ЛИЧНИ ДИАЛОЗИ (разни)

Хубаво е, когато се обменят мнения по разни въпроси, да има поне минимум информация за стоящите отсреща, достъпна за всички... Тук всеки може да споделя неща за себе си или да пита другите, това е мястото и за теми, свързани със срещи на форумци, учене и работа. За образование и работа, свързани с времето и климата, има друг раздел ("Образование, реализация, наука (метеорология/климат)"): viewforum.php?f=30

Модератори: Radoslav Petkov, ncuxap

Plam
Регистриран: 16 авг 2022, 12:17

Мнение от Plam » 19 яну 2024, 00:03

Хаха, поне за тренировката...

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: 20 мар 2015, 19:27
Местоположение: София,Стрелбище, н.в 575м; Габрово, кв. Палаузово, н.в. 419м.; с.Каравелово(общ.Карлово) н.в 387м.

Мнение от Leberkez » 19 яну 2024, 13:23

FENIX написа:
19 яну 2024, 12:44
Затова, както казах и снощи, аз бих дал повече шансове на Петрич за 10 и плюс сантиметра, главно заради планината и орографията.
Извинявам се за дебилния въпрос, но ако може ти или Иван да обясните каква е тази врътка с орографска помощ в полза на Петрич, при условие че и Сандански е в планинско подножие?

Питам, защото съм виждал и друг път Петрич да се разписва доста подобаващо откъм СП. Единствено фактът, че Петрич е северно подножие ли помага, докато Сандански се пада от запад? Отделно, че Сандански има 100-на метра преднина откъм надморска височина.

С други думи, как трябва да се наредят нещата, че Сандански също да получи орографска помощ от Пирин? :dontknow:

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: 17 мар 2007, 16:37

Мнение от FENIX » 19 яну 2024, 13:32

По принцип най-изявена е орографията заради Беласица в Подгорието, не в Петрич, но и Петрич хваща от нея, макар и в по-мек вариант и с по-малки количества. Разположението на северен склон и изцеждане на валежите. Нека обяснят по на вътре в материята. Сандански не е чист южен склон, затова е много трудно да се определи кога вали най-много. Забелязал съм че при ЮИ поток, не чист юг, вали добре, но дали има наистина такава връзка не знам. По-скоро сме от западната страна на Пирин, казват го югозападна. При циклони също вали добре. Сега като гледам по-внимателно, валежът сякаш идва от север, а не както е по-често от юг или юз, така че заради това пък може да сме облагодетелствани. Предстои да видим. Но това не е класическа обстановка с валежи започващи от ЮЗ. Да не стане че говоря глупости, но след като при валежи идващи от юг, Беласица ги изцежда от северната страна, то пък е логично при валежи идващи от север или северозапад, да вали добре при нас. Ама дали сега е такава логиката, не знам. Да за надморската си прав, между средните надморски на двата града разликата е 100 метра. Тук средната е 270-280 метра.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
Leberkez
Местоположение: София,Стрелбище, н.в 575м; Габрово, кв. Палаузово, н.в. 419м.; с.Каравелово(общ.Карлово) н.в 387м.

Мнение от Leberkez » 19 яну 2024, 14:16

FENIX написа:
19 яну 2024, 13:32
Да не стане че говоря глупости, но след като при валежи идващи от юг, Беласица ги изцежда от северната страна, то пък е логично при валежи идващи от север или северозапад, да вали добре при нас. Ама дали сега е такава логиката, не знам. Да за надморската си прав, между средните надморски на двата града разликата е 100 метра. Тук средната е 270-280 метра.
Това също е леко нелогичнo, защото при нахлуване от ЮЮЗ, именно българското Подгорие се оказва подветрен склон и би следвало да е в сянка. Но пък от север има други планини и практически е трудно да се получи нахлуване, при което Подгорието да е наветрен склон и Беласица да изцеди... Офф, много е сложен този район там.

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: 17 мар 2007, 16:37

Мнение от FENIX » 19 яну 2024, 14:28

Да така е, явно ги бъркам нещата, но изцяло причината е орографията на северния склон, там да вали не рядко повече, в подробностите нека кажат хора, които са по-навътре в нещата. При циклони с валежи, които започват от ЮЗ, почти няма сенки. Сенките идват по-късно, когато циклонът се изнася и остават конвективните валежи. Да сложно е. Тук хората приемат че прогнозите на Гърция са по-точни за района им или от Северна Македония! Аз не съм съгласен с това. Факт е обаче, че често има разминавания. Сандански не е с най-ниски валежи от района, има места с много по-малко валежи. Има 6 планини в района, които оформят котловината от всички страни. Сравнително ниска е малешевска планина от запад и СЗ, затова тук СЗ-те нахлувани се усещат добре и най-честият вятър в Сандански е от СЗ. Тук южен вятър почти няма или много рядко и не е чист южен и е съвсем слаб.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: 08 фев 2013, 12:10

Мнение от lancelot » 23 яну 2024, 15:57

weather_master написа:
23 яну 2024, 15:52
На мол Парадайз по колата е 4С.
Сменяй колата. :grin1: :laughm:
Be an encourager. The world has enough critics already.

kerry
Регистриран: 14 сеп 2019, 15:35

Мнение от kerry » 24 яну 2024, 19:26

Тез по Търновско много смели :joyhat:
FB_IMG_1706116997288.jpg
FB_IMG_1706116997288.jpg (54.22 KБ) Видяна 542 пъти

Plam
Регистриран: 16 авг 2022, 12:17

Мнение от Plam » 24 яну 2024, 19:50

:shock:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: 08 фев 2013, 12:10

Мнение от lancelot » 26 фев 2024, 15:32

baiplamen написа:
26 фев 2024, 15:23
Благодаря - явно трябва да ги качиш на това място, не може директно от телефона или от компютъра, ако си ги свалил на компа... На пистата омръзва, особено ако 3-4 часа караш само на долно Лале, още повече ако има някакъв сняг настрани и особено със сноуборд. Пистата е често заледена, защото знаеш, че изкуственият сняг си общо взето полу-сяг, полу-лед (той и затова се топи по-бавно+и заради утъпкването ежедневно), особено сутрин-а и след 2-3 спускания по пистата оглеждаш някакво разнообразие. Лале 2 е супер, защото няма да е размекнато (1900-2250 м. грубо) а и пистата се удължава. Лошото е, че скапаха Витоша. В петък срещнах Диди - познавам я от влека Спас от 90-те години, там караше и Симо караше там. Работеха също, освен Спас и Романски, Заека, Боби, Черни връх, Помагалски. При хубав сняг имаше невероятни сноуборд изживявания на Бай-Кръстьо-горна част - по пътеката и под лифта. Работеше и Конярника+Ветровала. Любима ми беше, а и сега, Стената откъм Боби, имаше козирки и се събираше по 3-4 метра сняг. След Лавината това е мястото с най-много снегосъбиране на Витоша, така казваха спасителите.
А старите скиори казваха - март е най-добрият, с най-много сняг месец за каране.
Рекордът за късно каране на работеща писта ми е на Спас 9 май, но се чудя коя година е бил. На Черни връх организираха винаги на 1 май купа Водка, преди Витоша да бъде завладяна от мафията.
Да, трябва да качиш снимката на сайт и да се сдобиеш с Директен Линк. Този сайт, който ти дадох, е най-добър, няма реклами и спам, бързо и лесно става.
Иначе по останалото - така е, съсипа се всичко.
Последните години, с по-хладната или студена пролет, карам ски без проблем на 6ти май на лавината на Резньовете.
2021ва пък карах ски на 24 май под Черни връх, където е котвата.
Преди 10тина години такива неща бяха рядкост. Просто друга беше пролетта, по-топла.
Иначе аз на Лалето като писта хич не съм фен, тая ледена кора не ме кефи, а и писва, да.
Обаче Лале 2 като работи е супер, горе си е друга магията :) Жалко, че рядко работи.
Миналата година средата на април със Симо направихме супер каране, условията бяха чудесни, много сняг и много слънце. :flourish:
Be an encourager. The world has enough critics already.

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » 05 юни 2024, 17:51

Frape написа:
05 юни 2024, 17:48
Прибрах се,намирам се на 5км южно от Етъра. И тук е валяло пак много,преди малко спря. Няма да е това всичко според мен.Западно към Балкана отново кълби и се образуват ядърца,а и от Сърбия налазват доста ядра,които скоро ще влязат в страната ни.
Ето кофата,която всеки ден се пълни,както обещах.
https://aslpic.com/RWsE
Фрапе, на обиколка из Габровския край ли си? Къде нощуваш? След Етъра се сещам за една-две махали (Ябълка, Шумели), ама не знам да има места за настаняване.

Frape
Регистриран: 03 юли 2011, 20:29

Мнение от Frape » 05 юни 2024, 17:54

Leberkez написа:
05 юни 2024, 17:51
Frape написа:
05 юни 2024, 17:48
Прибрах се,намирам се на 5км южно от Етъра. И тук е валяло пак много,преди малко спря. Няма да е това всичко според мен.Западно към Балкана отново кълби и се образуват ядърца,а и от Сърбия налазват доста ядра,които скоро ще влязат в страната ни.
Ето кофата,която всеки ден се пълни,както обещах.
https://aslpic.com/RWsE
Фрапе, на обиколка из Габровския край ли си? Къде нощуваш? След Етъра се сещам за една-две махали (Ябълка, Шумели), ама не знам да има места за настаняване.
До Соколския манастир съм,има една много хубава хижа,над Етъра.Уникална природа ,не е нищо особено като условия,но е уникална красота.
Отдавна не бях идвал в този край,много ми харесва и обиколих може би всички интересни дестинации.

Viktor_Kolev
Регистриран: 30 дек 2023, 11:30

Мнение от Viktor_Kolev » 10 юни 2024, 22:47

Leberkez написа:
10 юни 2024, 21:57
Viktor_Kolev написа:
10 юни 2024, 20:18
Спрете се с тази влага ,тя да ви е проблема ! В събота и неделя бях в Пловдив ами да влага нямаше ама извинявайте 33-35 градуса на обяд хората никакви ги няма всеки търсеше сянката или си е вкъщи .
Хората от Пловдив ми викат вие по морето живот си живеете и са прави ,тук влагата се движи до 75%,но при 25 градуса температура на въздуха и хич не е тежко .Да не говорим ,че си подухва .
.
Викторчо,

товa c "тaзи влaгa" и нейнaтa комбинaция c темперaтуaтa, плюc cъответния real feel, който генерирaт те двете, е изведено в тaбличен вид отдaвнa и от хорa в пъти по-знaещи от нac тук.

Убеден cъм, че cи ги виждaл поне веднъж.
Оcтaнaлото е aдaптaция нa тялото и здрaвен cтaтут нa индивидa.

A нa морето имaте и вятър, който подобрявa еднa идея cубективното уcещaне, aмa обикновено е изрaзен caмо нa плaжa. Мръднеш ли две улици нaвътре и вече го нямa.

Но понеже cи меcтен, товa не ти прaви впечaтление.
Изкaрaй един aвгуcт във вътрвшноcттa и ще видиш, че 33-34°C c ниcкa ОВ не ca нещо кой знaе кaкво.
Бай Ганьо от Габрово ,чета ти мненията тук и си личи ,ти си един компютърен трол отишъл от Габрово в София .Ама си си същия идиот .Аз ще получа БАН ,ама тук от няколко години си стоите 20 човека все едни и същи и тук онзи ви е дал поле на изява ,щото няма къде другаде да си пишете глупостите .Тези таблици дето ги гледаш с reel feel не са хич точни и ако си бил е Бургас по дълъг период ще видиш ,че теченията в града са на много места си духа осезаемо не само на плажа .Справка може да видиш докъде пробива следобед бриза влиза навътре в сушата около 10-15 км и се вижда ,че вкарва влага и си духа дори и в Банево .И спри да се оплакваш влагата цял живот сигурно мрънкаш само ....отделно да те светна ,че хората от Пловдив които си живеят от години там са на друго мнение от твоето ,че било добре да е цяло лято +35 градуса всеки ден ! Хората не искат жеги ако ще и даже с 15% влага ,жегата си е жега ! Спирам да пиша в този форум нищо не се променило за 10 години !

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: 29 май 2008, 12:18

Мнение от bismarck » 10 юни 2024, 23:55

Много хубаво, Викторе с 2 мнения. Ще ни липсваш много, ама не съвсем. :thumbup:

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » 11 юни 2024, 00:05

Вики, дръж cе прилично, моето дете, зaщото cъдбaтa е голям шегобиец, тa нямa кaк дa знaем в кой нaш курорт ще ми търкaш cтъклото нa колaтa или ще ме питaш дaли иcкaм люто в бургерa, гледaйки мaзно в ръцете ми дaли ще ти метнa левче в буркaнчето зa бaкш ;)

Не cи преcилвaй къcметa, мъниче. ;)

A междуврменно, нaпъни cе мaлко, зa дa вземеш попрaвкaтa нa мaтурaтa по БЕЛ cлед 12-и клac, че кaто те гледaм - първия опит cи го о**aл много мощно. :dontknow:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 11 юни 2024, 00:10

Viktor_Kolev написа:
10 юни 2024, 22:47
...
Хахо No.728 - чао :flourish: , на мен пък няма да ми липсваш изобщо, по простата причина, че всъщност отдавна не е трябвало да припарваш тук (още много преди 727-мия си бан :grin1: ), имам предвид поне откъм писане, четенето не мога да го забраня реално, засега :laughm: ...

P.S.: А за това, че имаш още регистрации тук, засега ще си затворя очите, пак още много преди 727-мия ти бан аз съм напълно освободен да ти сложа 728-мия бан в кой да е момент, без да губя даже 1 секунда за обяснения, което си е доста освобождаващо и разтоварващо в интерес на истината, нали така :deal: :grin1: ...

Отговори

Върни се в “Лични. Образование. Работа. Взаимопомощ”