ОСОБЕНОСТИ на ПЛАНИНСКИЯ и ВИСОКОПЛАНИНСКИЯ КЛИМАТ (у нас и по света)

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » съб юли 09, 2016 12:26 am

какво е ПГС?
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
Armaga
Регистриран: нед авг 03, 2014 10:02 pm
Контакти:

Мнение от Armaga » съб юли 09, 2016 12:38 am

Планетарен граничен слой.

Потребителски аватар
Armaga
Регистриран: нед авг 03, 2014 10:02 pm
Контакти:

Мнение от Armaga » нед юли 10, 2016 8:51 pm

Днес в 14:30 получих тази снимка от едно познато момиче (снимана е секунди по-рано):
Изображение

Струва ми се, че това е въпросната обсъждана пряспа в темата, поне от снимките, които видях, но под друг ъгъл. Все пак не познавам Витоша и не знам дали не се крият други.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » нед юли 10, 2016 9:56 pm

Мисля, че е същата!? Тази година гледам има май повече снежец, а зимата беше тотално слаба във високите ни планини...хладната пролет спомогна да има повечко преспени остатъци.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » нед юли 10, 2016 10:19 pm

Това е "лавината" на горно Лале, която се вижда от София. Тази година имаше много сняг до много късно, но за съжаление снежната граница беше много на високо далеч от ски зоните. Карането изискваше твърде много ходене а денивелацията съвсем малка.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » ср юли 20, 2016 8:02 pm

Тази година пряспата на Витоша издържа до 18 юли.

Да припомним/обобщим за последните 4г., откакто реших да следя за датата на стопяване:
2013 - 20 август
2014 - 12-13 юли
2015 - 12 юли
2016 - 18 юли

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср юли 20, 2016 10:32 pm

Ако не броим 2013та тази година е най-добре
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Бял облак

Мнение от Бял облак » ср май 17, 2017 11:03 pm

Относно преспи сняг по нашите планини, които се задържат до късно лято, по-долу маркирам една такава. Намира се в Северния Джендем и по-конкретно в големия кулоар западно от Централния ръб. Интересното тук е сравнително ниската надморска височина - на около 1880м!
Предлагам да видите снимка от Google Earth от 9.08.2013г.
Изображение

На тази дата пряспата е с размери 50 на 15-20м. Долната й част е на 1865м, а горната - 1895м н.в. Интересно кога ли се е стопила...? През септември може би.
От "вечната" пряспа южно от Ботев няма и следа по това време.
Много е вероятно това да е единствената пряспа в България, задържаща се до късно лято, с толкова ниска надморска височина.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет май 18, 2017 8:57 am

Винаги са ми били интересни тези теми за преспите през лятото.
Ето една снимка от мен от 14.08.2016 година на пряспата под връх Ботев :
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=591FE7EE

Иначе съм ходил на 6ти септември на Рилските езера и пряспата там на Окото все още седеше. Беше малка и вероятно до 10 дни нямаше да я има. Разбира се, доста по-високо от това 1850-1900, което си показвал :)

Бял облак

Мнение от Бял облак » чет май 18, 2017 10:07 am

Като спомена Рила нека фиксираме местата, където се задържа сняг до най-късно според моите наблюдения.
Ще ги степенувам по издръжливост.

1. На първо място е пряспата в циркуса на Седемте езера и по-конкретно тази в основата на северната стена на Езерния връх в близост до ез. Близнака. Височината е 2300 и 2400м - в късно лято пряспата се дели на две. Условията за снегозадържане точно там са може би най-добрите в Рила заради изявено засенчване от стената.
2. Пряспата под Додов връх - 2500м.
3. В основата на стената под Малък Лопушки връх - около 2400м.
4. По склона между Мусала и Леденото езеро - там се запазват 1-2 малки преспи на 2800-2830м.

Бял облак

Мнение от Бял облак » чет май 18, 2017 3:33 pm

Забравени страници от българската литература: „Мусала”, Димитър Илков

Един разказ за Мусала писан през първата половина на 20 век от Димитър Илков. В разказа се споменава за пряспата под върха -
"има една великанска пряспа, която никога не се разтопява съвършено"
. Това е потвърждение и на други подобни източници, които описват въпросната пряспа като нестопяема. За разлика от съвремието, когато се стопява напълно всяко лято.

В разказа има и нещо ново за мен - споменава се и Леденото езеро, което
"Само през двата най-горещи летни месеци се освобождава до половина или повече от ледовете, ала никога досега не се е размръзвало съвсем."
Тук оставам с известно съмнение в леко художествено преувеличение на автора, но... знае ли човек, може и наистина да не се е разтопявало напълно в онези времена.

Бял облак

Мнение от Бял облак » чет май 18, 2017 3:48 pm

Снежната пряспа под Додов връх, 28 август 2010г.
Изображение
Изображение
Източник: интернет (snimka.bg)
Последна промяна от Бял облак на чет май 18, 2017 9:49 pm, променено общо 1 път.

Бял облак

Мнение от Бял облак » чет май 18, 2017 5:45 pm

Случайно намерих из архивите си мои снимки на Додов връх с пряспата от същата 2010г., само че от 20 септември.
Пряспата си стои все така голяма и със сигурност не се е стопила през тази година.

Урдин циркус, ез. Триъгълника и пряспата под Додов връх, 20 септември
Изображение
На брега на езерото също лежеше пряспа, но е закрита и не се вижда.

Тогава на много други места все още имаше сравнително големи преспи сняг като например под Дамга и Отовишки връх.

Преспите под Дамга, 20 септември
Изображение
Според разни писмени сведения, от първата половина на 20 век, тези преспи също не са се стопявали напълно. Височината им е около 2600м.

Всички летни месеци тогава бяха над нормата като август изпъкна с +4,5С над норма на Мусала.
Жалко, че не се правят целенасочени наблюдения на тези преспи. То на пряспата под Резньовете не се прави, въпреки че е под носа на столицата, та какво остава за Рила. Е, от няколко години тук правим някакъв мониторинг на Витоша, но...

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет май 18, 2017 9:40 pm

Облак, страхотни данни и снимки :) :thumbup:
Тази пряспа под Додов връх е доста солидна и не я знаех. Ще я инспектирам това лято, може би през септември :grin1:
Иначе, по мои наблюдения, много не претендиращи за прецизност, преспите най-много поражения понасят от чести валежи и влага лятото, а не толкова ако е само сухо и дори доста над норма по температури. Това са мои наблюдения от общо взето този век.
Също така баща ми разказва, че има спомени в края на 60те и началото на 70те за пряспата на Резньовете, че е издържала целогодишно.
В момента ми се струва невероятно, но тогава София е била в пъти по-малка и не е била кипящ котел от трафик, както сега. Разбира се и затоплянето в планините не е било като сега ... Тъй че знам ли :hmm:

Бял облак

Мнение от Бял облак » чет май 18, 2017 9:47 pm

Да, и моите наблюдения съвпадат с твоите - валежите топят повече снега, отколкото жегите.

За пряспата под Резньовете и аз съм чувал и чел, че в миналото е имало години, в които е заварвала новия сняг. На точни години обаче, когато това се е случвало, не съм попадал. Вероятно се е случвало рядко. :dontknow:

Отговори

Върни се в “Климат”