БЪЛГАРСКИЯТ (черноморски?) "СУБТРОПИЗЪМ"

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед фев 21, 2021 6:11 pm

Престани да приемаш всичко буквално. Никъде в линка ти не се споменава фактора влажност като някакъв критерий.
Второ - Сандански е на точно 130 км по шосе от Бяло Море, а по въздушна линия може и под 100 да е. Това със сигурност не е далеч.
Трето - не можеш да твърдиш, че морската градина е субтропик, щото била до водата, ама като мръднем 200 км навътре и да спре да бъде субтропик, понеже нямало море.

Eто ти карта на Испания за ориентир:

Изображение

САЩ също имат обширни ивици субтропичен климат във вътрешността на страната. Не знам защо си решил, че субтропичен климат непременно включва плаж в себе си.
Masturba tu mente y eyacularás ideas!

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » нед фев 21, 2021 6:24 pm

petko_n76 написа:
нед фев 21, 2021 5:35 pm

В Сандански лятото не е ли голяма суша ? Доколкото имам спомени в Бургас вали даже едното лятото беше доста дъждовно преди 3 години ...Има и години рядко вали ..докато Югозапада лятото дъжд сигурно не виждат с месеци
Да бе, с години :lol: .

За последните 6 години например, 2015-2020, периодът юни-август, в Сандански сумарно са паднали повече валежи от Бургас :wink: .

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » нед фев 21, 2021 6:44 pm

За Бургас и на юг от Бургас летните месеци са изключително сухи. В Сандански със сигурност вали повече. Първо е в ЗБ и второ е до планина. За черноморието обаче са характерни морските бури. Макар и не много често, донасят изключително интензивни валежи, дори и локални наводнения. За последните 15 години помня поне 4-5 такива, което значи че са на около 2-3 години.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » нед фев 21, 2021 6:53 pm

По цялото крайбрежие с изключение на Варна и Балчик и районът между тях лятото е много сухо, не е само на юг от Бургас. В Обзор също е брутално сухо през лятото и наистина може 2 от 3 месеца капка да не падне, на север към Шабла също вали много малко към Каварна също, естествено има избухвации с колосални количества, но като цяло лятото по Черноморието в 90% от региона е много сухо.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
Leberkez
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед фев 21, 2021 7:00 pm

Гошо, каква е спецификата на участъка Варна-Балчик, че не е толкова сух като останалото крайбрежие?
Някакви заигравки с вятъра ли? Обясни малко по-добре.

petko_n76
Регистриран: пет фев 05, 2021 1:03 am

Мнение от petko_n76 » нед фев 21, 2021 7:02 pm

Leberkez написа:
нед фев 21, 2021 6:11 pm
Престани да приемаш всичко буквално. Никъде в линка ти не се споменава фактора влажност като някакъв критерий.
Второ - Сандански е на точно 130 км по шосе от Бяло Море, а по въздушна линия може и под 100 да е. Това със сигурност не е далеч.
Трето - не можеш да твърдиш, че морската градина е субтропик, щото била до водата, ама като мръднем 200 км навътре и да спре да бъде субтропик, понеже нямало море.

Eто ти карта на Испания за ориентир:

Изображение

САЩ също имат обширни ивици субтропичен климат във вътрешността на страната. Не знам защо си решил, че субтропичен климат непременно включва плаж в себе си.
Да ама всички цитруси ,които са главен представител за субтропичен климат се гледат до морета и океани ,заради относителната влажност на въздуха ... В Испания която си дал цитрусите са около Валенсия надолу по бреговата линия на 2-3 километра в сушата ,около Гандия и на юг .Бил съм в този район ,там лятото е подобно на Бургас климата ,имало е много горещи вълни но духа от морето и е около 27-30 градуса с висока влажност над 55-60% ,а Сандански лятото е на 25-30% .

petko_n76

Мнение от petko_n76 » нед фев 21, 2021 7:10 pm

weather_master написа:
нед фев 21, 2021 6:44 pm
За Бургас и на юг от Бургас летните месеци са изключително сухи. В Сандански със сигурност вали повече. Първо е в ЗБ и второ е до планина. За черноморието обаче са характерни морските бури. Макар и не много често, донасят изключително интензивни валежи, дори и локални наводнения. За последните 15 години помня поне 4-5 такива, което значи че са на около 2-3 години.
Има архиви 2018 ,лятото хич не беше суша в Бургас ,както и други години особено след средата на август времето се пречупва малко и почват валежите ,големи дъждове се изсипват тук и има много видео клипове в нета .Най обичам хора ,които са избягали от града да коментират лятото в Бургас какво е ,прибират се за две седмици ...Значи юни до средата времето е променливо и и падат валежи ,юли е голяма суша,но не винаги и втората седмица на август почват пороите и наваксват заради юли ...Но пак казвам година с година не си прилича .Последното лято беше голяма суша юли и август...Аз искам да се върнат летата с повече дъжд

stratega
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » нед фев 21, 2021 7:32 pm

petko_n76 написа:
нед фев 21, 2021 7:10 pm
weather_master написа:
Има архиви 2018 ,лятото хич не беше суша в Бургас ,както и други години особено след средата на август времето се пречупва малко и почват валежите ,големи дъждове се изсипват тук и има много видео клипове в нета .Най обичам хора ,които са избягали от града да коментират лятото в Бургас какво е ,прибират се за две седмици ...Значи юни до средата времето е променливо и и падат валежи ,юли е голяма суша,но не винаги и втората седмица на август почват пороите и наваксват заради юли ...Но пак казвам година с година не си прилича .Последното лято беше голяма суша юли и август...Аз искам да се върнат летата с повече дъжд
Това беше характерно за летата(не всички) края на 90-те и докъм 2010-та може би. Така поне беше в ЮЗБ. Може би и по Черноморието е било същото в онзи период. Имаше както много сухи месеци август(с количества 0-10 литра), така и доста валежни. След това август в повечето случаи е доста сух месец. Хубаво е да се пишат верни неща все пак :wink: . В сайта нали има архив на валежите. Ето количествата в Бургас след 2010-та за месец август:

2010 - 0
2011 - 13,2
2012 - 2,6
2013 - 0,4
2014 - 33,6
2015 - 26,1
2016 - 18,9
2017 - 16,8
2018 - 14,9
2019 - 6,9
2020 - 8,2

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » нед фев 21, 2021 7:50 pm

petko_n76 написа:
нед фев 21, 2021 7:02 pm

Да ама всички цитруси ,които са главен представител за субтропичен климат се гледат до морета и океани ,заради относителната влажност на въздуха ... В Испания която си дал цитрусите са около Валенсия надолу по бреговата линия на 2-3 километра в сушата ,около Гандия и на юг .Бил съм в този район ,там лятото е подобно на Бургас климата ,имало е много горещи вълни но духа от морето и е около 27-30 градуса с висока влажност над 55-60% ,а Сандански лятото е на 25-30% .
Да, ама на баба ти хвърчилото.
Нака, голям си кърлеж. Постоянно си го извърташ както ти е удобно.
Един път растения, втори път влажност на въздуха, трети път нещо друго.
Нямам намерение да си губя времето повече.

ОК, съгласен съм - вътрешността на Испания не е субтропик, защото не растат лимони.
Сахара също не е тропична, понеже няма гори от кокосови палми.
В Бразилия също така пък няма савани, понеже няма слонове, а те са задължително условие, за да е един район савана.
Лека вечер.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » нед фев 21, 2021 7:58 pm

Браво Стратег! :thumbup: Много добра извадка.
Специално за Бургас и на юг от Бургас климатът се характеризира с изключително сухи август месец, когато термичният екватор е най на север и ние реално попадаме в тропична циркулация. Времето се характеризира с продължително АЦ време. Също имаме и втори минимум - февруари-март. Юни и юли все още има някакви валежи, но август и септември често са доста сухи.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » нед фев 21, 2021 8:03 pm

Leberkez написа:
нед фев 21, 2021 7:00 pm
Гошо, каква е спецификата на участъка Варна-Балчик, че не е толкова сух като останалото крайбрежие?
Някакви заигравки с вятъра ли? Обясни малко по-добре.
Научно едва ли мога да ти обясня защо е така, не съм специалист, но мога да дам няколко насоки.
Първо, бризът точно в тази част от крайбрежието е доста по-слаб, вероятно заради изложението спрямо морето и заради това, че става нещо като залив, но това е факт. Лятото във Варна затова е още по-мазно от където и да е другаде по Черноморието, бризът винаги почти е много слаб тук. Та слабия бриз не винаги успява да размие бурите идващи от запад.
Второто, което се сещам, понеже лятото много обичам да наблюдавам развитието на клетките по радара и съм го забелязвал многократно всяко лято. В ивица западно от линията Констанца-Шабла, много често се образува така наречения бризов фронт. В зависимост от силата на бриза в този район се образува и фронт от бури, ако почти няма бриз може и направо на самото крайбрежие или съвсем леко западно от него да се образува, дълъг е горе-долу колкото е разстоянието между Констанца и Шабла и с дневното усливане на бриза този фронт се мести на запад, усилва се и се разраства, но в същото време се движи и на юг, това движение винаги е по този начин. Тъй като частта от крайбрежието Балчик-Варна е доста по-западно разположена от Констанца-Шабла, по някое време фронта с бури засяга именно Балчик и Варна. Това е единия тъп обстановки, по които тук и в Добруджа падат най-обилните летни валежи. Привечер такива фронтове достигат Шуменско, където губят силата си и бързо замират.
Друго, което съм чувал... като малък си спомням брутални гръмотевични бури в моето село Климентово/на 7-8 км някъде е от морето до Кранево-Албена/ и тогава баба ми ги обясняваше с находища на манганови/не съм сигурен дали точно такива бяха/ руди в района на селото и северно към Оброчище. Уж, че те привличали гръмотевиците. В селото, всеки казва, че там стават много силни бури и все с това го обясняват, не знам дали не са бабини деветини де, напълно е възможно, но знам, че има доста случаи на загинали от гръм там.

п.с. Иначе Август обикновено е сухо по цялото крайбрежие, не знам за какви порои се говорят, но именно Август и Септември е минимумът на валежите, както по Черноморието, така и в почти цялата страна, даже май в цялата. Особено в последните десетина години Август си има характеристики на горещ пустинен климат. :grin1:
Последна промяна от gosho97 на нед фев 21, 2021 8:05 pm, променено общо 1 път.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

petko_n76

Мнение от petko_n76 » нед фев 21, 2021 8:05 pm

Leberkez написа:
нед фев 21, 2021 7:50 pm
petko_n76 написа:
нед фев 21, 2021 7:02 pm

Да, ама на баба ти хвърчилото.
Нака, голям си кърлеж. Постоянно си го извърташ както ти е удобно.
Един път растения, втори път влажност на въздуха, трети път нещо друго.
Нямам намерение да си губя времето повече.

ОК, съгласен съм - вътрешността на Испания не е субтропик, защото не растат лимони.
Сахара също не е тропична, понеже няма гори от кокосови палми.
В Бразилия също така пък няма савани, понеже няма слонове, а те са задължително условие, за да е един район савана.
Лека вечер.
Леберкез чакай сега защо се палиш ? Ами то и е Денизли Турция е със субтропичен климат ,ама иди да видиш дали има цитруси ,така е и в Испания :)
В Денизли само нарове ,маслини и палми това е ,защото палмите ги има надолу в райони които не пада капка дъжд ..На картата ,която си дал се виждат различни под вида този който е Горещ Средиземноморски също е топъл ,но не става за някой растения :) Затова и Рим и другите градове около бреговете на Средиземно море са по богати на субтропични растения.
Нищо не коментираш иначе за картата ,която публикувах където се вижда ,ясно границата според естествения хабитат на средиземнонорска растителност и Сандански е извън нея ,както и Тракия ,защо ли ? Я виж Македония ,до езерото Дойран там също има в естествен вид и тук с Феникса коментирахме ,че е по топъл район от Сандански

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » нед фев 21, 2021 8:22 pm

Пич,

първо, не ме интересуват растенията. Това е форум за време и климат. Помоли Стринг да ти отвори отделна тема, където да си пишеш ферманите за портокали, маслини и палми и на когото му е интересно - нека те чете.

Второ - нямам спомен да съм зачеквал Сандански първи, още по-малко пък Тракийската низина. Аз говорех за южния ни бряг основно, защото този район винаги ми е бил интересен и защото считам, че ако има място в БГ, където да има основания да се счита, че имаме пълноправен субтропик, това е именно този край.

Подбери си каква теза искаш да изкараш и я защитавай аргументирано и обосновано, а не да ми скачаш от тема в тема.
Картата на Испания ти я дадох, за да ти покажа, че по-далеч от морето също има пълноправен субтропичен климат, понеже ти твърдеше, че този пояс е ограничен само по крайбрежието, след което тръгна да ми разправяш къде имало лимони и къде не ставали хубави. Последно - това метео или агро-форум е, че вече се бъркам?

Отново да те запитам и искам ясен отговор - в Бразилия, щом няма слонове в естествена среда, значи ли това, че няма там савани? Мерси. :cool:

petko_n76

Мнение от petko_n76 » нед фев 21, 2021 8:27 pm

stratega написа:
нед фев 21, 2021 7:32 pm
petko_n76 написа:
нед фев 21, 2021 7:10 pm
weather_master написа:
Това беше характерно за летата(не всички) края на 90-те и докъм 2010-та може би. Така поне беше в ЮЗБ. Може би и по Черноморието е било същото в онзи период. Имаше както много сухи месеци август(с количества 0-10 литра), така и доста валежни. След това август в повечето случаи е доста сух месец. Хубаво е да се пишат верни неща все пак :wink: . В сайта нали има архив на валежите. Ето количествата в Бургас след 2010-та за месец август:

2010 - 0
2011 - 13,2
2012 - 2,6
2013 - 0,4
2014 - 33,6
2015 - 26,1
2016 - 18,9
2017 - 16,8
2018 - 14,9
2019 - 6,9
2020 - 8,2
Да и какво се оказа ,че съм бил прав 2018 ,я виж и месец юли доста дъждовни дни имаше ;)
В мнението ми съл писал ,че зависи от годината,но си вали при нас ,както си посочил дори и юли има години си вали ... От 2014 до 2018 положението е в норма ,а последните две лета да бяха по сухи ...
Също съм съгласен ,че варненско не е хич дъждовно 2019 ходих до там и по пътя положението беше плачевно ,не знам Гошо е прав за там този район около Обзор беше всичко жълто и сухо даже и към Варна чак на Старо Оряхово беше малко по така ...
Докато след като минеш планината долу към Свети Влас беше даже зелено навсякъде ....

stratega

Мнение от stratega » нед фев 21, 2021 8:36 pm

petko_n76 написа:
нед фев 21, 2021 8:27 pm
stratega написа:
нед фев 21, 2021 7:32 pm

2018 - 14,9
Да и какво се оказа ,че съм бил прав 2018 ,я виж и месец юли доста дъждовни дни имаше ;)
В мнението ми съл писал ,че зависи от годината,но си вали при нас ,както си посочил дори и юли има години си вали ... От 2014 до 2018 положението е в норма ,а последните две лета да бяха по сухи ...
:scratch:

Това са количества валеж за целия месец. 2018-та август общо за месеца са паднали 14,9мм. Това въобще не е много. Такова количество може да се извали за не повече от 20-30 минути при една средно силна буря. Отделно се равнява на едва половината от нормата за месеца. Изобщо не кореспондира с начина, по който си описал нещата:
petko_n76 написа:
нед фев 21, 2021 8:27 pm
Има архиви 2018 ,лятото хич не беше суша в Бургас ,както и други години особено след средата на август времето се пречупва малко и почват валежите ,големи дъждове се изсипват тук и има много видео клипове в нета ...Значи юни до средата времето е променливо и и падат валежи ,юли е голяма суша,но не винаги и втората седмица на август почват пороите и наваксват заради юли ..
За 11 години от 2010 до 2020 само през 2014-та е изпълнена валежната норма. И 2015-та я доближава за малко. Това като цяло е доста суха тенденция. Аз коментирам само месеците август.

Отговори

Върни се в “Климат”