим заслон на следващите народи. Между другото една от най-верните и боеспособни турски части след падането на България е сръбската тежка конница. И те са се били за пари и не им е пукало на кого служат.

Стига оффтопик.

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » пет ное 29, 2013 1:31 am

Е как да не е, като Е вярно! Не сме могли да организираме голяма армия, както при Кубрат или Крум, например, точно защото сме били разделени, между себе си и това не е клише, а самата истина! Клише са такива подмятания за "резаняци" и вметки с някакви съвременни личности, нямащи нищо общо. Османското нашествие и армия, всъщност не е имала кой знае каква мощ, на пук на учебникарските клишета, както ти се изрази и при една здрава държава и армия е нямало да има ама никакви проблеми да бъдат победени, но ситуацията в България тогава е била друга и коренно различна от цитираните от теб Крум, Кубрат и тн. Почти всички болярства силно са се мразели помежду си. Алчността ги е владяла и направо са си били, като отделни държави. Никаква комуникация, никаква организация! Подобно е било положението и в Гърция и в Сърбия, между впрочем. Идеален момент за османците на Балканите. Иначе, в едни други времена, арабите са усетили доста силно българския единен дух и сила и не само тях, да не говорим за византийците!
Последна промяна от FENIX на пет ное 29, 2013 1:53 am, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет ное 29, 2013 1:34 am

Явно и 5000 не сме имали. Реално Видинското царство още е съществувало(заеби уебниците!) когато 1406(административната структура, наследниците) шегаджията Тимур е скъсал гъза на турците при Анкара - унищожил ги е, избил, съсипал докрак елита на армията им, барабар с любимите ти сърби ;)
Победа, поднесена не на тепсия, а в устата залък Държавата им на практика е спряла да съществува, освен в Одринско - оня е разкарвал "великия" завоевател Баязид с халка на носа като маймуна, на синджир. :laughm:
И нашите.... - нищо. Има някаква дълбока мистерия в това. И аз спирам ;)

doncho

Мнение от doncho » пет ное 29, 2013 1:42 am

По тоя повод една от теориите и една от причините(много вероятна според мен) за падането на България е че при второто царство се изоставя българската система за управление на държавата и се възприема византийската. Промили са им мозъците на нашите боляри, че византийското е по-културно ,по-напредничаво и по-таквозинака. И възприемат византийското разделение на области, византийски титли, увеличават данъците по византийски образец (явно са се полакомили, но така са отблъснали населението) и най-важното взели са византийската наемна професионална воиска. В българската държава от Аспарух до Петър или дори до Самуил всеки боеспособен мъж е бил винаги на повикване при нужда и е трябвало да поддържа винаги един кон само за война (такъв който не го ползваш за сеене и оране) и оръжие. За ръждясало оръжие се е налагало смъртно наказание. И като са минали на наемна армия,в един момент се е оказало че няма достатъчно войници а наличните отиват при оня който плаща най-добре.

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » пет ное 29, 2013 1:49 am

Цар Калоян допуска много гръцко население по нашите земи. Сам се нарича и техен император! Има истина в това, което казваш. Боляринът на Мелник, Алексий Слав, роднина на цар Калоян, на няколко пъти се е делил в собствено царство, деспотство, като се е наричал и господар и на други народи. И неколкократно се е връщал към родината си. Просто твърде късно е било вече, когато Османците разбиват крепост след крепост, болярство след болярство, за обединение и организация на силите, правени са опити, но "заразата" вече е била навлезнала и е "пълзяла" в нашите територии. Макар, че пак казвам, османците далече не са били кой знае колко мощни в нашествието си. Например арабите в опитите си за нашествия през Византия и България и към останалата част на Европа, са били в пъти по-мощни, но сме ги отблъснали!

Отговори

Върни се в “Лични. Образование. Работа. Взаимопомощ”