Северна граница на разпространение на растенията

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пет юли 06, 2012 11:13 am

Разлика определено има и не е малка. Ето сравнения по абсолютните минимуми между Бургас и Созопол за периода 1926-1970, с цялата им условност (станции, данни, ала бала :-o).

Бургас / Созопол

1. -21,6С / -17,5С

2. -19,5С / -14,6С

3. -15,0С / -9,0С

4. -1,5С / -0,2С

5. 2,2С / 5,0С

6. 6,0С / 8,6С

7. 10,2С / 13,0С

8. 10,9С / 10,7С

9. 4,0С / 7,3С

10. -1,2С / 1,6С

11. -9,6С / -6,7С

12. -15,0С / -11,5С
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » пет юли 06, 2012 11:27 am

Да не говорим за Синеморец и Резово, по р. Велека има уникална джунгла, като бях там преди три лета ми казаха, че има видове оцелели след последния ледников период, който там май май не се е усетил много. :laughm:
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пет юли 06, 2012 11:56 am

Благодарско Радо за сравненията.Знам,че някъде има из сайта файл с абсолютните минимуми но всеки път се лутам известно време докато ги намеря :grin1:
Иначе да интересни разлики за 20-25 километра разстояние по въздух.Обяснението ми е,че тука е леко по континентален климата. :)
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пет юли 06, 2012 11:58 am

Тук в същия форум е :

http://www.stringmeteo.com/forum/viewtopic.php?t=1406
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
blue

Мнение от blue » пет юли 06, 2012 12:06 pm

:thumbup:

Март месец е показателен.С тези -15.0 °C(от коя дата и година ли са?) за Бургас газим цялата околия.Дори Малко Търново няма такъв минимум.А Созопол и Резово са с едва -9 и -8.6 градуса.:laughm: Явно някакво инверсионно изстиване ще да е било :hmm:
Стивън Кинг

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пет юли 06, 2012 12:11 pm

Може би до голяма степен причината за тези разлики се крие в местоположението на станциите.
Станцията в Созопол се е намирала тук. Местоположението е накрая на полуостров врязан навътре в морето. Нормално е да няма много ниски минимални Т.

Потребителски аватар
blue

Мнение от blue » пет юли 06, 2012 12:26 pm

Разположението и то има значение разбира се.Но сходни разлики спрямо Бургас има и по северния разположен Несебър.Както и места като Царево,Резово та дори Поморие.Само с по голямата континенталност като климат на Бургас си обяснявам това. :)
Стивън Кинг

stef
Регистриран: вт ное 03, 2009 7:28 pm

Мнение от stef » пет юли 06, 2012 4:29 pm

Бял облак написа:Може би до голяма степен причината за тези разлики се крие в местоположението на станциите.
Станцията в Созопол се е намирала тук. Местоположението е накрая на полуостров врязан навътре в морето. Нормално е да няма много ниски минимални Т.
Това е и единственото място в "стария" Созопол, където може да има коректност на данните. Следващата седмица отново съм там и ще направя някоя и друга снимка. :flourish:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » съб юли 07, 2012 7:50 am

Аз съм говорил за големите разлики между двата града. Разликата се крие в специфичната отвореност на Созопол към морето, докато Бургас е предпазен от това влияние при северно нахлуване. От друга страна последното активира и повече валеже в Созопол. А тези -15°C и -9°C са станали най-вероятно при силно континентално нахлуване от север-североизток (подтип K2).

stef
Регистриран: вт ное 03, 2009 7:28 pm

Мнение от stef » ср юли 18, 2012 9:05 am

Толкова голям нар не съм виждал в България.

Изображение

На тази площадка е била разположена станцията, за която се отнасят данните в справочниците за Созопол.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
FREDI
Регистриран: чет фев 02, 2012 11:27 am
Местоположение: Ракитника- Авренско плато-Община Варна -100 м.нвис.

Мнение от FREDI » ср окт 24, 2012 1:31 pm

Да гледаш палми на открито в България е все едно да вървиш срещу природата- радостта е мимолетна, усилията сизифови, въобще замислям се за мозъка на хората решили да се заемат с такава авантюра у нас.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср окт 24, 2012 1:32 pm

FREDI написа:Да гледаш палми на открито в България е все едно да вървиш срещу природата- радостта е мимолетна, усилията сизифови, въобще замислям се за мозъка на хората решили да се заемат с такава авантюра у нас.
Ъффф.... :grin1: :dontknow:

paceko
Регистриран: ср фев 11, 2009 3:28 pm

Мнение от paceko » ср окт 24, 2012 2:31 pm

FREDI написа:Да гледаш палми на открито в България е все едно да вървиш срещу природата- радостта е мимолетна, усилията сизифови, въобще замислям се за мозъка на хората решили да се заемат с такава авантюра у нас.
Fredi,приятелю,има едно място,където можеш да се информираш относно палмите+България,що е то и има ли почва у нас.Много хора от много години се занимават с това и "топлата вода" е вече открита...приятно четене 8-)
http://www.polarpalm.net/

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » ср окт 24, 2012 2:45 pm

paceko написа:
Fredi,приятелю,има едно място,където можеш да се информираш относно палмите+България,що е то и има ли почва у нас.Много хора от много години се занимават с това и "топлата вода" е вече открита...приятно четене 8-)
http://www.polarpalm.net/
Аз може и да вървя срещу природата понеже имам 2 палми на открито, смокини, от скоро и нар, някой по-топлолюбиви юки, киви и др. :cool:
Това не значи, обаче че на много места в България, където тези видове растат спокойно от много години се върви срещу природата! Проблема е в недостатъчното четене, не че някой прави нещо което звучи странно на болшинството хора, които смятат че палми може да има само където е много топло и не вали сняг :laughm:

Потребителски аватар
FREDI
Регистриран: чет фев 02, 2012 11:27 am
Местоположение: Ракитника- Авренско плато-Община Варна -100 м.нвис.

Мнение от FREDI » ср окт 24, 2012 3:03 pm

Хм, за този разсадник край Пловдив не бях чувал така, че научих нещо ново. Относно смокини и нарове- смокини имам на двора на Ракитника и са хубав плод- случи ли се да измръзнат пак избиват отдолу, що се отнася до нар имам един в двора- но не съм го сял аз- за мен това е някакъв дървовиден трън, също като едно специфично дърво финап- ама пък финапите при нас дават хубав плод. Палмите - Варна е известна с палмите си - в едни огромни саксии които се разнасят пролет и есен и се обръщат понякога от вятъра- е тия чудесии струват бая пари на Община Варна. На Златните също има, но пак оставам с впечатление- да внася екзотика, с палмите в България по скоро се търси ефектното, отколкото ефективното. То така някои си гледат аквариумни рибки, та и с палмите според мен е така- просто хоби и градинско занимание вероятно за лекуване и профилактика на ума.

Отговори

Върни се в “Климат”