Северна граница на разпространение на растенията

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » ср окт 24, 2012 3:10 pm

Не си чел задълбочено Фреди :laughm: Ще ти споделя само моя конкретен опит.Първия си Трахикарпус засадих 1998 година.Беше 40 см висок а сега има 2 метра чисто стебло.През тези години освен поливане не съм правил нищо друго.Гледан е, както си гледам сливата или кайсията да речем....ти си прави изводите.С което спирам да спамя,има си тема за това... :flourish:

stoichevski
Регистриран: пет яну 11, 2013 4:27 pm

Мнение от stoichevski » нед яну 13, 2013 5:59 pm

Палмата е в района на Сандански а магнолията в Перник
Палмата е на 10-12 години и досега не е имало проблеми. Висока е почти 6 метра. От четири години цъфти всяка пролет, но защото е една не образува семена. Последната снимка е от 2003г. когато беше на 1-2 години.
В съседната къща гледат на открито бананово дърво. Зимата листата умират, но пролетта тръгват отново и достигат 3-4 метра височина. Имам и маслина, смокини, нарове, райска ябълка. С изключение на наровете всички трябва да се поливат всеки ден. Маслината е малка. Те растат много бавно и дори в гърция започват да раждат на седмата или осмата година. Маслинови дръвчета може да си купите от Сидирокастро, на 10-15 км. от границата на цена от 3 евро, в контейнер.

http://media.snimka.bg/s1/1611/029466003.jpg?r=0

http://media.snimka.bg/s1/1611/029466064.jpg?r=0

http://media.snimka.bg/s1/1611/029466381.jpg?r=0

http://media.snimka.bg/s1/1611/029466382.jpg?r=0

http://media.snimka.bg/s1/1611/029466338.jpg?r=0

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » нед яну 13, 2013 8:50 pm

Такава магнолия (предполагам това на втората снимка в Перник?) иам в центъра на Дупница. Може някой път да я щракна като минавам покрай нея и съм с техника
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » нед яну 13, 2013 8:54 pm

Магнолията прилича на "Сюзън", а може и да е друг подобен хибрид? Тези нямат проблем до -25 градуса щях да се учудя, ако беше от вечнозелените магнолии "грандифлора".
Иначе браво колега и аз съм такъв ентусиаст, но се мъча да отглеждам такива растения тук, където редовно слиза и под -20 градуса зимата.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » нед яну 13, 2013 9:21 pm

Таз в Дупница,е на южен припек, навскяъде с бетон около нея, до южната страна на сграда
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

maniac

Мнение от maniac » нед яну 13, 2013 9:53 pm

Radoslav Petkov написа:Таз в Дупница,е на южен припек, навскяъде с бетон около нея, до южната страна на сграда
В двора на село имах 2 листопадни, но едната изсъхна от варовитата почва и вода, понеже не понасят варовик. Другата спрях да я поливам с вода от чешмата и е добре. Преживяха зима 2010 и 2012г. без никаква защита при -23, -24 градуса и дълго време под -20°C. Нямаха повреди дори и по цветните пъпки, които стоят цяла зима затворени. Има някой хибриди издържат и до -35°C, но в Америка съм виждал такива големи дървета!

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » нед яну 13, 2013 9:57 pm

Има една единствена такава магнолия в Сливен.Доста е малка и е от скоро.Иначе в Страсбург като бях имаше много и големи като дървета.Цъфтяха в бяло и в розово.Значи и тук спокойно може да виреят.Не знам дали не искат повече влага обаче.

maniac

Мнение от maniac » нед яну 13, 2013 10:03 pm

misacho написа:Има една единствена такава магнолия в Сливен.Доста е малка и е от скоро.Иначе в Страсбург като бях имаше много и големи като дървета.Цъфтяха в бяло и в розово.Значи и тук спокойно може да виреят.Не знам дали не искат повече влага обаче.
Да, искат повече влага и не чак толкова високи температури. Иначе листопадни магнолии могат да се гледат навсякъде в БГ, но вечнозелената някъде главно в северна България не устисква и когато темп. слезе под -18 започва да губи листата си. Продължителността на студа също е важен. Например тук вечнозелената магнолия доста често губи листата си, а миналата зима замръзнаха и тънките клонки.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » нед яну 13, 2013 10:07 pm

Иначе е много красиво на пролет като цъфнат.Могат общините в Бг да се замислят над този факт и да се засеят навсякъде.

maniac

Мнение от maniac » нед яну 13, 2013 10:10 pm

Да, и ухаят доста хубаво, но общините хабер нямат. Никакъв прогрес в озеленяването карат си както едно време, дори преди време в някой градове е имало много повече екзотични видове по улиците. Сега гледат да купят възможно най-евтините растения и да откраднат възможно най-много пари.

Потребителски аватар
Mavrud
Регистриран: ср дек 28, 2011 10:53 am
Контакти:

Мнение от Mavrud » вт фев 12, 2013 11:07 am

weather_master написа:Според мен вече се виждат условия за полярно нахлуване в началото на март. Определено се задава хладен период, но въпреки това февруари ще излезе на +, много вероятно и топъл. Може би това е единственият период през година, когато аз временно ставам зимоман. Никой нормален човек сега не иска затопляне. Много е важно да остане студено, за да не започне вегетацията. Освен това ски сезона е в разгара си. Но определено се задава хладен период. Студът ще идва от СЗ и С. От СИ забравете, защото на СИ в момента е доста топло. Предвид тези факти съм на мнение, че в ЗБ предстои добър снежен период, но за ИБ вероятно ще е повече дъжд...
Добре де, аз също съм ПРОТИВ ранната вегетация, но как така цяла Северна Гърция и СЗ Турция имат ранна вегетация бидейки доста по на юг от нас и въпреки всичко нямат никакъв проблем с овощията в тези райони ? Напротив, цяла година ни цакат с евтини плодове. Хем не мръзнат черешите им на гърците, хем стават значително по-рано от нашите. Ми ще садим такива сортове тогава - не знам и аз ...

Т.е. тезата, че климата ще се затопли, ще имаме Януарско-Февруарски жеги и неминуемо поне един поднулев период, който ще попари всичко и ще стоим гладни и жадни е малко спорна. Но не знам и аз на чия страна на спора да бъда.
София, кв. Горна баня - 700 м. н.в.

Потребителски аватар
Дядо Мраз(я) студа
Регистриран: вт яну 26, 2010 12:32 pm

Мнение от Дядо Мраз(я) студа » вт фев 12, 2013 12:00 pm

Проблемът според мен,е че географски отстоим по-северно от тези две средиземноморски страни,отдалечеността ни от топлото средиземно море,ъгълът под който грее ниското зимно слънце,всичко това е предпоставка за зимни изненади и полярни нахлувания и за в бъдеще,макар и по-редки,ако приемем,че глобалното затопляне ще си върши работата,поне докато не се разтопят съвсем ледовете около северната полярна окръжност,винаги ще има опасност от измръзвания на овошките,трябва да свикваме! :hmm:
Никога не е достатъчно горещо

Потребителски аватар
dacahyg
Регистриран: нед окт 17, 2010 10:08 pm
Местоположение: София,,Красна Поляна 2 и 3, Стрелбище, Студентски град, Дървеница, Бояна, язовир Пчелина.

Мнение от dacahyg » вт фев 12, 2013 10:30 pm

Mavrud написа:Добре де, аз също съм ПРОТИВ ранната вегетация, но как така цяла Северна Гърция и СЗ Турция имат ранна вегетация бидейки доста по на юг от нас и въпреки всичко нямат никакъв проблем с овощията в тези райони ? Напротив, цяла година ни цакат с евтини плодове. Хем не мръзнат черешите им на гърците, хем стават значително по-рано от нашите. Ми ще садим такива сортове тогава - не знам и аз ...

Т.е. тезата, че климата ще се затопли, ще имаме Януарско-Февруарски жеги и неминуемо поне един поднулев период, който ще попари всичко и ще стоим гладни и жадни е малко спорна. Но не знам и аз на чия страна на спора да бъда.
Абе в Турция не съм бил ама в Гърция, като минеш границата и аз съм замаян то са едни овошки , череши , ябълки круши, ягоди ,,,,, каманаци, я се стегни и пиши в оплаквания. А с хубавите плодове от тези страни - пак са наши или надути изсквутеняци нищо общо с нормален плод, просто те цакат по съвсем друг начин , хубавите отиват наттам сутрин, бракуваните насам следобед ходи на борсата в Петрич примерно. Не си толкова навътре колкото си мислиш и съм ти казал има тв предавания за тая работа най актуалното май е при Кали може и връзки да изкараш. Нашата климат е уникален и дано никога не стане като Гръцки или Турски :clap: :offtopic:
Бръмча цял ден........

Voivodata

Мнение от Voivodata » вт фев 12, 2013 11:10 pm

dacahyg style :grin1: :bowdown:

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » ср фев 13, 2013 1:27 am

Направо го нахрани с голямата лъжица :lol:

Извинявам се за офф-а.

Отговори