КЛИМАТИЧНИ НОРМИ - ВЪПРОСИ, ЗНАЧЕНИЕ, МНЕНИЯ, СПОРОВЕ, СЪМНЕНИЯ

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » нед юли 07, 2019 10:14 pm

naftalinov написа:
mnn написа:
baiplamen написа:По моделите сряда-четвъртък ще има по силно захлаждане и евентуално неделя-понеделник. Седмицата си остава със нормални Т, ако се изчисли средно. Нормални по тотално остарялата и миришеща на нафталин Т норма 1961-90 г.
Ако отново се изключи субективният ъгъл, то точно това е интересното. През юли да имаме период от време тип 61-90 и накрая, което е вече за дългосрочни, а именно да видим дали месецът ще се нормализира. Точно това е интересното преди края на официалния период за съпоставки да видим, че дори юли удържа норма плюс за конкретна година по 61-90.
Няма сериозни промени от това, което писах. 30-те градуса по-скоро ще са към изключенията след вторник. Краен юг в най-ниските места и евентуално в част от ниските северни в събота, но това за събота по ЕЦ. ГФС е малко по-хладен. Основен интервал 23-28°C без сряда, когато заради облаците и валежите София може да се бори с 20-ка само.
В такъв случай, за всеки "лагер" има по нещо - по въпросната норма месецът е в положителния сектор, по новата норма 91-20 би бил в отрицателния сектор. Тогава аз се питам за пореден път, какъв изобщо смисъл има да се фиксира някакъв си 30-годишен период някога си назад по времевата линия? :hmm: :?: При положение, че формираното на негова база температурно отклонение не носи никакъв еднозначен смисъл... По-топъл е с малко от някакъв период преди повече от 30 години, ама е по-хладен с малко от последните години. Тогава, защо не добавяме и какъв е месецът спрямо други предходни периоди - 31-60 и 1-30 - по същата логика :?: :flourish: :lol:
Спомням си, че преди няколко години бях писал и питал същото - тогава не получих смислен отговор, различен от (разбира се, не буквално! :)): "Кой си ти, че да налагаш как да се определят нормите?" или нещо такова беше. Аз както тогава, така и сега не целях изобщо това :!: :wink: Просто исках (сега също искам) да се ограмотя малко. За целта, бих се радвал ако вие като по-компетентни, ми разясните защо е избран такъв принцип (някакъв си 30-годишен период някога) за окачествяване на даден месец или ден като "наднормен" или "поднормен" и защо не трябва да бъде избран, по мое скромно мнение, най-безпристрастният (ако от това се притеснявате :grin1: ) и най-"говорящият" метод, носещ най-много смисъл на получената стойност (например, "1 градус над норма" или "2 градуса под норма"). Става въпрос за вземането на последните х на брой години. Дори тогава би могло да се въведат няколко норми - 10-годишна, 25-годишна и 50-годишна, или колкото преценявате. Основната им идея ще е, че винаги започват от предходната година и ще вземат предвид средното аритметично от х на брой години назад. Така, например, норма25 за юли 2019 би била формирана от месеците между юли 2018 и юли 1994 включително. Норма50 би била между 2018 и 1969. Може и норма30 да е. Кажете защо такава една хипотетична норма30 не би била толкова коректна, колкото е коректна нормата 61-90?
Предполагам, че някои от вас може да го приемат този мой пост като заяждане - още веднъж, извинявайте, НЕ искам да постигна изобщо такъв ефект :!: :)
Не може да си измисляме хипотетични 10 годишни-15 годишни норми, за да удовлетворяват нашия живот в съвремието. Не са достатъчни за обобщения. За България си има минимум и това са 30 години/ 50 години за валежите и отклонението на СП.
Защо 1961-1990 ? Защото трябва да има последователност. Ако бяха налични, аз лично щях да гледам и 31-60 година. Сега след 2020-та ще се гледа и споменава, като официална 1991-2020, но 1961-1990 също остава и може да се гледа за съпоставки. Никоя норма не се отменя. Съгласен съм, че също 100 годишен период ще свърши хубава работа, но проблемът са данни от едно и също място. Иначе нищо не се върши. Една станция трябва да стои на едно и също място, а за 100 години има немалко местени такива. Ако релефът е сходен, може да се каже, че няма да са големи разлики, но ако някоя станция е на 300 надморска и се премести на 150 надморска, тогава е ясна работата, че трябва да се разделят данните от нея /бърз сходен пример със станцията на Разград и гара Разград/.
И още веднъж явно трябва да се каже, че между месец и ден ИМА разлика. Ден от -2,9 градуса до 2,9 градуса аномалия се счита за ден в норма, а за месец са от -0,9 градуса до 0,9 градуса границите, за да е в норма.
Я вземи, като си започнал с примери и аз да дам такъв годините от 2000 до 2014 /15 години/и да видиш какви "норми", като вземеш челната тройка 2000-2007-2012 година ще получиш. Това аз бих нарекъл манипулация. Поради тази причива има минимум 30 годишна последователност.

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » нед юли 07, 2019 10:58 pm

Ето и официалната позиция на СМО за тези прословути "норми" , дето ги дъвчем на лягане и на ставане до втръсване ... започвам вече да оригвам от тях, колчем някой спомене :-o :flourish: .

http://www.wmo.int/pages/prog/wcp/wcdmp/GCDS_1.php

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон юли 08, 2019 1:26 am

Ами мисля, пускал съм го това, и резюме му бях написал, ама това си е един вечен спор, вечен, предполагам в края на следващата година ще стихне. За продължителността на нормите, които се ползват за прогнози имаше много сериозен научен труд в мрежата, не знам дали съм го пускал, но то беше по скоро за специалисти които правят мезо мащабни прогнози. Общо взето изводът беше, че и твърде продължителните и твърде кратките периоди водят до изкривяване при прогнозите.
Като правиш обобщения няма как всяка година да ти е различна нормата иначе може да се получи, че топла година в началото на периода е с по ниска Т от студена в края на даден период. Нормата е ориентир, нормално ли е да вземеш за ориентир нещо което се движи? Иначе за прогнозите е ясно, там е важна нормалноста, а тя е различна за различните редици, 61-90 и 81-10.

mnn

Мнение от mnn » пон юли 08, 2019 1:39 am

dinkow написа:
blue написа::palm:
Официалната норма е 1961-1990 година - всичко друго е наистина чесане на студомански езици и наистина не си заслужава вниманието! :wink:
Това не е норма :nono: , а средна стойност за посочения период. Има много съществена разлика между двете неща.
Нормата е такава средна стойност, която при удължаване на редицата от данни т.е. добавяне на нови стойности, НЕ СЕ променя.
Добре, да не е норма, а средна стойност за периода /свикнал съм да пиша "норма", а и самата тема е така озаглавена/. За да има последователност, то се правят обобщения годишно до 2020 година по 61-90. После каквото излиза в новия среден период, си е за него до 2050-та година и така нататък.
Като има последователност, спорове са излишни. Периодите са фиксирани отдавна и всякакви нагаждания умират. Ако някой може да ми докаже, че някакви си 10 години са достатъчен период за нещо сериозно, да заповяда. Каква е тази цел с разбивки, като накрая пак ще се оформят 30 години ? Човек да не е сляп, че да не вижда промяната ? Пак казвам, че ако има друга промяна, още през 2045-та същото ще се повтори, а именно някой да започне да философства за нов среден период, близък до 2045-та.
Всичко това се прави, за да се проследяват промените в климата. Смехории от типа на "аз не съм роден, стари периоди" не минават. Някои е време наистина да си набият в главите, че аномалия от 2 градуса не е, защото периодът е стар, а показва, че сме в период на затопляне. Дали това ще остане така /с голяма вероятност с по-малък темп/ и за 2021-2050 спрямо 1991-2020 или ще ни изненада, ако е малко назад, ще видим. Интересно ще е да се види и трендът за в бъдеще. Ето след 2050-та ще имаме реална съпоставка т.е. примерно за 91-20 спрямо 61-90 юли се е затоплил с 2 градуса средно, а за 21-50 спрямо 91-20 се е затоплил с 0,5 градуса, което ще означава, че затоплянето продължава, но с по-малък темп.

Потребителски аватар
snow wall

Мнение от snow wall » пон юли 08, 2019 2:29 am

Хм, мисля че съм го пускал, ама не съм това е нещо ново за мен
А май не само за.мен. Оказва се че през 2015 начина на определяне на периодите е промемен. Вече не са 30г последователни, а застъпващи се през десет години, т.е. официалната норма е 81-10 следващата 91-20, след това 01- 30.
61-90 остава като референтна за оценка на изменението на климата. А защо точно този най-студен период :dontknow: , а не спрямо начато на века?

mnn

Мнение от mnn » пон юли 08, 2019 8:32 am

Е, това не знам, но виждам, че НИМХ продължават да отчитат промените за 61-90. Коментирано е на форумски срещи. Не е ново за тази промяна, но стандартът при бюлетините остава 61-90. 81-10 си се води оперативна за страната.

Потребителски аватар
snow wall

Мнение от snow wall » пон юли 08, 2019 8:47 am

Преди пишеше, че се препоръчва норма 81-10, аз до колкото разбирам 61-90 ще остане, като норма по която се отчитат промените.

mnn

Мнение от mnn » пон юли 08, 2019 8:54 am

Да, то няма за кога вече. Остава 1 година и малко, но самият среден период предизвиква дискусии заради промените. В действителност никой няма вина за силата им през изминалите вече 28 години и половина, но те са факт, колкото и субективности да се избълват. Отново върщам темата към това, за да се осмисли от тези, които държат на тях, че тези приказки нищо не показват. Същата работа ще е, ако няма промени и за 2021-2050. И да се затоплим още малко, то до 2050-та ще си остава 1991-2020.

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » пон юли 08, 2019 2:25 pm

Значи да обобщим :

Имаме два стандартни нормални 30 годишни периода - 1961 - 1990 и 1981 - 2010 определени от СМО .

Първият се използва за описание на изменението на климата и служи като котва (репер) за документиране на дългосрочни промени .

Вторият описва сегашния климат и се използва като ориентир, спрямо който могат да бъдат сравнявани последните или пък текущите единични месеци, сезони или години, и представлява очакваните днес климатични условия.

Друго няма какво да добавя .

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пон юли 08, 2019 7:31 pm

mnn написа:Някои е време наистина да си набият в главите, че аномалия от 2 градуса не е, защото периодът е стар, а показва, че сме в период на затопляне.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб фев 01, 2020 12:35 am

Вече имаме нова климатична норма за януари за периода 1991-2020.
Доживяхме :grin1:

За София-Младост новата е -0,5℃ (при -1,5℃ стара).

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб фев 01, 2020 12:39 am

Искаш да кажеш, че е съвсем същата като за 81-10? :hmm:

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб фев 01, 2020 12:41 am

Според моите анали средната за 81-10 е -0,6℃. Което си е почти същото.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт фев 04, 2020 3:46 pm

Stringmeteo написа:
съб фев 01, 2020 12:39 am
Искаш да кажеш, че е съвсем същата като за 81-10? :hmm:
Това ако е така може да означава че ГЗ малко е дало заден ход!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср фев 05, 2020 10:11 am

91-20 минус 81-10 (респ. промяната, градусите са фаренхайтовски)
Картата не е моя (Стринг, аз съм не при чем, само вестоносец! :grin1: ), източниците са посочени на нея, тъй че коментари по манипулативности - йокмуш.

Изображение
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Отговори

Върни се в “Климат”